Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.04.2012, 18:44:58
Sanduu's Avatar
Sanduu Sanduu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 125
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Sanduu
Implicit despre impacare

Hristos a inviat!
am deschis aceasta tema deoarece vreau sa va cer un sfat legat despre impacarea cu aproapele. Cu apropae 4 ani in urma, pe cind eram la tara la bunica si pe cind jucam fotbal pe teren si dupa aia am avut unele conflicte cu careva din baieti, nu ne-am batut, pur si simplu ne-am mai certat am mai ridicat vocea la ei, am clarificat unele situatii...etc. dupa aceea urmatoarele zile am dat mina intre noi. In general in Biserica se spune ca trebuie sa fim impacati cu aproapele cum credeti mai este nevoie sa ma duc sa-mi cer iertare de la ei?, s-au prin faptul ca am dat mina deja ne-am impacat si nu mai este nevoie acum sa rascolesc trecutul, si sa pomenesc ce a fost atuncea? Mie mi se pare ca nu mai este nevoie sa ma duc la ei voi ce credeti ? eu nu am nici o rautate fata de ei si plus ca daca m-as duce sa-mi cer iertare de la ei pur si simplu voi fi socotit prost ca cea fost o fost ! eu cred ca ei nici macar nu tin minte despre aceasta . Va rog sa va spuneti parerea vizavi de situatia data! poate i-mi fac griji din nimic spuneti-mi adevarul in fata!
Mersi anticipat!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.04.2012, 14:07:38
diador diador is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 61
Implicit

daca ati dat deja mana inseamna ca Dumnezeu a lucrat si intre voi s-au linistit lucrurile.stii,am vazut cazuri in care din mandrie unii oameni se duc si ,public,cer iertare in gura mare altei persoane pt a dovedi celorlati ca ei sunt mai presus.daca voi ati dat mana inseamna ca si ei te-au iertat fara a o spune in cuvinte.parerea mea este ca gestul face mai mult decat 100 de cuvinte.nu parerea 'lumii' conteaza ,ci sufletul vostru sa fie impacat.daca sufletu e impacat vorbele strica.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.04.2012, 14:53:19
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Într-adevăr lucrurile par să se fi rezolvat și ținând cont că supărările au fost date uitării nu are nici un sens să te duci să îți ceri iertare
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre nașterea din nou, din Duhul Sfânt și despre Botez Savonarola Sfinti Parinti (Patrologie) 15 20.07.2013 14:28:48
Petre Tutea despre Dumnezeu si despre atei tigerAvalo9 Generalitati 34 02.12.2010 16:37:16
Despre pacate si despre Canoanele duhovnicilor gheorghecoser23 Preotul 5 25.06.2008 18:01:23