Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.12.2008, 18:31:35
flaviaa flaviaa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2008
Mesaje: 1
Implicit intrebare

Este permisa casatoria intre veri de gradul 3,(parintii,tatal fetei si tatal baiatului fiind veri de gradul2)si cum este vazuta de biserica aceasta unuine?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.12.2008, 22:11:33
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flaviaa Vezi mesajul
Este permisa casatoria intre veri de gradul 3,(parintii,tatal fetei si tatal baiatului fiind veri de gradul2)si cum este vazuta de biserica aceasta unuine?
Pr. Cleopa spune ca e voie: http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/32nunta.htm

Tata cu mama sunt de gradul intai; fratele cu sora sunt gradul al doilea; verii intai sunt gradul al patrulea; verii ai doilea sunt gradul al saselea. Toti acestia n-au voie sa se ia in casatorie unul cu altul. De abia verii al treilea se pot lua, care sunt gradul al optulea. Deci verii al treilea se pot lua in casatorie.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.12.2008, 12:22:27
Casiana Casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2007
Mesaje: 102
Implicit Un pic cam complicat!

In dreptul civil mai exact in succesiuni copii verilor de gradul 2 sunt rude de gradul 8 si cred ca asa numara si dreptul bisericesc insa e bine sa intrebi un preot....
Eu stiam ca nu se pot casatori rudele pana la al 7 neam in dreptul bisericesc dar e bine sa intrebi un preot pentru ca el o sa stie ce raspuns sa iti dea...
Dar totusi sunt rude chiar si daca e vb de al 8 neam nu prea e bine ... parerea mea .....
Neamul trebuie sa ramana curat pentru ca pacatele inaintasilor sunt platite de descendentii.... si nu e bine...
Cel mai indicat e sa te casatoresti cu o persoana straina din alt neam asa e bine si din punct de vedere religios, moral dar si biologic astfel se evita acele mutatii genetice ce pot sa apara...
Pe cale genetica se poate transmite pana la al 10 neam o serie de boli si mutatii genetice...
Asa ca e mai bine e sa se reconsidere decizia daca e vb de o casatorie....
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.12.2008, 19:20:40
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

Ce a postat BogdanF2 este corect din punct de vedere religios,adica este canonic !
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
Răspunde