Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.11.2009, 18:14:17
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit @ GeorgeS: f bine punctat!

Un mesaj excelent!
1. Cred ca putini inteleg profunzimea raului pe care-l aduce stiinta in constiinta umana: RELATIVIZAREA ADEVARULUI!
Din pacate am intalnit si crestini ortodocsi care cred in "adevaruri", nu in Adevar! Chiar si pe acest forum.

Si eu am fost din cei care au crezut in adevarul relativ (pana mi-a cazut in mana cartea lui Pavel Florenski: Stalpul si Temelia Adevarului, care m-a facut sa ma intreb de ce nu cred intr-un Adevar, de ce am trait crezand ca exista doar adevaruri "potrivite" diferitelor persoane sau diferitelor situatii.. am crezut ca adevarul este valabil intr-o situatie si nu in alta..etc.
Adevarul este intotdeauna acelasi in spatiu si timp!)
Cred ca daca oamenii ar fi constienti ca adevarul nu depinde de nivelul cunostintelor stiintifice (ca sa zic asa) ci exista separat, independent, este unic si unitar.. atunci pana la a intelege ca Adevarul este o Persoana, distanta nu ar fi foarte mare.

2. Eu nu pot sa am respect fata de stiinta daca nu raspunde la singura intrebare esentiala: CINE SUNT EU?
Pai daca nu raspunde la intrebarea de mai sus, cum pot astepta sa-mi spuna stiinta ce este bine si ce este rau pt mine?

Cine chiar vrea sa stie in ce directie a luat-o stiinta azi, va fi fff uimit, socat, dezamagit. Eu nu am citit decat despre medicamente, alimentatie, medicina.. si mi-este sila.

GeorgeS, ai tot materialul? Link?

Last edited by anna21; 19.11.2009 at 18:16:36.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.11.2009, 18:20:46
GeorgeS GeorgeS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Locație: Slobozia
Religia: Ortodox
Mesaje: 132
Implicit

Fratilor, tot ce v-am citat nu este de la mine. Dupa cum v-am postat mai inainte, este o parte din prelegerea par.lector Gheorghe Holbea de la Fac. de Teologie Bucuresti cu prilejul Cursurilor pt. obtinerea gradelor in preotie .
Daca aveti ceva sa reprosati, nu mi-o faceti mie, ca nu eu am spus acestea.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 19.11.2009, 18:23:36
GeorgeS GeorgeS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Locație: Slobozia
Religia: Ortodox
Mesaje: 132
Implicit

Da , am toata prelegerea , dar pe hartie, asa cum ne-a dat-o parintele la cursuri. Poate ca o voi trece intr-un fisier world, sa vad daca am timp.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.11.2009, 18:36:37
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GeorgeS Vezi mesajul
-de o stiinta care nu cunoaste limite de responsabilitate
Foarte adevarat. Ganditi-va doar la avorturi.. S-a incercat justificare "stiintifica" ca fatul "nu simte", ca "nu este om".. Ce aberant!
Ganditi-va ca in general tehnologia folosita azi de noi este urmarea "popularizarii" unor aplicatii militare (telefonul mobil, de ex. a fost dezvoltat initial pt uz militar, dar majoritatea tehnologiilor sunt in aceeasi situatie. Nu cauta nimeni binele si confortul oamenilor, doar BANII lor).

Citat:
-de o mare tehnologie si tehnocratie care domina pe om in loc sa-i slujeasca;
Normal ca domina pe om.. trebuie sa ai un card de credit, un card de sanatate, un card sa intri in cladire la serviciu sau acasa(nu traiesc in Romania), copilul trebuie sa aiba N vaccinuri ca sa fie acceptat la scoala (desi am aflat ca o femeie ortodoxa a convins autoritatile sa nu vaccineze copiii spunand ca religia nu-i permite! bravo ei!), se presupune ca ai un calculator in casa pt a comunica cu ceilalti, un telefon mobil etc.
In fiecare dimineata imi verific mesajele inainte de orice, inainte de rugaciune. Ma simt de parca as sluji la un idol, dar pana acum nu ma pot abtine... calculatorul este intotdeauna in functiune in casa mea. Nu ma domina?

Citat:
de o democratie pur formala si juridica ce nu poate realiza dreptatea sociala.
Nu exista democratie. Este doar o iluzie.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 19.11.2009, 19:27:52
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

George, nu ar trebui sa dam vina pe postmodernism pt toate acestea. Tot ce spui tu sint reactii firesti fata de trairea noastra lipsita de credinta autentica, fata de neputintele si pacatele noastre ale celor care ne consideram crestini dar inca nu traim in Hristos suficient cat aproapele nostru sa-L simta pe Hristos in noi. E o consecinta fireasca a racirii credintei din noi.
Poti sa fi sigur ca cel mai inversunat ateu, postmodernist, om secularizat sau cum vrei tu sa-i spui, in momentul in care va intalni un crestin autentic (nu doar declarat) si in momentul in care va simti iubirea Lui Dumnezeu oglindita in iubirea si comportamentul crestinului autentic, atunci ceva din sufletul aceluia va fi miscat, atunci va crede si isi va schimba si el viata. Asa se intimpla de ex pe vremea Apostolilor cand un unul intra intre pagani iar paganii simtindu-L pe Dumnezeu se converteau cu miile.
Acum e insa invers, traim intre postmodernisti, atei, cum vrei tu sa ii numesti si sintem multi crestini, dar nimeni nu ne recunoaste, nu ne simte ca am fi crestini. Pentru ca noi nu sintem credibili din cauza prea putinei noastre credinte.
Ne plingem ca mereu ceva din afara risca sa ne ameninte credinta dar uitam ca de fapt credinta trebuie sa fie in noi, din interiorul nostru, credinta trebuie sa fie vie in Duh, nu legalista sau formalista, nu ceva mort pe care exteriorul sa-l poata modifica. Ne plingem ca tehnologia ne ameninta cu robia, de parca o masinarie moarta ar putea sa ne faca ceva, dar nu vrem sa vedem ca omul se lasa dominat de tehnologie, nu tehnologia il domina pe om. E alegerea noastra, a oamenilor si alegerea poate fi buna sau rea in functie de cata credinta are omul. Nu tehnologia corupe, ci omul corupt de pacat foloseste tehnologia intr-un scop pacatos din cauza putinei lui credinte. Pentru ca inca nu L-a simtit pe Dumnezeu in noi cei care ne falim ca sintem crestini dar nu sintem convingatori.
In masura in care crestinii au uitat sa-l iubeasca pe aproapele lor pacatos sau necredincios si sa urasca doar pacatul sau erezia nu si omul, s-a inventat cuvantul "toleranta", un fel de substitut artificial al iubirii, pt ca aproapele n-a mai simtit iubirea autentica. E doar o reactie fata de lipsa trairii noastre autentice. Normal ca postmodernistii si in general oamenii secularizati sint confuzi. Pt ca se uita la noi si nu gasesc un reper, pt ca nu sintem autentici in traire. Doar foarte putini sint de fapt traitori autentici care conving.
E trist si realitatea neputintei noastre doare, doare si pt noi cand ne vedem oglinditi in reactiile celor pe care nu am fost in stare sa-i iubim, sa-i odihnim, sa-i ajutam.

Last edited by adam000; 19.11.2009 at 19:54:29.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 19.11.2009, 22:48:50
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
2. Eu nu pot sa am respect fata de stiinta daca nu raspunde la singura intrebare esentiala: CINE SUNT EU?
Pai daca nu raspunde la intrebarea de mai sus, cum pot astepta sa-mi spuna stiinta ce este bine si ce este rau pt mine?
Stiinta iti raspunde la aceasta intrebare. Ca nu intelegi, e altceva.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 19.11.2009, 22:53:02
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Stiinta iti raspunde la aceasta intrebare. Ca nu intelegi, e altceva.
:))))))
Chiar la rudenia ta cu maimuta ma gandeam cand am postat!! Super tare.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
aspecte, modernitate, pozitive



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Aspecte din iudaism Decebal Iudaismul 12 07.03.2015 15:59:36
Aspecte ale consilierii familiei copilului cu autism nicoletalaura Intrebari utilizatori 4 25.06.2012 23:59:29
Aspecte morale ale vietii de familie fallen Morala Crestina 13 17.12.2011 02:11:57
Cateva aspecte ale ecumenismului ioan_strainul Intrebari utilizatori 0 21.08.2011 13:08:41