Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 20.07.2012, 01:13:03
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
E prima oara in viata mea cand rugaciunea nu imi este ascultata (sau hai sa zicem a doua). Asta m-a destabilizat foarte mult. Parca nici nu mai stiu ce sa cred...
Nu dispera , nu deznadajdui , am avut "N " rugaciuni neascultate ( neandeplinite ) , dar cu timpul Dumnezeu mi-a deschis mintea si mi-a aratat de ce nu era bine a mi le indeplini dupa voia mea ! Nu exista nedreptate din partea Lui , sa fi sigura de asta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #122  
Vechi 20.07.2012, 11:10:51
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Da, atei cu neuroni inecati in alcool, care se cred apostoli ai materialismului (pseudo)stiintific.


tiestodj20

http://forum.softpedia.com/index.php...ost&p=11431752

"in universul cu pamantul plat care se invarte in jurul soarelui, conform cretinortodox."

http://forum.softpedia.com/index.php...ost&p=11431882

"Ia de aici, spor la citit. In alea 40 de pagini sunt vreo 2 sau 3 normali la creier. Mie nu mi s-a relevat nimic, eu nu cred ca in povesti cu zei care abia asteapta sa ma prinda la judecata.

http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?p=442533#post442533"

http://forum.softpedia.com/index.php...ost&p=11431891

"Nu vor, le-am zis sa-si ia macar un binoclu de 3 sau 4 milioane, e perfect sa vada Luna sau Jupiter cu tot cu sateliti."

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=387
Din nefericire mai exista voci ce se doresc a fi ortodoxe (chiar si clericale) care incearca sa sustine ineptii pseudo-stiintifice (conform paradigmei stiintifice actuale) agatandu-si furibund credinta in Hristos de credinta de... pamant, Univers, de modelul geocentric ca model functional pentru univers... (si nu de insusi Iisus Hristos si Sfanta Sa Biserica si Sfintele Taine asa cum este firesc).
In ratacirea lor il vad pe Dumnezeu mai puternic daca zilele creatiei au exact o durata de 24 de ore, daca toate speciile au fost facute in cele 6 zile etc. Culmea ei sunt suparati ca Dumnezeu nu a lucrat creatia dupa modul cum ar fi vrut ei sa o faca...
Un exemplu elocvent este site-ul:
http://hexaimeron.ro
Sper ca in curand forurile ortodoxe competente roamanesti sa ia atitudine faca de manifestari de acest gen cu efect nociv asupra mediilor intelectuale si culturare unde exista oamnei care ar veni la Biserica, la Hristos insa sunt impiedicati de "incopatibilitati" de acest gen.

Stiinta prin informatiile oferite ne ajuta sa marutirisim "Doamne toate cu intelepciune le-ai facut" (Psalmi)

Slava Domnului ca la nivel teologic ortodox academic contemporan asemenea ineptii nici nu intra in discutie, teologi ortodocsi redutabili atat romani cat si din alte BO combat cu toata taria teologica ortodoxa patristica si filocalica atat pseudo-stiinta "intelligent design" (provenita din mediile crestine protestane si neoprotestante) inchistata intr-un creationism intr-o interpretare ad litteram; cat si influentele atnropologice neognostice (de tip new age).

In acest sens recomand doar cateva lucrari de referinta:
1. ICĂ Ioan, Pr., Alexandros Kalomiros, Andrei Kuraev, Doru Costache, Sfinții Părinți despre originile și destinul cosmosului și omului. Sibiu: Deisis, 2003.
2. KALOMIROS Alexandros, Dr., De la Facere la Apocalipsa, București: Lumea credinței, 2005.
3. LUCA al Crimeei, Sfântul, Puterea inimii, trad. Savga Evdochia, Bucuresti: Sophia, 2010.
NESTERUK Alexei, Light from the East: Theology Science and the Eastern Orthodox Tradition, Minneapolis: Fortress Press, 2003.
4. NESTERUK Alexei, Universul in comuniune, trad. Mihai-Silviu Chirilă. București: Curtea Veche, 2009.
5. MOORE Lazarus, Arhimadrit, Sfantul Serafim de Sarov. O biografie spirituala, trad. Paul Balan, Bucuresti: Agapis, 2002.
6. PUHALO Lazăr, IPS, Dovada lucrurilor nevăzute. Ortodoxia și fizica modernă, trad. Corina Stavinschi, Doina Ionescu. București: XXI Eonul Dogmatic, 2005.
7. PUHALO Lazăr, IPS, Caile Ortodoxiei Contemporane, trad. Mihnea Gafita. Cluj-Napoca: Eikon, 2006.
8. PUHALO Lazăr, IPS, Sufletul, trupul si moartea, trad. Fabia Anton. Cluj-Napoca: Eikon, 2005.
9. PUHALO Lazăr, IPS, Teologia vie in ortodoxie, trad. Fabia Anton. Cluj-Napoca: Eikon, 2005.
10. NELLAS Panayotis, Hristos, Dreptatea lui Dumnezeu și îndreptarea noastră - pentru o soteriologie ortodoxa, trad. Pr. prof. Ioan Ica sr. Sibiu: Deisis, 2012.
11. NELLAS Panayotis, Omul - animal îndumnezeit. Perspective pentru o antologie ortodoxă, trad. diac. Ioan I. Ica jr. Sibiu: Deisis, 2002.
12. IOSIF Gheron, Marturii din viata monahala, trad. Pr. Prof. Constantin Coman, Bucuresti: Bizantina, 2003
  #123  
Vechi 20.07.2012, 11:56:58
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patricia2006 Vezi mesajul
vreau sa ma spovedesc dar imi e rusine de pacate,si imi e rusine sa le spun preotului mai ales ca suntem cunostinte mai apropiate,,,ce sa fac?cum sa imi fac curaj?mai amanuntit cam cum se spovedeste ce trebuie sa ii spunem?m-am hotarat sa fac acest lucru si sa fac ascultare de ceea ce imi va spune,eventual sa ma si impartasesc,astept parerile voastre si sper ca nu va stresez.multumesc
Oricum preotul nu trebuie sa spuna nimic de la Sf. spovedanie, asa ca nu cred ca are de ce sa-ti fie rusine. Dar cu grija, fa asta cat mai degraba in situatia ta si, cel mai important, schimba-ti viata, incercand sa nu mai faci pacate grele. Dumnezeu sa-ti ajute!
  #124  
Vechi 20.07.2012, 13:01:18
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Din nefericire mai exista voci ce se doresc a fi ortodoxe (chiar si clericale) care incearca sa sustine ineptii pseudo-stiintifice (conform paradigmei stiintifice actuale) agatandu-si furibund credinta in Hristos de credinta de... pamant, Univers, de modelul geocentric ca model functional pentru univers... (si nu de insusi Iisus Hristos si Sfanta Sa Biserica si Sfintele Taine asa cum este firesc).
In ratacirea lor il vad pe Dumnezeu mai puternic daca zilele creatiei au exact o durata de 24 de ore, daca toate speciile au fost facute in cele 6 zile etc. Culmea ei sunt suparati ca Dumnezeu nu a lucrat creatia dupa modul cum ar fi vrut ei sa o faca...
Un exemplu elocvent este site-ul:
http://hexaimeron.ro
Nu stiu daca ai urmarit tot topicul despre geocentrism dar daca ai sa-l urmaresti in intregime cred ca ai vazut ce am scris acolo si precizari de genul asta nu-si mai au rostul.

Si nu e singura ineptie rezultata din contaminarea ortodoxiei cu elan pseudo-stiintific neoprotestant, din pacate.

Ceea ce vroiam sa scot in evidenta este ca individul sus mentionat, pe langa faptul ca il depaseste subiectul (rezulta clar din postari) are nesimtirea sa comenteze pe la altii aiureli despre ce se scrie aici.
  #125  
Vechi 20.07.2012, 14:23:46
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu stiu daca ai urmarit tot topicul despre geocentrism dar daca ai sa-l urmaresti in intregime cred ca ai vazut ce am scris acolo si precizari de genul asta nu-si mai au rostul.
Din nefericire nu am urmarit topicul indicat insa acum voi urma indemnul dvs.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si nu e singura ineptie rezultata din contaminarea ortodoxiei cu elan pseudo-stiintific neoprotestant, din pacate.
Sunt placut surprins sa observ ca apar din ce in ce mai multe atitudini ortodoxe pertinente (la diferite nivele teologice si culturale) impotriva pseudo-stiintei (geocentriste ca model funcitonal pentru univers, creationism interpretat ad litteram "intelligent designn", si nu numai...)
Consider de asemnea ca trebuie combatute si infulentele neognostice antropologice... dar nu intram in amanunte acum.

Doamne ajuta. Har si pace sa ne daruiasca Domnul.
  #126  
Vechi 20.07.2012, 15:17:07
apophis apophis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.05.2012
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 261
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu stiu daca ai urmarit tot topicul despre geocentrism dar daca ai sa-l urmaresti in intregime cred ca ai vazut ce am scris acolo si precizari de genul asta nu-si mai au rostul.

Si nu e singura ineptie rezultata din contaminarea ortodoxiei cu elan pseudo-stiintific neoprotestant, din pacate.

Ceea ce vroiam sa scot in evidenta este ca individul sus mentionat, pe langa faptul ca il depaseste subiectul (rezulta clar din postari) are nesimtirea sa comenteze pe la altii aiureli despre ce se scrie aici.
Prietene, nesimtit probabil esti tu, sau ai tai. Dupa cum ai observat, eu nu te-am facut nesimtit.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa nu ne fie rusine cu nimeni! Laura19 Generalitati 47 13.04.2012 02:23:50
Rusine! Legionarul Generalitati 57 13.01.2011 18:24:40
A fi roman,o rusine mihailt Generalitati 129 05.09.2010 20:52:32
vreau sa infintez manastire - vreau informatii co rusu Stiri, actualitati, anunturi 0 26.06.2008 14:04:07