Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 03.09.2010, 11:14:36
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de un.simplu.gand Vezi mesajul
Daca dupa ce moare un om sufletul lui este preluat de un inger si dus acolo unde trebuie,de ce unele spirite raman pe langa cei vii facandu-si simtita prezenta si dandule multa bataie de cap?
Eu cred ca au gresit uni teologii sau parintii spunand ca sufletul dupa moarte se dupa ca judecata,ei uite ca unele is mai jmechere si nu se duc,de ce?
Dupa moarte nu mai e nimeni smecher. Credem noi ca unele raman pe aici, insa ele sunt prezente in lumea vesniciei. Asa ca bataia de cap nu este data de unele suflete, ci de duhurile rele.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 03.09.2010, 18:20:07
anisoara anisoara  is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.02.2010
Mesaje: 79
Implicit Mutumesc tuturor

Multumesc ptr. ajutor,imi sunt de mare folos in incercarea mea de a avea grija de sufletele parintilor mei ,voi lua legatura si cu parintele de la biserica unde merg eu.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 03.09.2010, 18:24:31
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anisoara Vezi mesajul
As vrea sa stiu unde pot citi sau daca poate cineva sa-mi spuna ,ce se intampla cu sufletul nostru in primele 40 de zile dupa moarte.
A murit tatal meu acum 2 sapt.si as vrea sa stiu ce pot face eu ca sa-l ajut ,ca sufletul lui sa fie mantuit.
Par. Cleopa:
http://www.scribd.com/doc/29638945/D...ui-Dupa-Moarte
Reply With Quote
  #24  
Vechi 06.09.2010, 04:03:28
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Neaparat sa cititi de pe prima pagina in josul ei, povestea lui Stanica in rai si comentariul ce urmeaza.

S-ar parea ca milostenia va fi testata si la judecata finala.Uite ce se va putea intampla la judecata finala.

Uite ca sa iei note bune la matematica trebuie sa faci corect exercitii, la chimie sa stii formule chimice, la judecata finala si cea mai importanta e bine sa faci milostenie ca sa iei nota mare. pentru cei departati se pot da lucruri in numele lui IIsus de la cel departat si li se adauga aceste lucruri celor departati la judecata finala.

Cine are copii in familie sa le faca situatie si pe Pamant si in rai ca nu se stie pe ce drum o vor lua acesti copii, dar ce pune mama si tata si bunicul si bunica in rai pentru ei nu se strica:

Matei 25:

31. Când va veni Fiul Omului întru slava Sa, și toți sfinții îngeri cu El, atunci va ședea pe tronul slavei Sale.
32. Și se vor aduna înaintea Lui toate neamurile și-i va despărți pe unii de alții, precum desparte păstorul oile de capre.
33. Și va pune oile de-a dreapta Sa, iar caprele de-a stânga.
34. Atunci va zice Împăratul celor de-a dreapta Lui: Veniți, binecuvântații Tatălui Meu, moșteniți împărăția cea pregătită vouă de la întemeierea lumii.
35. Căci flămând am fost și Mi-ați dat să mănânc; însetat am fost și Mi-ați dat să beau; străin am fost și M-ați primit;
36. Gol am fost și M-ați îmbrăcat; bolnav am fost și M-ați cercetat; în temniță am fost și ați venit la Mine.
37. Atunci drepții Îi vor răspunde, zicând: Doamne, când Te-am văzut flămând și Te-am hrănit? Sau însetat și Ți-am dat să bei?
38. Sau când Te-am văzut străin și Te-am primit, sau gol și Te-am îmbrăcat?
39. Sau când Te-am văzut bolnav sau în temniță și am venit la Tine?
40. Iar Împăratul, răspunzând, va zice către ei: Adevărat zic vouă, întrucât ați făcut unuia dintr-acești frați ai Mei, prea mici, Mie Mi-ați făcut.
41. Atunci va zice și celor de-a stânga: Duceți-vă de la Mine, blestemaților, în focul cel veșnic, care este gătit diavolului și îngerilor lui.
42. Căci flămând am fost și nu Mi-ați dat să mănânc; însetat am fost și nu Mi-ați dat să beau;
43. Străin am fost și nu M-ați primit; gol, și nu M-ați îmbrăcat; bolnav și în temniță, și nu M-ați cercetat.
44. Atunci vor răspunde și ei, zicând: Doamne, când Te-am văzut flămând, sau însetat, sau străin, sau gol, sau bolnav, sau în temniță și nu Ți-am slujit?
45. El însă le va răspunde, zicând: Adevărat zic vouă: Întrucât nu ați făcut unuia dintre acești prea mici, nici Mie nu Mi-ați făcut.
46. Și vor merge aceștia la osândă veșnică, iar drepții la viață veșnică.

Last edited by spre_rasarit; 06.09.2010 at 04:09:04.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 06.09.2010, 15:48:49
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Pentru un examen la matematica pentru copii dai meditatii si bine faci.

Oare nu trebuie sa ajutam copii in cel ma important examen al vietii lor, care decide unde vor sta pentru o perioada? vezi mesajul precedent.

Asa ca da milostenie din partea lor in numele lui IIsus:
"Căci flămând am fost și Mi-ați dat să mănânc"
Fa pachetele de mancare si da-le oamenilor de pe strada, sau la o casa de batrani, sau la o casa de copii orfani in numele lui IIsus din partea copiilor tai. Asta va conta la examenul vietii lor si la acel examen poti pune umarul.

"însetat am fost și Mi-ați dat să beau" scria undeva ca in Imparatia cerurilor un pahar de apa va fi foarte valoros ca nu exista bogatie pe pmant care sa se compare cu valoarea unui pahar de apa in rai. Ca sa transmiti un pahar de apa acolo trebuie sa-l dai unui sarac. Ia sticle de apa si du-te pe strada si da-le celor insetati de pe starda, sau la cei ce duminica stau in jurul Bisericii. Daca vrei sa fii bogat in rai, fa o fantana sau o cismea pe un drum public si scrie ca oicine e insetat poate bea.

"străin am fost și M-ați primit;" Vrei sa stai la o camera in rai, la garsoniera ? Inainte se putea sta si la cort. Daca nu, aduna-te cu alti credinciosi si cumpara o garsoniera ca s-o dati uni sarac si in rai aveti insutit, un conac de peste 100 camere pe care sa-l impartiti, ca tot ce dai se duce in rai insutit.
La fel du-te ca voluntar la constructii de case si munca ti se va pune in rai. Sau da gratis materiale de constructii.

"Gol am fost și M-ați îmbrăcat" este posibil sa stai gol in rai daca nu ai dat haine la cei saraci. Asa ca da cel putin un costum de haine la cei saraci in numele tau si al copiilor tai si al celor dragi ai tai. CE se intampla e asta. Ai sta 50 de ani pe Pamant cu aceeasi pereche de haine? Probabil ca nu. Nici in rai nu ai sa te schimbi asa ca da mai multe perechi de haine sa ai de unde alege acolo, sa nu stai 50 e ani cu aceeasi pereche de haine si la fel pentru copii da mai multe perechi de haine. Ai manca in rai acelasi fel de mancare pentru 50 de ani? daca nu schimba mancarea ce o dai saracilor in pachetele. CE pui in pachetelele de mancare, cam asta o sa gasesti in rai.

Cateodata cei rai vor lucra astfel incat sa nu mai ai resurse sau timp sau ceva sa faci pomana de care ai nevoie in rai.

Deci roaga-te:

Doamne forteaza-ma spre mantuire si forteaza-ma si ajuta-ma sa dau fara durere pomana de care am nevoie, si sa am resursele pentru aceasta pomana.

Copilul tau va fi judecat si dupa pomana pe care a facut-o. Daca il dai la meditatii la matematica, bine faci dar mai intai da pomana in numele domnului IIsus Hristos din partea copilului tau sa aiva la judecata.


Cine nu are idei unde sa ajute, aici e o idee. Inainte de a trimite ceva aici da un telefon si vezi de ce au nevoie 0744 290 471 :
Pentru detalii suplimentare vizitati: www.valeaplopului.com
ASOCIATIA PRO VITA
pentru nascuti si nenascuti
Bd. Nicolae Iorga 72
Valenii de Munte; Jud. Prahova
Tel: 0244 421 316

Daca vreti sa trimiteti pachete folositi adresa urmatoare:
Preot Tanase Nicolae
Parohia Valea Plopului, Comuna Posesti
Jud. Prahova, Romania
Preot Nicolae Tanase
Tel/Fax : 0244 280 695
Mobil: 0723 597 433
Email: asociatiaprovita@hotmail.com
asocprovita@yahoo.com
Domnisoara Tatiana Samoila
Mobil: 0744 290 471 / 0740 257 259
Webmaster: Silvia Mihailescu (english speaking contact)
Email: s62e44m85@yahoo.com
Cont Bancar – BCR Valenii de Munte RON: RO42RNCB0211011843900001

Last edited by spre_rasarit; 06.09.2010 at 20:41:53.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 06.09.2010, 20:44:10
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Sunt multi din cei din jurul tau, dintre copii rude, parinti care ar face milostenie cu bucurie, au si de unde, ar face multe lucruri ca sa iasa premianti la judecata dar nu au invatatura a ceea ce insemna asta si cat de importanta este. Asa ca spune-le tu . Si invata-i si pe ei sa spuna la altii.

Last edited by spre_rasarit; 06.09.2010 at 21:17:40.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 07.09.2010, 04:35:53
MaryuS's Avatar
MaryuS MaryuS is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
Din învățăturile părintelui Cleopa
Sunt foarte frumoase marturisirile parintelui Cleoapa.
Multumesc pentru relatarea lor.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 07.09.2010, 07:04:07
MaryuS's Avatar
MaryuS MaryuS is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
Un film cu un inger ce ia sufletul unui om dupa moarte:
http://www.youtube.com/watch?v=AyBDs8JpEa8
Nu sunt de acord cu acest videoclip.Putea fii usor editat si astfel batjocorit numele lui Dumnezeu si Sfintia Ingerilor.Preluarea unui suflet de catre un inger niciodata nu va putea fii vazuta de catre un om muritor.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 08.09.2010, 01:13:55
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul


Daca nu ai bani, du-te cu munca si munceste voluntar la constructii case, bucatarie la cantina saracilor, la manastiri etc. Zii rugaciuni pentru altii sa le mearga bine si tot asa.


Nu lasa pe seama puterilor tale ce sa ai in rai. Zi urmatoarea rugaciune:
Doamne forteaza-ma sa ma mantuiesc si forteaza-ma sa fac in asa fel incat sa am si in viata asta, si dupa viata asta si pe Pamant si in rai tot ce imi trebuie.
Asa este. Eu numai ce am spus o mica rugaciune "Doamne, ajuta-l pe X sa isi gaseasca serviciu", asa cum ma rugase X, ca a doua zi m-am si pomenit eu insami cu o oferta de serviciu, desi nu ma asteptam la asa ceva catusi de putin.
Tot ce s-a scris aici este adevarat si sper sa fie si de folos celor care vor citi.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 08.09.2010, 01:19:35
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit Folos

Tocmai am gasit ceva foarte util:

Foloase pentru cei vii
Dar din parastase avem și alte foloase pe care le primesc și cei care rămân în această viată.
* Se înmulțește dragostea dintre cei vii și cei morți.
* Folosul se leagă nemijlocit de virtutea creștinească.
* Se întărește credința în viata de dincolo de mormânt.
* Se întărește nădejdea în mila lui Dumnezeu.
* Se propovăduiește prezenta necurmată a lui Hristos în lume.
* Învață că omul este cetățean al cerului.
* Se mută din Biserica luptătoare de pe pământ în cea biruitoare din cer.
* Hristos ascultă rugăciunile tuturor și este înduplecat de mijlocirile sfinților și ale Prea Sfintei Născătoarei de Dumnezeu.
* Nădejdea de mântuire a creștinilor nu se pierde nici după moarte.
* Dăruiesc iertare păcatelor celor pentru care se săvârșesc parastasele, căci Iubitorul de oameni Dumnezeu ascultă întotdeauna rugăciunile Bisericii Lui.
* Hotărârea definitivă a lui Dumnezeu pentru răsplata sau pedeapsa viitoare nu s-a rostit încă. Aceasta este păstrată pentru a Doua și înfricoșata Venire. Până atunci Biserica poate înălța rugăciuni și cereri pentru mădularele ei. Precum în Biserica luptătoare cei care se află sub pedeapsă canonică pentru păcatele săvârșite sunt lipsiți de dumnezeieștile Taine, tot astfel și în Biserica biruitoare cei care au murit în păcate sunt departe de sfinți și drepți.
* Se înmulțește dragostea frățească.
* Se mângâie cei vii și întristați pentru moartea persoanei iubite, căci moartea este amară, pricinuiește mâhnire nesuferită și îi desparte brusc de cei iubiți. Rugăciunea și parastasul este singurul mod de comuniune cu ei, căci nu există un alt mod de comuniune cu persoanele dragi nouă.
* Pricinuiește aducerea aminte de moarte, de deșertăciunea lumii și a lucrurilor ei.
* Îndeamnă la dobândirea virtuții și la petrecerea plăcută lui Dumnezeu.
* Încurajează la faceri de bine și la nevoința proprie.
Sfântul Ioan Damaschin accentuează faptul că: “Dumnezeu vrea ca toti să facem bine unii altora, atât în viata aceasta cât și după moarte”, de vreme ce îl aducem pe Hristos “junghiat pentru păcatele noastre înduplecând astfel pentru ei și pentru noi pe iubitorul de oameni Dumnezeu”, precum spune și Sfântul Chirii al Ieusalimului. Dar în loc să așteptăm după moarte rugăciunile și parastasele altora pentru noi, nu ar fi mai bine să ne îngrijim încă de pe acum de sufletul nostru cel nemuritor, având la îndemâna noastră toate mijloacele mântuitoare ale Sfintei noastre Biserici?
Așadar, pentru că ziua morții noastre este atât de nesigură, să fim întotdeauna pregătiți ca nu cumva astăzi “să fim în viată, iar mâine în mormânt”.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce se intampla cu sufletul nebotezat? serb_crina Generalitati 25 20.01.2013 21:06:31
sufletul nostru ANDREEA-CRISTINA momosica Umanitare 0 23.09.2011 02:01:51
Ce se intampla cu sufletul dupa moarte heorhe Generalitati 85 02.08.2010 17:09:02
Despre sufletul nostru patinina34 Generalitati 31 10.03.2009 22:32:57