Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.12.2011, 00:48:28
hydro314 hydro314 is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.05.2011
Mesaje: 83
Implicit Adio hidrocentrala "Portile de Fier"! Sa ne pregatim de preturi marite la curent.

Oficialii FMI au cerut Guvernului sa privatizeze 51 la suta din Hidroelectrica

Cei de la FMI au spus ca Hidroelectrica va merge bine doar daca este în mâini private.

Au insistat pe listarea unui pachet de 51% din Hidroelectrica.

În scrisoarea de intentie semnata la ultima vizita nu a fost trecuta si aceasta cerinta, însa FMI va insista pe acest aspect la urmatoarea vizita, au spus sursele mentionate.

Oficialii Fondului Monetar International au cerut Guvernului sa privatizeze prin listarea la bursa pachetul majoritar din Hidroelectrica, cel mai mare si cel mai ieftin producator de energie din România.

http://www.mediasinfo.ro/oficialii-f...ca/2011/11/19/
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.12.2011, 02:17:03
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Asa,si de ce se va inchide Portile de Fier ca nu inteleg?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.12.2011, 17:09:58
hydro314 hydro314 is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.05.2011
Mesaje: 83
Implicit

Nu se inchid - devin francezii sau germanii proprietari pe PORTILE DE FIER.
Atat - ca la petrom - au devenit austriecii proprietari.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.12.2011, 17:44:41
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hydro314 Vezi mesajul
Nu se inchid - devin francezii sau germanii proprietari pe PORTILE DE FIER.
Atat - ca la petrom - au devenit austriecii proprietari.
Și acum cine este proprietar ? Apropo, când spuneți că francezii sau germanii devin proprietari, vă referiți la toți francezii și germanii ? Că au și eu niște prieteni în Franța și Germania, ba chiar am și prieteni nemți aici, în România. Și ei vor deveni proprietari ?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.12.2011, 07:54:47
hydro314 hydro314 is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.05.2011
Mesaje: 83
Implicit

1. Acum este proprietar statul roman- adica noi romanii.

2. Compania de electricitate din Franta este detinuta de statul francez- adica de francezi.

Daca EDF cumpara hidrocentralele atunci Franta va deveni proprietara HIDROELECTRICA.

Asa cum a fost la PETROM. Erau romanii proprietari-statul lor- acum este Austria/OMV si pensionarii ei beneficiaza de profit.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.12.2011, 11:49:08
stefmir stefmir is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.05.2010
Locație: Valahia
Religia: Ortodox
Mesaje: 43
Implicit

Statul se pare ca e cel mai prost administrator, vanzarea Hidroelectrica ar trebui in esenta sa fie ceva pozitiv, deoarece managementul privat e mult mai eficient, dar asta in conditii concurentiale, de piata. La noi, ca la nimeni, pun pariu ca in loc sa scada preturile, vor creste, pentru ca noi proprietari privati var avea monopol, vor dicta preturile, vor face profituri mari pe spinarea romanilor.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.12.2011, 12:40:00
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefmir Vezi mesajul
Statul se pare ca e cel mai prost administrator, vanzarea Hidroelectrica ar trebui in esenta sa fie ceva pozitiv, deoarece managementul privat e mult mai eficient, dar asta in conditii concurentiale, de piata. La noi, ca la nimeni, pun pariu ca in loc sa scada preturile, vor creste, pentru ca noi proprietari privati var avea monopol, vor dicta preturile, vor face profituri mari pe spinarea romanilor.
statul este cel mai prost administrator...o MARE MINCIUNA...un slogan care adus la falimentarea indistriei romanesti pentru a putea fi privatizata pe minic.Noi am dat teleconumicatiile statului grec, petrolul statului austriac iar acum se pare ca Portile de Fier statului francez. La ei cum Dumnezeu statul este un bun administrator, numai la noi nu?! La noi statul nu e un bun administrator pentru ca NU se vrea! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.12.2011, 14:49:37
stefmir stefmir is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.05.2010
Locație: Valahia
Religia: Ortodox
Mesaje: 43
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
statul este cel mai prost administrator...o MARE MINCIUNA...un slogan care adus la falimentarea indistriei romanesti pentru a putea fi privatizata pe minic.Noi am dat teleconumicatiile statului grec, petrolul statului austriac iar acum se pare ca Portile de Fier statului francez. La ei cum Dumnezeu statul este un bun administrator, numai la noi nu?! La noi statul nu e un bun administrator pentru ca NU se vrea! Doamne ajuta!
La telecommunicatii nu statul grec are pachetul majoritar al OTE, detine doar in jur de 30%, adica nu ei au controlul total al companiei. cred ca si OMV este tot pe acolo, statul austriac detine peste 30%, restul sunt detinute de companii private sau persoane fizice. Cred ca daca statul grec avea pachetul majoritar la OTE se alegea praful de companie la corupția care e in Greci (ca si la noi dealtfel)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.12.2011, 14:51:09
stefmir stefmir is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.05.2010
Locație: Valahia
Religia: Ortodox
Mesaje: 43
Implicit

Si din pacate nu cred ca ma insel, statul corupt este cel mai prost administrator, trebuie doar sa te uiti putin in jur....
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.12.2011, 16:21:39
hydro314 hydro314 is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.05.2011
Mesaje: 83
Implicit

STATUL francez controleaza ORANGE, RENAULT, GDF, EDF...
La ei cum se poate?

Statul ceh controleaza CEZ-ul...

Nu statul este corupt, ci unii politicieni care pot fi luati cu DNA-ul.
De ce nu se pune management profesionist- fara sa se vanda?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 07:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 17:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 08:26:42