Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.10.2008, 21:00:17
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit O facatorie maghiara

„Statutul de autonomie al Ținutului Secuiesc” ori mai clar ....Statutul unui nou Stat in Stat !... strambe made in ungaria!

In ce priveste REFERENDUMUL, atat timp cat e vorba de o bucata de Pamant Romanesc, TOTI ROMANII DIN ROMANIA trebuie sa participe la referendum. Altfel imi fac si eu in curte referendum si-mi declar autonomia ca sa nu mai am nici in clin, nici in maneca cu Statul Roman...

Cica....
Noua organizare teritorială a așa-zisului ținut secuiesc, este deja pe site-ul Primăriei Sfântu-Gheorghe!!!!!!!!

http://www.condeiulardelean.ro/politic.php?nr_curent=92&articol=2116

Apa si coroana din tinutul secuizat...

http://www.condeiulardelean.ro/eveniment.php?nr_curent=92&articol=2104

???

http://www.condeiulardelean.ro/prima_pagina.php?nr_curent=92&articol=2097
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.10.2008, 22:24:08
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Buna seara
Chiar ma gandeam zilele acestea ca atatia si atatia romani (milioane)s-au jertfit in nenumarate razboaie pentru ca pe acest pamant, numit Romania, care include si judetele din centrul tarii, copiii lor sa traiasca liberi.
Aceste jertfe cine le deconteaza?
Insa, ambitiile politice ale unor omuleti care vor si ei sa aiba o tara pe care sa o conduca, otravesc si invrajbesc ungurii cu romanii de foarte multi ani. Si-au fixat acest scop si avanseaza an de an catre el cu o tenacitate demna de o cauza mai buna. Astfel, de peste 75 de ani, ponderea populatiei romane fata de cea maghiara din judetele Harghita si Covasna devine din ce in ce mai mica. Cei care au locuit in aceste zone si au plecat va pot povesti cum au ajuns la concluzia ca mai bine vand si se muta. Fenomenul insa nu s-a produs si invers. Cand ungurii au dorit sa se mute in judetul Mures, de exemplu, romanii i-au primit cu prietenie.
Deci, fratilor, cum ramane cu prietenia si cu jertfa?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.10.2008, 23:13:00
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Bine spus " ambitiile politice ale unor omuleti", caci ungurii de rand sau impacat bine cu romanii, atat timp cat n-au fost zgandariti de politruci.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.10.2008, 02:38:22
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Uite, fraza asta a dvs: "In ce priveste REFERENDUMUL, atat timp cat e vorba de o bucata de Pamant Romanesc, TOTI ROMANII DIN ROMANIA trebuie sa participe la referendum. Altfel imi fac si eu in curte referendum si-mi declar autonomia" asta, as lipi-o, tradusa si in limba maghiara pe placutele bilingve.

Insa trebuie sa va atentionez ca dupa ce faceti referendumul si-l validati, daca in urmatoarele zile asa, din greseala, forati si gasiti petrol in curtea proaspat autonomizata, sa stiti ca este resursa nationala si v-o ia statul. Statul, adica minunatii nostri "oarecum alesi", ca politicieni nu-s.
Cum au cedat temporar petrolul tarii si gazele, si aluminiul (si ar putea sa faca acelasi lucru cu aurul si uraniul) ar putea concesiona si petrolul din curte dvs. Poate si, Harghita si Covasna pentru x-spe ani? Cui? Cum? Sunt intrebari care pot primi raspuns intr-o anexa la un contract cu clauze secrete 50 de ani?
Da. Mai nou nu se vinde, se concesioneaza. Pare utopie? Dar, cand te uiti mai atent la multi dintre alesii neamului, nu pare o utopie?
Sunt cateva persoane pe care mi le amintesc foarte bine de la evenimentele din 1989, 1990, 1991 care mai ne bantuie si acum si care nu au dat inca masura "intregii lor capacitati politice". Ca de politica scuza orice.
E ..., era o gluma. Noi nu ne vindem tara. O concesionam. Un pic. Pic cu pic pana n-o mai fi nimic.
Asa ca, va rog frumos, autonomie in curte, bine, sa fie, dar cu grija, sa nu ne pomenim cu intelighentii intorsi din vacanta, intruniti in plen ca sa rezolve urgent zacamintele din subsolul curtii dlui C-tin, zacaminte care plasate bine ne-ar putea face nu a 7-a ci a 2-a tara din Europa ca dezvoltare. Primii ar fi nemtii oricum.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.11.2008, 22:12:39
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit Despre "drepturile" Românilor din Ungaria

Articol aparut in Condeiul Ardelean, scris de doamna Laura Ignuta

După ce am citit, în luna august, declarațiile ambasadorului Ungariei la București, aflat la plimbare prin Covasna, m-a lovit curiozitatea de a afla care sunt acele drepturi ale românilor din statul vecin pe care și le dorește ambasadorul pentru etnicii unguri din România. M-am apucat să citesc editorialele doamnei Eva Iova, ziarist la publicația „Foaia românească” din Ungaria. Și iată ce am descoperit. În primul rând, românii din Ungaria sunt privați de dreptul la nume. În buletinele ungurești, românii din Ungaria au numele maghiarizate.

Astfel, dacă pe copilul tău îl cheamă Ion Ardelean, numele său apare în buletin și în toate documentele oficiale Argyelan Janos; dacă se numește Ion Cosma, va fi înscris cu numele Kozma Janos. Un exemplu evident și care poate fi verificat mai ușor datorită notorietății purtătorului este cel al regizorului român din Ungaria Cornel Mândruțău, care apare peste tot cu numele de Mandruczo Kornel. Rog pe tovarășul ambasador să ceară buletinul unui cetățean român de origine maghiară din România și să se uite bine și îndelung la el.
Apoi, să se ducă acasă și să ceară buletinul unui cetățean ungur de origine română și să facă aceeași operațiune. Apoi, să mai discutăm despre cine are drepturi și privilegii și cine nu. Școala așa-zis românească a românilor din Ungaria există doar cu denumirea. Ce se petrece în fapt în aceste școli? Limba română are alocate pe săptămână cam atâtea ore câte aveam eu de limba franceză învățând la un liceu de filologie. În rest, toate materiile se predau în ungurește.
Mai mult, de anul acesta, pentru bobocii care vor intra pentru prima dată într-o școală „românească” se va preda doar o oră de limba română pe săptămână. Școala „românească” din Ungaria nu este altceva decât o oarecare școală ungurească în care se predă și limba română! O altă invenție originală a vecinilor noștri a fost cea a așa-zisei „autoguvernări” a minoritarilor. Aceste „autoguvernări” sunt un fel de asociații ale minoritarilor care ar trebui să gestioneze banii care se dau comunităților lor pentru promovarea și păstrarea limbii, tradițiilor etc.. În fapt, această „autoguvernare” este un fel de cal troian în sânul comunității românești. „Autoguvernarea” este o pită bună de mâncat pentru etnicii unguri din România plecați să se căpătuiască în Ungaria, cum altfel decât tot pe spatele comunității românești. Astfel, etnicii unguri din România pleacă dincolo și se fac reprezentanți ai românilor, încasând bani frumoși ca salariu, beneficiind de o mulțime de privilegii, mașini de lux și, bineînțeles, blocând orice revendicare sau acțiune care ar putea trezi comunitatea românească din Ungaria.
Un astfel de exemplu este Autoguvernarea românilor din Budapesta, condusă de o unguroaică din România, Ana Roxin, și de alți unguri, care nu cunosc deloc limba română. Aceștia încasează lunar mii de forinți reprezentând românii autohtoni din Ungaria. Acești parveniți nu numai că nu fac nimic pentru limba română, dar mai au și tupeul să atace o organizație care slujește cu adevărat comunitatea românească: Asociația Femeilor Ortodoxe Române. Un alt exemplu este încercarea de a intra în rândurile „Autoguvernării” Românești din Macău (Ungaria) a domnului Ferenz Laszlo, care, strâns cu ușa, a trebuit să recunoască că e de naționalitate maghiară, limba maternă fiindu-i limba maghiară.
Astfel, acesta a fost nevoit să abandoneze planul de a fi introdus ca un alt cal troian în conducerea românimii din Ungaria. Să vă mai aduc la cunoștință că la ședința de constituire a Autoguvernării pe Țară a Românilor din Ungaria reprezentanții românilor - maghiari, bineînțeles - au votat ca ședința și jurământul să se facă doar în limba maghiară! Poate doriți să știți și ce au jurat acești băieți deștepți? Culmea absurdului: că vor lupta pentru propășirea limbii române…
Din multele abuzuri împotriva comunității românești din Ungaria, am expus doar câteva fapte concrete. Aceste specimene conduc viața românilor din Ungaria, le mănâncă și puținii bănuți alocați, lucrând cu spor la eradicarea ultimilor români care au rezistat maghiarizării, sub atenta îndrumare a oficialităților ungurești. Pentru a vorbi despre „drepturile” românilor din Ungaria nu e nevoie să ne aruncăm în discursuri și perorații. Este suficient să vedem faptele ca să ne facem o părere. Un astfel de fapt este festivalul dintr-un sat românesc din Ungaria, Micherechi. Prezentarea acestuia și toate acțiunile au fost făcute doar în limba maghiară.
Dacă la un festival românesc, într-un sat românesc din Ungaria cu primar român, limba română a fost pusă la zid, mai are rost să mai vorbim despre folosirea limbii în administrație, de exemplu?! Mai trebuie amintită și lipsa totală de reprezentare a românilor în Parlamentul de la Budapesta. Despre retrocedări nu are sens nici să mai deschidem discuția. Încălcarea testamentului Gojdu și deposedarea comunității românești de bunurile marelui mecena român vorbesc de la sine. Tovarășe ambasador, acestea sunt fapte, nu baliverne aruncate din vârful limbii ca să prostim neinformații și ignoranții. Cât de bine au dus-o și o duc românii din Ungaria se poate vedea din evoluția lor numerică. Din sutele de români rămași în Ungaria după 1918, astăzi abia de mai sunt 10.000; oare câți dintre aceștia mai cunosc și vorbesc limba română? Asta spune cam tot, nu mai am nevoie de alte argumente. Sau poate aveți explicații științifice despre „evaporarea” sutelor de mii de români din Ungaria?
Recomand, în acest context, celor care trâmbițează starea extraordinară a comunității românești și ne induc în eroare voit să se informeze corect, accesând pe internet singura publicație românească din Ungaria care servește interesele comunității românești de dincolo de graniță: www.foaia.hu. Să le doresc ungurilor de pe la noi aceeași soartă cu a românilor din Ungaria, așa cum le dorește tovarășul ambasador?
Nu pot. Pentru că noi, românii, spre deosebire de alții, suntem niște lorzi, tovarășe ambasador, așa cum am fost întotdeauna.
S-auzim numai de bine!

3 Comments »
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.11.2008, 22:20:52
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit Aniversarea criminalului Wass Albert(3-9 nov) a intrat in atentia Parchetului General

Articol preluat din ziarul Gardianul, care arata ca se poate :

Ministerul Public a fost sesizat printr-o plângere penala formulata de un cetatean din municipiul Sfântu Gheorghe, în legatura cu intentia organizarii unor manifestari publice consacrate in cinstea lui Wass Albert. Fost nobil maghiar, detinând titlul de conte de Czege si Szentegyed, inginer si poet, Wass Albert a fost judecat si condamnat pentru crime de razboi in contumacie, impreuna cu tatal sau, pentru masacrele comise in 1940. Wass Albert a fugit in Statele Unite ale Americii, unde s-a sinucis in 17 februarie 1998, la vârsta de 90 de ani.

Într-o scrisoare adresata procurorului general al României, Laura Codruta Kovesi, un cetatean, Dan Tanasa, care spune despre sine: „Nu sunt politician, sunt doar un român care traieste in Covasna de 25 de ani”, reclama faptul ca din bugetul Consiliului Local Sfântu Gheorghe au fost alocate sume de bani pentru festivitatile organizate de Asociatia Tinerilor Maghiari din judetul Covasna, in onoarea lui Wass Albert, planificate pentru a avea loc în perioada 3-9 noiembrie. Petentul subliniaza in plângerea sa ca Wass Albert a fost judecat si gasit vinovat pentru crime de razboi, fiind condamnat la moarte de Tribunalul Poporului în anul 1946. Sentinta a fost confirmata anul trecut de Tribunalul Cluj în urma unui proces de revizuire deschis de urmasii lui Wass Albert, cu scopul reabilitarii memoriei acestuia.
Dan Tanasa a cerut procurorului general sa se pronunte în legatura cu legalitatea acestui demers, învederând faptul ca Ordonanta de Urgenta nr. 31 din 13 martie 2002, aprobata prin Legea nr. 107 din 27 aprilie 2006, interzice promovarea cultului persoanelor vinovate de savârsirea unei infractiuni contra pacii si omenirii sau promovarea ideologiei fasciste, rasiste ori xenofobe, sub sanctiunea pedepsei cu închisoarea. Un alt aspect moral al demersului promovat de Asociatia Tinerilor Maghiari este faptul ca Primaria Sfântu Gheorghe, Consiliul Local au aprobat alocarea de fonduri de la bugetul local doar atunci când a fost vorba de actiuni initiate de etnici magiari si de asociatii ale acestora. Pentru saptamâna „Wass Albert“, Asociatia Tinerilor Maghiari din Covasna a primit de la bugetul local suma de 2.500 de lei. Facem precizarea ca in Consiliul Local Covasna exista un singur consilier de nationalitate româna.

[SIZE="4"]Pe lista neagra a Holocaustului[/SIZE]
Wass Albert s-a nascut la Rascruci, Cluj. In perioada in care Transilvania s-a aflat sub ocupatie maghiara, scrierile lui Wass au radicalizat relatiile dintre maghiarii si românii din Transilvania. In schimb, Wass a fost premiat de Academia din Ungaria pentru meritele aduse promovarii maghiarismului in teritoriile ocupate prin Dictatul de la Viena. Refugiat in SUA, impreuna cu tatal sau, Wass Endre, tatal si fiul au fost judecati si condamnati pentru crime de razboi, in contumacie. Sentinta din septembrie 1940 a dispus confiscarea averilor familiei Wass. Wass Albert a fost acuzat ca a arestat sase locuitori din satul Sucutard si ca a executat patru dintre ei – doi români si doua evreice. Wass Albert a fost gasit responsabil si pentru instigarea si promovarea macelului de la Muresenii de Câmpie, când soldati unguri, condusi de locotenentul Gergely Csordas, au ucis 11 civili. Numele lui Wass – tata si fiu - apare mentionat la rubrica criminali de razboi in Muzeul Holocaustului. In ciuda a toate acestea, Wass a avut parte de o viata frumoasa in America, unde s-a casatorit si a avut patru copii, toti baieti. Unul dintre acestia a imbratisat cariera in armata, devenind general NATO. A fost numit chiar si reprezentant al Fortelor Armate Nord Americane pentru Europa de Est, ordinul de numire fiind retras insa ca urmare a istoriei familiei in estul Europei. In Ungaria, Wass Albert este considerat un erou, un mare poet si o victima a românilor din Transilvania.

[SIZE="4"]Sarbatoare devansata de frica procurorilor[/SIZE]
Nemes Elod, liderul Asociatiei Tinerilor Maghiari din Covasna, a precizat ieri ca saptamâna dedicata lui Wass Albert a fost devansata din perioada 3-9 noiembrie in intervalul 13-20 octombrie. „Nu exista un pretext special pentru saptamâna dedicata lui Wass Albert. Este vorba despre actiuni culturale, care se bazeaza pe opera scriitorului”, a precizat Elod. Intrebat daca ATM aniverseaza 100 de ani de la nasterea lui Wass Albert, Elod a afirmat: „Sincer, nu stiu când s-a nascut Wass, stiu doar ca acum 100 de ani, dar nu stiu in ce zi si in ce luna a anului!” La manifestarile din saptamâna dedicata lui Wass va participa si unul dintre fiii scriitorului ungar.
Silvana Patrascanu
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.03.2009, 19:25:33
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit

Președintele Ungariei, Soloyom Laszlo, spune despre romani ca sunt neprietenoși
Din pacate imaginea de mai jos ne confirma contrariul.
Nici vremea nu i-a fost prietenoasa.
Sau ma rog, ...a fost dupa cum ii este inima.

http://www.evz.ro/pictures/articles/...7c6599203a.jpg
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.03.2009, 20:54:01
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

E spinoasa problema. Cred ca minoritatea maghiara merita sa aiba autonomie teritoriala, deoarece au dreptul sa-si apere limba, cultura, mostenirea etnica. Dar in acelasi timp autonomia teritoriala deschide drumul catre federalizare si apoi catre independenta.

E o problema, poate singura, pe care o las in mainile politicienilor. De ce? Pentru ca indiferent cat de corupti au fost, politicienii romani postrevolutionari au vorbit la fel despre autonomia maghiara si despre politica externa a Romaniei in general, indiferent de culoarea lor politica.

Pana la urma nu sunt decat doua alternative, o sa fiu multumit cu oricare din ele.

Recunosc, am prieteni maghiari in Harghita si nu vreau sa existe nici un conflict intre romani si minoritatea maghiara, dar in acelasi timp vreau si ce-i mai bine pentru ei.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.03.2009, 21:17:24
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
E spinoasa problema. Cred ca minoritatea maghiara merita sa aiba autonomie teritoriala, deoarece au dreptul sa-si apere limba, cultura, mostenirea etnica. Dar in acelasi timp autonomia teritoriala deschide drumul catre federalizare si apoi catre independenta.

E o problema, poate singura, pe care o las in mainile politicienilor. De ce? Pentru ca indiferent cat de corupti au fost, politicienii romani postrevolutionari au vorbit la fel despre autonomia maghiara si despre politica externa a Romaniei in general, indiferent de culoarea lor politica.

Pana la urma nu sunt decat doua alternative, o sa fiu multumit cu oricare din ele.

Recunosc, am prieteni maghiari in Harghita si nu vreau sa existe nici un conflict intre romani si minoritatea maghiara, dar in acelasi timp vreau si ce-i mai bine pentru ei.
Cunoști cuvântul bine, bun, vrednic ?

__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.03.2009, 21:24:49
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
E spinoasa problema. Cred ca minoritatea maghiara merita sa aiba autonomie teritoriala, deoarece au dreptul sa-si apere limba, cultura, mostenirea etnica. Dar in acelasi timp autonomia teritoriala deschide drumul catre federalizare si apoi catre independenta.

E o problema, poate singura, pe care o las in mainile politicienilor. De ce? Pentru ca indiferent cat de corupti au fost, politicienii romani postrevolutionari au vorbit la fel despre autonomia maghiara si despre politica externa a Romaniei in general, indiferent de culoarea lor politica.

Pana la urma nu sunt decat doua alternative, o sa fiu multumit cu oricare din ele.

Recunosc, am prieteni maghiari in Harghita si nu vreau sa existe nici un conflict intre romani si minoritatea maghiara, dar in acelasi timp vreau si ce-i mai bine pentru ei.
minoritati etnice exista si in alte tari ale UE dar nu au pretentiile exagerate pe care le are minoritatea maghiara, sa nu uitam ca Romania acorda drepturi minoritatii maghiara cu mult peste reglementarile UE,
Eu traiesc la Cluj, deci intre maghiari, aici au biserici, scoli, sectii r in limba maghiara la majoritatea facultatilor, statui ale reprezentantilor natiunii lor, baruri , asociatii ulturale, sportive, etc, nimic si nimeni nu-i constrange, nu-i face sa se simta inferiori, asupriti, nedreptatiti, discriminati de aceea orice pretentie a lor cu privire la autonomie mi se pare o lipsa de respect fata de statul roman care le ofera conditi pt pastrarea limbii si culturii lor cu mult peste nivelul in care alte state mult mai civilizate, ofera minoritatilor
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un roman de etnie maghiara a gasit Biserica stramosilor sai si a venit acasa spre_rasarit Generalitati 127 04.04.2011 12:30:06
Bacteria Flagellum sau Motorul Organic sau De ce evolutionismul e o facatorie colaps Generalitati 217 27.09.2010 15:37:40