Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.06.2010, 01:12:17
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit Despre amvon

În parohiile voastre, preoții mai folosesc amvonul ? Sau a ajuns un spațiu desuet și nefolositor ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.06.2010, 06:04:42
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Noi nu folosim amvonul din o mie de motive:
1. in primul rand pentru ca nu avem...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.06.2010, 17:59:24
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

In toate bisericile ortodoxe in care am intrat am vazut amvon, dar niciodata nu este folosit.
Am crezut multa vreme ca este un element catolic de fapt, sau chiar evanghelic.
Dar nici la catolici n-am vazut sa-l foloseasca.
Din cate am inteles, acolo ar fi trebuit sa se tina predicile.
De ce nu se foloseste, nu stiu.
Nu stiu de ce este construit de fapt. De cand a fost introdus in biserici?
N-ar fi de dorit sa fie folosit, pentru ca:
1. Ar trebui sa se tot cocoate preotul acolo (nu tocmai usor si tot am impresia ca nu tine greutatea unui om), pe urma sa ne priveasca de sus, iar noi sa ne sucim gaturile privind in sus.

2. Este normal sa fie preotul printre noi. Iisus n-a vrobit niciodata cocotat undeva si privind oamenii de sus.

Din punct de vedere arhitectural, mie imi place.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.06.2010, 18:29:35
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Amvonul vine de pe vremea cand nu existau microfoane. Sunetul este mai bine auzit de sus, si amvonul era construit in asa fel incat sa amplifice sunetul.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.06.2010, 18:37:03
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Ce bine ar fi daca s-ar folosi.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.06.2010, 20:11:37
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
In toate bisericile ortodoxe in care am intrat am vazut amvon, dar niciodata nu este folosit.
Poti sa dai niste exemple de biserici ortodoxe, din cele pe care le-ai vazut, care au amvon?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.06.2010, 20:30:37
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Până când se lămurește și Miha Anca asupra faptului că bisericile ortodoxe au (sau ar trebui să aibă) amvon, am să spun ce m-a făcut să deschid acest topic.

Mă gândesc că unul dintre motivele pentru care asistăm la scăderea dramatică a procentului creștinilor practicanți (indiferent că vorbim de catolici sau ortodocși, situația cea mai dramatică fiind însă la luterani) este și "orizontalizarea" mesajului evanghelic. Evident, ceea ce s-a schimbat nu este Evanghelia, ci constatăm:
1) modificări ale felului în care este prezentat mesajul ei (modificări omiletice, care țin de pastorație)
2) deplasarea accentelor în interiorul conținutului ei (modificări teologice).

În cadrul acestei mega-tendințe de extracție modernistă, cred că cel mai simptomatic lucru este desființarea amvoanelor (sau nefolosirea lor în bisericile care mai au așa ceva). Nu, asta nu are nici cea mai mică legătură cu microfoanele: mai întâi, încă nu toate bisericile au microfoane, pe când amvoane nu prea se mai folosesc nici în acelea. Mai apoi, nimic nu împiedică a se microfoniza amvonul, așa cum se microfonizează pupitrul. De aceea, părerea mea este că în cu totul altă parte trebuie să căutăm explicația acestui fenomen.

Timp de veacuri, locul în biserică unde se citea Evanghelia și de unde se auzea predica a fost amvonul. Amvonul este un loc special prin semnificația sa simbolică: se află deasupra planului la care se află poporul din biserică. Împodobite adesea cu marchetărie înfățișând îngeri și / sau cu sculpturi reprezentând simboluri ale Spiritului Sfânt, ori ale sfinților evangheliști, uneori descoperite, dar cel mai adesea acoperite cu un coronament, amvoanele au fost locuri de unde parcă nu vocea preotului a răsunat, ci vocea lui Dumnezeu. Astăzi, amvoanele au fost înlocuite de pupitre. În bisericile care mai au amvoane, acestea se folosesc mai mult pentru filmări sau pentru fotografii. Astfel, o predică din zilele noastre pare mai mult expozeu de conferință decât transmiterea către oameni a Cuvântului lui Dumnezeu, spre îndreptare și folos.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.06.2010, 00:45:40
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Iisus n-a vrobit niciodata cocotat undeva si privind oamenii de sus.
Văzând mulțimile, Iisus S-a suit în munte, și așezându-se, ucenicii Lui au venit la El.
Și deschizându-și gura, îi învăța zicând


Cuvântul Domnului. Matei, cap 5.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.06.2010, 02:07:05
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Văzând mulțimile, Iisus S-a suit în munte, și așezându-se, ucenicii Lui au venit la El.
Și deschizându-și gura, îi învăța zicând


Cuvântul Domnului. Matei, cap 5.
Frate, este pacat de cita cultura teologica ai ca sa faci prostii de genul acesta ! Chiar iti este indiferenta , pina la urma, pozitia ta, preferind mindria de a da uneori orice raspuns . Rau ai ales acest exemplu. Nemaivorbind ca insasi pasajul spune clar ca ucenicii au venit la el si s-au asezat chiar daca el a ales muntele . Ai dedus cumva ca El era in virful muntelui si ucenicii undeva la poale zbierindu-le vestea cea buna ca sa o poata auzi de distanta ?

Rostul amvonului este vestirea evangheliei . Eu merg in minastirea mea preferata unde se face asa ceva . Predica nu se face din amvon , ci locul de predicare este soleea . Nu amestecati lucrurile chiar daca voiesti sa faci speculatia geometricoteologica cu ,,verticala " si ,,orizontala" . Asa este la ortodoxi . Poate la voi se face altfel . Cunosc insa si biserici de mir in care evanghelia se vesteste de diacon de linga icoana Preacuratei de la tetrapodul sting iar predica o face din amvon preotul entuziasmat desigur de aceiasi vorbire de sus, dar cu ce rost sau temei ? In orice caz , orice idee sau element de modernitate sau de actualitate din biserica ortodoxa dar care nu-si gaseste baza in traditie este prohibit incalcindu-se solidul si eternul principiu al traditionalismului autentic si nu al fiecarui popa paroh. Biserica lui Hristos nu se abdateaza periodic la prezent . Voi catolicii aveti traditie... traditie in asemenea abdatari ca pe cea adevarata , originala ati renuntat de buna voie la ea . Este doar treaba voastra !
Nu intelege ca am vrut sa polemizez cu tine, desi m-am exprimat cam repejor, ci ca ai facut o gogomanie prea mare cu citatul ales !

Last edited by zaharia_2009; 21.06.2010 at 02:11:24.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.06.2010, 09:13:18
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Frate, este pacat de cita cultura teologica ai ca sa faci prostii de genul acesta ! Chiar iti este indiferenta , pina la urma, pozitia ta, preferind mindria de a da uneori orice raspuns . Rau ai ales acest exemplu. Nemaivorbind ca insasi pasajul spune clar ca ucenicii au venit la el si s-au asezat chiar daca el a ales muntele . Ai dedus cumva ca El era in virful muntelui si ucenicii undeva la poale zbierindu-le vestea cea buna ca sa o poata auzi de distanta ?

Rostul amvonului este vestirea evangheliei . Eu merg in minastirea mea preferata unde se face asa ceva . Predica nu se face din amvon , ci locul de predicare este soleea . Nu amestecati lucrurile chiar daca voiesti sa faci speculatia geometricoteologica cu ,,verticala " si ,,orizontala" . Asa este la ortodoxi . Poate la voi se face altfel . Cunosc insa si biserici de mir in care evanghelia se vesteste de diacon de linga icoana Preacuratei de la tetrapodul sting iar predica o face din amvon preotul entuziasmat desigur de aceiasi vorbire de sus, dar cu ce rost sau temei ? In orice caz , orice idee sau element de modernitate sau de actualitate din biserica ortodoxa dar care nu-si gaseste baza in traditie este prohibit incalcindu-se solidul si eternul principiu al traditionalismului autentic si nu al fiecarui popa paroh. Biserica lui Hristos nu se abdateaza periodic la prezent . Voi catolicii aveti traditie... traditie in asemenea abdatari ca pe cea adevarata , originala ati renuntat de buna voie la ea . Este doar treaba voastra !
Nu intelege ca am vrut sa polemizez cu tine, desi m-am exprimat cam repejor, ci ca ai facut o gogomanie prea mare cu citatul ales !

1. In predica de pe munte, Isus se adresează nu numai apostolilor, ci și mulțimilor. Asta, în afară de cazul în care îți închipui că "văzând mulțimile", Isus a fugit de ele, luându-i numai pe apostoli cu El. Ca să se poată face auzit, a urcat. Deci vorbea de mai sus de mulțime, fapt care e reprezentat și în iconografia ortodoxă.

2. Rostul amvonului este atât ca loc de citire a Evangheliei, cât și ca loc de predică. Ia dicționarul și citește: http://dictionare.edu.ro/definitie/amvon

3. Tot e bine că amvonul este folosit pe jumătate la acea mănăstire.

4. Faci ce faci, și, din pricina răutății și mândriei, ajungi tot la subiectul preferat: acela al deosebirii dintre catolici și ortodocși, ajungând să vezi deosebiri acolo unde nu-s. Câtă "abdatare" este la catolici (cel puțin în privința folosirii amvonului), tot atâta este și la ortodocși. În ambele se practică aceleași predici plate, fapt care duce, în ambele, la fuga credincioșilor din biserici. Ideea că românii ar fi, în prezent, mai duși pe la biserică în comparație cu nemții este o prejudecată la care evidența ar trebui să te facă să renunți: uită-te bine la vecinii tăi de bloc și vezi cu câți din ei te saluți duminica la biserică.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre nașterea din nou, din Duhul Sfânt și despre Botez Savonarola Sfinti Parinti (Patrologie) 15 20.07.2013 14:28:48
Homosexualitate cu voie de la amvon Mihnea Dragomir Homosexualitatea 4 13.07.2012 03:40:22
Petre Tutea despre Dumnezeu si despre atei tigerAvalo9 Generalitati 34 02.12.2010 16:37:16
Despre pacate si despre Canoanele duhovnicilor gheorghecoser23 Preotul 5 25.06.2008 18:01:23