Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 16.03.2011, 22:03:19
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
___________

Woow Traditie1...in sfarsit suntem de acord....E precum ziceam ziua trecuta : Cine are daruri capatate de la Domnul, nu le trambiteaza ! Amin.
Cum le înțelegi tu pe toate pe dos!

Când ți-am arătat că și hindușii au experiențe near-death tu ai zis că nu ești hindusă, deși scopul mesajului meu nu era să arăt asta ci că la hinduși experiențele near-death au alt conținut, conform religiei lor, ceea ce dovedește că experiențele near-death variază în funcție de religia fiecăruia, pentru că nu sunt niște realități ci niște halucinații create de diavoli.

Acum citezi un pasaj din mesajul meu care arată clar că cine crede că are harisme de fapt e în înșelare. Nu există astfel de harisme. Singurul dar divin adevărat este cunoașterea, celelalte sunt fermecătorii diavolești.

Și de lăudat deja te-ai lăudat destul, ai menționat de câteva ori că ai 'harisme', ba chiar te-ai lăudat și cu faptul că nu te lauzi.

Nu vreau să mă refer la tine ca să nu zici că te judec, dar îți recomand să citești cartea Sfântului Ignatie despre înșelare și să te documentezi asupra nenumăratelor contrafaceri dialovești, precum și asupra virtuții smereniei și pericolului mândriei și închipuirii de sine.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #72  
Vechi 16.03.2011, 22:07:41
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Cum le înțelegi tu pe toate pe dos!

Când ți-am arătat că și hindușii au experiențe near-death tu ai zis că nu ești hindusă, deși scopul mesajului meu nu era să arăt asta ci că la hinduși experiențele near-death au alt conținut, conform religiei lor, ceea ce dovedește că experiențele near-death variază în funcție de religia fiecăruia, pentru că nu sunt niște realități ci niște halucinații create de diavoli.

Acum citezi un pasaj din mesajul meu care arată clar că cine crede că are harisme de fapt e în înșelare. Nu există astfel de harisme. Singurul dar divin adevărat este cunoașterea, celelalte sunt fermecătorii diavolești.

Și de lăudat deja te-ai lăudat destul, ai menționat de câteva ori că ai 'harisme', ba chiar te-ai lăudat și cu faptul că nu te lauzi.

Nu vreau să mă refer la tine ca să nu zici că te judec, dar îți recomand să citești cartea Sfântului Ignatie despre înșelare și să te documentezi asupra nenumăratelor contrafaceri dialovești, precum și asupra virtuții smereniei și pericolului mândriei și închipuirii de sine.
1. NU MA LAUD....si deci nu incerca sa ma cataloghezi dupa tiparul tau, ca e prea stramt pt mine..
2. Nu mai fi asa vanitos ca nu convingi decat ca ai ispite...
3. De fapt stiu ca ma iubesti, insa ai un fel ciudat de a o arata....
4.Si eu idem..
Reply With Quote
  #73  
Vechi 16.03.2011, 22:23:47
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Dragul meu...TOT ce are omul...descoperit sau nu...sunt date de DOMNUL...Doar ca unii se lasa pe parcurs ispititi si trec de la lumina la intuneric....Chestia cu cat din creier se foloseste s-a demostrat demult, stiintific vb....Iar harurile REALE tot de la EL vin...Dar daca prin ele se urmaresc scopuri obscure...singur omul alege sa "cada"....Cred cu tarie ca si harurile date omului de rand sunt dumnezeiesti, cred ca Dumnezeu le da din iubire, si tot la fel cred ca unii nu le stiu pretui, iar altii orbiti de micime , nici nu le stiu vedea/aprecia....
Da, într-adevăr. Nu cred că ne contrazicem deloc. Tu mai degrabă ai completat ce am spus eu, doar că aș reformula: până și calitățile noastre firești, care le dobândim trupește sunt de la Dumnezeu. Normal.
Atâta faza aia cu ce s-a demonstrat științific, te contrazic, că în ziua de astăzi, știința se folosește în scopuri din ce în ce mai obscure. Pe de o parte. Pe de altă parte, în privința creierului până și oamenii de știință se contrazic. Unii zic că e folosit 70, 80 la sută, alții mai puțin. Eu zic că omul e desăvârșit că omul e făcut de Dumnezeu și îi contrazic pe ei, și mai mult îmi place să cred că Dumnezeu ne-a făcut perfecți, atâta doar, că suntem noi păcătoși, în rest nimic.
:)
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 16.03.2011, 22:25:09
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
1. NU MA LAUD....si deci nu incerca sa ma cataloghezi dupa tiparul tau, ca e prea stramt pt mine..
2. Nu mai fi asa vanitos ca nu convingi decat ca ai ispite...
3. De fapt stiu ca ma iubesti, insa ai un fel ciudat de a o arata....
4.Si eu idem..
Îmi aduc aminte că și eu eram, în primele luni ale credinței mele, înșelat de draci, credeam în niște lucrături ale lor. Primul meu duhovnic, un om minunat, care m-a schimbat profund, mi-a pus o condiție, pentru că la fel ca tine eram încăpățânat și nu vroiam să renunț la convingerile mele: ori încetez să-i mai cred pe draci, ori nu mă mai primește ca fiu duhovnicesc. Mi-aduc aminte că atunci am făcut în inima mea un efort să admit că sunt înșelat și în urma acelui efort ochii mi s-au deschis, am descoperit că duhovnicul avea dreptate.

Nu zic prin asta să dăm credit necondiționat duhovnicului, sunt destui care rătăcesc oamenii, ci că trebuie să facem efortul să admitem că putem fi în rătăcire. Prin acest gând de smerenie se va risipi urzeala diavolului și vom începe să înțelegem lucrările lui mincinoase.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #75  
Vechi 16.03.2011, 22:29:00
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Îmi aduc aminte că și eu eram, în primele luni ale credinței mele, înșelat de draci, credeam în niște lucrături ale lor. Primul meu duhovnic, un om minunat, care m-a schimbat profund, mi-a pus o condiție, pentru că la fel ca tine eram încăpățânat și nu vroiam să renunț la convingerile mele: ori încetez să-i mai cred pe draci, ori nu mă mai primește ca fiu duhovnicesc. Mi-aduc aminte că atunci am făcut în inima mea un efort să admit că sunt înșelat și în urma acelui efort ochii mi s-au deschis, am descoperit că duhovnicul avea dreptate.

Nu zic prin asta să dăm credit necondiționat duhovnicului, sunt destui care rătăcesc oamenii, ci că trebuie să facem efortul să admitem că putem fi în rătăcire. Prin acest gând de smerenie se va risipi urzeala diavolului și vom începe să înțelegem lucrările lui mincinoase.

Traditie1
Reply With Quote
  #76  
Vechi 16.03.2011, 22:36:15
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit



Și totodată îmi cer iertare pentru supărările pe care ți le-am făcut.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #77  
Vechi 16.03.2011, 22:39:49
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit pt Traditie1

Ma bucur ca existi si regret tonul inchizitorial pe care l-am avut vizavi de tine prea des!
Reply With Quote
  #78  
Vechi 16.03.2011, 23:05:56
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul


Și totodată îmi cer iertare pentru supărările pe care ți le-am făcut.
Nu cred ca m-a impresionat ceva mai tare pe forum, decat acesti 3 trandafiri si ceea ce te-a facut sa-i oferi..

Mereu ma fascineaza cand vad cum un strop de iubire face ce nu reuseste o minte docta si-o inima de gheata!

Ma bucur din suflet de acest mesaj al tau, mai ales ca el a plecat catre Calatoarea noastra...
Reply With Quote
  #79  
Vechi 22.03.2011, 18:50:42
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

O concluzie despre moartea clinica - "„Nu este tocmai o experiență după moarte”; este mai degrabă experiența „în afara trupului” care este doar un pas către alte experiențe mult mai lărgite, fie ale morții, fie ceea ce se numește uneori „călătorie astrală. Deși starea „în afara trupului” s-ar putea numi „prima clipă” a morții - dacă urmează moartea cu adevărat - este o mare greșeală să deducem din aceasta orice despre starea de „după moarte”, în afară de faptele simple ale supraviețuirii și conștiența sufletului după moarte, asupra cărora, cel ce crede cu adevărat în nemurirea sufletului nu se va împotrivi."

"Sufletul dupa moarte" - Ierom. Seraphim Rose
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #80  
Vechi 22.03.2011, 19:59:50
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

De aceea se numeste moarte CLINICA...cea biologica e ireversibila...Si da....sunt experiente inafara trupului, si da...sunt reale , pt si eu am trait una...asa ca.........
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
AM FOST IN MOARTE CLINICA Ioan_Ciobota Generalitati 38 29.12.2014 14:56:52
Amintiri din moarte clinica... heaven Generalitati 15 19.12.2013 00:52:30
Femeie in moarte clinica alt_inceput Generalitati 18 04.01.2011 17:22:35
Moartea clinica alexdu Generalitati 5 03.09.2010 18:38:53
Moartea clinica rafella Generalitati 4 08.06.2010 20:37:16