Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 05.01.2012, 14:45:53
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

1. Unii aici pe forum au inteles ca este doar o indicatie a Sinodului. Si se pare ca si preotii au inteles la fel.
Eu am inteles ca este o Hotarare a lui si ca atare, este ca si in civil, o lege ce trebuie respectata.
Hotararile de Guvern nu sunt indicatii, ci au caracter de lege.
In fine, raman la parerea (si hotararea asta sinodala este un argument in plus), ca in credinta (mai ales in ortodoxie) nimic nu este clar si limpede ca 1+1= 2 si totul este chestie de intelegere si interpretare.

2. Am mai scris si revin putin, pentru ca vad ca unii au alte pareri, pe care de altfel le respect.
Parerea mea este ca preotii sunt tot oameni, departe de a fi Dumnezeu (ca nu exista plural in acest caz) si nici macar sfinti.
Unii cer de la ei imposibilul, le cer sa fie supraoameni, infailibili,sfinti etc.
Pai din ce?
Eu nu stiu cum se formeaza un preot.
Stiu ca ar trebui, ca oricare alt om care isi alege o profesie, sa tina cont de sufletul si posibilitatile lui. Ar trebui sa fie si ei verificati daca sunt buni pentru aceasta profesie si nu numai prin examenul de admitere la facultate (acte si lucrari scrie, eventual si calitati muzicale), ci mai ales: caracter, temperament,
inclinatie, aspecte psihologice etc.

Nu stiu ce profesori si ce severitate, ce cerinte sunt in facultate. Faptul ca unul are 10, iar altul 7 sau mai putin, nu-mi spune nimic.
Depinde de facultate, de profesori.
La o scoala se dau numai note mari, alta este f.severa.
Unul poate sa nu stie nimic pentru acel 10, iar altul, pentru un 5 poate sa stie f.mult.
Si stiu ce vorbesc, am facut scoli f.severe la vremea mea.

In plus mai conteaza si ce anume invata in facultate, ce marterii, cu ce continut, sub ce forma.
Daca ei nu fac anumite lucruri si nu au anumita pregatire nu este numai vina lor. Sigur, atunci cand fac aceasta profesie, care este si chemare in acelasi timp, au placere in a citi in plus si a se pregati in plus.

Revenind la selectie, ca la orice profesie trebuie sa ai chemare/talent si pasiune pentru ceea ce faci: unul pentru matematica, altul pentru medicina, altul pentru limbi straine, muzica, sau sport.
Asa si pentru teologie si mai ales preotie trebuie sa ai chemare si talent si pasiune.
Unii se duc insa numai manati de avantajele profesiei: sa nu faca armata, sa aibe post asigurat, munca usoara, etc.

Mai este un aspect deloc de neglijat: casatoria.
S-au scris aici lucruri oribile despre sotii de preoti si etc. Eu stiu exemple de ambele feluri.
Dar daca preotul este obligat sa se casatoreasca si inca repede, ca sa fie hirotonisit si sa capete parohie, isi ia si el una repede.
Nu are timpul si posibilitatea sa aleaga.
Sa nu uitam ca noi laicii avem tot timpul din lume si unii se casatoresc la 30, 40, sau 50 ani, dupa cum isi gasesc persoana potrivita.
Si unii nu se casatoresc, nu sunt nici obligati.
Dar preotilor le cerem asta. Luna de pe cer. De ce?

Preotii nu stiu sa ne raspunda la intrebari. Asa este. Nu au nici timpul si poate nici placerea s-o faca. Nu stiu cum s-o faca.
Daca ei si-ar fi pus aceste intrebari candva, poate ca ar fi avut raspunsurile.
Dar la facultate nu li se cere sa raspunda la lucrurile care ne framante pe noi si poate ca nu-i invata sa lucreze cu oamenii. Nu fac psihologie, sociologie.
Ei sunt invatati sa comunice numai cu Dumnezeu, acolo in altar. Atat.

Nu stiu ce invata ca sa devina duhovnici, sa invete, sa sfatuiasca oameni.
Ei nu stiu ce sa ne dea nou, iar noi nu stim ce sa le cerem, cat este bucata lor de pricepere si actiune.
Ii intrebam toate minunile.
Nu vreau sa ma refer aici la unul (sau mai multe) postari ale cuiva care niciodata nu sunt la subiect, sau nu sunt clare. Fiecare scrie cum poate si vrea.
Preotii sunt asa, trebuie sa ne dea canoane si citiri si cate si mai cate, altfel nu sunt buni nici ei nici noi.
Suntem trimisi sa-l citim pe par. Cleopa. sau alti monahi.
De ce ei (desi nu au carte) stiu mai multe ca un preot de mir?
De ce au mai multa intelegere a scripturilor?
De ce preotii de mir gresesc in interpretari?
Cine de fapt are cea mai buna intelegere a scripturilor, a Bibliei pe lumea asta: un preot, un calugar, un teolog, un laic obisnuit, cine anume (X,Y, Z)?

Stiu eu laic, mai multe ca un preot? Am voi sa ma compar cu un preot?
Stie un preot totul, absolut?
Stiu profesorii lui, din generatie in generatie?
Pai prin cate minti si guri a trecut Biblia asta de 2000 ani si mai bine incoace si tot mai sunt posibilitati, la infinit de a gasi noi explicatii si interpretari.
La fel sunt si canoanele, legile, hotararile sinodale.
Nu se inteleg, sunt interpretabile si nu le asculta nimeni.

Concluzia: credinta nu o stie nimeni cu adevarat si perfect (in afara de Dumnezeu) si nu este simpla si clara 1+1= 2
Este o filozofie (inclusiv de viata).
Ar trebui sa fim mai smeriti si sa ne cunoastem lungul nasului si asa cum spunea Iisus: sa arunce primul piatra, acela care nu este in pacat (adica perfect).

Venim pe forum ca sa ne mai lamurim, sa mai intrebam, sa mai aflam, sa ne mai consultam, si nu sa ne dam mari, sa lovim pe altii, sa devenim preoti sau sfinti si sa dam lectii.

Am pus o intrebare initial. Au fost pareri si pareri. Maine sper sa pot sa-l intreb pe preotul meu. El imi va spune parerea lui. Daca ma lamuresc bine, daca nu. iarasi bine. Eu n-am sa fiu niciodata buna la religie/credinta, n-am s-o pricep.
Ca nu am aceasta putere si intelegere, nu am acest talant. Am altii.
Atat cat pot eu, fac si Dumnezeu ma stie si el ma judeca si nu oamenii. Si atat.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #42  
Vechi 05.01.2012, 16:23:37
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Nerespectarea deciziilor Sinodului BOR de catre preoti duce la anarhie in Biserica, ceea ce nu e OK. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #43  
Vechi 05.01.2012, 20:17:19
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Hotararea nr.630 ce se pune in aplicare in noaptea trecerii dintre ani ! Hotărârea nr. 630 din 17 februarie 2011 a Sfântului Sinod privind rânduiala liturgică unitară în Biserica Ortodoxă Română pentru slujba ce se oficiază în noaptea trecerii dintre ani, precum și pentru respectarea rânduielii citirii molitfelor Sfântului Vasile cel Mare:

Având în vedere îndreptățirea propunerii Preasfințitului Părinte Episcop Corneliu al Hușilor privind adoptarea de către Sfântul Sinod a unei hotărâri prin care să se reglementeze rânduiala liturgică unitară ce trebuie urmată în toată Biserica Ortodoxă Română pentru slujba ce se oficiază în noaptea trecerii dintre ani și justețea considerațiilor cu caracter liturgic, pastoral și duhovnicesc, privind slujbele ce trebuie oficiate în această noapte, în scopul marcării după cuviință a bucuriei duhovnicești a sărbătorii bisericești din ziua de 1 ianuarie;

Apreciind că cea mai potrivită slujbă în noaptea trecerii dintre ani este cea a Acatistului Domnului nostru Iisus Hristos, rânduială liturgică prin excelență doxologică, care trebuie urmată de rostirea rugăciunii de mulțumire (din Liturghier, Molitfelnic sau Cartea de Tedeum) și a rugăciunii de intrare în Noul An (de la slujba Tedeumului) urmată de cântarea Apărătoare Doamnă..., precum și de cuvântul de învățătură în care să se sublinieze importanța sfințirii timpului în Hristos Mântuitorul, Împăratul veacurilor, și că slujba Tedeumului trebuie săvârșită după Sfânta Liturghie, așa cum se procedează la nivel panortodox și cum prevăd îndrumările tipiconale;

Întrucât în mănăstiri trebuie păstrată în întregime rânduiala săvârșirii celor șapte laude la vremea rostuită, urmând ca la slujba de la miezul nopții (Miezonoptică) să se adauge Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos, rugăciunea de mulțumire (din Liturghier, Molitfelnic sau Cartea de Tedeum) și rugăciunea de intrare în Noul An (de la slujba Tedeumului) urmată de cântarea Apărătoare Doamnă...;

Luând act că, pentru a evita excesele străine de duhul credinței și al bunei-cuviințe pastorale, precum și practicile dăunătoare unității liturgice, săvârșite cu ostentație sau din motive pecuniare, este necesar să se respecte rânduiala citirii molitfelor Sfântului Vasile cel Mare în zile de post, în cazuri individuale și, după caz, în legătură cu Taina Sfântului Maslu, atunci când bolnavul solicită, aceasta trebuind să fie însoțită de post și spovedanie, atât din partea clericilor, cât și a credincioșilor;

Constatând, în cadrul discuțiilor care au avut loc, că citirea Molitfelor Sfântului Vasile cel Mare în noaptea trecerii dintre ani este o practică regională (mai ales în sudul țării) neaprobată de Sfântul Sinod, inexistentă în alte zone ale țării și mai ales în practica altor Biserici Ortodoxe surori;

Ținând seama că, în conformitate cu prevederile art. 163 alin. (3) din Statutul pentru organizarea și funcționarea Bisericii Ortodoxe Române, este necesar ca Editura și Tipografia Institutului Biblic și de Misiune Ortodoxă să ia măsurile adecvate pentru tipărirea într-o broșură a rânduielii slujbei bisericești din noaptea trecerii dintre ani, cu conținutul aprobat de Sfântul Sinod, care să fie difuzată tuturor unităților de cult din eparhiile Patriarhiei Române;

În temeiul prevederilor art. 14 alin. (1) lit. a) din Statutul pentru organizarea și funcționarea Bisericii Ortodoxe Române (modificat, completat și aprobat prin hotărârea Sfântului Sinod nr. 381/17 februarie 2011), potrivit cărora Sfântul Sinod ”păstrează unitatea dogmatică, liturgică și canonică, statutară și regulamentară în Biserica Ortodoxă Română, precum și comuniunea cu întreaga Biserică Ortodoxă”;

La propunerea Comisiei teologice, liturgice și didactice, precum și a votului unanim exprimat, Sfântul Sinod a hotărât:

1. Ia act de propunerea Preasfințitului Părinte Episcop Corneliu al Hușilor privind stabilirea unei rânduieli liturgice unitare în Biserica Ortodoxă Română pentru slujba ce se oficiază în noaptea trecerii dintre ani, precum și de considerațiile și propunerile cu caracter liturgic, pastoral și duhovnicesc formulate, în vederea adoptării unei hotărâri adecvate.

2. Aprobă uniformizarea rânduielii liturgice ce urmează a se săvârși în toate catedralele și bisericile parohiale din Biserica Ortodoxă Română în noaptea trecerii dintre ani și care va consta în: citirea Acatistului Domnului nostru Iisus Hristos - rânduială liturgică prin excelență doxologică, rostirea rugăciunii de mulțumire (din Liturghier, Molitfelnic sau Cartea de Tedeum), a rugăciunii de intrare în Noul An (de la slujba Tedeumului) și a cântării ”Apărătoare Doamnă...”, urmate de un cuvânt de învățătură în care se va sublinia importanța sfințirii timpului în Hristos Mântuitorul, Împăratul veacurilor.

3. Întrucât mănăstirile au îndatorirea săvârșirii în întregime a celor șapte Laude, la vremea lor, aprobă ca, în noaptea trecerii dintre ani, acestea să urmeze rânduiala, întemeiată tipiconal, de săvârșire a Miezonopticii, a Acatistului Domnului nostru Iisus Hristos, la sfârșitul căreia se vor adăuga rugăciunea de mulțumire (din Liturghier, Molitfelnic sau Cartea de Tedeum), rugăciunea de intrare în Noul An (de la slujba Tedeumului) și cântarea ”Apărătoare Doamnă...”.

4. Întrucât sărbătoarea bisericească de la 1 ianuarie (Tăierea împrejur cea după Trup a Domnului și Sf. Vasile cel Mare, Arhiepiscopul Cezareei Capadociei), care este și începutul anului civil, trebuie primită cu bucurie duhovnicească, la sfârșitul Sfintei Liturghii se va oficia slujba Tedeumului, așa cum se procedează la nivel panortodox și cum prevăd îndrumările tipiconale.

5. Aprobă ca Editura și Tipografia Institutului Biblic și de Misiune Ortodoxă să supună aprobării Preafericitului Părinte Patriarh Daniel proiectul de broșură care va cuprinde rânduiala slujbei bisericești din noaptea trecerii dintre ani, cu conținutul aprobat de Sfântul Sinod și care, în scopul uniformizării acestei rânduieli liturgice, să fie difuzată tuturor unităților de cult din eparhiile Patriarhiei Române.

6. Înaltpreasfințiții și Preasfințiții Părinți chiriarhi vor da îndrumările necesare clerului privind respectarea acestor rânduieli liturgice la unitățile de cult din eparhie, precum și despre îndatorirea clerului de a face catehizarea credincioșilor privind rostul doxologic al rânduielii liturgice stabilite pentru slujba din noaptea trecerii dintre ani.

7. Pentru a se evita excesele străine de duhul credinței și al bunei-cuviințe pastorale, precum și practicile dăunătoare unității liturgice, săvârșite cu ostentație sau din motive pecuniare, Înaltpreasfințiții și Preasfințiții chiriarhi vor adresa clerului îndrumarea pastorală și duhovnicească de a respecta rânduiala citirii molitfelor Sfântului Vasile cel Mare în zile de post, în cazuri individuale și, după caz, în legătură cu Taina Sfântului Maslu, atunci când bolnavul solicită, această rânduială trebuind să fie însoțită de post și spovedanie, atât din partea clericilor, cât și a credincioșilor. În cadrul îndrumărilor respective se va preciza cu limpezime că citirea Molitfelor Sfântului Vasile cel Mare în noaptea trecerii dintre ani este o practică regională (mai ales în sudul țării) neaprobată de Sfântul Sinod, inexistentă în alte zone ale țării și mai ales în practica altor Biserici Ortodoxe surori.

În scopul îndrumării clerului din eparhie și a personalului monahal asupra necesității aducerii la îndeplinire și a respectării prevederilor de la punctele 6 și 7 din prezenta hotărâre sinodală, se va putea folosi prilejul conferințelor administrative lunare de la protopopiate și al sinaxelor stareților și egumenilor de mănăstiri și schituri din eparhie, precum și presa scrisă sau alte mijloace audio-vizuale bisericești centrale și eparhiale.

Pentru a veni în sprijinul eparhiilor și al unităților de cult din cuprinsul lor, prezenta hotărâre a Sfântului Sinod a fost comunicată Editurii și Tipografiei Institutului Biblic și de Misiune Ortodoxă (punctul 5), precum și Centrului de Presă BASILICA al Patriarhiei Române (Radio TRINITAS, TRINITAS TV, publicațiile LUMINA, Agenția de știri BASILICA, Biroul de presă).
__________________
Publicat si pe threadul de stiri " Noutati de la Agentia de stiri Basilica "
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #44  
Vechi 05.01.2012, 21:59:47
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
7. Pentru a se evita excesele străine de duhul credinței și al bunei-cuviințe pastorale, precum și practicile dăunătoare unității liturgice, săvârșite cu ostentație sau din motive pecuniare, Înaltpreasfințiții și Preasfințiții chiriarhi vor adresa clerului îndrumarea pastorală și duhovnicească de a respecta rânduiala citirii molitfelor Sfântului Vasile cel Mare în zile de post, în cazuri individuale și, după caz, în legătură cu Taina Sfântului Maslu, atunci când bolnavul solicită, această rânduială trebuind să fie însoțită de post și spovedanie, atât din partea clericilor, cât și a credincioșilor. În cadrul îndrumărilor respective se va preciza cu limpezime că citirea Molitfelor Sfântului Vasile cel Mare în noaptea trecerii dintre ani este o practică regională (mai ales în sudul țării) neaprobată de Sfântul Sinod, inexistentă în alte zone ale țării și mai ales în practica altor Biserici Ortodoxe surori.

__________________
Publicat si pe threadul de stiri " Noutati de la Agentia de stiri Basilica "
N-am făcut decât o singură subliniere, ca să nu îngreunez citirea textului.

Deci, e mai bine să se citească aceste molifte la solicitarea bolnavului??! Adică un om bolnav știe el când trebuie să i se citească Moliftele Sfântului Vasile? Apoi, zice hârtia cu pricina că sunt "practici dăunătoare unității liturgice" etc etc.. Asta e chiar culmea, mai bine Sf. Sinod în frunte cu PF s-ar ocupa cum trebuie de adevăratele practici "săvârșite cu ostentație sau din motive pecuniare", de către clerul pe care îl păstorește.
În fine, aceste Molifte nu se citeau în noaptea de Anul Nou, ci in ziua de 1 Ianuarie. Și nu erau o practică regională, ci se citeau în multe alte zone, nu numai în sud.

PS: noi toți suntem bolnavi, numai că unii pretindem că suntem sănătoși tun!

Last edited by mirela.t; 05.01.2012 at 22:07:19.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 05.01.2012, 22:16:48
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
N-am făcut decât o singură subliniere, ca să nu îngreunez citirea textului.

Deci, e mai bine să se citească aceste molifte la solicitarea bolnavului??! Adică un om bolnav știe el când trebuie să i se citească Moliftele Sfântului Vasile? Apoi, zice hârtia cu pricina că sunt "practici dăunătoare unității liturgice" etc etc.. Asta e chiar culmea, mai bine Sf. Sinod în frunte cu PF s-ar ocupa cum trebuie de adevăratele practici "săvârșite cu ostentație sau din motive pecuniare", de către clerul pe care îl păstorește.
În fine, aceste Molifte nu se citeau în noaptea de Anul Nou, ci in ziua de 1 Ianuarie. Și nu erau o practică regională, ci se citeau în multe alte zone, nu numai în sud.

PS: noi toți suntem bolnavi, numai că unii pretindem că suntem sănătoși tun!
Nu va suparati, dar poate ar fi trebuit sa subliniati si continuarea, sa intelegeti de ce nu se recomanda citirea lor pe 1 ianuarie: "această rânduială trebuind să fie însoțită de post și spovedanie, atât din partea clericilor, cât și a credincioșilor."
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 05.01.2012, 22:22:37
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Imi cer scuze. Asa sunt eu si am tendinta sa intru in polemica mai mult prin stimul meu decat prin mesaj. Vroiam doar sa spun ca preotul e om si poate gresi, nu sa sunt eu detinatorul adevarului absolut. Sincer imi cer scuze.
Nu-i nimic, primesc din toata inima scuzele tale si, mai ales, Dumnezeu sa ne ierte atunci cand gresim unii fata de altii.
Cunosc si eu aceasta tendinta spre polemica, ai constatat-o desigur si la mine, din pacate.
Dar avem posibilitatea sa ne impotrivim ei si, cu ajutorul lui Dumnezeu sa o indreptam spre nevointa si spre orice alta forma de barbatie adevarata. (Si nu mai spune, te rog cu prietenie, "Asa sunt eu"... Nu e o scuza.... dimpotriva! Si oricum, asa ne punem singuri bete-n roate... :)
Domnul cu noi!

P.S. Parca in "Patimi si virtuti", de imi amintesc bine acum, Cuviosul Paisie Aghioritul dezvaluia ca mania, iutimea, spiritul polemic etc. - toate sunt forme de barbatie, cu radacina in stihiile naturale ale sufletului, dar care au fost gresit directionate. Asa, un fel de dude in portocal... :)
Reply With Quote
  #47  
Vechi 05.01.2012, 22:43:11
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Nu va suparati, dar poate ar fi trebuit sa subliniati si continuarea, sa intelegeti de ce nu se recomanda citirea lor pe 1 ianuarie: "această rânduială trebuind să fie însoțită de post și spovedanie, atât din partea clericilor, cât și a credincioșilor."
AI DREPTATE. Și știi care va fi urmarea? Aceste Molifte nu se vor mai citi NICIODATĂ.
Sau, dacă se vor citi, cu siguranță va fi pe bani grei.
Afară de cazul că se va gasi vreun preot milos și serios care o va face și în alte circumstanțe.

Last edited by mirela.t; 05.01.2012 at 22:46:28.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 05.01.2012, 22:51:19
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit O nelămuriere fără legătură cu Molifetele dar legată de practici ortodoxe noi

În seara acesta la știri pe Antena 1 a arătat sticle cu agheasmă pregătite de către Patriarhie și Episcopia din Dobrogea pentru Bobotează.
Nelămurirea mea este: când se sfințește apa în ajunul Bibotezei sau în ziua de Bobotează? Eu de când merg la biserică și pe la mănăstiri am participat la Sfințirea Aghezmei Mari în ziua de Bobotează.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 05.01.2012, 22:59:17
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Preotii nu stiu sa ne raspunda la intrebari. Asa este. Nu au nici timpul si poate nici placerea s-o faca. Nu stiu cum s-o faca.
Daca ei si-ar fi pus aceste intrebari candva, poate ca ar fi avut raspunsurile.
Dar la facultate nu li se cere sa raspunda la lucrurile care ne framante pe noi si poate ca nu-i invata sa lucreze cu oamenii. Nu fac psihologie, sociologie.
Ei sunt invatati sa comunice numai cu Dumnezeu, acolo in altar. Atat.
Doamna, sunteti atat de revoltata, de suparata, aproape mereu... Eu asa va cunosc de pe forumul acesta. Si imi pare rau, cu adevarat, de supararea dvs., mult as vrea sa fiti mai senina, sa impartasiti bucurie.
Dar intelegeti, va rog, ca participati din plin la propria situatie. Iata mai sus ce scrieti... La ce va puteti astepta daca puneti asemenea afirmatii intre dvs. si semeni?
Va rog sa nu va enervati si sa cititi fiecare replica de-a mea la afirmatiile dvs. de mai sus. Sper sa va fie de folos.

1. "Preotii nu stiu sa ne raspunda la intrebari. Asa este. Nu au nici timpul si poate nici placerea s-o faca. Nu stiu cum s-o faca." Chiar toti nu stiu? Cum se face atunci ca eu si multi altii, cu miile si milioanele, am gasit tocmai la parintii nostri din Biserica raspunsuri, indrumare, grija cu mult folos? Cum de toti preotii pe care ii cunosc au mereu timp sa imi raspunda la intrebari (unele pe care, mai apoi, chiar le consider stupide... si totusi parintii imi raspund cu rabdare si la acelea!).

2. "Dar la facultate nu li se cere sa raspunda la lucrurile care ne framante pe noi si poate ca nu-i invata sa lucreze cu oamenii. Nu fac psihologie, sociologie." La facultate sunt invatati mai ales cum sa lucreze cu oamenii. Cu totii vin din lume sau, in cazul calugarilor, au si ei o experienta in lume si, in orice caz, traiesc intre oameni. Pentru Dumnezeu! Ce tot vorbim?... Apoi la facultate fac psihologie si pedagogie si multe altele. Binevoiti si mergeti la cursuri, nu e nici o interdictie pentru nimeni sa participe la cursuri! Acolo va veti convinge singura, prin experienta personala directa ce sunt invatati viitorii preoti. Mergeti si vedeti cu proprii ochi, auziti cu propriul auz. Este liber, nu e nici un mister! (Lucrul acesta chiar va poate folosi, ca sa scapati de preconceptii fara nici o legatura cu realitatea invatamantului teologic.)

3. "Ei sunt invatati sa comunice numai cu Dumnezeu, acolo in altar. Atat." Cu totul neadevarat. Si e timpul sa va intreb: ati intalnit, oare, vreodata in viata fie si un singur preot al lui Hristos? Nu ati remarcat ca preotul este mereu un om intre oameni? Ca este orientat sufleteste spre oameni, cu toata fiinta, cu toata puterea?
Cine v-a pus asemenea imagini strambe despre preoti in minte? De unde cunoasteti astfel de falsuri? Cum puteti purta in propriul suflet asemenea neintelegeri si uriciuni?
Doamna, alegeti sa vedeti, sa auziti, sa traiti! Nu foloseste nimanui sa va persecutati singura.

Dumnezeu sa ne ocroteasca, sa ne ierte greselile si razvratirea, inchiderea si autopustiirea. AMIN+
Reply With Quote
  #50  
Vechi 05.01.2012, 23:01:12
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Între timp am aflat răspunsul la nedumerirea mea. Sfințirea apei se face și în Ajunul Bobotezei și în ziua de Bobotează.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
moliftele sf Vasile cel Mare The_Fallen Rugaciuni 93 16.03.2014 16:25:47
Moliftele Sf. Vasile citite in noaptea de revelion sagetuta Generalitati 20 02.01.2013 20:05:52
Moliftele Sfantului Vasile Cel Mare Templier Knight Sfinti Parinti (Patrologie) 12 27.08.2012 11:53:03
Moliftele sf vasile se pot citi de orice preot? ingerul_pazitor Generalitati 46 15.12.2011 17:43:48
Moliftele Sf Vasile rafella Generalitati 6 15.07.2010 13:16:52