Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Sfintii Apostoli Petru si Pavel
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 23.09.2014, 19:24:08
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Post Lumea in care a trait Apostolul Pavel: scurt intro

Ctitind recent o carte a lui NT Wright, intitulata ,,Paul:fresh perspectives" am ajuns la o argumentatie care mi s-a parut interesanta.Analizand viata apostolului autorul ajunge la concluzia ca acesta a strabatut trei lumi si a participat la formarea celei de-a patra, a crestinismului.Cele trei lumi prin care Apostolul a trecut sunt urmatoarele: iudaismul,elenismul si lumea romana.

Iudaismul celui de-al Doilea Templu a fost studiat in ultimii 100 de ani mai mult decat in ultimii 1000 de ani iar cercetarea continua cu noi analize referitoare la manuscrisele de la Marea Moarta,rabinismul timpuriu,conceptiile fariseice,ca sa nu mai mentionam descoperirile arheologice.Cu toate acestea inca nu a rezultat o imagine coerenta pe deplin din tot acest amalgam de informatii.Iudaismul acelei perioada era,dupa cum concluzioneaza autorul,o combinatie vibranta si cu multe fatete ce includea ceea ce noi azi am numi separat (evrei din acele timpuri ar fi refuzat complet distinctia moderna) religie,cultura si politica.Insa toate aceste elemente,desi se izbeau intre ele puternic dpdv al conceptiilor,se intalneau, nu fara conflicte, in cateva puncte centrale: ce inseamna sa faci parte din poporul lui Dumnezeu, ce presupunea sa fii loial Torei, cum sa-ti mentii identitatea religioasa intr-o lume pagana care te impresura ca o menghina si mai ales, mai presus de toate ce insemna sa astepti Imparatia lui Dumnezeu, noua lume promisa de profeti, mantuirea lui Israel.Orice evreu al acelor clipe spera ca, intr-un fel sau altul,va avea parte de mantuirea si binecuvantarile ei,in clipa cand s-ar fi instaurat. Era o lume in care Apostolul Pavel a trait o buna parte a vietii sale, o lume in care a primit prima sa educatie religioasa si in care a spus lucruri,de-a lungul timpului,care i-au socat cel putin pe cei ce faceau parte din ea,unii dintre ei considerandu-le chiar distructive in raport de invatatura traditionala iudaica.

A doua lume in care Apostolul Pavel a trait a fost lumea culturii elenistice,cultura care in aceea perioada patrunsese in tot bazinul Mediteranei si chiar dincolo de aceste granite.Inca din timpurile lui Alexandru cel Mare, greaca nu numai ca devenise un fel de a doua limba oficiala dar ajutase la punerea bazelor unui sistem de gandire cu certe influente elenistice.Bineinteles existau si aici mai multe curente ale acestui corp central al gandirii elenistice dar cultura,filosofia si mai ales retorica se impamantenisera puternic si purtau cu ele argumente extrem de convingatoare.Daca ar compara cineva stilul retoric al Apostolului cu cel al lui Epictet, de exemplu, ar realiza fara mari dificultati ca desi reprezentau conceptii diferite, impartasau un limbaj comun in argumentare.Pavel a fructificat pe deplin aceste avantaje ale culturii elenistice insa le-a injectat sensuri noi, mult mai profunde.Acest lucru a fost posibil intrucat cultura sa iudaica ii permitea sa mentina o baza solida de argumentare teologica si in acelasi timp sa foloseasca o retorica si o imaginistica noua,fara a-si compromite in vreun fel mostenirea credintei in care se formase.Dupa cum spunea chiar el: ,,cercetați toate lucrurile, și păstrați ce este bun".Nu trebuie uitat faptul ca (inclusiv) intr-o mare parte din Imperiul Roman se vorbea preponderent greaca, inclusiv la Roma in multe situatii, si prin urmare gandirea sa crestina a trebuit sa faca fata acestor lumi complexe si intrepatrunse,cu specificatia ca ea aducea un mesaj nou care urma sa le transforme pe toate definitiv.

In fine,al treilea punct al acestei lumi triunghiulare,era lumea puterii romane in care traia.Pavel a fost cetatean roman iar Faptele Apostolilor arata ca nu a ezitat sa foloseasca acest avantaj in anumite circumstante. Dar, ca si in cazul celorlalte doua componente, iudaica si elenistica, Pavel nu a fost un cetatean lipsit de simtul critic cu privire la vastul imperiu in care traia sub mana de fier a imparatului roman. Iudaismul avea doua componente interesante; critica din interior (critica profetica de exemplu) si critica exterioara, mai ales cu privire la lumea pagana in care traiau, exodul din Egipt fiind o poveste care era spusa mereu dar de data acesta cu Imperiul Roman in rolul negativ principal, multi dintre evrei asteptand evenimente similare celor care i-au eliberat de sub dominatia faraonilor.Era un fel de hermeneutica recapitulativa daca doriti, exista o lunga traditie umana ca in clipele dificile ale unei natii oamenii sa intoarca capul spre momente din trecut care pot dinamiza speranta si rezistenta din prezent. In fata ideologiei imperiale si a unui cult stralucitor Pavel ramane profund atasat de un monoteism clasic iar credinta sa ca Dumnezeu l-a trimis pe adevaratul Mesia sa mantuiasca lumea l-a dus, si cred ca a stiut si si-a asumat asta,la o ciocnire a civilizatiilor si ideilor, in special cu ideea imperiala de dominatiei si glorie acordata Cezarului.

Un evreu plin de zel in tinerete,instruit fariseic,folosind anumite cadre ale culturii elenistice, cetatean roman dar si critic al sistemului imperial,Apostol al lui Hristos. O personalitate greu de apreciat in toata profunzimea ei, dar, dupa cum spunea extrem de inspirat Petre Tutea ,,€žĂsta nu-i om, este toată Mediterana"€œ
Reply With Quote
  #72  
Vechi 25.09.2014, 23:45:07
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Parintele a avut acest dar,de a surprinde esenta in mod clar si frumos.Parca rasare mereu o lumina peste cuvintele sale, este un dar de la Dumnezeu pentru sfintii Lui :), nu oricine poate asa ceva. Este unul dintre oamenii care prin felul lui de a-si trai credinta mi-a lamurit un verset biblic pe care mereu m-am temut sa-l comentez,pentru ca are o profunzime atat de cutremuratoare incat trebuie sa vezi ceva din el in trairea unui om in Hristos ca sa-l intelegi.Nici acum nu l-as comenta dar am vazut un om care l-a trait :)
Reply With Quote
  #73  
Vechi 23.04.2015, 17:48:29
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit ,,Nici o moarte"

Extras din cartea ,,Apostolul. Saul din Tars devine Pavel, Apostolul" (John Pollock)

,,L-au dus pe Pavel pana la a treia borna militara de pe Via Ostia, intr-o poiana dintr-o mica padure de pini, probabil un loc cu morminte, cunoscut atunci ca Aquae Salviae, sau Ape Tamaduitoare, iar in prezent ca Tre Fontane, unde mai tarziu a fost ridicata o abatie in amintirea lui. Se crede ca a fost pus peste noapte intr-o mica celula, fiindca aici era un loc obisnuit de executii. Fie ca Luca a avut sau nu permisiunea de a sta langa fereastra lui, ori ca Timotei sau Marcu au ajuns sau nu la timp la Roma, noaptea de veghe nu va fi rasunat de planset, ci de cantec: ,,ca niste intristati si totdeauna suntem veseli; ca unii care murim si iata ca traim"

Cum s-a crapat de ziua soldatii l-au dus pe Pavel la stalp.Dezbracat, calaul era pregatit. Soldatii au smuls vesmintele de pe Pavel, lasandu-l la bustul gol si l-au legat, in genunchi, cu spatele drept, de stalpul mic, care ii lasa gatul liber. Potrivit unor relatari, lictorii l-au bicuit cu nuielele. Bicuirea era, de obicei, prologul decapitarii, desi in anii din urma nu era aplicata intotdeauna. Daca trebuiau sa administreze aceasta ultima, absurda, doza de durere unui trup care atat de curand urma sa moara ,,Cine ne va desparti pe noi de dragostea lui Hristos? Necazul..sau sabia?"

,,Eu socotesc ca suferintele din vremea de acum nu sunt vrednice sa fie puse alaturi cu"- o fulgerare de sabie - ,,slava"

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 23.04.2015 at 18:43:40.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 10.04.2016, 19:28:10
sergiuran's Avatar
sergiuran sergiuran is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.03.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
E sigur ca Pavel nu a cultivat genul epistolar ca atare, cu intentia adica de a crea o opera literara asemenea multor scriitori ai antichitatii; el si-a alcatuit scrisorile in mod absolut circumstantial, sub presiunea unor situatii sau evenimente care cereau din parte-i o interventie urgenta in una sau alta din comunitatile crestine intemeiate de el.
Poate nu era el pe deplin constient de efectul pe care-l vor avea scrierile sale dar Dumnezeu stia foarte bine ce-i sufla in ureche prin Duhul Sfant si care este valoarea reala a celor scrise :)
Opera cuiva nu ajunge sa fie citata de milioane de ori pe parcursul a milenii asa, intamplator.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 10.04.2016, 20:49:16
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiuran Vezi mesajul
Poate nu era el pe deplin constient de efectul pe care-l vor avea scrierile sale dar Dumnezeu stia foarte bine ce-i sufla in ureche prin Duhul Sfant si care este valoarea reala a celor scrise :) Opera cuiva nu ajunge sa fie citata de milioane de ori pe parcursul a milenii asa, intamplator.
Asa este, de acord cu dvs.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 11.04.2016, 10:24:16
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiuran Vezi mesajul
Poate nu era el pe deplin constient de efectul pe care-l vor avea scrierile sale dar Dumnezeu stia foarte bine ce-i sufla in ureche prin Duhul Sfant si care este valoarea reala a celor scrise :)
Opera cuiva nu ajunge sa fie citata de milioane de ori pe parcursul a milenii asa, intamplator.
daca a fost de la Dumnezeu...
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #77  
Vechi 11.04.2016, 21:04:33
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Question

Epistola catre Biserica din Laodiceea a Apostolului Pavel: o scriere pierduta, Epistola catre Efeseni sau de fapt este vorba de I Timotei ?
Reply With Quote
  #78  
Vechi 30.06.2016, 18:20:38
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Salutare!
Am si eu o curiozitate: daca Sf ap. Pavel nu era cu ceilalti 11 in ziua cinzecimii, cand s-a pogorat Duhul sfant, El cand si unde, cum, l- a primit? Atunci pe drumul spre Damasc cand A avut acea viziune? Sau a fost "hirotonisit" de unul dintre ceilalti apostoli care déjà primisera harul? Sau El nici nu a fost defapt preot?
Multumesc!
Reply With Quote
  #79  
Vechi 30.06.2016, 18:29:41
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Salutare!
Am si eu o curiozitate: daca Sf ap. Pavel nu era cu ceilalti 11 in ziua cinzecimii, cand s-a pogorat Duhul sfant, El cand si unde, cum, l- a primit? Atunci pe drumul spre Damasc cand A avut acea viziune? Sau a fost "hirotonisit" de unul dintre ceilalti apostoli care déjà primisera harul? Sau El nici nu a fost defapt preot?
Multumesc!
Chemarea lui Saul.

1. Iar Saul, sufland inca amenintare si ucidere impotriva ucenicilor Domnului, a mers la arhiereu,
2. Si a cerut de la el scrisori catre sinagogile din Damasc ca, daca va afla acolo pe vreunii, atat barbati, cat si femei, ca merg pe calea aceasta, sa-i aduca legati la Ierusalim.
3. Dar pe cand calatorea el si se apropia de Damasc, o lumina din cer, ca de fulger, l-a invaluit deodata.
4. Si, cazand la pamant, a auzit un glas, zicandu-i: Saule, Saule, de ce Ma prigonesti?
5. Iar el a zis: Cine esti, Doamne? Si Domnul a zis: Eu sunt Iisus, pe Care tu Il prigonesti. Greu iti este sa izbesti cu piciorul in tepusa.
6. Si el, tremurand si inspaimantat fiind, a zis: Doamne, ce voiesti sa fac? Iar Domnul i-a zis: Ridica-te, intra in cetate si ti se va spune ce trebuie sa faci.
7. Iar barbatii, care erau cu el pe cale, stateau inmarmuriti, auzind glasul, dar nevazand pe nimeni.
8. Si s-a ridicat Saul de la pamant, dar, desi avea ochii deschisi, nu vedea nimic. Si luandu-l de mana, l-au dus in Damasc.
9. Si trei zile a fost fara vedere; si n-a mancat, nici n-a baut.
10. Si era in Damasc un ucenic, anume Anania, si Domnul i-a zis in vedenie: Anania! Iar el a zis: Iata-ma, Doamne;
11. Si Domnul a zis catre el: Sculandu-te, mergi pe ulita care se cheama Ulita Dreapta si cauta in casa lui Iuda, pe un om din Tars, cu numele Saul; ca, iata, se roaga.
12. Si a vazut in vedenie pe un barbat, anume Anania, intrand la el si punandu-si mainile peste el, ca sa vada iarasi.
13. Si a raspuns Anania: Doamne, despre barbatul acesta am auzit de la multi cate rele a facut sfintilor Tai in Ierusalim.
14. Si aici are putere de la arhierei sa lege pe toti care cheama numele Tau.
15. Si a zis Domnul catre el: Mergi, fiindca acesta Imi este vas ales, ca sa poarte numele Meu inaintea neamurilor si a regilor si a fiilor lui Israel;
16. Caci Eu ii voi arata cate trebuie sa patimeasca el pentru numele Meu.
17. Si a mers Anania si a intrat in casa si, punandu-si mainile pe el, a zis: Frate Saul, Domnul Iisus, Cel ce ti S-a aratat pe calea pe care tu veneai, m-a trimis ca sa vezi iarasi si sa te umpli de Duh Sfant.
18. Si indata au cazut de pe ochii lui ca niste solzi; si a vazut iarasi si, sculandu-se, a fost botezat.
19. Si luand mancare, s-a intarit. Si a stat cu ucenicii din Damasc cateva zile.
20. Apoi propovaduia in sinagogi pe Iisus, ca Acesta este Fiul lui Dumnezeu.
21. Si se mirau toti care il auzeau si ziceau: Nu este, oare, acesta cel care prigonea in Ierusalim pe cei ce cheama acest nume si a venit aici pentru aceea ca sa-i duca pe ei legati la arhierei?
22. Si Saul se intarea mai mult si tulbura pe iudeii care locuiau in Damasc, dovedind ca Acesta este Hristos.
23. Si dupa ce au trecut destule zile, iudeii s-au sfatuit sa-l omoare.
24. Si s-a facut cunoscut lui Saul viclesugul lor. Si ei pazeau portile si ziua si noaptea, ca sa-l ucida.
25. Si luandu-l ucenicii lui noaptea, l-au coborat peste zid, lasandu-l jos intr-un cos.
26. Si venind la Ierusalim, Saul incerca sa se alipeasca de ucenici; si toti se temeau de el, necrezand ca este ucenic.
27. Iar Barnaba, luandu-l pe el, l-a dus la apostoli si le-a istorisit cum a vazut pe cale pe Domnul si ca El i-a vorbit lui si cum a propovaduit la Damasc, cu indrazneala in numele lui Iisus.
28. Si era cu ei intrand si iesind in Ierusalim si propovaduia cu indrazneala in numele Domnului.
29. Si vorbea si se sfadea cu elenistii, iar ei cautau sa-l ucida.
30. Dar fratii, afland aceasta, l-au dus pe Saul la Cezareea si de acolo l-au trimis la Tars. (Faptele Apostolilor, cap. 9)

Saul=Pavel, dupa botez
Reply With Quote
  #80  
Vechi 08.06.2017, 18:12:12
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Părintele Gala Galaction redă într-un studiu - "De la mormântul gol al Golgotei la Porțile Damascului", textul original al Faptelor Apostolilor. "Saule, Saule, de ce Mă urmărești?" și nu "De ce Mă prigonești". "Eu sunt Cel pe Care tu Îl cauți cu înverșunare" și nu "Eu sunt Iisus pe care-L prigonești".
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Apostolul iubirii Carmen FUNIERU Moaste 12 18.05.2013 23:48:25
Apostolul Petru si evanghelia atribuita lui alyna26 Biserica Romano-Catolica 4 25.09.2011 16:24:21
Apostolul Luca a pictat icoane spre_rasarit Generalitati 17 09.08.2011 16:49:36
Apostolul Toma - un indoielnic? costel Generalitati 20 03.05.2011 18:08:48
Sfantul Andrei - Apostolul romanilor Dumitru calin Intrebari utilizatori 0 01.12.2010 01:12:15