Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.06.2009, 18:52:48
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Cand se face sfintirea painilor? (cele 5 paini)

Nu stiu daca asat se cheama Litie.
Inainte stiu ca se facea vineri seara? Pe urma unde mergeam eu la biserica s-a mutat duminica la sfarsitul Liturghiei.
Pe urma n-am prea mai vazut-o. Imi placea, aduce aminte de pilda inmultirii celor 5 paini si 3 pesti 8sau cati erau ca nu mai stiu bine).
Si se impartea painica buna, proaspata si sfintita. Fiecare se bucura.
Se mai practica?
la Slujba de Maslu se sfinteste si paine?
Nu stiu sigur, sunt cam derutata.
Poate ma lamuriti (pe mine si pe altii).
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.06.2009, 18:55:26
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nu stiu daca asat se cheama Litie.
Inainte stiu ca se facea vineri seara? Pe urma unde mergeam eu la biserica s-a mutat duminica la sfarsitul Liturghiei.
Pe urma n-am prea mai vazut-o. Imi placea, aduce aminte de pilda inmultirii celor 5 paini si 3 pesti 8sau cati erau ca nu mai stiu bine).
Si se impartea painica buna, proaspata si sfintita. Fiecare se bucura.
Se mai practica?
la Slujba de Maslu se sfinteste si paine?
Nu stiu sigur, sunt cam derutata.
Poate ma lamuriti (pe mine si pe altii).
Litia se face in timpul vecerniei, deci atat vineri seara cat si in orice seara in care se face vecernia.
Dar unii preoti o fac duminica pt ca la vecernie vine prea putina lume sau pt ca cineva care vine duminica ii cere sa o faca pe loc.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.06.2010, 17:18:19
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Litia se savarseste in pronaosul bisericii, iar a doua parte a ei, cea in care are loc binecuvantarea painii, se savarseste in naos. Pentru binecuvantarea painii am intalnit si termenul de "artoclasie". La Maslu se sfinteste faina si untdelemnul. Cel bolnav este uns cu acest ulei sfinti, iar din faina se prepara turte pentru cel bolnav.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.06.2010, 18:40:22
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nu stiu daca asat se cheama Litie.
Inainte stiu ca se facea vineri seara? Pe urma unde mergeam eu la biserica s-a mutat duminica la sfarsitul Liturghiei.
Pe urma n-am prea mai vazut-o. Imi placea, aduce aminte de pilda inmultirii celor 5 paini si 3 pesti 8sau cati erau ca nu mai stiu bine).
Si se impartea painica buna, proaspata si sfintita. Fiecare se bucura.
Se mai practica?
la Slujba de Maslu se sfinteste si paine?
Nu stiu sigur, sunt cam derutata.
Poate ma lamuriti (pe mine si pe altii).
La Maslul de obste, pe langa vasul cu untdelemn si faina se mai aduce si paine. Exista obiceiul ca in unele parti in untdelemn sa se amestece si putin vin, aducandu-ne aminte de vindecarea celui cazut intre talhari, de catre samarineanul milostiv, care a turnat peste rani untdelemn si vin. Practica insa nu este canonica, de aceea nu trebuie cultivata.
Untdelemnul sfintit, avand deci o destinatie precisa, ca si faina binecuvantata aici trebuie pastrate si, mai ales, intrebuintate dupa savarsirea Startului Maslu, cu atentie si numai in scopuri religioase. Undelemnul ramas poate fi folosit la candele, acasa. Cat priveste faina din aceasta se fac anumite painisoare din care sa manance cel bolnav sau prescuri pentru Sfanta Liturghie. Probabil din comoditate astazi sunt aduse si painile.
Insa cu siguranta binecuvantarea painilor are loc la Slujba Litiei din cadrul Vecerniei.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Inmultirea painilor in pustie costel Generalitati 9 30.07.2012 10:46:36
Ce simte omul cand face rau? ladyanda Generalitati 16 08.12.2010 08:37:20
Ce veti face voi cand vor veni acele vremuri de pribegie? adelin Despre Biserica Ortodoxa in general 157 23.09.2010 16:12:48
Inmultirea painilor si a pestilor idealist Din Noul Testament 4 13.02.2010 22:05:47
Cand se face cununia religioasa si alte detalii sophia Nunta 2 29.06.2009 11:26:56