Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 10.01.2009, 23:55:15
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de clementia Vezi mesajul
Buna seara, sunt noua pe forum ma bucur sa va gasesc aici cu probleme asemanatoare. Caut disperata raspunsuri la multe intrebari si vin de pe un alt forum care merge mai greoi si parca nu sunt pe deplin multumita de raspunsurile primite.
Legat de duhovnic am sa postez si eu ceva, sunt in cautare de duhovnic si ma rog in fiecare zi sa-l gasesc.

Deci am fost sfatuita de cineva sa caut acel duhovnic dupa ce i-am povestit urmatoarele:
mi-a trecut mie lla un moment dat prin cap ideea ca m-am spovedit uneori si este posibil sa fii primit impartasania pe nedrept. Adica m-as fi asteptat sa primesc canon in loc de impartasanie ; cum asta ? citind cartea Pelerinul roman de diacon Gheorghe Barbut la pagina 40 gasesc " Asa ne spovedim noi crestinii ortodocsi" unde sunt insirate cele 240 de pacate.
La fel mi-am amintit dupa ce am citit eu una alta in cartea de care va spun ca la o spovedanie in tinerete cand eram mai nestiutoare am primit un canon dupa o spovedanie care nu l-am implinit . Deci pentru aceste pacate va trebui sa ma spovedesc din nou ? pentru cele care dupa cum scrie in carte ar fi trebuit sa fiu oprita de la impartasanie. Din cauza aceasta sunt si eu momentan in cautarea unui duhovnic la care sa ma spovedesc din tineretile mele si pana in prezent. Preotii oraselor nu mi se par ca-si fac toti datoria cumsecade de duhovnic, cer iertare -stiu ca nu e treaba mea sa-i judec dar am aici in imediata apropiere o biserica si unde m-am spovedit de fapt mai des ,sa ma duc aici ?pentru spovedania completa? voi ce ziceti?pot sa va cer parerea?
Ce parere aveti ?
Poate imi spuneti daca exista si un preot pe forum.
Draga Clementina, bine ai venit pe acest forum ! Pareri pot fi multe , dar important pentru tine sa ai sufletul impacat pentru cele ce le faci , pentru ca sigur constiinta ta , eu din tine , te va atentiona , te va mustra atunci cand ceva este in neregula. Marea rugaminte a mea este in primul rand sa pastrezi continuu legatura cu Dumnezeu, vorbirea cu El si asta se face cu multa rugaciune, rabdare si intelepciune. Sa-ti pastrezi echilibrul si cumpatarea in viata ta. Ascultam astazi la Tv . Trinitas , o emisiune, foarte interesanta, unde printre altele se spunea, ca Dumnezeu ne incearca in fiece zi, ca un bun parinte, dascal, dandu-ne ca la scoala cate un extemporal, un test, reprezentand diferite incercari , un om ce zi de zi ne cicaleste, ne streseaza, mici emotii legat de un anumit lucru , situatii neprevazute , etc. De noi depinde cum raspundem acestor "teste, extemporale", pentru ca absolut nimic nu este fara voia Lui. Pedagogia Divina se bazeaza pe dragostea si intelepciunea , ce intrece mintea si intelegerea omeneasca. Revenind la problema ta, repet rugaciunea , postul si nadejdea in Dumnezeu, iti va aduce rezolvare la cele cu folos tie si cu siguranta si un duhovnic sufletului tau. Odata gasit, sa-l pastrezi, pentru ca nestatornicia nu este cu folos . De la nestatornicie, superficialitate, pleaca multe. Mergi unde sufletul tau va gasi linistea dorita , indiferent la ce Biserica, numai ca tu sa fi impacata ca ai facut o alegere buna. Prea Sfanta Fecioara , sa-ti fie alaturea in alegerea ta si sa te fereasca de tot raul cu acoperamantul ei ! Amin ! +
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 11.01.2009, 12:49:13
fllorina fllorina is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.04.2008
Mesaje: 80
Implicit

Eu il recomand pe parintele Vladimir Alexa de la Antim. Este preot de mir, tanar si f ravnitor, are multa rabdare si da sfaturi exceptionale. Pentru cine vrea, ma puteti contacta prin mesaj privat pentru numarul de mobil al parintelui, pentru programare la spovedanie. Inca mai poate primi fii duhovnicesti.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 11.01.2009, 15:53:43
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Multumesc pentru intentie insa cred ca nu locuim in aceeasi zona.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 12.01.2009, 09:43:15
EugeniaG's Avatar
EugeniaG EugeniaG is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.01.2009
Locație: Bucuresti, Moscova , Atlanta
Mesaje: 64
Implicit

hehehe, ma amuza unle postari , eu cred ca nu exista duhovnici rai si sper sa nu gasesc nicioadata vreun duhovnic rau ...dar exigenti sau stricti sunt , mai ales parinti , sa ma ierte Dumnezeu dar sunt .....eu fiind de rit vechi ca asa m-au botezat ai mei din neam.... noi facem crucea alfel , tinem cele 3 degete pentru Sfanta Treime alfel desi credinta este aceeasi , avem si cateva obiceiuri care culmea nimeni nu ti le arata sau sa te invete depre ele , si am fost mut timp frustrata din cauza aceasta , pentru ca am intalnit preoti care m-au criticat public pentru cum tin mana cand ma inchin , pentru ca nu stiu in ce zile se tin liturghii sau cand s-a citit din evanghlie asa ca m-am indepartat de acele biserici de unde plecam ultra rusinata, ma intorceam acasa speriata, ingrozita chiar , ce ganduri mai aveam, unii chiar imi radeau in nas cand pupam crucea spunand " iti place mai mult pe la discoteca decat la cruce", deci teribil si fals ....si de-a lungul timpului am auzit matusi , cate cineva spunandu-mi de biserci si manastiri ca un colt de rai , si intr-adevar asa este sunt biserici si manastiri ca un colt de rai....am auzit si de preoti , de duhovnici , dar nu am indraznit inca sa vorbesc cu unul pentru ca tot astept sa gasesc un preot cunostinta de-a familiei, este atat de milostiv , nu vrea bani , ajuta oamenii saraci cu banutii lui , e preot calugar si de abia astept sa vorbesc cu el despre toate si sa invete mai multe lucruri......eu una fiind atat de complexata in trecut cred ca e bine sa auzim numele preotilor care va sunt voua de suflet , nu se stie niciodata cand ajungem la unul din ei , din voie sau de nevoie ....chiar nu as intra intr-o biserica unde nu am mai fost sau nu stiu nimic de ea si sa ma apropii de vreun preot de frica sa nu aduc trecutul in prezent daca aud pe parinte spunand ceva la adresa mea:P , hehehe, pe bune ca eram ingrozita:P... acolo unde nu stiu nimic depre locul respectiv , doar ma rog pentru sanate si protectia Sfintei Treimi, aprind lumanari si sarut icoanele dragi.

Va doresc multumire sufleteasca si sa-l aveti pe Dumenzeu mereu cu voi.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
DUHOVNIC gherman Calugarul 156 04.02.2015 18:51:24
Recomandare duhovnic Drumul taberei (Bucuresti) si alte intrebari Petre. Intrebari utilizatori 1 04.04.2012 19:24:21
ascultare de duhovnic? Fani71 Pocainta 72 01.03.2012 00:04:37
Duhovnic bun Lucian_craciunescu Impartasania (Taina Euharistiei) 2 28.12.2011 17:31:08
Duhovnic pisi Generalitati 2 24.06.2008 20:14:52