Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.01.2011, 13:02:23
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

majoritatea cultelor crestine neoprotestante nu accepta existenta sufletului rational si nemuritor in om, care poate exista si in afara de trup (cu constiinta de sine) si care merge in rai sau in iad dupa moartea bilogica a omului (despartirea sufletului de trup), dupa judecata individuala.

majoritatea cultelor crestine neoprotestante confuda sufletul omului cu cel al animaleor care este doar principiul vietii, "suflarea de viata" insa omul, nu are doar un suflet simplu ci un suflet rational si nemuritor primit direct de la Dumnezeu si de aceea doar omul este "fiinta vie" adica are viata duhovniceasca intru Duhul Sfant, animalele doar vietuiesc (biologic, trupeste)
De aceea cultele neoprotestane nu au cultul sfintilor... caci ei zic ca toti oamenii sunt morti si asteapta invierea.


Noi crestinii ortoddocsi marturisim ca sfintii toti traiesc in Hristos, chiar daca trupeste au murit (adormit), sufletele lor traiesc intru Hristos in rai asteptand in mod constient a doua venire a Domnului pe pamant cand toti oamenii vor invia cu trup si suflet spre judecata finala. La judecata finala sfintii nu vor fi judecati cei ei vor fi judecatori impreuna cu Hristos "voi cei ce Mi-ați urmat Mie, la înnoirea lumii, când Fiul Omului va ședea pe tronul slavei Sale, veți ședea și voi pe douăsprezece tronuri, judecând cele douăsprezece seminții ale lui Israel." (Matei 19,28) si " Celui ce biruiește îi voi da să șadă cu Mine pe scaunul Meu, precum și Eu am biruit și am șezut cu Tatăl Meu pe scaunul Lui. " Apocalipsa 3,21
Astfel noi crestinii ortodocsi vorbim cu sfintii in rugaciune si cinstim sfintele lor moaste (undele izvoratoare de mir, dovada ca ei sunt vii intru Domnul Iisus Hristos).

Sfântul Pavel spune că „sunt și trupuri cerești și trupuri pământești; dar alta este slava celor cerești și alta a celor pământești. […]Se seamănă trup firesc, înviază trup duhovnicesc. Dacă este trup firesc, este și trup duhovnicesc. Precum și este scris: «Făcutu-s-a omul cel dintâi, Adam, cu suflet viu; iar Adam cel de pe urmă cu duh dătător de viață»” [I Corinteni 15,40-45.].
Terminologia paulină trebuie citită și înțeleasă astfel: "trup carnal" (sárx) este carnea ce alcătuiește atât trupurile oamenilor cât și cele ale animalelor, care deși este din aceeași materie, este diferita ca aspect în funcție de specie, carnea fiecărei specii (om, pești, păsări, animale) având particularitățile ei, însă nu este diferita ca structură (atomică); "trup" (sóma) este forma organizată, cu formă specifică, a materiei carnale; "trup firesc" (psyhikós) este trupul omului înzestrat cu suflet viu, dar care trăiește doar la nivelul afectelor și pasiunilor, prada labilității psihologice; iar "trup duhovnicesc" (pneumatikós) este trupul omului transfigurat prin înviere, asemănător cu trupul înviat al lui Iisus Hristos, liber nu numai de materia coruptibilă, ci și de labilitatea psihologică, dominat de propriul sau duh în comuniune cu Duhul Sfânt, devenit capabil sa participe la slava lui Dumnezeu.


Doamne ajuta.
Har si pace intru Iisus Hristos, Domnul Dumnezeul nostru si fratele nostru.

Last edited by Eugen7; 12.01.2011 at 13:21:22.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Spalare pacate prin suferinta sau prin facere de bine spre_rasarit Generalitati 0 09.09.2011 13:09:26