Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 17.01.2008, 23:54:16
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de firulescudaniel
Am doar 16 ani (sau cel putin voi implini in febr) si as vrea sa ma casatoresc . Vreau sa stiu daca Biserica ma accepta. Am citit prin multe articole din ziar ca varsta minima acum ar fi 16 pentru ambele sexe insa ar fi mai bine sa va intreb pe voi sunteti mai informati decat oricine. Va multumesc antincipat .
pune-ti intrebarea ca dc acum s-ar putea sa te inseli si mai tirziu gasesti dragostea adevarata sa stii ca d.p.d.v.ortodox tu nu mai ai voie sa divortezi ca mai vin si copii pe lume ,fata de care ai o responsabilitate. Puneti si problema ca acuma la aceasta virsta te poti usor insela!GRABA STRICA TREABA! zice un intelept proverb romanesc.Sa va vedeti de scoala,sa aveti asigurata o piine ,adica un serviciu ca sa fiti pe picioarele proprii,caci de unde stiti voi cit mai traiesc parintii vostri ,poate mult ,sau nu ,asta numai Dumnezeu stie.Surprize pot aparea neplacute ,nu toate merg dupa cum gindesti acuma si fara poticnire.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 24.11.2008, 18:37:00
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit Re:Nunta la 16 ani

Citat:
În prealabil postat de firulescudaniel Vezi mesajul
Nu este o graba , dar cred ca in sfarsit am gasit persoana alaturi de care as trai toata viata. Si chiar nu vreau sa pierd aceasta persoana in niciun fel ... poate sunt prea tanar ca sa spun , dar iubesc si cred ca este sufletul meu pereche... poate si prea devreme si poate si prea tanar asta e ce simt si stiu ca aici voi gasi intelegere fiindca ... nu ce e material conteaza... si daca o sa ma casatoresc cu ea nu vom trai sub acelasi acoperis inca... iar daca nu ne vom casatori vreau macar un legamant puternic facut in biserica.
1. Vorbește și cu duhovnicul tău(dacă nu ai caută unul).El este cel mai în măsură să iți dea sfaturi.
2. Iubirea voastra daca este sinceră nu poate fi rupta de nimeni, nu exista legământ mai mare decat sentimentele unuia fațaă de altul(in momentul de față).
3. Iata ce zice DOMNUL: "Creșteți si va inmulțiți."în primul rând trebue să creștem.
4. Fi foarte atent să nu faci vreo confuzie intre dragoste și atracție fizică.
5. Răbdarea este rezolvarea multor probleme.

Te sfătuiesc să te duci la un duhovnic si să ai răbdare cel puțin până pe la 18-20 de ani când sigur vei fi in totalitate răspunzător de ceea ce faci si mai greu ți s-ar putea opune cineva.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 25.11.2008, 11:12:25
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Probabil tu doresti sa pierzi frumusetea copilariei sau a adolescentei..
Reply With Quote
  #34  
Vechi 25.11.2008, 21:09:12
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de firulescudaniel Vezi mesajul
fiindca stiu ca numai Dumnezeu poate unii intr-adevar 2 oameni.
asa e ,...dar...dar mai stai ..ca unul din proverbele intelepte ale poporului roman spune:[COLOR=red]GRABA STRICA TREABA![/COLOR][COLOR=yellowgreen]DACA E SA FIE PERSOANA PT TINE NU O SA O PIERZI ,DAR DC NU E SI TE GRABESTI ,TOT O VEI PIERDE PRIN ..DIVORT..[/COLOR][COLOR=black]DOAMNE FERESTE! ..sa nu fie![/COLOR]
Reply With Quote
  #35  
Vechi 25.11.2008, 21:59:18
Thheo Thheo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit parere

O casatorie la 16ani....mi se pare prea devreme.....cand viata e atat de grea si totul se obtine cu multa truda ......eu una nu mi-as sfatui copilul sa se casatoreasca atat de devreme.....i-as lasa sa se viziteze sa-si petreaca timpul impreuna .....poate la 20de ani, daca prietenia lor rezista ..da....atunci poate as fi de acord....
Reply With Quote
  #36  
Vechi 09.12.2008, 19:57:08
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit Re

Parintele Cleopa zicea ca varsta potrivita e de 16 ani pentru baieti si 13 pentru fete(daca imi amintesc bine dintr-o inregistrare din anul 1995).Intreband un cadru didactic de liceu despre ce parere are mi-a zis ca in ziua de azi generatiile de adolescenti sunt din ce in ce mai copilaroase si nu sunt mature pe deplin(adica se maturizeaza mai greu).Doar cei de la tara care depun munci destul de grele se maturizeaza mai repede ca ei nu au asa de mult timp liber sa se joace, au de munca.
Dupa cum zicea cineva mai sus 'Graba strica treaba'.
Cea mai buna este rabdarea.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 20.12.2008, 05:54:37
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de firulescudaniel Vezi mesajul
Nu este o graba , dar cred ca in sfarsit am gasit persoana alaturi de care as trai toata viata. Si chiar nu vreau sa pierd aceasta persoana in niciun fel ... poate sunt prea tanar ca sa spun , dar iubesc si cred ca este sufletul meu pereche... poate si prea devreme si poate si prea tanar asta e ce simt si stiu ca aici voi gasi intelegere fiindca ... nu ce e material conteaza... si daca o sa ma casatoresc cu ea nu vom trai sub acelasi acoperis inca... iar daca nu ne vom casatori vreau macar un legamant puternic facut in biserica.
Graba stricat treaba in toate, indiferent unde se manifesta ea si mai ales in acest pas ,unic in felul si importanta lui. Multa rabdare, discernamant si roagate neancetata Bunului Dumnezeu sa te lumineze si Prea Sfinte Fecioare sa te ocroteasca de tot raul. Legamantul il faceti fata de Dumnezeu, prin infranarea voastra de la cele trupesti, decat dupa savarsirea Tainei Cununiei, prin dragoste si iubire adevarata, nepatimasa .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #38  
Vechi 20.12.2008, 12:34:04
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

A te casatori devreme sau tarziu e greu de spus .Fiecare cum il indeamna inima.Daca te casatoresti prea devreme s-ar putea ca sentimentele sa nu fie cele care sa fie pentru totdeauna;iubirile tinerilor sunt ca ploile de vara adica scurte si intense.Dar daca ajungi la maturitate incep sa mai apara unele indoieli,teama..Eu nu dau niciun sfat ci doar expun cazul meu.M-am casatorit la 18 ani,sotul meu avand atunci 20.Nu regret nicio clipa ca am facut acest pas atat de devreme pentru ca asa traiesc aproape toate etapele vietii cu el,impreuna si tineretea si maturitatea si batranetea.Strabunica mea s-a casatorit la 16 ani si a fost casatorita cu strabunicul 55 de ani,cand el a murit dar ea tot povesteste cu drag de el si spune ca-l iubeste si-acum.In zilele noastre tinerii (majoritatea) pu familia pe ultimul plan si foarte putini aleg intemeierea unei familii la varste fragede 17-20 ani,iar dintre acestia unii o fac din teribilism si prea putini din dragoste.Un duhovnic bun stie sa indrume doi tineri indragostiti pe calea cea buna.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
casatorie cciubo Nunta 9 03.09.2010 20:22:07
casatorie alina88 Generalitati 20 01.09.2010 20:54:10
casatorie Sf.Asteapta Generalitati 13 29.06.2010 17:25:31
casatorie alexdnny Generalitati 3 05.05.2008 16:15:45
casatorie madalinutza Nunta 3 21.03.2008 22:40:13