Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.02.2010, 23:53:21
Fata_Sihastra Fata_Sihastra is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Mesaje: 19
Implicit Iubesc un baiat care a distrus un suflet ce l-a iubit sincer

Incep sa scriu aici cu speranta ca cineva sa ma ajute sau sa-mi dea niste raspunsuri.
Acum 1 an si 7 luni am intalnit un baiat cu care m-am inteles bine,desi certuri mai existau ca in orice cuplu.El este din Bacau,iar eu din Lugoj. Anul trecut ne-am certat dintr-o prostie, iar el mi-a propus sa facem o pauza de-o saptamana,eu nu am acceptat si am ales sa fiu alaturi de el.A trecut si acea saptamana si l-am intrebat de ce a vrut aceasta pauza,iar el mi-a spus ca s-a rugat toata saptamana la Dumnezeu, apoi s-a dus la duhovnicul lui sa-i dea un raspuns daca este bine sa fie cu mine sau nu.Acel duhovnic i-a raspuns sa fie alaturi de mine,sa mergem impreuna pe acest drum,daca ma iubeste sa nu-si asculte mama care era impotriva noastra pentru ca la un moment dat trebuie sa ne facem fiecare propria familie,nu putem ramane vesnic cu parintii.Atunci am fost amandoi fericiti ca raspunsul a fost pozitiv.
La inceputul acestui an totul s-a schimbat,a inceput un adevarat cosmar pentru mine.Intr-o zi el mi-a spus ca urmeaza sa vina la el in casa un preot chemat de mama lui sa sfinteasca casa,sau ceva de genul.Dupa ce a plecat acel preot,prietenul meu s-a schimbat radical,a spus ca vrea sa ne despartim.L-am intrebat care este motivul,iar el mi-a raspuns ca din nou s-a rugat toata noaptea la Dumnezeu sa-i dea un raspuns daca este bine sa fie cu mine sau nu.Dupa ce a facut preotul Sfantul Maslu(ceea ce nu se face niciodata cu un singur preot)l-a strigat pe nume pe prietenul meu,apoi l-a intrebat ce tangente are el cu o persoana bolnava(eu avand unele probleme de sanatate),el a raspuns "prietena mea".In acel moment acel preot a spus sa se desparta de mine,ca nu suntem facuti unul pentru celalalt,ca daca vom ramane impreuna ne vom distruge unul pe celalalt si sa puna punct acestei relatii cat mai repede.De atunci el este cu totul o alta persoana,nu mai imi raspunde deloc la telefon,cand am vorbit ultima oara cu el a inceput sa tipe la mine ceea ce nu a facut niciodata,eu am avut niste probleme grave de sanatate,iar el nici macar nu m-a sunat sa ma intrebe ce fac,s-a comportat cu mine cum nu mi-as fi imaginat niciodata.
De atunci nu-mi pot reveni,nu-mi gasesc linistea,nu inteleg cum de s-a lasat influentat de un preot si nu asculta ceea ce ia spus duhovnicul lui?Cum de un preot a facut singur Sfantul Maslu?De ce s-a schimbat prietenul meu asa de mult,nu-l mai recunosc dupa aceasta slujba?Daca acest preot a fost chemat de mama lui cu scopul de-a ne desparti pt ca in vara urma sa se mute el la mine in oras,iar mama lui nu se putea impaca cu acest gand?De ce nu a mai intrebat si pe alti preoti,sau sa vorbeasca cu duhovnicul lui?Am povestit la doi preoti ortodoxi ce mi s-a intamplat si amandoi au spus ca un preot nu poate niciodata sa spuna cuiva sa se desparta mai ales de o fata bolnava,din contra Dumnezeu incurajeaza oamenii sa fie aproape de bolnavi.Din cate stiu nimeni pe acest pamant nu are voie sa prevesteasca viitorul,numai Dumnezeu il stie.Eu nu-mi gasesc linistea de atunci, nu pot sa cred ca s-a lasat influentat,ca s-a schimbat asa de mult,cum de a lasat sa se piarda iubirea noastra asa de usor?
Incerc sa lupt pt iubirea noastra,mai ales ca nu am un motiv concret si stiu ca acesta nu este baiatul pe care l-am cunoscut si pe care l-am iubit si-l iubesc.
Sper sa ma ajute cineva,nu stiu cum sa procedez in continuare,dupa tot ce mi-a facut vreau sa-l ajut,ma rog la Dumnezeu pentru el si sper sa realizeze cat de mult a gresit fata de mine.Sper sa ma ajute Dumnezeu sa merg mai departe,desi cu fiecare secunda trecuta este din ce in ce mai greu.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.02.2010, 00:01:00
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fata_Sihastra Vezi mesajul
Incep sa scriu aici cu speranta ca cineva sa ma ajute sau sa-mi dea niste raspunsuri.
Acum 1 an si 7 luni am intalnit un baiat cu care m-am inteles bine,desi certuri mai existau ca in orice cuplu.El este din Bacau,iar eu din Lugoj. Anul trecut ne-am certat dintr-o prostie, iar el mi-a propus sa facem o pauza de-o saptamana,eu nu am acceptat si am ales sa fiu alaturi de el.A trecut si acea saptamana si l-am intrebat de ce a vrut aceasta pauza,iar el mi-a spus ca s-a rugat toata saptamana la Dumnezeu, apoi s-a dus la duhovnicul lui sa-i dea un raspuns daca este bine sa fie cu mine sau nu.Acel duhovnic i-a raspuns sa fie alaturi de mine,sa mergem impreuna pe acest drum,daca ma iubeste sa nu-si asculte mama care era impotriva noastra pentru ca la un moment dat trebuie sa ne facem fiecare propria familie,nu putem ramane vesnic cu parintii.Atunci am fost amandoi fericiti ca raspunsul a fost pozitiv.
La inceputul acestui an totul s-a schimbat,a inceput un adevarat cosmar pentru mine.Intr-o zi el mi-a spus ca urmeaza sa vina la el in casa un preot chemat de mama lui sa sfinteasca casa,sau ceva de genul.Dupa ce a plecat acel preot,prietenul meu s-a schimbat radical,a spus ca vrea sa ne despartim.L-am intrebat care este motivul,iar el mi-a raspuns ca din nou s-a rugat toata noaptea la Dumnezeu sa-i dea un raspuns daca este bine sa fie cu mine sau nu.Dupa ce a facut preotul Sfantul Maslu(ceea ce nu se face niciodata cu un singur preot)l-a strigat pe nume pe prietenul meu,apoi l-a intrebat ce tangente are el cu o persoana bolnava(eu avand unele probleme de sanatate),el a raspuns "prietena mea".In acel moment acel preot a spus sa se desparta de mine,ca nu suntem facuti unul pentru celalalt,ca daca vom ramane impreuna ne vom distruge unul pe celalalt si sa puna punct acestei relatii cat mai repede.De atunci el este cu totul o alta persoana,nu mai imi raspunde deloc la telefon,cand am vorbit ultima oara cu el a inceput sa tipe la mine ceea ce nu a facut niciodata,eu am avut niste probleme grave de sanatate,iar el nici macar nu m-a sunat sa ma intrebe ce fac,s-a comportat cu mine cum nu mi-as fi imaginat niciodata.
De atunci nu-mi pot reveni,nu-mi gasesc linistea,nu inteleg cum de s-a lasat influentat de un preot si nu asculta ceea ce ia spus duhovnicul lui?Cum de un preot a facut singur Sfantul Maslu?De ce s-a schimbat prietenul meu asa de mult,nu-l mai recunosc dupa aceasta slujba?Daca acest preot a fost chemat de mama lui cu scopul de-a ne desparti pt ca in vara urma sa se mute el la mine in oras,iar mama lui nu se putea impaca cu acest gand?De ce nu a mai intrebat si pe alti preoti,sau sa vorbeasca cu duhovnicul lui?Am povestit la doi preoti ortodoxi ce mi s-a intamplat si amandoi au spus ca un preot nu poate niciodata sa spuna cuiva sa se desparta mai ales de o fata bolnava,din contra Dumnezeu incurajeaza oamenii sa fie aproape de bolnavi.Din cate stiu nimeni pe acest pamant nu are voie sa prevesteasca viitorul,numai Dumnezeu il stie.Eu nu-mi gasesc linistea de atunci, nu pot sa cred ca s-a lasat influentat,ca s-a schimbat asa de mult,cum de a lasat sa se piarda iubirea noastra asa de usor?
Incerc sa lupt pt iubirea noastra,mai ales ca nu am un motiv concret si stiu ca acesta nu este baiatul pe care l-am cunoscut si pe care l-am iubit si-l iubesc.
Sper sa ma ajute cineva,nu stiu cum sa procedez in continuare,dupa tot ce mi-a facut vreau sa-l ajut,ma rog la Dumnezeu pentru el si sper sa realizeze cat de mult a gresit fata de mine.Sper sa ma ajute Dumnezeu sa merg mai departe,desi cu fiecare secunda trecuta este din ce in ce mai greu.
Din cele spuse de tine, pare genul indecis..sau cel putin indecis in legatura cu viitorul vostru..si asta s-a putut constata cam de la inceput.

Mama lui are o influenta puternica asupra lui, e posibil ca ea sa ii induca acest sentiment de indecizie?

Faptul ca nu s-a interesat de starea ta de sanatate atunci cand ai fost bolnava, iarasi nu prea e bine...

Duhovnicul tau totusi ce zice de el, ce te sfatuieste?Parintii tai ce spun...sunt de acord cu el?

Tine cont de sfatul duhovnicului, roaga-te si tu pentru clarificarea situatiei...insa incearca sa iei in calcul si posibilitatea ca el s-ar putea sa nu fie pentru tine, Dumnezeu iti va trimite semne, daca nu ti-a si trimis deja...spre o mai buna evaluare a relatiei voastre din partea ta.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.02.2010, 00:13:49
Fata_Sihastra Fata_Sihastra is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Din cele spuse de tine, pare genul indecis..sau cel putin indecis in legatura cu viitorul vostru..si asta s-a putut constata cam de la inceput.

Mama lui are o influenta puternica asupra lui, e posibil ca ea sa ii induca acest sentiment de indecizie?

Faptul ca nu s-a interesat de starea ta de sanatate atunci cand ai fost bolnava, iarasi nu prea e bine...

Duhovnicul tau totusi ce zice de el, ce te sfatuieste?Parintii tai ce spun...sunt de acord cu el?

Tine cont de sfatul duhovnicului, roaga-te si tu pentru clarificarea situatiei...insa incearca sa iei in calcul si posibilitatea ca el s-ar putea sa nu fie pentru tine, Dumnezeu iti va trimite semne, daca nu ti-a si trimis deja...spre o mai buna evaluare a relatiei voastre din partea ta.

Doamne ajuta!
Mama lui are o influenta mare asupra lui,dar el a vrut sa lupte pentru iubirea noastra.El s-a bazat foarte mult ca va veni acest preot si va spune de fata cu mama lui ca nu este un lucru rau sa fie cu mine si astfel sa-i inchida gura cum ar veni...dar totul a decurs rau pentru noi.
Toata familiea mea este de acord cu el,pentru ca este un baiat bun, linistit,intelegator...
Eu nu am un duhovnic,sunt catolica.
Am uitat sa precizez ca atunci cand el a fost la duhovnicul lui acesta a spus ca vom fi impreuna doar daca eu ma voi duce la ortodocsi cand ne vom casatori,iar eu am acceptat.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.02.2010, 00:47:50
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Scrie-i lui Maica Siluana in legatura cu aceasta problema si faptul ca tu ai accepta sa te duci la ortodocsi fiind catolica pentru a te casatori cu acel baiat si vezi ce zice Maica Siluana.
http://www.sfintiiarhangheli.ro/node/1158
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.02.2010, 00:56:26
5s5t6e7f8 5s5t6e7f8 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.09.2009
Locație: galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Lightbulb cu multa intelegere!

Te inteleg ,dar mai mult decit ti-a aratat Dumnezeu ce mai vrei? Spune "multumescu-ti Doamne ca mi-ai aratat adevarata fata a celui pe care il iubesc" si trezeste-te!De multe ori in viata iti vei dori sa ai raspunsuri atit de clare.Tu judeci numai prin prisma iubirii tale si nu ai puterea sa iesi din cerc si sa vezi si dinafara.Cui vrei sa-i dai asa o mare iubire?....I-ti inteleg durerea dar ...limpezeste-te. Doamne ajuta si pe mai departe!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.02.2010, 08:18:20
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Eu cred ca era bine daca in compensatie aduceai niste practivanti voodoo sa faca niste ritualuri de-ale lor. Te rog sa nu o iei in nume de rau, dar am impresia ca e ceva malefic la mijloc.

Numai bine.
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.02.2010, 10:35:50
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fata_Sihastra Vezi mesajul
Incep sa scriu aici cu speranta ca cineva sa ma ajute sau sa-mi dea niste raspunsuri.
Acum 1 an si 7 luni am intalnit un baiat cu care m-am inteles bine,desi certuri mai existau ca in orice cuplu.El este din Bacau,iar eu din Lugoj. Anul trecut ne-am certat dintr-o prostie, iar el mi-a propus sa facem o pauza de-o saptamana,eu nu am acceptat si am ales sa fiu alaturi de el.A trecut si acea saptamana si l-am intrebat de ce a vrut aceasta pauza,iar el mi-a spus ca s-a rugat toata saptamana la Dumnezeu, apoi s-a dus la duhovnicul lui sa-i dea un raspuns daca este bine sa fie cu mine sau nu.Acel duhovnic i-a raspuns sa fie alaturi de mine,sa mergem impreuna pe acest drum,daca ma iubeste sa nu-si asculte mama care era impotriva noastra pentru ca la un moment dat trebuie sa ne facem fiecare propria familie,nu putem ramane vesnic cu parintii.Atunci am fost amandoi fericiti ca raspunsul a fost pozitiv.
La inceputul acestui an totul s-a schimbat,a inceput un adevarat cosmar pentru mine.Intr-o zi el mi-a spus ca urmeaza sa vina la el in casa un preot chemat de mama lui sa sfinteasca casa,sau ceva de genul.Dupa ce a plecat acel preot,prietenul meu s-a schimbat radical,a spus ca vrea sa ne despartim.L-am intrebat care este motivul,iar el mi-a raspuns ca din nou s-a rugat toata noaptea la Dumnezeu sa-i dea un raspuns daca este bine sa fie cu mine sau nu.Dupa ce a facut preotul Sfantul Maslu(ceea ce nu se face niciodata cu un singur preot)l-a strigat pe nume pe prietenul meu,apoi l-a intrebat ce tangente are el cu o persoana bolnava(eu avand unele probleme de sanatate),el a raspuns "prietena mea".In acel moment acel preot a spus sa se desparta de mine,ca nu suntem facuti unul pentru celalalt,ca daca vom ramane impreuna ne vom distruge unul pe celalalt si sa puna punct acestei relatii cat mai repede.De atunci el este cu totul o alta persoana,nu mai imi raspunde deloc la telefon,cand am vorbit ultima oara cu el a inceput sa tipe la mine ceea ce nu a facut niciodata,eu am avut niste probleme grave de sanatate,iar el nici macar nu m-a sunat sa ma intrebe ce fac,s-a comportat cu mine cum nu mi-as fi imaginat niciodata.
De atunci nu-mi pot reveni,nu-mi gasesc linistea,nu inteleg cum de s-a lasat influentat de un preot si nu asculta ceea ce ia spus duhovnicul lui?Cum de un preot a facut singur Sfantul Maslu?De ce s-a schimbat prietenul meu asa de mult,nu-l mai recunosc dupa aceasta slujba?Daca acest preot a fost chemat de mama lui cu scopul de-a ne desparti pt ca in vara urma sa se mute el la mine in oras,iar mama lui nu se putea impaca cu acest gand?De ce nu a mai intrebat si pe alti preoti,sau sa vorbeasca cu duhovnicul lui?Am povestit la doi preoti ortodoxi ce mi s-a intamplat si amandoi au spus ca un preot nu poate niciodata sa spuna cuiva sa se desparta mai ales de o fata bolnava,din contra Dumnezeu incurajeaza oamenii sa fie aproape de bolnavi.Din cate stiu nimeni pe acest pamant nu are voie sa prevesteasca viitorul,numai Dumnezeu il stie.Eu nu-mi gasesc linistea de atunci, nu pot sa cred ca s-a lasat influentat,ca s-a schimbat asa de mult,cum de a lasat sa se piarda iubirea noastra asa de usor?
Incerc sa lupt pt iubirea noastra,mai ales ca nu am un motiv concret si stiu ca acesta nu este baiatul pe care l-am cunoscut si pe care l-am iubit si-l iubesc.
Sper sa ma ajute cineva,nu stiu cum sa procedez in continuare,dupa tot ce mi-a facut vreau sa-l ajut,ma rog la Dumnezeu pentru el si sper sa realizeze cat de mult a gresit fata de mine.Sper sa ma ajute Dumnezeu sa merg mai departe,desi cu fiecare secunda trecuta este din ce in ce mai greu.
Amandoi ati cerut raspuns de la Dumnezeu, si apoi cand il primiti nu vedeti ca l-ati primit, sau nu vreti sa-l acceptati.
1. Duhovnicul lui ii spune ceva (sa continue relatia) el inca mai asteapta raspuns de la Dumnezeu. Daca nici duhovnicul nu e omul lui Dumnezeu pentru el atunci ma indoiesc de credinta lui. Ce vrea? Sa-i sopteasca chiar Dumnezeu la ureche ce are de facut? De unde atat mandrie sa vrei contactul direct cu Dumnezeu?
2. N-a ascultat de duhovnic dar de preotul X chemat de mama care se impotriveste asculta... Pare mai mult o facatura... El de fapt vrea sa asculte de mama dara da vina pe preoti.
3. Ce ai cerut tu de la Dumnezeu? Sa ajute dragostea voastra? sau sa gasesti persoana potrivita? Nu intotdeauna ceea ce cerem noi e potrivit pentru binele nostru....

P.S. Vezi ca ai mesaj privat.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.02.2010, 12:24:55
Fata_Sihastra Fata_Sihastra is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Amandoi ati cerut raspuns de la Dumnezeu, si apoi cand il primiti nu vedeti ca l-ati primit, sau nu vreti sa-l acceptati.
1. Duhovnicul lui ii spune ceva (sa continue relatia) el inca mai asteapta raspuns de la Dumnezeu. Daca nici duhovnicul nu e omul lui Dumnezeu pentru el atunci ma indoiesc de credinta lui. Ce vrea? Sa-i sopteasca chiar Dumnezeu la ureche ce are de facut? De unde atat mandrie sa vrei contactul direct cu Dumnezeu?
2. N-a ascultat de duhovnic dar de preotul X chemat de mama care se impotriveste asculta... Pare mai mult o facatura... El de fapt vrea sa asculte de mama dara da vina pe preoti.
3. Ce ai cerut tu de la Dumnezeu? Sa ajute dragostea voastra? sau sa gasesti persoana potrivita? Nu intotdeauna ceea ce cerem noi e potrivit pentru binele nostru....

P.S. Vezi ca ai mesaj privat.
Prima intrebare i-am pus-o si eu lui,dar el mereu spunea sa nu gasesc motive sa-l aduc inapoi,se enerva,nu puteam discuta cu el.Daca Dumnezeu nu vroia sa fim impreuna,atunci nu mai facea posibila intalnirea noastra,Dumnezeu ne da sanse,noi alegem daca stim sa le pastram,sa le valorificam sau nu.Iar daca nu stim sa apreciem ceea ce avem atunci il vom pierde.
Eu cred ca acel preot a fost adus cu un scop,nu a facut Sfantul Maslu asa cum spune el,ci o slujba care sa-l faca sa se indeparteze de mine,pt ca vad ca el nu mai este baiatul pe care l-am cunoscut.
Eu nu am cerut nimic de la Dumnezeu,doar m-am rugat sa fie el sanatos si sa putem lupta pentru iubirea noastra...
Acuma ma rog la Dumnezeu sa-i deschida ochii si sa-l ierte pt ce mi-a facut,deoarece eu nu am puterea.Dumnezeu este sus si vede pe toata lumea si toti vom plati pentru faptele noastre.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.02.2010, 12:36:33
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fata_Sihastra Vezi mesajul
Eu nu am cerut nimic de la Dumnezeu,doar m-am rugat sa fie el sanatos si sa putem lupta pentru iubirea noastra...

Acuma ma rog la Dumnezeu sa-i deschida ochii si sa-l ierte pt ce mi-a facut,deoarece eu nu am puterea.Dumnezeu este sus si vede pe toata lumea si toti vom plati pentru faptele noastre.
Din ce am citit, el ti-a cam aratat de la inceput ca nu e foarte implicat sufleteste in aceasta relatie...dar tu nu l-ai lasat sa isi limpezeasca gandurile, crezand ca astfel va constientiza ca are nevoie de tine si de aceasta relatie.

Nu prea a fost bine cum ai procedat, pentru ca daca cineva iti cere timp, pauze...e cam clar, deja simte indoieli...si cumva si-ar dori sa iti lase timp si tie sa te limpezesti, sa iti clarifici gandurile, sentimentele...si sa intelegi ce e de inteles.

Nu il acuza de nimic, pentru ca nu ai de ce...nimeni nu e obligat sa iubeasca pe cineva anume in viata asta, iar tu ar fi trebuit sa incerci sa intelegi mesajul pe care a tot incercat sa ti-l trimita de-a lungul relatiei.

Roaga-te, ai credinta...dar incearca sa realizezi ca nu e bine sa lungesti o boala, daca asa pare a fi...incearca sa privesti mai clar lucrurile si sa nu il mai presezi in directia pe care o urmaresti tu...pentru ca trebuie sa ii respecti si lui deciziile si sentimentele, altfel nu iti foloseste la nimic o pseudo-relatie!

Un barbat daca iubeste cu tot sufletul nu mai e interesat de ce spune mama, tata sau bunica....si tot ce ar avea ele impotriva de spus, ar trece pe langa el..deci nu imparti vina, pentru ca tot el e cel indecis si..posibil de acord cu mama lui.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.02.2010, 12:42:16
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai soro de ce nu vrei fratia ta sa ii scrii Maicii Siluana?
Cine stie poate se va rezolva intr-un fel.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este biserica voastra de suflet ? anamaria.petre Generalitati 10 22.01.2013 17:10:37
Distrus moral ionuttz Generalitati 32 30.01.2012 09:39:53
Care este Biserica voastra de suflet ? cristiboss56 Biserica Ortodoxa Romana 142 06.08.2011 02:13:01
care e doferenta intre spirit si suflet? annajanette Generalitati 4 01.07.2010 05:31:23
Rugminte pentru un baiat care s-a abatut de la calea cea buna marianag Umanitare 29 23.06.2010 18:23:52