Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 30.05.2010, 21:16:42
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Foarte frumos! La inceput eram nedumerita, dar am inteles ca este o prelucrare a Psaltirii . Multumim.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 02.06.2010, 08:47:58
husand
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Psalmul 14
1. Doamne, cine va locui în locașul Tău și cine se va sălășlui în muntele cel sfânt al Tău?
2. Cel ce umblă fără prihană și face dreptate, cel ce are adevărul în inima sa,
3. Cel ce n-a viclenit cu limba, nici n-a făcut rău împotriva vecinului său și ocară n-a rostit împotriva aproapelui său.
4. Defăimat să fie înaintea Lui "el ce viclenește, iar pe cei ce se tem de Domnul îi slăvește; cel ce se jură aproapelui său și nu se leapădă,
5. Argintul său nu l-a dat cu camătă și daruri împotriva celor nevinovați n-a luat. Cel ce face acestea nu se va clătina în veac.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 07.12.2010, 17:07:55
Pr. Iulian Anitei Pr. Iulian Anitei is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.12.2010
Mesaje: 3
Implicit Vasile Militaru- Psalmi

Multumesc celui (celei) care trimite acesti psalmi minunati. De mult timp caut psalmul 103. Va rog din suflet sa-l postati sau sa mi-l trimiteti prin email (fr_iulian@yahoo.com). Multumesc frumos si Bunul Dumnezeu sa va inmulteasca darul de a bucura pe altii. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 07.12.2010, 18:29:15
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Psalmul 103

Din paraginile tale , / Scoala , suflete al meu , / Si ridica osanale / Pururea , lui Dumnezeu . . . / Doamne , ce nemarginita e puterea Ta ! . . Sub soare , / Cine poate s-o cuprinda ? Cine poate s-o masoare ? . . / Tu esti numai stralucire , Dumnezeul meu Preasfant : / Din lumina orbitoare , Tu ai pururea vesmant ; / Cerurile-Ti nesfarsite ca un cort le desfasori ; / Carul Tau cu roti de flacari l-ai intruchipat din nori ; / Vijelie Te poarta pe-a lor aripi zburatore ; / Sus , din aripile albastre , Ti-ai durat pe veci pridvoare ; / Toate vanturile firii , ca si flacarile toate / Tie , Doamne Preamarite , iti sunt pururi slugi plecate . . . / Tu ai asezat pamantul pe grozava temelie , - / Povarnis sa nu cunoasca niciodata-n vesnicie ; / Ca-ntr-un larg vesmant , pamantul ai facut sub cer sa-ncapa , / Iara culmile-i inalte le-ai acoperit cu apa ; / Cand a rasunat in slava tunetul poruncii Tale , / Apele-au purces sa fuga , au curs repede la vale ; / Muntii-au prins sa se ridice , vaile sa se pogoare , / Fiecare luand locul ce le-ai harazit sub soare ; / Apelor ai pus hotare peste care nu vor trece , / Nici intoarcere sa faca si pamantul sa-l inece ; / Vailor Tu le-ai dat ape , muntilor izvoare line , / Ca din ele sa s-adape ale codrilor jivine ; / Peste ele zburatoare intre cer si-ntre pamant , / Ai pus pasari minunate care numai tac din cant ; / Tu , din slava-Ti , adapi muntii si-ale sesurilor laturi , / Ca , din rodul lor , Stapane , tot pamantul sa ni-l saturi . . . / Vrerea Ta e : sa rasara pretutindeni firul ierbii / Ce-l pasc turmele pe sesuri si pe munte pascu-l cerbii ; / Pururea Marire Tie , Dumnezeul meu Preasfant , / Ca , prin mila Ta , ne vine toata cina , din pamant : / Painea , care ne-tareste inima , de toata viata , / A maslinului oloe ce ne lumineaza fata, / Vinul ce ne-nveseleste chiar cand suntem franti de jale , - / Doamne , slava Tie pururi , pentru darurile Tale ! . . . / Plini de seva-s Doamne , cedrii din Liban , saditi de Tine , / Si-n ei pasarile Tale , cuiburi au , de soare pline ; / Sus pe crestele inalte ale muntilor de piatra , / Sperioasei caprioare , Doamne , Tu facuta-i vatra ; / Iara stancile plesuve , care stau cu varfu-n nori , / Adapost ai zis sa fie pentru vulturi si dihori ; / Timpurile sa ne-arate , - Luna-n hauri tu ai pus / Si-ai pus soarele ce stie cand e ceasu-i de apus ! ( Va urma )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 07.12.2010, 20:51:01
Pr. Iulian Anitei Pr. Iulian Anitei is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.12.2010
Mesaje: 3
Implicit Psalmul 103

Multumesc frumos pentru psalm. Astept si partea a doua.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 08.12.2010, 21:49:53
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de Pr. Iulian Anitei Vezi mesajul
Multumesc frumos pentru psalm. Astept si partea a doua.
Pentru putin , bucuria e de partea mea , dar te rog sa ma ierti in seara asta ca nu pot continua , dar maine seara voi posta si continuarea ! Doamne ajuta !+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 09.12.2010, 19:36:16
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit continuare

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Din paraginile tale , / Scoala , suflete al meu , / Si ridica osanale / Pururea , lui Dumnezeu . . . / Doamne , ce nemarginita e puterea Ta ! . . Sub soare , / Cine poate s-o cuprinda ? Cine poate s-o masoare ? . . / Tu esti numai stralucire , Dumnezeul meu Preasfant : / Din lumina orbitoare , Tu ai pururea vesmant ; / Cerurile-Ti nesfarsite ca un cort le desfasori ; / Carul Tau cu roti de flacari l-ai intruchipat din nori ; / Vijelie Te poarta pe-a lor aripi zburatore ; / Sus , din aripile albastre , Ti-ai durat pe veci pridvoare ; / Toate vanturile firii , ca si flacarile toate / Tie , Doamne Preamarite , iti sunt pururi slugi plecate . . . / Tu ai asezat pamantul pe grozava temelie , - / Povarnis sa nu cunoasca niciodata-n vesnicie ; / Ca-ntr-un larg vesmant , pamantul ai facut sub cer sa-ncapa , / Iara culmile-i inalte le-ai acoperit cu apa ; / Cand a rasunat in slava tunetul poruncii Tale , / Apele-au purces sa fuga , au curs repede la vale ; / Muntii-au prins sa se ridice , vaile sa se pogoare , / Fiecare luand locul ce le-ai harazit sub soare ; / Apelor ai pus hotare peste care nu vor trece , / Nici intoarcere sa faca si pamantul sa-l inece ; / Vailor Tu le-ai dat ape , muntilor izvoare line , / Ca din ele sa s-adape ale codrilor jivine ; / Peste ele zburatoare intre cer si-ntre pamant , / Ai pus pasari minunate care numai tac din cant ; / Tu , din slava-Ti , adapi muntii si-ale sesurilor laturi , / Ca , din rodul lor , Stapane , tot pamantul sa ni-l saturi . . . / Vrerea Ta e : sa rasara pretutindeni firul ierbii / Ce-l pasc turmele pe sesuri si pe munte pascu-l cerbii ; / Pururea Marire Tie , Dumnezeul meu Preasfant , / Ca , prin mila Ta , ne vine toata cina , din pamant : / Painea , care ne-tareste inima , de toata viata , / A maslinului oloe ce ne lumineaza fata, / Vinul ce ne-nveseleste chiar cand suntem franti de jale , - / Doamne , slava Tie pururi , pentru darurile Tale ! . . . / Plini de seva-s Doamne , cedrii din Liban , saditi de Tine , / Si-n ei pasarile Tale , cuiburi au , de soare pline ; / Sus pe crestele inalte ale muntilor de piatra , / Sperioasei caprioare , Doamne , Tu facuta-i vatra ; / Iara stancile plesuve , care stau cu varfu-n nori , / Adapost ai zis sa fie pentru vulturi si dihori ; / Timpurile sa ne-arate , - Luna-n hauri tu ai pus / Si-ai pus soarele ce stie cand e ceasu-i de apus ! ( Va urma )
Cerni pe fire intuneric , vine noaptea si , - ca furii , - / Ies sa misune prin noapte toate fiarele padurii : / Leii cautandu-si prada , cu-a lor guri de racnet pline , / Prin pustiu , cu ochii-n stele , isi cer hrana de la Tine !. . . / Soarele insa , cu focu-i , umple firea de lumina / Si-atuncea fiarele , cu teama , se ascund in vizuina. . . / Omul iese-apoi la munca si , sub luminoasa para , / In ogorul sau trudeste , din zorit si pana- n seara. . . / Minunate-s Doamne Sfinte , toate lucrurile Tale , / De multimea caror plina este-a omenirii vale ! / Cate lucruri minunate ai zidit , cu-ntelepciune , / Nu pot ochii mei sa vada si nici graiul poate-spune. . . / Iata:marile albastre , - nesfarsit intins de ape , - / In adancurile caror atat larg de viata-ncape : / Mii corabii isi au cale pe-ale lor spumate valuri ; / Vietati fara de numar , in adancuri fara maluri. . . / Toate-aceste vieti , de care tot pamantul pururi geme , / De la Tine , Doamne Sfinte , isi cer hrana lor , la vreme !. . . / De le-o dai , ele mananca ; Mila Ta de le-o arati , / Ele satura-se toate de-ale Tale bunatai ; / Daca fata Ta se-ntoarce si se-nchide a Ta mana , / Ele toate se spaimanta , mor si se prefac tarana ; / Daca iarasi le dai duhul , - pulberea lor prinde viata / Si din nou se primeneste a pamantului Tau fata ! / De trei ori marire Tie , Dumnezeul meu Preasfant , / Pentru toate cele cate ai zidit pe-acest pamant !. . . / Slava Tie , Doamne , care muntii de-i atingi , - pe loc , / Muntii fumega din steiuri si in piatra lor iau foc ! / Slava Tie Doamne , care spre pamant privind prin vremuri , / Din adancurile sale tot pamantul il cutremuri ! / Preamari-Te-voi , o , Doamne si slavi-Te-voi mereu , / Cat mi-o sta pe gene zarea , cat va tine veacul meu ! / Doamne , fie mult placute Tie cantecele mele / Si pe veci a mea cantare , de pacate sa ma spele ! / Piara gloata pacatoasa de pe lume , pe vecie / Si toti cei fara de lege , pe pamant sa nu mai fie ! / Suflete al meu - ca Domnul , Dumnezeu mai mare nu-i : / Preamarit in veci sa fie ! Pe vecie slava Lui ! . * Sfarsit
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 10.12.2010, 01:41:37
Pr. Iulian Anitei Pr. Iulian Anitei is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.12.2010
Mesaje: 3
Implicit Psalmul 103

Iubite Frate in Hristos. Multumesc frumos pentru postarea psalmului 103. Iti sunt recunoscator. De unde as putea cartea care contine psalmii lui Vasile Militaru? Multumesc anticipat pentru raspuns.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 10.12.2010, 18:49:08
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Precizare

Citat:
În prealabil postat de Pr. Iulian Anitei Vezi mesajul
Iubite Frate in Hristos. Multumesc frumos pentru postarea psalmului 103. Iti sunt recunoscator. De unde as putea cartea care contine psalmii lui Vasile Militaru? Multumesc anticipat pentru raspuns.
Psaltira in versuri de Vasile Militaru , a aparut in anul 2000 la Editura "Lumina din Lumina " , in format mare , coperti cartonate - 248 de pagini , si in conditii grafice deosebite . Eu am reusit sa o descopar la pangarul unei biserici mici din lemn din cartierul meu - langa statia de metrou Costin Georgian . Poti intra pe site-ul Editurii , si o poti comanda , in functie de stocul disponibil .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 10.12.2010, 18:51:35
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Adresa site

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Psaltira in versuri de Vasile Militaru , a aparut in anul 2000 la Editura "Lumina din Lumina " , in format mare , coperti cartonate - 248 de pagini , si in conditii grafice deosebite . Eu am reusit sa o descopar la pangarul unei biserici mici din lemn din cartierul meu - langa statia de metrou Costin Georgian . Poti intra pe site-ul Editurii , si o poti comanda , in functie de stocul disponibil .
http://www.cartiortodoxe.ro/
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Colinde,versuri. tigerAvalo9 Craciunul - Nasterea Domnului 30 15.12.2014 14:00:54
Rugaciuni in versuri ! + cristiboss56 Rugaciuni 102 29.06.2014 22:38:17
Versuri pe muzica - cine este autorul dorinastoica14 Generalitati 43 06.10.2012 19:53:33
Iron Maiden - adevarul din spatele unor versuri Brave New World Generalitati 18 04.08.2012 21:54:59
Rugăciunea Sfântului Efrem Sirul în versuri atud Rugaciuni 0 08.04.2008 22:22:52