Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 31.01.2008, 17:34:25
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

eu ash zice ca mai degraba inima omului ushor se inclina spre patima shi de aceea pare ca suferim de aceleashi naravuri shi chiar suferim la fel ca lumea e mult mai degraba ascultata ca Sfantul iar pacatele noastre le constat shi ma feresc de rabdare ca de dracul ca nu despre rabdarea noastra e vorba ci a lui Hristos cu noi, ca noi ne apucam de facem fachirism shi credem ca mare filozofia am dobandit, poi e rabdarea in ocara pentru Hristos, pentru Cuvantul lui Dumnezeu... shi sigur ca da ca marturisirea nu se face doar prin vorbe sau fapte ci prin rabdarea in Hristos ce vadeshte biruintza ispitei....
Reply With Quote
  #12  
Vechi 31.01.2008, 18:23:05
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Vsovi, serios ca trebuie sa inveti sa scrii romaneste la calculator. Sh si tz si mai stiu eu ce nu sunt romanesti. Mai mult impiedica citirea decat ajuta. SI nu te mai lauda cu pacatele tale. Smerenia nu consta in expunerea publica a pacatelor.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 31.01.2008, 19:51:25
Chupacabra Chupacabra is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.10.2006
Mesaje: 64
Implicit

daca ar fi toate femeile/fetele ca tine...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 31.01.2008, 23:33:53
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Citat:
În prealabil postat de omulet
Am citit pe undeva ceva care se referea la cei care au trait o vreme in manastire si apoi au renuntat. Era cam asa:

Cea mai usoara solutie pentru a "scapa" de tensiunea un fir incordat este sa il tai. Odata cu asta, toata tensiunea s-a dus. Dar firul ramane taiat :( si nu se stie daca va mai fi cine sa-l inoade.
Am cunoscut niste calugari despre care am auzit apoi ca s-au dus în lume si însurat. Nu cred ca îsi pot gasi pacea, despre unul îl auzisem ca vrea sa se întoarca.


Cât despre problema lui Carmen, nu trebuie sa ne purtam cu smerenie fata de faptele ei, fiindca sunt aducatoare de moarte vesnica, nu din pedeapsa lui Dumnezeu. Tavalirea în placeri omoara sufletul, de aceea a oprit Dumnezeu anumite fapte care apoi au fost numite pacate. Iar dintre pacate, cel mai grav e desfrânarea, fiindca toate celelalte pacate sunt în spirit dar curvia e si în spirit si în trup.

Si sper sa nu mai aud pe careva spunând ca e mândrie sa mustri pe altul sau ca prin înfrânare se ajunge la mândrie. Asta e viclenie draceasca, sa crezi ca prin neînfrânare ajungi la smerenie.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 31.01.2008, 23:53:11
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Domnilor colegi, domnule Traditie, la teorie nimeni nu ne intrece. Practic domnule Traditie, domnule Ovidiu si altii. Ce trebuie sa faca Carmen , ca nimeni nu intelege nimict din atata teorie stufoasa . Forumul este pe intelesul tuturor, inclusiv al celui ce a initiat topicul. Sa nu ne mai rotunjim atata in cuvinte si sa ne transformam in mari filozofi si filologi, peste noapte. Practic domnilor, fara logoree inutila si vorbe in desertaciune.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 01.02.2008, 00:10:46
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Domnilor colegi, domnule Traditie, la teorie nimeni nu ne intrece. Practic domnule Traditie, domnule Ovidiu si altii. Ce trebuie sa faca Carmen , ca nimeni nu intelege nimict din atata teorie stufoasa . Forumul este pe intelesul tuturor, inclusiv al celui ce a initiat topicul. Sa nu ne mai rotunjim atata in cuvinte si sa ne transformam in mari filozofi si filologi, peste noapte. Practic domnilor, fara logoree inutila si vorbe in desertaciune.
Trebuie sa NU faca ce a spus ca face.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 01.02.2008, 06:07:08
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Si cu ce te putem ajuta noi,
replica asta imi aduce aminte de un pasaj din Biblie in care se spunea despre evreii fatarnici care in loc sa cinsteasca pe parinti dupa Legea data lor in cele 10 Porunci spun "cu ce te-as fi putut ajuta..."

si mai imi aduce aminte de o vorba a unui sfant parinte, care spunea ca un om in pacate este ca unul atacat la drumul mare de talhari si impins la rele...iar noi cei care ii suntem aproape nu vedem decat relele pe care le face si, in loc sa il scapam de talhari, am vrea sa il batem si noi la randul nostru, pentru ca asa ni se pare noua...

forumul nu este loc de spovada publica, asa e, dar unii cred ca se simt usurati si poate se indreapta (= pun acel inceput bun pe care il dorim cu totii) daca primesc un cuvant la locul lui. Nebanuite sunt caile Domnului!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 01.02.2008, 06:20:37
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Pana la urma urmei , ce ai iubit mai mult ?
da, iata intrebarea, Karmen, la care ar trebui sa iti raspunzi cu cea mai mare sinceritate si sa iei o decizie ce vei face cu viata ta de acum incolo. poate nu ar strica sa mergi si la un medic, pentru ca s-ar putea ca problema ta - fii sincera si recunoaste ca ai o problema! - sa nu fie numai de ordin moral.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 01.02.2008, 08:44:48
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
si mai imi aduce aminte de o vorba a unui sfant parinte, care spunea ca un om in pacate este ca unul atacat la drumul mare de talhari si impins la rele...iar noi cei care ii suntem aproape nu vedem decat relele pe care le face si, in loc sa il scapam de talhari, am vrea sa il batem si noi la randul nostru, pentru ca asa ni se pare noua...


Nu e chiar asa. Domnul a zis si despre Iuda ca e diavol. Sunt unii oameni care fac raul deliberat, nu din confuzie.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 01.02.2008, 10:18:26
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Da asha a zis, dar a zis ca acela nu-shi dadea seama ca gresheshte, nu-shi dadea seama ca face rau, ca nu e calauzit de Duhul shi Hristos ca nu se apleca sub binecuvantare, ca el gandea shi pricepea lumeshte shi era un drept lumesc shi nu pricepea cereshte, nu se straduia sa se faca fiu al lui Dumnezeu, shi sa primeasca taina Dumnezeului Copil, de a deveni shi el un Fiu Copil, shi nu a priceput ce rau facea in cer shi pe pamant, shi abea cand a vazut ca Fiul Omului odata dat in mainile arhiereilor nu v-a fi inaltzat ca shi Fiu al Lui Dumnezeu shi Rege peste Evrei ci v-a fi judecat spre a fi facut eretic shi blasfemiator, cand a priceput ca este drac shi a fost pacalit de satana ca sa implineasca el scriptura prin zelozia maniei, sa se faca un implinitor in rau al celor scrise, abea atunci s-a trezit, vazand cum il batjocureau pe Domnul, dar shi atunci nu a alesc calea pocaintzei ci a razvratirii, shi a deznadejdii prin care te lashi dus in ispita shi shi-a pus in mandria lui capat zilelor ca satana ii zicea ca il v-a intalni pe Domnul in iad, shi ca il v-a scoate shi pe el ca pe Adam.... pe Adam care a greshit odata, Adam shi Eva copii care au stat 5000 de ani in iad pentru fapta lor, iar iuda o zi in iad, ca Domnul, cand s-a coborat la moarte, a omorat iadul cu Stralucirea Dumnezeirii, deci shi acolo a cazut iuda in ispita satanei, facandu-se drac prin ascultare de duhurile lui/ei spurcate shi s-a ridicat atat impotriva bisericii vremii de atunci, impotriva invatzaturii lui Hristos cat shi a lui insushi, shi de aceea e numit drac de Domnul, ca nu a reushit sa se smulga din imparatzia deshertaciunilor ce fac voia duhurilor rele shi a se zine sub povatza shi imparatzia lui Dumnezeu prin Hristos... ca iuda era un fel de rebel, gnostic shi mare patriot Iudeu....... incercand sa-shi duca planurile greshite, traditzia mincinoasa ce bantuia prin Israel la acea vreme, pentru ca nu se pricepeau sa citeasca scriptura shi nu erau in duh de umilintza ca sa traiasca sfant tainele lui Dumnezeu cu poporul Sau, cu ramashitza Sa care mai respecta poruncile shi primea iubirea shi calauzirea de Sus...

Dar reintorcandu-ma shi incercand sa mai ies oleaca din incalauzirea asta blestemata de calau, ma reintorc la subiect shi zic si eu ca:

asha sa faca asha cum ii da lui Dumnezeu in sufletul ei de la starea sa actuala, ca Bun este Domnul in milostenia sa pentru om, shi sa caute ca sa nu faca ceva manta de o fatzarnicie a ei fatza de Dumnezeu shi fatza de familia ei, ca eu observ la mine o nenorocita de sluga a lui Dumnezeu, asha zice ea ca e sluga lui Hristos, dar ma intreb mereu de ce e ea asha capabila de orice, da de orice e capabila cu o ravna shi o umilintza peste ashteptari in fatza oricui, shi daca e asha de serioasa shi vrea sa se faca crezuta aceasta catzea credincioasa, atunci de ce in sufletul meu este inhaitata cu slava mea de mine? de ce e in gashk slavei mele de mine shi de sine, de inaltzarea mea? Deci iacata ca iar m-am destainuit ca sa nu fiu pe plac unora shi cum zicea cineva ca ma laud cu pacatele mele..... poi da asha patzim, ne laudam cu pacatele in loc sa nu le mai facem, sa le blocam la mantinala, sa ne plangem locul unde ajungem prin ele, shi starea imutzita pe care nu o vedem, ca ce crezi ca daca nu vezi ca gresheshti shi nu shtii ca gresheshti, shi te aratzi de o nevinovatzie crasa in ochishorii tai neshtiutori, asta inseamna ca nu gresheshti? Poi asha credea shi iuda, shi el chiar credea nu ca gresheshte ci ca face bine, chiar foarte bine, ca ishi luase indrazneala intzeleapta shi traditzia stramba, shi toate ii erau favorabile, dar nu shtia ca spre inhaitare cu satana shi spre indracirea lui de sine, lucrandu-shi gnosticismul curviei suicigaSHTII ajungandu-shi lui propriul calau-z....

Domnule eu doresc ca niciunii sa nu ajungem asha, iar Carmen sa reushasca sa auda ce i-ar cere Dumnezeu in cazul ei la starea sa, ca sa-l asculte pe El shi nu noua, ca in fatza Lui trebuie sa-shi duca crucea shi credincioshia shi nu a noastra care ne dam buni peste ea....

Deci Multa pace ii doresc! dar din aia pe care o da numai Hristos shi nu din aia pe care o da vremea curviei, sau oamenii, sau politicienii.... adica Pace Buna!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre pacat - reloaded IlIegh Generalitati 43 26.05.2009 19:50:22
Despre pacat... amatyyy Generalitati 0 10.05.2009 13:19:25
despre pacat Karmen Generalitati 21 31.01.2008 10:10:34
despre pacat Karmen Generalitati 12 30.01.2008 19:07:31