Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 19.07.2012, 17:03:11
apophis apophis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.05.2012
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 261
Implicit

Mai am o intrebare pentru colegul Eugen7, da raspunsuri civilizate si ii respect efortul.

Sunt unii care considera ca urmatoarele tipuri de muzica vine de la aia rai, tot un fel de credinciosi spun asta. Voi da 2 exemple, dar vreau sa aflu raspunsul cuiva real credincios.

Asadar, iata:

1 http://www.youtube.com/watch?v=I4tQvuhCE_0

si

2 http://www.youtube.com/watch?v=sPqEIL8Llb4
  #92  
Vechi 19.07.2012, 17:03:36
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de apophis Vezi mesajul
probleme cu dracarimea?
demonii incearca sa faca probleme omului... sa il impatimeasca, indraceasca, demonizeze (satanofilie, satanomorfie, satanolatrie). Din filocalie cunoastem atat duhurile demonice cat si modul lor de actionare precum si cum sa luptam impotriva lor cu harul lui Dumnezeu, adica lasand pe Hristos Iisus sa locuiasca in noi, si conlucrand mantuirea noastra cu Hristos Iisus.

In ordinea crescatoare a puterii lor duhurile demonice (precum si patimile) sunt: lacomia, desfranarea, avarita (iubirea de arginti, zgarcenia), mania, tristetea (invidia), trandavia, slava desarta si mandria.

Astfel sa luam aminte la noi insine mai intai...

Doamne ajuta. Har si pace sa ne daruiasca Domnul Iisus Hristos.
  #93  
Vechi 19.07.2012, 17:05:15
apophis apophis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.05.2012
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 261
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Da, e clar.

În schimb nu e clar de ce ai scris în profil:ortodox; doar pentru că ai fost botezat, sau pentru a te infiltra?



P.S.Am vrut să scriu că topicul se ”spamează” cu aceste mesaje, dar și tu te înscrii, nu-i așa(?), la greutăți în privința spovezii.
P.P.S. T erog să întrebi un preot despre ce am scris în legătură cu tămâia.
Unde sa ma infiltrez? Ti se pare ca forumul asta e vreo baza militara ?

Pai ortodox sunt dupa botez, doar ca nu dau importanta prea mare religiei, nu consider ca tine de religie sa te porti civilizat cu cei din jur.

Zi tu care e treaba cu tamaia, la preot nu stiu cat de curand apuc sa ajung.

Last edited by apophis; 19.07.2012 at 17:09:47.
  #94  
Vechi 19.07.2012, 17:21:13
kikyo_ea's Avatar
kikyo_ea kikyo_ea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Giurgiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 312
Implicit

Citat:
În prealabil postat de apophis Vezi mesajul
Unde sa ma infiltrez? Ti se pare ca forumul asta e vreo baza militara ?

Pai ortodox sunt dupa botez, doar ca nu dau importanta prea mare religiei, nu consider ca tine de religie sa te porti civilizat cu cei din jur.

Zi tu care e treaba cu tamaia, la preot nu stiu cat de curand apuc sa ajung.
Tie ti se pare ca te porti civilizat? Nu pot sa zic altceva decat ca imi este mila de sufletul tau... Esti intr.un intuneric profund din care te incapatanezi sa nu iesi...
  #95  
Vechi 19.07.2012, 17:21:34
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de apophis Vezi mesajul
Mai am o intrebare pentru colegul Eugen7, da raspunsuri civilizate si ii respect efortul.
Multumesc pentru apreciere. Adevarul, sfintenia, harul lui Dumnezeu trebuiesc cautate. Hristos Iisus este comoarea cea de mare pret. Slava Lui. Fara EL nu putem face nimic bun...

Viata duhovniceasca in Hristos nu se bazeaza pe iluzii, pe basme de genul "nu stiu daca sunt pe calea cea buna... nu stiu daca binele pe care il fac este urmare a conlucrarii cu harul lui Dumnezeu". Cine nu stie sa caute, sa alerge la duhovnici la Sfintele Slujbe, sa puna inima si mintea la rugaciune sincera, sa caute cognitia sincera a vietii Duhovnicesti intru Hristos.

Sunt deranjat de ipocrizie, superficialitate... si in general orice justificare a vietii omului in afara de trairea inechivoca intru Hristos Iisus prin colucrarea cu harul lui Dumnezeu.

Consider pertinenta si de referinta afirmatia Sfantului Iov: "cum pot sa hulesc pe Dumnezeu cand eu simt Duhul Sau in pipetul meu"? Sfantul Serafim de Sarov si Sfintii Parinti Filocalici aceasta realitate o traiesc si ei afirma indubitatbil prin sfintenia vietii lor: "Nu mai traiesc eu ci Hristos traieste in mine" (Galateni) Evident ca cine are ochi de vazut vede, si cine are urechi de auzit aude si cine are minte pentru congnitie duhovnicesca cunoaste pe Hristos Iisus inechivoc caci "Noi am crezut si am cunoscut ca TU esti Hristosul"(Ioan) si "Noi ceea ce stim vorbim si ce am vazut martursim" (Ioan).

De aceea se cuvine ca eu sa vorbesc mai putin si Sfintii Parinti mai mult, caci Hristos Iisus vorbeste prin ei.


Citat:
În prealabil postat de apophis Vezi mesajul
Sunt unii care considera ca urmatoarele tipuri de muzica vine de la aia rai, tot un fel de credinciosi spun asta. Voi da 2 exemple, dar vreau sa aflu raspunsul cuiva real credincios.
Asadar, iata:
1 http://www.youtube.com/watch?v=I4tQvuhCE_0
si
2 http://www.youtube.com/watch?v=sPqEIL8Llb4
Duhul conteaza si nu litera. Si in muzica duhul, starea mentala, spirituala emotionala pe care o induce muzica conteaza.
Viclenia diavoleasca este mare... si pentru ca suntem la capitolul muzica, de multe ori prin melodii linistitoare, "sentimentaliste", "romantice" indeamna omul la desfranare si neascultare de dragostea lui Dumnezeu.

Chiar si in muzica bisericeasca sunt melodii care imbarbateaza omul la lupta cu dusmanii adevarati: patimile, pacatele... duhurile necurate. Evident ca starea de spirit corespunzatoare trebuie intarita prin melodii care sa incite la taria mintii si a inimii. (Mentionez ca sunt nepriceput la muzica. Imi place sa o ascult dar nu sunt capabil sa cant corespunzator... si de aceea las pe cei care se pricep sa o faca.)

Asadar sa nu ne pierdem in detalii ci cu ajutorul harului lui Dumnezeu sa cercetam duhurile atat ale muzicii, cat si ale cartilor, emisiunilor TV, documentarleor, paginile de Internet si mai ales a jocurilor de calculator (care induc mandrie, vilolenta, slava desarta... manie).

Nu toti oamenii sunt atinsi de frumusetea muzicii lui Bach spre exemplu... dar arta este o expresie a frumosului, iar Dumnezeu este cauza frumosului. Cine poate contesta impactul favorabil (de inaltarea a mintii si a inimii catre frumos, catre perfectiune catre sfintenia lui Dumnezeu manifestata in Sfantul Prooroc David) asupra spiritului umaman a statuii "David" a lui Michelangelo spre exeplu? Consider ca doar o persoana care nu este intreaga la minte poate considera ca o asemnea opera de arta are contotatii peiorative asupra spirtului uman.

Doamne ajuta. Domnul nostru Iisus Hristos sa ne daruiasca harul Sau. Amin.

Last edited by Eugen7; 19.07.2012 at 17:28:10.
  #96  
Vechi 19.07.2012, 17:27:13
apophis apophis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.05.2012
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 261
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kikyo_ea Vezi mesajul
Tie ti se pare ca te porti civilizat? Nu pot sa zic altceva decat ca imi este mila de sufletul tau... Esti intr.un intuneric profund din care te incapatanezi sa nu iesi...
De ce nu ma port civilizat? Cand faci o afirmatie sau o acuzatie, spune si cauza.
  #97  
Vechi 19.07.2012, 17:31:29
kikyo_ea's Avatar
kikyo_ea kikyo_ea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Giurgiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 312
Implicit

Citat:
În prealabil postat de apophis Vezi mesajul
De ce nu ma port civilizat? Cand faci o afirmatie sau o acuzatie, spune si cauza.
Pentru ca ti.am spus ca acest forum.este pentru a ne cladi sufeteste si a ne intari duhovnicese iar tu te incapatanezi sa iti impui punctul de vedere si sa ne arati cat de atotstiutor esti. Dai subiecte de discutie nepotrivite aici. Inta pe site.uri de profil.
  #98  
Vechi 19.07.2012, 17:35:56
apophis apophis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.05.2012
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 261
Implicit

Eu nu am arata nicaieri ca sunt atotstiutor. De multe ori am intrebat cate ceva, asta dovedeste ca le stiu pe toate?

In alta ordine de idei, la fel ca tine si ca altii, nu fac altceva decat sa imi spun parerea, fie ca iti convine fie ca nu.

Nu vad de ce te deranjeaza atat de mult cuvintele mele, nu te las eu sa te intaresti duhovniceste sau sa te cladesti sufleteste?

Vad ca nu rezisti sa stai deoparte, ai zis ca ai incheiat discutia, dar nu te poti abtine :).
  #99  
Vechi 19.07.2012, 17:41:13
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de apophis Vezi mesajul
Unde sa ma infiltrez?
În blana de oaie.
Citat:
În prealabil postat de apophis Vezi mesajul
Pai ortodox sunt dupa botez,
Ai fost.
Citat:
În prealabil postat de apophis Vezi mesajul
doar ca nu dau importanta prea mare religiei, nu consider ca tine de religie sa te porti civilizat cu cei din jur.
Nu poți fi atent cu cei din jur dacă nu ești atent cu tine însuți.De acord?
Citat:
În prealabil postat de apophis Vezi mesajul
Zi tu care e treaba cu tamaia, la preot nu stiu cat de curand apuc sa ajung.
Tămâia se folosește pentru a goni din Calea Duhului Sfânt toate duhurile necurate pentru ca mediul unde s-a tămâiat să fie imaculat.

Last edited by Demetrius; 19.07.2012 at 17:44:09.
  #100  
Vechi 19.07.2012, 17:44:35
apophis apophis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.05.2012
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 261
Talking

E vorba de fum omule, e acelasi lucru cu a sta in fum de tigara. In general nu e bine sa inhalezi fum, decat daca e musai necesar. Tamaia e doar o ceara, nimic altceva.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa nu ne fie rusine cu nimeni! Laura19 Generalitati 47 13.04.2012 01:23:50
Rusine! Legionarul Generalitati 57 13.01.2011 17:24:40
A fi roman,o rusine mihailt Generalitati 129 05.09.2010 19:52:32
vreau sa infintez manastire - vreau informatii co rusu Stiri, actualitati, anunturi 0 26.06.2008 13:04:07