Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.12.2008, 11:47:53
strajeru's Avatar
strajeru strajeru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru strajeru
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul


Daca Cetatea Noului Ierusalim este curata shi pusa de Hristos-Duhul, restul sunt tot felul de ecouri ale Cuvantului lui Dumnezeu, unda care apare in om in tot felul de moduri... de imaginatzii, de extazuri, de interpretari... dar nu sunt minciuni, caci minciunile se scot afara prin desavarshire, prin purtarea crucii credintzei shi nu asha prin judecari, osandiri, shi injunghieri.....

Deci toate sectele shi toate bisericile shi toate paralelismele astea nu sunt ceva rau, ci sunt ecourile Cuvantului lui Dumnezeu in diferit medii, in diferite locuri... nu le osanditzi mereu... nu le aratatzi ca o otrava ca sa-i judecatzi.... ci prin purtarea crucii scotetzi otrava din voi inshiva... deosebind Duhul, pastratzi cirta din conshtiintza aproapelui urmand impreuna cu el, ca sa nu-l ranitzi, urmand in taina Harul shi pe duhovnicii Domnului...

Frate vsovi tu iti dai seama ce spui?Cum oare toate aceste secte nu sunt ceva rau? Toate aceste secte incearca sa dizolve ORTODOXIA.Stii ce e ORTODOXIA?Cunosti dogmele ortodoxe si Istoria Bisericii Ortodoxe? Vorbesti de parca ai fi ecumenist 100% si de parca vezi totul prin ochii lu' nebuna de Verginica de la Pucioasa(pe care culmeeea,o mai vezi si sfanta).
Constat ca incepi sa ratacesti rau.De ce? Ce te-a determinat sa gandesti astfel si sa privesti astfel lucrurile? Sectele astea sunt ecoul Lui Dumnezeu?Cum asa ? D-aia sunt neascultatoare de Ortodoxie si se rascoala impotriva ei?Ca sunt ecourile Lui Dumnezeu? Pai Dumnezeul nostru este un Dumnezeu al haosului?Al dezordinii?
Poate asa ii place lu'Verginica sa creada si acolitilor ei si la toata puzderia de dementi care se vad "prooroci","patriarhi","inalti comunicatori" etc.
Daca te incanta pe tine aceste rataciri, este doar problema ta(si imi pare nespus de rau ca te atrag astfel de erezii),insa te rog insistent sa nu le mai faci propaganda si sa le iei apararea.
Incearca sa numai gandesti atat de emotiv si sa studiezi cu temeinicie Ortodoxia,nu prin prisma lu'Verginica ci prin prisma Sfintilor Parinti din vechime si Parintilor actuali(Pr.Cleopa,Pr.Nicodim Mandita,etc.)
Mult succes :)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 18.12.2008, 12:20:28
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

strejer, inca imi eshti frate, dar daca tot o mai ponegreshti pe sf Verginica sa shtii ca te socotesc pierdut...

dar spui ca-s ecumenist shi ca sunt inaintemergatorul autointronarii lui antichrist...

ia te rog, deci te rog sa citeshti macar odata fara patima ce am scris, sa vezi cine este pan-ecumenist? eu sau sherpii pustiului care ii mushca pe razvratitzi in drumul lor spre pamantul fagaduintzei, razvratitzii lui Moisi, asha cum este sf Verginica un fel de moise al vremurilor acestea...

deci citeshte fara patima, fara sa ai impresia ca ash face ce-tzi inchipui dumneata, caci dreapta shi Buna credintza ortodoxa este Paine coborata din cer... dar nu trebuie sa uitzi caci poporul nostru ca data stramosheasca de baza este de a ieshi cu paine shi cu sare inclusiv impotriva dushmanilor ei... dinlauntru sau de afara...

"iar daca sarea ishi pierde gustul? atunci nu ramane decat sa fie aruncata afara ca sa fie calcata in picioare"

te-a deranjat ca in inima omului apare un ecou al Cuvantului lui Dumnezeu?
apare mereu, ceva ce nu este asha cum ai vrea dumneata sa fie... ori eu, ori Dumnezeu, dar daca Hristos il rabda asha cum este dumneata de ce nu il rabzi? doar pentru ca te numeshti strajer?

"au doara" n-ai citit cum i-a mustrat David pe cei care il pazeau pe rege, pe Saul care il prigonea sa-l omoare cand i-a luat sulitza shi vasul cu apa din propriul cort.... avand in inima lui acelashi respect cu marire fatza de unsul Domnului, "o, Domnul meu, o rege" ... iar cand a venit la el amalecitul care shi-a ridicat mana asupra unsului Domnului, asha ca shi dandu-i o veste buna, l-a judecat shi a dat ca sa fie omorat caci shi-a ridicat mana sa asupra Unsului Domnului....

"au doar nu alege Hristos-Duhul" pe cine voieshte ca sa-i fie prooroc? adica sa transmita ce spune Domnul, sa fie ca shi gura Lui? deci de ce te miri ca a ales-o pe sf Verginica? sa nu fie buna dupa parerea cea "dreapta" a unora? sa nu fie vrednica? sa nu fie ascultatoare?

"tu tzi-ai da unul din ochii tai ca sa fie salvata mama ta?"

"tu ai manat turmele satului ca sa aiba parintzii tai o coaje de paine? de micutza fiind?"

"tu ai stat pe linia intai inainte fiarei comunisto-capitaliste shi in fatza medicilor psihiatrii shi a securishtilor ca sa fi transformat intr-o leguma?"

cand o sa te smereshti ca sa vezi adevarul, mai stam de vorba...

iar daca vei citi ce am scris vei observa ca nu sunt pan-ecumenist, shi nimic nu rezulta din ce am scris ca ash fi decat din patimashia ochiului tau... caci eu am zis ca shi sfinztii shi duhovnicii, ca o placa stricata shi un papagal obosit de trandavire "ca pan-ecumenismul este erezia tuturor ereziilor"

deci inainte de a scrie inca un raspuns, te rog frumos sa citeshti ce am scris anterior dar fara patima patimashe... te rog frumos, shi ma iarta ca ti-am dat vre-o replica...

"iar daca nu te vei pocai, atunci voi veni la tine shi-tzi voi mishca sfeshtnicul tau de la locul sau" spune Hristos-Duhul ceva de genul asta (citat din memorie)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 18.12.2008, 14:15:30
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit

Citat:
În prealabil postat de strajeru Vezi mesajul
  • pentru a justifica existenta sectei si convingerile promovate se mentin legaturi stranse cu orice miscare schismatica fata de Biserica Ortodoxa Romana: cu “Noul Ierusalim” de la Pucioasa, cu Manastirea Vladimiresti, cu Oastea Domnului in versiunea protestanta, Desanka de la Arad.
Nu , [SIZE=4]nu au absolut nici o legătură cu "Noul Ierusalim" de la Pucioasa[/SIZE]. Pucioșii sunt prea mândri ca să se amestece cu alții, iar liderii lor prea isteți ca să nu observe că secta lui Dogaru promovează numai inepții. O "conlucrare" cât de mică cu dogarii ar fi adus prejudicii imense pucioșilor. Mesajele pucioșilor sunt suficient de elevate ca să nu mai aibă nevoie de recunoaștere, susținere și promovare din exterior. Nu numai dogarii, dar și secte mult mai ortodoxe și aparent legale/canonice (cum ar fi cea a preotului/episcop-caterisit de BOR, Ioan Preoteasa) au fost respinse categoric de către pucioși. Pe Ioan Preoteasa l-au primit de două ori cu deosebită curtoazie, deoarece sperau să-l pună sub papucul lor (aveau mare nevoie de un episcop hirotonit cu acte în regulă, așa că nu i-a deranjat că Preoteasa era hirotonit de o biserică schismatică ucraineană). Când au observat că lucrurile stau exact invers (Preoteasa dorea să-i facă pe pucioși supușii lui, ca să-și mărească turma, care era prea anemică) pucioșii i-au dat imediat papucii.
Confuzia vine de la o manevră ieftină de-a dogarilor, care declara în scrierile lor că simpatizează și recunosc ca fiind de la Dumnezeu toate sectele enumerate (pucioșii, vladimireștii, ostașii protestanți, urmașii Desankăi).
Un eveniment semnificativ din istoria pucioșilor trebuie menționat. Cu câțiva ani în urmă, la unul din "Festivalele creștinești" organizate de ei în "Grădina Întâlnirii din Glodeni (lângă Pucioasa) au avut surpiza să constate că după ce se înserase bine, un individ ciudat propovăduia cu o exaltare suspectă printre corturile pelerinilor o altă "învățătură" decât cea pucioasă. A fost imediat legitimat (era Constantin Dogaru în persoană) luat pe sus și dus cu forța la gara Pucioasa, unde a trebuit să ia primul tren înapoi spre Tecuci. Așa a luat sfârșit prima și ultima călătorie misionară a "sfântului apostol Costică" la Pucioși. Cu toate acestea, din interes, dogarii continuă să-i vorbească de bine pe pucioși. Corb la corb nu-și scoate ochii.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 18.12.2008, 14:42:29
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit

VSOVI, dragul meu, iar ai uitat să-ți iei pastilele! Hai, că te aștept cu un pahar cu apă în mână...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 18.12.2008, 16:13:23
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariamargareta Vezi mesajul
VSOVI, dragul meu, iar ai uitat să-ți iei pastilele! Hai, că te aștept cu un pahar cu apă în mână...

"medicamente, medicamente" ceva gen vadim...

de ce rastalmaceshti lucrurile cu atata batjocura,

eu tzi-am aratat anterior ca nici un suflet nu a venit Hristos ca sa piarda, din orishice secta ar fi, iar voi asha vorbitzi de parca shtitzi din start cum au fost judecatzi... poi judecata va fi... shi tare ma tem ca multzi dintre cei dintai vor fi pe dinurma shi multzi dintre cei de pe urma vor fi cei dintai...

shi o sa intrebe nedumeritzi multzi dintre ortodocshi, de ce am ajuns in iad? poi pe pamant tu te-ai distrat shi se cade ca acum sa plangi, iar aceshtia pe pamant au plans shi se cade ca acum sa se distreze... in Ceruri.

shi iar o sa intrebe direct pe Domnul, poi de ce totushi in iad ca doar te-am aparat shi am scos draci in numele tau shi am vindecat shi am marturisit shi tzi-am slujit, deci totushi de ce?
shi poate ca Domnul ar raspunde "pentru ca voi shtiatzi shi Ma cunoshteatzi shi nu le-atzi facut iar ei nu Ma cunoshteau shi iata ca le-au facut..."

deci nu mai fi o sculishoara, adica o trompetzica de gazeta de net... spune adevarul daca tot ne povesteshti, fara sa huleshti daca se poate prin interpretari rautacioase... sau pe tine nu te dor? itzi fac placere?

iata tzi-am dat shi tzie un mic medicament... poate cineshtie, credintza ta te va vindeca.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 18.12.2008, 22:39:43
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit Vsovi,

Văd că fiecare pune pe limbă cuvântul care-i place.
Mie îmi plac pastilele. Ție îți plac "sculishoarele" și "trompetzicile".
Vrei să ne jucăm cu ele în țărână?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 19.12.2008, 00:54:10
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

As dori si eu sa stiu care este statutul oficial al acestei miscari de la Pucioasa in interiorul BOR. Ei am inteles ca se declara canonici si sub autoritatea Sinodului, dar Sinodul ce parere are?

Din 80 si pana azi sunt sigur ca si-a format o parere, poate stie cineva sa-mi spuna si mie. Multumesc.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 09.11.2009, 22:59:20
Adipreda's Avatar
Adipreda Adipreda is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 1
Implicit http://stopminciunii.blogspot.com/

As dori, va rog frumos, sa ma ajutati sa fac public un fenomen care capata proportii printre oamenii mai naivi din aceasta tara. Pe acest blog veti gasi mai multe detalii despre cum foarte multi sunt inselati de niste persoane care isi urmaresc propriile interese. Acest cioban, nea Ion din Ionesti se crede proorocul Ilie care a venit sa ne intoarca la credinta, iar cei care nu au destula tarie si nu sunt apropiati de Dumnezeu il cred, abandonandu-si familiile, prietenii, creand numai durere in jurul lor. Va rog din tot sufletul sa ma ajutati!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Biserica secreta!? ovidiu.mihai05 Despre Biserica Ortodoxa in general 22 29.03.2011 23:41:53
Ierarhia in biserica ortodoxa deviant Generalitati 4 27.04.2010 21:13:53
Vinul si Biserica ortodoxa LapetiteMoc Generalitati 15 02.10.2009 23:26:05
Biserica Ortodoxa Secreta mathly24 Alte Religii 27 28.11.2008 18:29:08