Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 14.11.2009, 20:07:55
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Nu stiu, parca religia ne cere sa fim prea perfecti si neavand posibilitatea sa ajungem la acest nivel, preferam sa nu mai fim nicicum, cazand intr-o mare delasare.
Ar trebui sa ne fie permis sa fim simpli, sa fim doar naturali si pe cat posibil onesti, iar prin simtirile specifice omenesti sa ne construim o cale cat mai favorabila mantuirii.
Este un fel de ; Dumnezeu ne cere sa fim perfecti in asa masura incat sa nu mai fim oameni, sa fim supranaturali...nereusind acest lucru, sfarsim prin a fi oameni si a nu ne simti aproape de Dumnezeu ( asa ar explica scrierile pompoase religioase ).
In realitate, Dumnezeu ne vrea doar oameni , asa neputinciosi cum ne stie El ca suntem, si daca incercam sa facem macar un pas catre El, Acesta se va apropia negresit de noi.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #42  
Vechi 14.11.2009, 20:58:52
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Nu stiu, parca religia ne cere sa fim prea perfecti si neavand posibilitatea sa ajungem la acest nivel, preferam sa nu mai fim nicicum, cazand intr-o mare delasare.
Ar trebui sa ne fie permis sa fim simpli, sa fim doar naturali si pe cat posibil onesti, iar prin simtirile specifice omenesti sa ne construim o cale cat mai favorabila mantuirii.
Este un fel de ; Dumnezeu ne cere sa fim perfecti in asa masura incat sa nu mai fim oameni, sa fim supranaturali...nereusind acest lucru, sfarsim prin a fi oameni si a nu ne simti aproape de Dumnezeu ( asa ar explica scrierile pompoase religioase ).
In realitate, Dumnezeu ne vrea doar oameni , asa neputinciosi cum ne stie El ca suntem, si daca incercam sa facem macar un pas catre El, Acesta se va apropia negresit de noi.
Să fim normali, firești , echilibrați , să fim noi , cu bune și cu mai puțin bune , recunoscându-ne slăbiciunile , păcatele . Vorbirea cu Dumnezeu să fie neântreruptă, iar cel care își amintește că trupul și sufletul lui aparțin lui Dumnezeu , are o evlavie și o frică taincă pentru El. Discernământul este un alt capitol, pe care unii îl evită în cele pe care le rostesc, le scriu. Sunt adeptul și susținătorul Învățăturilor Sfinților Părinți, dar aceste Învățături nu se pot rezuma la un citat, la o trimitere pe net , ci ele, trebuie înțelese cu mintea , dar mai ales cu inima, pentru că Dumnezeu nu este în primul rând un Dumnezeu al minții , ci un Dumnezeu al inimii , al dragostei , al iubirii , al înțelegerii . Aminteam pe un alt topic , un cuvânt , un îndemn al Sfântului Nectarie al Pentapoliei , ce spunea printre altele :"Să fugiți de extreme ! Asprimea merge împreună cu măsura virtuții . Să viețuiți cu discernământ și să nu vă istoviți trupul cu osteneli peste măsură. Să vă amintiți că nevoința trupului ajută în mod sigur sufletul să ajungă la desăvârșire . Aceasta se realizează în principal prin lupta sufletului. Nu întindeți coarda mai mult decât trebuie !" . Putem ști dogmele pe dinafară , să le visăm și ziu și noaptea , putem să ne rugăm non stop, putem să fim "scrobiți și apretați " în ale credinței, dar dacă nu-L percepem pe Dumnezeu , ca pe un Dumnezeu cu adevărat viu, suntem "morți" în toate ! Căci tot Sfinții Părinți ne avertizează : "Să știți că Dumnezeu nu ne forțează să dobândim darurile Lui , le dăruiește când vrea El . Ceea ce primim în dar , este din mila dumnezeiască. "Alegerea credinței este a noastră , dar să nu uităm și de Alegerea Lui , poate cea mai importantă, chiar cea mai importantă. Dă-ne Doamne din darurile Tale și nu ne lăsa să cădem în înșelăciune, în îndrăzneala cea fără de folos și în trufie ! Amin !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #43  
Vechi 14.11.2009, 21:28:28
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Să fim normali, firești , echilibrați , să fim noi , cu bune și cu mai puțin bune , recunoscându-ne slăbiciunile , păcatele . Vorbirea cu Dumnezeu să fie neântreruptă, iar cel care își amintește că trupul și sufletul lui aparțin lui Dumnezeu , are o evlavie și o frică taincă pentru El. Discernământul este un alt capitol, pe care unii îl evită în cele pe care le rostesc, le scriu. Sunt adeptul și susținătorul Învățăturilor Sfinților Părinți, dar aceste Învățături nu se pot rezuma la un citat, la o trimitere pe net , ci ele, trebuie înțelese cu mintea , dar mai ales cu inima, pentru că Dumnezeu nu este în primul rând un Dumnezeu al minții , ci un Dumnezeu al inimii , al dragostei , al iubirii , al înțelegerii . Aminteam pe un alt topic , un cuvânt , un îndemn al Sfântului Nectarie al Pentapoliei , ce spunea printre altele :"Să fugiți de extreme ! Asprimea merge împreună cu măsura virtuții . Să viețuiți cu discernământ și să nu vă istoviți trupul cu osteneli peste măsură. Să vă amintiți că nevoința trupului ajută în mod sigur sufletul să ajungă la desăvârșire . Aceasta se realizează în principal prin lupta sufletului. Nu întindeți coarda mai mult decât trebuie !" . Putem ști dogmele pe dinafară , să le visăm și ziu și noaptea , putem să ne rugăm non stop, putem să fim "scrobiți și apretați " în ale credinței, dar dacă nu-L percepem pe Dumnezeu , ca pe un Dumnezeu cu adevărat viu, suntem "morți" în toate ! Căci tot Sfinții Părinți ne avertizează : "Să știți că Dumnezeu nu ne forțează să dobândim darurile Lui , le dăruiește când vrea El . Ceea ce primim în dar , este din mila dumnezeiască. "Alegerea credinței este a noastră , dar să nu uităm și de Alegerea Lui , poate cea mai importantă, chiar cea mai importantă. Dă-ne Doamne din darurile Tale și nu ne lăsa să cădem în înșelăciune, în îndrăzneala cea fără de folos și în trufie ! Amin !
Dorind să facem acest pas către El , așa cum spunea Ory , Acesta cu siguranță se va apriopia negreșit de noi , ne va cerceta după mărimea Dragostei Lui , după Voia Lui . Să nu uităm , de Judecățile Lui , care sunt complet diferite de ale noastre și de "invențile" noastre. Dumnezeu Cel Viu , trebuie înțeles, perceput cu toată inima , cu toată suflarea noastră . Imposibil ca cel ce va citi Psaltirea zi de zi , să nu poată să-L înțeleagă cu adevărat pe Dumnezeu, precum și rugăciunea și celelalte sfinte scrieri , ne ajută neâncetat în cunoașterea Lui . Cunoscându-L pe El cât mai bine, ne vom cunoaște cu adevărat pe noi și lumea ce ne înconjoară și vom avea multe răspunsuri la frământările noastre.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #44  
Vechi 14.11.2009, 22:22:09
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ory,
te rog mai citeste odata ce spune Pr Ioanichie Balan :
Iubiti credinciosi

Vedeti ce spune mai ales Sfintul Apostol Pavel pentru Sfinta Impartasanie ? "Sa cerceteze omul pe sine si asa sa manince din piine si sa bea din pahar, ca cel ce maninca si bea cu nevrednicie, osinda isi maninca si bea!" La fel si Sfintii Parinti nu stabilesc exact de cite ori pe an sa ne impartasim ci cum sa ne pregatim mai bine pentru a fi vrednici de cele sfinte. Daca pina acum citiva ani se punea accentul pe pregatirea canonica pentru Impartasanie, adica pe rugaciune, post si spovedanie, astazi se pune accentul mai ales de cite ori sa ne impartasim, adica pe deasa impartasanie. Aceasta arata ca a slabit credinta nostra. De aceea punem accentul pe cantitate, pe deasa impartasanie, cu o mai rara spovedanie, si cu post cit de scurt. Probabil se va dori pe viitor chiar impartasania zilnica, dupa practica Bisericii Catolice, ceea ce ar fi un adevarat dezastru duhovnicesc.
Pina acum centrul de greutate, locul de formare si crestere duhovniceasca era rugaciunea cu post si deasa spovedanie. Acum se constata o refuzare sau o marginalizare a spovedaniei si un zelotism superficial pentru Sfinta Impartasanie. Semnalul de alarma la dat manastirea Valdimiresi - Galati pina in anul 1955, ajungind sa impartaseasca pe oameni fara spovedanie si chiar pe mincate, dupa modelul catolic, calcind total Sfintele Canoane si traditia milenara a Bisericii Ortodoxe. Rezultatele negative ale acestei practice necanonice au fost foarte grave: Desacralizarea Spovedaniei si a Sfintei Impartasanii, calcarea in picioare a Canoanelor, a unei traditii canonice profound respectate la noi, fanatizarea maselor de credinciosi necatehizati, necinstirea postului, divizarea sacramentala in sinul Bisericii noastre, dezorientatea preotilor si credinciosilor, care s-a savirsit prin distribuirea Sfintelor Taine mirenilor acasa, ca sa se impartaseasca fiecare liber, dupa dorinta !

Aceasta este o adevarata nebunie, batjocorire de cele sfinte si ierosilie, adica sacrilegiu. Vedeti unde se ajunge cu cele sfinte daca nu se respecta Canonele si practica Bisericii ?

Iubiti credinciosi,

Niciodata nu a slabit credinta in Dumnezeu mai mult ca acum. Niciodata nu s-a profanat Spovedania si Impartasania mai mult ca acum.La impartasanie multi se grabesc, dar la rugaciune si post, la iertare si curatenie, la pocainta cu lacrimi, mai nimeni nu se sileste. In ce case se mai posteste azi miercurea, vinerea si cele patru posturi de peste an ? In ce familii nu se avorteaza copii si nu se practica paza de a nu avea copii ? Sau citi dintre credinciosi pot spune ca sunt impacati cu ai lor ? Citi merg astazi regulat la slujbele Bisericii, citi fac milostenii, se spovedesc adesea la cei mai iscusiti duhovnici si se roaga cu lacrimi ? Mai nimeni. Doar calugarii si credinciosii batrini de prin sate. Marea majoritate cauta o mintuire mai usoara, fara nici o osteneala. Cu adevarat deasa impartasanie nu sporeste credinta, ci mai degraba o slabeste, aruncind pe om in mindrie.
Ce este, deci, de facut ?
Sa ne intoarcem la marea evlavie si traditie din trecut, acceptind exceptii si pogoramint numai cu cei bolnavi, batrinii, si mame cu copii mici.
Si de cite ori pe an se cuvine sa ne impartasim ?

De cite ori se simte fiecare pregatit si ii da voie duhovnicul. De obicei calugarii se impartasesc, cel mai des saptaminal, in deosebi schimonahii batrini si bolnavii; iar cel mai rar la 30-40 de zile. Mirenii se pot impartasi regulat in cele patru posturi si cel mai des la 30 de zile. Iar cei ce se afla sub canon, numai dupa implinirea canonului si cu dezlegarea duhovnicului sau.

Deci iata fratilor cum cei cu viata imbunatatita NU doresc moartea credinciosilor, nici despartirea lor pe veci de cele sfinte.. Ci ne indeamna cu dragoste spre o pregatire (fireasca) premergatoare unirii cu Hristos.

Daca atunci cand mergi la o petrecere iti cauti haine cu o luna inainte si iti rezervi timp ptr coafor si manichiura cum oare nu ne vom pregati cand urmeaza sa ne unim cu Hristos? Si nu ma refer la ory ci vb la general. Suntem femei, daca trebuie sa stam la coafor o zi pentru a arata bine la o peterece stam? Eu cred ca da..
Dar daca trebuie o noapte de priveghere inainte de a ne atinge de Euharistie?..Stam?...Dumnezeu stie..Poate unnii da, poate altii nu...stie Stapana pe fiecare..nu suntem aici sa judecam. Sunt doar "simple intrebari" pe care eu mi le pun..

Parerea mea stricta si personala ( ca sa nu fiu catalogata omul" copy paste") este urmatoarea: mai bine sa recunoastem deschis si sincer cand gresim sau nu intelegem ceva. Sa nu ne mai justificam caderile, pacatele. ..Ele sunt firesti suntem Oameni, Nu sfinti. Ca tindem ( poate) spre sfintenie..stie Stapana pe fiecare. Insa, Nimeni nu e fara de pacat!
Cu toate acestea..una e sa spui deschis: nu pot mai mult si alta sa spui, Nu e bine ceea ce ne invata sfintii parinti. Ne cer imposibilul..

Eu CRED ca ceea ce ne lipeste noua este ravna. Atat! Chiar de am cadea zilnic in pacate daca am avea ravna sa ne si ridicam nimic din cele spuse de pr Ioanichie mai sus nu ar parea greu.. Dar nu mai avem ravna. Cautam pe cele usoare..privind in jur si spunand dar...toti fac astfel.

Problema e ca la judecata NU mergem cu mama, cu venciul, cu sotia, sau cu cei de aici de pe forum. Ci doar cu noi insine..Asta-i adevarata problema pe care ar trebui sa o dezbatem aici si in fiecare clipa...


Daca ma intrebati pe mine din experienta personala cum e cu impartasania zilnica, va raspund astfel:

Pr Mina Dobzeu impartasea zilnic ( pe unii din ucenici) dar NICIODATA fara spovedanie!
In rest.. Bucurie!
Reply With Quote
  #45  
Vechi 14.11.2009, 22:43:14
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Nu ai inteles Jenica,... nu mai vreau sa citesc, am obosit !
O sa spui ca din necredinta si nu am sa contest acest lucru, dar, lasati-ma sa mai am un dram din mine insami, caci prea m-am lasat dusa de oameni si cuvinte, nu doar o clipa , o clipa cat o viata.
Am inteles prea bine ce tot scrie in randurile acestea pompoase, rivale cu principiile mele, in viziunea voastra, am inteles cate bice merit pe constiinta, cat har va risipiti inaintea netrebniciei mele,...am inteles, dar nu mai vreau sa inteleg nimic , decat sa-mi plamadesc asa cum pot suflarea cea de peste zi , de peste noapte...pana ce Dumnezeu, Creatorul si Prietenul oamenilor imi va judeca aceasta pulbere a pieirii .
Calcam in picioare sistematic acest trup trecator, denigram aspectul fizic al lucrurilor intr-o maniera atat de abuziva, dar in acelasi timp ne bazam cel mai mult pe ele si le cerem totul....pe principii spirituale.
Sa fiti Binecuvantati de Dumnezeu, Caruia va dedicati cu atata maiestrie !

Acum multi ani ( pe la 20 de ani ) de zile incepeam astfel o poezie ;

Am saracit in tolba cu sperante
Si clipa s-a golit de dezmierdari,
Iar sufletul imi geme in cadente
In zambetul amar de ferecari...

Omul afiseaza o oarecare deznadejde, o liniste increzatoare si sinistra, cugete stranii de-ndoiala...iar voi perseverati si-i tot dati in cap cu cele canoane. Poate ca ar trebui sa-l ridicati de la alt nivel, poate cu o mangaiere , cu o imbratisare prieteneasca si intensa capabila sa afunde toata erezia lui, intr-o tacere care nu mai are nevoie de atatea cuvinte impozante .
Traim intr-o lume rece, am invatat sa citim intr-o maniera direct proportionala cu pierderea atator sentimente....

P.S . eu nu stau la coafor ore intregi, de fapt nici nu prea calc pe-acolo...
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 14.11.2009 at 23:12:28.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 14.11.2009, 23:11:01
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit


Draga mea draga,
eu nu doresc sa schimb niciun fir de par din capul tau. Nici nu as putea (chiar de as vrea). de ce oare ai senzatia ca mesajul meu a fost postat cu scopul de a-ti rapi ceva al tau? Sau a-ti schimba ceva in firea-ti rebela

Am postat parerea mea, buna rea..asta simt. Nici macar de dragul tau nu as putea spune altfel decat simt, chiar daca asta te=ar atinge sau rani cumva. Desi nu inteleg cum te-as rani..

Adevarul e ca fiecare om este UNIC. fiecare simte pe Hristos in mod UNIC. Nu se poate compara!

Dar ( din cate am inteles eu) aici era vorba despre Sfanta Taina a Euharistiei, nu de cum simte fiecare milostivirea Lui Hristos asupra lui. Si nici nu am inteles din mesajele anterioare ca se doreste a schimba pe cineva sau ceva anume. M-am adresat tie pentru ca am simtit ca la randul tau mi te-ai adresat. Atata tot!

Consider ca este un subiect destul de serios de aceea am si ales sa postez desi nu am postat de mult timp. Tema aceasta legata de Impartasania fara spovedanie este sensibila si spinoasa... Eu mi-am spus pararea personala. Fiecare face ce doreste si cum doreste. Daca unii parinti dau dezlegare pentru aceasta e raspunderea sfintiei sale. Nu doresc sa schimb nimic! Fiecare face cum simte. Nu sunt eu in masura sa judec sau schimb ceva.
In rest...post usor si Bucurie!

ps. nu mai lua personal mesajele. Nu doresc sa schimb nimic din tine. De fapt as vrea ceva... sa fim fata in fata..nu in fata acestui nenorocit de monitor..

Last edited by eduardd; 14.11.2009 at 23:15:14.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 14.11.2009, 23:14:15
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Doamne fereste !
Nu cred ca am spus vre-undeva pe-aici, sau vre-odata cuiva , ca se poate Impartasanie fara Spovedanie . Nici gand !
Si nici in viata proprie nu am facut asa ceva....niciodata. Nici nu cred ca se poate asa ceva .
Tot nu inteleg ce insisti sa insinuezi.
Ok ! Am inteles !
Am inteles si faptul ca sunt cam singura ignoranta care isi mai da cu parerea asupra canoanelor, intr-un mod nu prea pozitiv, ( asupra celora care prezinta sensul pe masura, adica nu prea pozitiv ), astfel am considerat in mod legitim ca oalele de deasupra trebuie sa pice cam peste mine...Dar, nu mai conteaza.
Si-acum, pot sa plec linistita, cine stie ce o mai fi.
Va doresc numai bine si liniste, rabdare, si iar liniste in inima si viata voastra, restul va descurcati voi ca sunteti mari.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 14.11.2009 at 23:23:51.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 14.11.2009, 23:24:50
violeta70 violeta70 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit

de mai bine de 12 ani am fost oprita de la sf impartasanie fiindca fumez,de atunci am refuzat biserica si preotii imi pare foarte rau acum pt ceea ce am facut ,dar nimeni nu mi-a spus ce am de facut ,un sfat ceva de la preot nimic,eu nu cunosteam mai nimic despre anumite reguli eram si tanara,ceea ce vreau sa spun este ca de trei ani de cand a murit mama mea practic am fost obligata sa merg la biserica sa fac parastase,lucru care nu-mi placea deloc deoarece as fii facut orice numai sa nu am de-a face cu preotii,in sensul ca as fii putut da de pomana oricand si oricui , dar pt morti trebuie ca sa faca preotul anumite slujbe,de un an si jumatate mi-am pierdut si sora , a plecat si ea la mama mea si am ramas eu sa le pomenesc ca nu are cine altcineva si am ajuns in sfarsit acum inapoi la biserica ,altfel parca ,imi pare atat de rau acum ca a trebuit sa pierd doua suflete ca sa ma intoarc inapoi la credinta.Vreau sa va spun ca pe dumnezeu l-am iubit in totii acesti ani, dar parca nu ca acum dupa ce am trect prin atata durere si chiar saptamana aceasta cu ajutorul lui dumnezeu vreau sa ma spovedesc chiar daca nu-mi va da dezlegare de la sf impartasanie ,eu de 12 ani nici sa ma spovedesc nu am vrut si parca sufletul mi-e prea incarcat ,regret mult ceea ce am facut ca l-am judecat pe preot,si pe dumnezeu si prea mult l-am intrebat de ce doamne............dumnezeu sa ne ajute si sa ne ierte
Reply With Quote
  #49  
Vechi 14.11.2009, 23:36:07
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de violeta70 Vezi mesajul
de mai bine de 12 ani am fost oprita de la sf impartasanie fiindca fumez,de atunci am refuzat biserica si preotii imi pare foarte rau acum pt ceea ce am facut ,dar nimeni nu mi-a spus ce am de facut ,un sfat ceva de la preot nimic,eu nu cunosteam mai nimic despre anumite reguli eram si tanara,ceea ce vreau sa spun este ca de trei ani de cand a murit mama mea practic am fost obligata sa merg la biserica sa fac parastase,lucru care nu-mi placea deloc deoarece as fii facut orice numai sa nu am de-a face cu preotii,in sensul ca as fii putut da de pomana oricand si oricui , dar pt morti trebuie ca sa faca preotul anumite slujbe,de un an si jumatate mi-am pierdut si sora , a plecat si ea la mama mea si am ramas eu sa le pomenesc ca nu are cine altcineva si am ajuns in sfarsit acum inapoi la biserica ,altfel parca ,imi pare atat de rau acum ca a trebuit sa pierd doua suflete ca sa ma intoarc inapoi la credinta.Vreau sa va spun ca pe dumnezeu l-am iubit in totii acesti ani, dar parca nu ca acum dupa ce am trect prin atata durere si chiar saptamana aceasta cu ajutorul lui dumnezeu vreau sa ma spovedesc chiar daca nu-mi va da dezlegare de la sf impartasanie ,eu de 12 ani nici sa ma spovedesc nu am vrut si parca sufletul mi-e prea incarcat ,regret mult ceea ce am facut ca l-am judecat pe preot,si pe dumnezeu si prea mult l-am intrebat de ce doamne............dumnezeu sa ne ajute si sa ne ierte
Sa va ajute Dumnezeu sa gasiti un duhovnic bun care sa va poata vindeca sufletul!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 14.11.2009, 23:47:29
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul

Draga mea draga,
eu nu doresc sa schimb niciun fir de par din capul tau. Nici nu as putea (chiar de as vrea). de ce oare ai senzatia ca mesajul meu a fost postat cu scopul de a-ti rapi ceva al tau? Sau a-ti schimba ceva in firea-ti rebela

Am postat parerea mea, buna rea..asta simt. Nici macar de dragul tau nu as putea spune altfel decat simt, chiar daca asta te=ar atinge sau rani cumva. Desi nu inteleg cum te-as rani..

Adevarul e ca fiecare om este UNIC. fiecare simte pe Hristos in mod UNIC. Nu se poate compara!

Dar ( din cate am inteles eu) aici era vorba despre Sfanta Taina a Euharistiei, nu de cum simte fiecare milostivirea Lui Hristos asupra lui. Si nici nu am inteles din mesajele anterioare ca se doreste a schimba pe cineva sau ceva anume. M-am adresat tie pentru ca am simtit ca la randul tau mi te-ai adresat. Atata tot!

Consider ca este un subiect destul de serios de aceea am si ales sa postez desi nu am postat de mult timp. Tema aceasta legata de Impartasania fara spovedanie este sensibila si spinoasa... Eu mi-am spus pararea personala. Fiecare face ce doreste si cum doreste. Daca unii parinti dau dezlegare pentru aceasta e raspunderea sfintiei sale. Nu doresc sa schimb nimic! Fiecare face cum simte. Nu sunt eu in masura sa judec sau schimb ceva.
In rest...post usor si Bucurie!

ps. nu mai lua personal mesajele. Nu doresc sa schimb nimic din tine. De fapt as vrea ceva... sa fim fata in fata..nu in fata acestui nenorocit de monitor..
Daca e atat de NENOROCIT acest monitor , de ce oare il mai folosim ?. . . si pe un om nu poti a-l cunoaste doar dintr- o simpla intalnire , fie si prin privirea ochi in ochi . Ory , nu-i o rebela ! Este extrem de sincera , si de multe ori , sinceritatea deranjeaza , dauneaza . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Drept la impartasanie! Lucian_craciunescu Impartasania (Taina Euharistiei) 10 11.05.2010 12:10:18
Sfanta Impartasanie iloveyoupuiu Intrebari utilizatori 2 08.03.2010 18:34:37
Impartasanie EDI Impartasania (Taina Euharistiei) 25 02.12.2008 00:38:11
Despre impartasanie EDI Impartasania (Taina Euharistiei) 3 01.12.2008 16:34:48
Impartasanie Timoteia Impartasania (Taina Euharistiei) 5 01.04.2008 20:24:57