Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.01.2011, 18:57:49
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Este o rugaciune care se face cu ocazia înmormântării și care spune cam așa "...ori afurisenie de la preot sau arhiereu pentru care nu a luat dezlegare...să se dezlege." Așadar dacă a avut o înmormântare creștinească și ați facut cele de cuviință ar trebui să fie bine.
Dacă ai posibilitatea mergi la un arhiereu (episcop) și cere să-ți facă dezlegare ție și celor în viață dar nu înainte de a va spovedi toți.
Este foarte bine și ce ți-a spus A.M.
Nu cred că ar trebui să pui pe seama acelui preot toate necazurile pe care le aveți în familie.
De vina sunt și pacate nespovedite și pentru care nu ați facut pocaință.
Să va ajute Dumnezeu să puneți început căci toate necazurile ni le da Dumnezeu pentru ca ne iubește și vrea să ne mantuim.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 30.01.2011, 20:00:15
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bitaionela Vezi mesajul
Am trecut prin multe in viata. Am fost la un pas sa-mi pierd mama, pe tata deja l-am pierdut recent, am un frate grav bolnav, am suferit foarte mult de-a lungul anilor si inca sufar. Dupa ce aflu una ca asta, crezi ca-s in stare sa-l ridic in slavi pe preot? E si el om, dar nu potk sa te joci de-a preotia. Din exterior se vede totul superficial si evident ca intr-un conflict dintre un biet pacatos si un preot, mereu "castiga" preotul, ca vezi Doamne, ar fi fara de pacat.
Atat am vrut sa stiu, daca e bine sa merg la niste slujbe de dezlegare...
Preotul nu este fara pacat,insa nu trebuie sa-l judecam noi,sau sa spunem ca din cauza lui suferim.
Toata suferinta vine de la pacatele noastre.....
Prin insusi tema topicului,ai sugerat ca ar fi vorba de o vrajitorie,sau vraji,dar nu e vorba de asa ceva.Rugaciunile de dezlegare,pe care doresti sa ti le citeasca,nu sunt pentru dezlegarea de vraji,ci pentru dezlegarea pacatului de a supara un preot,cum a spus si Dorina mai devreme....
Reply With Quote
  #13  
Vechi 30.01.2011, 21:23:31
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit TROLL! Mesaj PROVOCATIV

Iar miroase a troll!

Nu mai fiti asa de naivi!

Nici un preot in Canada nu face asa ceva.
Individul/individa va provoaca si deja multi ati ciugulit "momeala"

Serios, Bita Ionela????

Ia da-mi te rog si mie pe privat numele acelui preot, daca zici ca este adevarat!

altfel
BISTI DE AICI!
Plimba ursul pe alte forumuri!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 30.01.2011, 21:44:20
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Daca auzim ca cineva ne-a blestemat, nu trebuie sa cadem in disperare. Blestemul poate prinde radacini doar in omul care nu este unit cu Hristos. "

Conducerea bisericeasca poate pedepsi cu blestemul, dar numai pe aceia, pe care Dumnezeu insusi ii blestema (Num. 23,23; is. 47, 12-13). Preotul care va blestema fara socoteala si din motive usuratice, blestemul va veni asupra sufletului sau (Num. 23,23; Deut. 2, 35,; Prov. 26, 2; Ps. 108,1-30; II Petru 2,10-15; Iuda 1, 9)

Au mai fost cazuri in care din greseala preotul a citit un pomelnic pentru vii la morti, si nu s-a intamplat nimic, cei in cauza au discutat cu preotul.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 31.01.2011, 09:41:37
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bitaionela Vezi mesajul
Am trait vreo 4-5 ani in Canada. Toata familia mergeam duminica de duminica la biserica, mama dadea acatiste pentru morti si vii. Numai ca preotul de acolo cam prinsese ciuda pe tata, pentru nu era el chiar un "credincios adevarat", nu stau sa povestesc tot, sunt multe de zis. problema e ca preotul intr-o duminica ne-a citit pe TOTI, TOATA familia la morti. Ei, de atunci trebuirle au mers exact pe dos, mama s-a imbolnavit grav, a fost la un pas de moarte, toate mergeau rau, foarte rau. A sunat acasa, bunica mea a fost pe la multe manastiri si uite asa a ajutat-o DUmnezeu sa revina in tara, cu tot cu mine. Au fost grei primii 2 ani, pana s-a insanatosit, in Romania ii merge bine. Tata care a ramas acolo, a murit anul acesta, fratele meu mai mare s-a imbolnavit si el de aceeasi boala ca a mamei, nu a mai termiant liceul. Unchiul meu care era trecut in acatist si-a pierdut serviciul, a avut probleme cu coloana. Deci toate s-au tinut lant.
Mama s-a intors in Canada acum vreo 5 ani, dar din nou i-a mers extrem de rau, iar s-a imbolnavit acolo, necazurile s-au tinut lant.
Ce putem face? Rugaciuni de dezlegare? Este acest caz un blestem preotesc?
Nu cred ca necazurile tale provin din aceea ca ati fost cititi la morti si in nici un caz preotul respectiv nu cred ca v-a blestemat. Gandeste-te ca asta poate fi si daca preotul respectiv s-a rugat pentru binele vostru. Poata ca atunci cand a vazut neascultare fata de ce invata biserica s-a rugat pentru voi ca sa ajungeti mai apropiati de biserica. Unii se indreapta de voie catre Dumnezeu altii de nevoie (cum e cazul vostru). Nu s-a intamplat altceva decat vi s-a dovedit (si asta de catre Dumnezeu nu de catre preot) cum este viata fara Dumnezeu.
Uitati-va in viata voastra poate ca ceva din cele ale credintei nu le faceti cum trebuie (spovedanie regulata, impartasanie, rugaciuni, milostenie, etc etc).
Cat despre cititul la morti... mie chiar imi plac rugaciunile care se fac pentru morti, si mai ales slujba parastasului. Bunicul meu s-a despartit de unul din fratii lui cand avea 10 ani si a intrat cioban la oi. Imprejurarile in care s-au despartit au fost foarte nasoale: au trecut printr-un rau inghetat fugind de o mama vitrega din cauza careia sora lor s-a spanzurat. L-a despartire fratele lui mai mare era bolnav. Mai tarziu bunicul meu l-a trecut mereu pe pomelnicul mortilor, iar peste 12 sau 15 ani s-au reintalnit din intamplare. S-au recunoscut povestindu-si viata. Asadar nu cred ca rugaciunea pentru morti poate face rau cuiva...
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #16  
Vechi 31.01.2011, 10:04:17
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Iar miroase a troll!

Nu mai fiti asa de naivi!

Nici un preot in Canada nu face asa ceva.
Individul/individa va provoaca si deja multi ati ciugulit "momeala"

Serios, Bita Ionela????

Ia da-mi te rog si mie pe privat numele acelui preot, daca zici ca este adevarat!

altfel
BISTI DE AICI!
Plimba ursul pe alte forumuri!
Andrei tu deobicei nu ești naiv , ești aș putea spune un baiat sufletist, energic și sfatos dar de cele mai multe ori ești cam pe dinafara în ceea ce privește practicile din biserica ortodoxa.
Într-o carte despre Sfanta Liturghie am citit un capitol despre această practica ce a fost interzisă la un sinod egumenic ( nu am timp să caut cartea dar o voi cauta) și unde se vorbea despre pomenirea celor vii împreuna cu morții.
Și dacă preotul nu este din Canada ce contează? E bine să se discute despre aceasta .

Și pentru a reveni la tema topicului ieri am citit despre anatemele date de biserica ortodoxa care au scopul de a întoarce un suflet la pocaință și nu a-l desparți de Dumnezeu așa cum se procedează de ex. la catolici.
Așadar nu trebuie să ne pierdem speranța indiferent ce ni se întâmpla.
Dacă însă am părasit cerdința și am nesocotit sfantul botez mergand la alta credință atunci suntem cu adevarat pierduți și nu mai este putința de salvare.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 31.01.2011, 10:58:50
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Chiar daca s-ar intampla ca un preot sa-i pomeneasca pe cei vii la morti, nu ar fi nimic rau. Dumnezeu nu este asemeni oamenilor, cunoscator doar in parte. Asa ca le-ar raspunde ca unor vii, ca unor persoane care au nevoie de ajutorul Sau in aceasta viata.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 31.01.2011, 11:12:09
mino29io mino29io is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.01.2010
Mesaje: 2
Implicit buna dimineata...

am citit intamplator mesajul tau...uite si eu sunt preot...dar citind intamplarea ta pot spune ca acel preot fie a gresit neintentionat ori este din acea categorie de preoti care nu are legatura cu biserica...un preot nu poate face rau nimanui...nu exista o randuiala in cartile noastre pentru a le face rau credinciosilor sau celorlalti...dimpotriva noi trebuie sa-i ajutam cu sfatul si chiar cu fapta...acum mai este ceva...sa nu exagerezi tu...toti oamenii au probleme...fie de sanatate sau de alta natura...exista cineva fara probleme ?...intreaba in stanga si in dreapta...si nu te mai lua dupa sfaturile oamenilor de rand...Dumnezeu este mare...nu te mai teme de preotul acela...ce nu se intampla nimic in lume fara voia lui...si viata si moartea...si bolile...exista chiar o teologie a bolii...citeste '' psihoterapia isihasta ''...de Vasile Andru...o zi buna si nu mai pune totul la suflet...te poti imbolnavi...


pr. Danut
Reply With Quote
  #19  
Vechi 31.01.2011, 11:16:09
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Ne place sa credem ca lucrurile merg prost in viata din cauza altora. Si asa ne gasim tot felul de explicatii. Daca L-am trai cu adevarat pe Dumnezeu nu ne-am mai pune intrebari de acest gen.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 18.06.2011, 12:50:57
maresalul maresalul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.01.2011
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Nu e bine sa superi un preot,pentru ca vei avea mult de suferit
Astea sunt aberatii. Daca vine un preot si iti da foc la casa tu nu te iei de el ca de e preot.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciunile pentru cei morti tantica Intrebari utilizatori 2 27.03.2011 21:38:53
Grija de cei morti NECTARIE Generalitati 180 17.02.2011 18:19:54
POMENILE PENTRU MORTI silverstar Generalitati 11 01.12.2010 16:12:39
Cantarea Sf.Dumnezeule la morti anatolie Slujba inmormantarii 0 17.06.2010 20:09:36
425 de morti de holera podolski_2 Umanitare 5 05.12.2008 00:04:45