Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 05.01.2009, 22:08:17
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multe din necazurile pe care le avem noi sau copii nostri sunt urmare a unor pacate mari pe care le-au avut parintii,bunicii, strabunicii nostri pana la al saptelea neam.Este bine ca in pimelnicul pe care il dam la sf.liturghie sa fie scrise cat mai multe neamuri(generatii) caci prin pomenirea lor pacatele se sterg.
Mare importanta au si pomelnicele de 4o de zile si panihidele(nu stiu daca am scris corect).De aceea este foarte importanta participarea la sf.liturghie.Daca s-ar putea in fiecare zi sa fim pomeniti(aceasta e posibil avand pomelnice la manastiri unde sf.liturghie are loc in fiecare zi.De aceea este bine asa cum spunea cineva in alt topic sa luam micul dejun abia dupa ora 9 dimineata,caci aceasta este cu aprox. ora la care se termina liturghia pe la manastiri.In semn de respect pentru ingeri.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 20.01.2009, 16:00:00
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
vinul pentru celebrarea Sf. Liturghii este un vin special, curat, nu orice vin pe care-l cumpar de la magazinul din colt.
Unde se poate cumpara acest vin ?
Reply With Quote
  #43  
Vechi 20.01.2009, 16:12:12
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Va pun acum o intrebare mai ciudata: daca preotul e suparat pe careva dintre enoriasi, poate cere la Proscomidie sau in restul Sfintei Liturghii aducerea lui la ordine (ca sa folosesc un cuvant sugestiv dar relativ ponderat)? Am auzit ceva in acest sens intr-o disputa si aici pe forum intre doi viitori preoti, care se amenintau...iar cel care ameninta a spus ca nu va strica o prescura pentru celalalt. Oare se fac si lucruri nu tocmai ortodoxe la proscomidie? E permis acest lucru? E posibil? O intamplare recenta mi-aamintit de acest lucru si va rog daca se poate sa ma lamuriti.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 20.01.2009, 16:26:27
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Anca, cel ce nu iarta, nu doreste si nici nu poate sa fie iertat. Se poate ca vrajmasul sa lucreze si sub acest chip. Insa, cred ca au fost mai mult niste amenintari la stadiul de cuvant si nu de fapta. E adevarat ca nici sub acesta forma ele nu trebuie sa fie prezente. E inca o dovada ca nu suntem constienti de cine ne impartasim in Taina Euharistiei. Uitam ca luam Iubire in noi si asta trebuie sa dam: Iubire.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 22.02.2009, 14:27:20
Thheo Thheo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

As vrea sa scriu in acatist (pomelnicul ptr vii)....pe langa numele celor din familie, prieteni, etc.....citeva cuvinte de multumire ....as vrea daca se poate sa ma ajuta-ti sa le gasesc pe cele potrivite.....
__________________
"Și Iisus i-a zis:Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău din toată inima ta, din tot sufletul tău și din tot cugetul tău:iată întâia fi cea mai mare poruncă.Iar cea de a doua asemenea cu aceasta:Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți".
Reply With Quote
  #46  
Vechi 22.02.2009, 19:09:09
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Vin ptr Sf. Liturghie

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Unde se poate cumpara acest vin ?
daca vrei sa cumperi de pe internet iti dau aici adresa/ pagina web de la "Saint Zosima Church Supply" --dar nu sunt sigura ca pot trimite cu livrare in Scandinavia:

http://www.varietycandles.com/our_products.html
Reply With Quote
  #47  
Vechi 22.02.2009, 19:34:53
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Prin pomelnice se poate face o radiografiere foarte exacta a societatii

Din experienta parintelui Partenie Apetrei

"Inaintea moastelor Sfintei Parascheva sunt depuse cererile a nenumarati credinciosi care, cu speranta in ajutorul ei, lasa pomelnice pentru perioade mai scurte sau mai lungi. Pe o bucatica de hartie e descris un destin. Nume si situatii. De obicei dureroase. Boala, esec in casatorie, lipsa serviciului, patimi sunt doar unele dintre lucrurile care se doresc inlaturate din viata solicitantilor, cu ajutorul lui Dumnezeu. Ceea ce confera si mai multa greutate cererii este tocmai faptul ca pomelnicul, in majoritatea situatiilor, reprezinta o ultima speranta. Vine dupa vestea groaznica primita de la medic, dupa parasirea casei de catre unul dintre soti etc. In destule cazuri, insa, are si caracter profilactic: luminarea mintii, ajutor la examene, indepartarea de tovarasii rele, gasirea unui partener de viata potrivit etc. Multe dintre pomelnice sunt expresii ale recunostintei pentru ajutorul deja primit. Sigur ca sunt insotite de alte si alte cereri, exprimate cu convingerea ca... se poate.

Imi amintesc ca la o predica duminicala din catedrala, in care am abordat problema iertarii, am mentionat un lucru care ma frapase in acea dimineata: pomenind, ca de obicei, pomelnicele in timpul Utreniei, mi-a atras atentia o hartie scrisa pe doua coloane. Pe una erau mentionati membrii familiei si prietenii acestora. In jur de sapte persoane. Se cerea mai jos izbavirea de dusmanii scrisi in cea de a doua coloana: vreo 13 nume. "Ingrozitor!", mi-am zis. "O societate in care ajungem sa avem mai multi dusmani decat prieteni ridica un mare semn de intrebare". Si cand te gandesti ca acei "dusmani" sunt frati de-ai nostri, botezati, spovediti, impartasiti si poate cu multe pomelnice scrise pentru... izbavirea de dusmani.

Ce sa faca "cititorul de pomelnice"? Se roaga Domnului cu nadejdea implinirii. Daca sunt mai multi "cititori", cu atat mai bine. Daca starea lor duhovniceasca este buna, iarasi avem un surplus de binecuvantare. Si zilele curg, pomelnicele sunt reluate, suspinele din hartii sunt rasfoite iara si iara, pana coboara mila Domnului. Cand vrea El. Uneori raspunsul intarzie sau nu vine. "Cititorul" s-a achitat de datorie. Uneori, marcat de unele situatii, prelungeste ruga dincolo de solicitarea credinciosului. Si spera. Si insista... aplecat deasupra hartiei, Cu ochii obositi de atatea sute sau chiar mii de nume depuse la picioarele Parintelui ceresc. Alteori, ramane uimit de cata razbunare si ura zac in pomelnice. Cum sa citeasca el: "Pedepseste, Doamne, pe..."!? Pr. Petru Sidoreac
Reply With Quote
  #48  
Vechi 11.05.2009, 18:26:33
buncrestin's Avatar
buncrestin buncrestin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2008
Locație: Pitesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit in legatura cu pomelnicul dat

invatati-ma ,daca il dau pe 6 saptamani,cati bani trebuie sa pun?
Reply With Quote
  #49  
Vechi 16.03.2012, 13:34:47
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Cum amintea, Costel, mai sus, prin pomelnice se poate face o radiografie a societatii, dar se poate face si o radiografie a inimii noastre.

Ce scriem pe pomelnic, spre bine si spre rau (din nefericire), pleaca din inima noastra. Este regretabil ca nu lasam rautatea, ura, mandria macar la usa bisericii, continuand a le purta cu noi pana inaintea Sfantului Altar. Ba, mai mult, prim pomelnic le propagam si mai departe, ducandu-le chiar in "Pestera din Betleem", pe "Golgota" si in "Mormantul gol" al Mantuitorului Inviat.

Pomelnicele noastre impreuna cu acei cativa banuti pe care obisnuim sa-i dam preotului, sunt o jertfa a noastra. Iar in aducerea jertfei, Dumnezeu ne-a aratat ca, in ceea ce ne priveste, suntem Cain ori Abel, Fariseu sau Vames.

Last edited by Marius22; 16.03.2012 at 13:37:31.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pomelnicul de la Sfanta Liturghie zinaida Sectiune dedicata profesorilor de religie 142 25.09.2014 01:09:24
Ati putea sa ma scrieti si pe mine in pomelnicul de la Sf Maslu? andrutza151 Umanitare 2 13.03.2011 19:47:38
Va rog frumos pe pomelnicul dvs de duminica -puneti la adormiti pe roaba viorica alinutza109 Umanitare 2 06.03.2010 02:53:05
Pomelnicul, in mai multe biserici simultan! clementia Generalitati 5 01.11.2009 10:08:48