Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 28.09.2008, 17:53:28
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32
De ce nu raspunzi punctual? Cum ii va trage Hristos la El cand se va inalta de pe pamant? Vii sau morti?
,, Iar Eu, cand Ma voi inalta de pe pamant, ii voi trage pe toti la Mine. (Ioan 12,32)
Cand Domnul Iisus Hristos spune ca-i va atrage pe toti la Sine, se refera la harul revarsat peste toti. Din pacate, nu toti vor vrea sa primeasca acest har.

"Caci atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, incat a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede in El sa nu piara si sa aiba viata vesnica"(Ioan 3:16).
  #102  
Vechi 28.09.2008, 18:07:01
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32

Invierea trupului in ziua de apoi e una si alta e sufletul viu dupa moarte care merge la Dumnezeu care l-a dat (Ecleziast 12,7) si merge la judecata: ,,Si precum este randuit oamenilor o data sa moara, iar dupa aceea sa fie judecata,,. (Evrei 9,27)




Noi credem in invierea trupurilor dar dupa cum ti-am aratat mai sus, sufletul isi pastreaza constiinta si memoria si va fi judecat in mod particular dupa moarte pentru faptele a caror pricinuitor a fost si trebuie sa astepte si invierea trupului sau, pentru ca sa fie judecat definitiv si sa primeasca rasplata pentru ce a facut cu ajutorul trupului, care s-a supus poruncilor lui, dupa cum spune scriitorul bisericesc Tertulian in sec II
"Invierea trupului". De unde ati scos aceasta expresie, ca eu nu am gasit-o deloc in Sfanta Scriptura.

Inventia aceea cu "sufletul isi pastreaza constiinta si memoria" de unde mai este? Ca Biblia spune cu totul altceva.

1. Cel ce moare nu-si mai aduce aminte de Tine; si cine Te va lauda in locuinta mortilor? (Psalmul 6:5)
2. "Ce vei castiga daca-mi versi sangele, si ma pogori in groapa? Poate sa Te laude tarana? Poate ea sa vesteasca credinciosia Ta"?(Psalmul 30:9)
3. Oare pentru morti faci Tu minuni? Sau se scoala mortii sa Te laude? Se vorbeste de bunatatea Ta, in mormant si de credinciosia Ta, in adanc? Sunt cunoscute minunile Tale in intunerec si dreptatea Ta in tara uitarii?(Psalmul 88:10-12)
4. Nu mortii lauda pe Domnul si nici vreunul din cei ce se pogoara in locul tacerii.(Psalmul 115:17)
5. Cei vii, macar stiu ca vor muri; dar cei morti nu stiu nimic.(Eclesiastul 9:5)
6. Tot ce gaseste mana ta sa faca, fa cu toata puterea ta! Caci, in locuinta mortilor, in care mergi, nu mai este nici lucrare, nici chibzuiala, nici stiinta, nici intelepciune. (Eclesiastl 9:10)

Cata incalceala in teoria dvs. Si ce simplu ne vorbeste Sfanta Scriptura. Acum va inteleg de ce spuneti ca aveti nevoie de persoane care sa va talmaceasca Sfanta Scriptura. Nu este usor sa nascocesti asemenea teorii, de unul singur. Este problema dvs. daca le credeti.
  #103  
Vechi 28.09.2008, 19:05:49
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Eu nu am teorii si nu-mi dau cu parerea cum faceti voi sectarii cand talcuiti Biblia fara sfatul si indrumarea nimanui cum au facut in primul rand Miller si sotii White transmitandu-va apoi si voua acelasi duh al mandriei si parerii de sine. Eu, ca ortodox nu pot sa am alta parere decat invatatura Bisericii-,,Stalpul si temelia adevarului,, pe care portile iadului n-O vor birui,,. Tu habar nu ai de Dogmatica Sfintilor Parinti si spui ca eu am nascocit aceste teorii dupa ce ti-am postat o multime de citate din Biblie care arata clar viata sufletului dupa moarte pe care nici nu le iei in seama de parca nu ar fi din Biblie. Asa cum spune Solomon ,,Caile celui nebun drepte i se par in ochii lui, iar cel intelept asculta sfatul,,

,,Cand Domnul Iisus Hristos spune ca-i va atrage pe toti la Sine, se refera la harul revarsat peste toti. Din pacate, nu toti vor vrea sa primeasca acest har.,,

De unde ai scos tu talcuirea asta? Ce duh ti-a descoperit-o?
E clar si ,,sigur,, ca ,,numai voi,, aveti acest har.Iata ce spune despre cei ce ce se socotesc plini de har Sfantul Simeon Noul Teolog in sec XI:

. In cei ce bolesc de aceasta inselare apare o ingamfare neobisnuita: parca ar fi beti de sine, de starea lor de amagire de sine, vazand in ea o stare harica. Ei sunt patrunsi, plini peste masura de cugetare semeata si trufie, parand, totusi, smeriti in ochii multora care judeca dupa aratare si nu pot sa pretuiasca lucrurile dupa roadele lor, precum a poruncit Mantuitorul (Mat.7,16; 12, 33), si cu atat mai putin dupa simtul duhovnicesc de care amintea Apostolul (Evr. 5, 14). Cel caruia i se pare ca este despatimit nu se va curata niciodata de patimi; cel caruia i se pare ca este plin de har nu va primi niciodata har; cel caruia i se pare ca este sfant nu va ajunge niciodata la sfintenie. Sa fie limpede: cel ce socoate ca are lucrari duhovnicesti, virtuti, merite, daruri harice, care se maguleste si se desfata cu "parerea", prin aceasta "parere" ingradeste lucrarilor duhovnicesti, virtutilor crestine si harului Dumnezeiesc intrarea in el si deschide larg poarta pentru imbolnavirea de pacat si pentru demoni.
  #104  
Vechi 29.09.2008, 12:17:49
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32
Eu nu am teorii si nu-mi dau cu parerea cum faceti voi sectarii cand talcuiti Biblia fara sfatul si indrumarea nimanui cum au facut in primul rand Miller si sotii White transmitandu-va apoi si voua acelasi duh al mandriei si parerii de sine. Eu, ca ortodox nu pot sa am alta parere decat invatatura Bisericii-,,Stalpul si temelia adevarului,, pe care portile iadului n-O vor birui,,. Tu habar nu ai de Dogmatica Sfintilor Parinti si spui ca eu am nascocit aceste teorii dupa ce ti-am postat o multime de citate din Biblie care arata clar viata sufletului dupa moarte pe care nici nu le iei in seama de parca nu ar fi din Biblie. Asa cum spune Solomon ,,Caile celui nebun drepte i se par in ochii lui, iar cel intelept asculta sfatul,,

,,Cand Domnul Iisus Hristos spune ca-i va atrage pe toti la Sine, se refera la harul revarsat peste toti. Din pacate, nu toti vor vrea sa primeasca acest har.,,

De unde ai scos tu talcuirea asta? Ce duh ti-a descoperit-o?
E clar si ,,sigur,, ca ,,numai voi,, aveti acest har.Iata ce spune despre cei ce ce se socotesc plini de har Sfantul Simeon Noul Teolog in sec XI:

. In cei ce bolesc de aceasta inselare apare o ingamfare neobisnuita: parca ar fi beti de sine, de starea lor de amagire de sine, vazand in ea o stare harica. Ei sunt patrunsi, plini peste masura de cugetare semeata si trufie, parand, totusi, smeriti in ochii multora care judeca dupa aratare si nu pot sa pretuiasca lucrurile dupa roadele lor, precum a poruncit Mantuitorul (Mat.7,16; 12, 33), si cu atat mai putin dupa simtul duhovnicesc de care amintea Apostolul (Evr. 5, 14). Cel caruia i se pare ca este despatimit nu se va curata niciodata de patimi; cel caruia i se pare ca este plin de har nu va primi niciodata har; cel caruia i se pare ca este sfant nu va ajunge niciodata la sfintenie. Sa fie limpede: cel ce socoate ca are lucrari duhovnicesti, virtuti, merite, daruri harice, care se maguleste si se desfata cu "parerea", prin aceasta "parere" ingradeste lucrarilor duhovnicesti, virtutilor crestine si harului Dumnezeiesc intrarea in el si deschide larg poarta pentru imbolnavirea de pacat si pentru demoni.
Stai linistit ca nici nu s-a obosit sa citeasca versetele postate de tine.
  #105  
Vechi 29.09.2008, 21:00:16
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32
,,Cand Domnul Iisus Hristos spune ca-i va atrage pe toti la Sine, se refera la harul revarsat peste toti. Din pacate, nu toti vor vrea sa primeasca acest har.,,

De unde ai scos tu talcuirea asta? Ce duh ti-a descoperit-o?
E clar si ,,sigur,, ca ,,numai voi,, aveti acest har.
Ce inseamna "har" pentru dvs.? Nu cumva faceti confuzie intre har si darul Duhului Sfant?

Scuzati deviera de la subiect.

  #106  
Vechi 29.09.2008, 22:28:47
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Eu te-am itrebat de unde scoti tu aceste interpretari? Despre ce har vorbeste acest verset?:
,, Iar Eu, cand Ma voi inalta de pe pamant, ii voi trage pe toti la Mine. (Ioan 12,32)
Si nu spune ii voi atrage, ci ii voi trage pe toti la Mine. Poate gresesc dar in NT se spune si darul si harul Duhului Sfant. Care e diferenta, in opinia ta, intre har si darul Sf. Duh?
  #107  
Vechi 29.09.2008, 22:49:48
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32
Eu te-am itrebat de unde scoti tu aceste interpretari? Despre ce har vorbeste acest verset?:
,, Iar Eu, cand Ma voi inalta de pe pamant, ii voi trage pe toti la Mine. (Ioan 12,32)
Si nu spune ii voi atrage, ci ii voi trage pe toti la Mine.
Despre harul mantuirii, prin care Domnul Iisus Hristos ne trage la Sine pe toti, vorbeste acest verset. "Caci prin har ati fost mantuiti, prin credinta. Si aceasta nu vine de la voi; ci este darul lui Dumnezeu. Nu prin fapte, ca sa nu se laude nimeni."(Efeseni 2:8)
P.S. Nu stiu cat de corecta este traducerea "trage". Eu am gasit expresia "atrage" care mi se pare mai corecta.

  #108  
Vechi 29.09.2008, 23:01:33
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32
Poate gresesc dar in NT se spune si darul si harul Duhului Sfant. Care e diferenta, in opinia ta, intre har si darul Sf. Duh?
Intradevar, gresiti. In NT nu se vorbeste despre harul Duhului Sfant. Se vorbeste despre darurile Duhului Sfant (ex:1 Corinteni cap 12, incepand cu vers. 1) si se vorbeste despre roada Duhului Sfant. Redau un verset (este prea frumos):
"Roada Duhului, dimpotriva este: dragostea, bucuria, pacea, indelunga rabdare, bunatatea, facerea de bine, credinciosia, blandetea, infranarea poftelor" (Galateni 5:22).

Ce este harul? Este darul fara plata de la Dumnezeu pentru noi (o definitie a harului). "Ci credem cã noi, ca si ei, suntem mîntuiti prin harul Domnului Isus"(Faptele Apostolilor 15:11).
  #109  
Vechi 30.09.2008, 18:01:58
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

18. Pentru ca si Hristos a suferit odata moartea pentru pacatele noastre, El cel drept pentru cei nedrepti, ca sa ne aduca pe noi la Dumnezeu, omorat fiind cu trupul, dar viu facut cu duhul,
19. Cu care S-a coborat si a propovaduit si duhurilor tinute in inchisoare,
20. Care fusesera neascultatoare altadata, cand indelunga-rabdare a lui Dumnezeu astepta, in zilele lui Noe, si se pregatea corabia in care putine suflete, adica opt, s-au mantuit prin apa.

S-a coborat si a propovaduit si duhurilor tinute in inchisoare,
Caror duhuri a propovaduit in inchisoare Hristos?
10. Ca intru numele lui Iisus tot genunchiul sa se plece, al celor ceresti si al celor pamantesti si al celor de dedesubt. Cine sunt cei dedesubt?
  #110  
Vechi 10.10.2008, 18:25:44
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit Ce s-a intamplat in zilele lui Noe?

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
18. Pentru ca si Hristos a suferit odata moartea pentru pacatele noastre, El cel drept pentru cei nedrepti, ca sa ne aduca pe noi la Dumnezeu, omorat fiind cu trupul, dar viu facut cu duhul,
19. Cu care S-a coborat si a propovaduit si duhurilor tinute in inchisoare,
20. Care fusesera neascultatoare altadata, cand indelunga-rabdare a lui Dumnezeu astepta, in zilele lui Noe, si se pregatea corabia in care putine suflete, adica opt, s-au mantuit prin apa.

S-a coborat si a propovaduit si duhurilor tinute in inchisoare,
Caror duhuri a propovaduit in inchisoare Hristos?
10. Ca intru numele lui Iisus tot genunchiul sa se plece, al celor ceresti si al celor pamantesti si al celor de dedesubt. Cine sunt cei dedesubt?
Ati citat din 1 Petru cap 4:18-20. Daca scoateti aceste versete din contextul Bibliei puteti intelege orice. Dvs. vreti sa sugerati ca Domnul Iisus Hristos, dupa inviere, s-a coborat sa vorbesca duhurilor celor morti in vremea lui Noe? Dupa ce imi spuneti ce ati inteles dvs. va spun si ce am inteles eu. Ati postat aceste versete, va rog sa le explicati.

Referitor la versetul unde se vorbeste despre cei de dedesubt: dati referinte despre locul unde poate fi gasit ca sa-l analizam in context.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (3) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 3 04.05.2010 21:29:27
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (4) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 1 04.05.2010 19:53:57
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (2) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:55:25
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (1) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:26:17