Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.11.2009, 20:06:50
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit Cine il spovedeste pe preot?

Are voie sa se inpartaseasca preotul fara sa se spovedeasca?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.11.2009, 22:20:48
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Din cate stiu eu - dar nu sunt o sursa de incredere, poate ar trebui sa raspunda un teolog - nu se poate savarsi Sf.Liturghie fara curatirea prin spovedanie a preotului chiar inainte de aceasta.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.11.2009, 23:36:10
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Si eu imi pun aceasta intrebare.
Se spune ca si preotii au duhovnici, dar nu stiu cum se spovedesc, daca se impartasesc tot timpul.
Si nu stiu cum fac preotii din diaspora unde este unul singur la cate o regiune intreaga. Unde gasesc duhovnic?
Sunt curioasa de raspuns.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.11.2009, 23:59:52
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Si nu stiu cum fac preotii din diaspora unde este unul singur la cate o regiune intreaga. Unde gasesc duhovnic?
Sunt curioasa de raspuns.
Cei din diaspora cred ca la episcop.

Cat despre celalta intrebare, nu, nu se spovedesc in fiecare saptamana, din cate stiu de o prietena de a mea sotie de preot, ci periodic, la un alt preot.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.11.2009, 00:16:08
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Sfanta Impartasanie nu se acorda preotului fara marturisire. Adica nu e de ajuns sa spui: eu sunt hirotonit, nu mai am nevoie de spovedanie. Daca sunt preoti care se impartasesc in fiecare duminica, dar nu s-au mai spovedit de ani de zile, e mare pacat. Mie imi pare a fi lipsit de viata, iar in astfel de conditii nu poti da viata.

Cat despre impartasire, eu spun ca multi dintre noi se impartasesc rar. Si pentru acest lucru legam impartasirea permanent de spovedanie. Daca ne-am impartasi mai des, nu ar fi nevoie ca inainte de fiecare impartasire sa ne marturism. Dar ce sa facem, daca am spune ca oamenii se pot apropia de Trupul si Sangele Domnului fara spovedanie, oamenii ar veni precum o turma, dupa cum spunea un parinte (ma refer la cei care nu au o legatura stransa cu duhovnicul).
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.11.2009, 23:34:13
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
Are voie sa se inpartaseasca preotul fara sa se spovedeasca?
Fiecare preot se poate spovedi altui preot!
Dar daca are un duhovnic mai in varsta este si mai indicat, caci cel in varsta il poate ajuta mult mai mult decat unul de o varsta cu el!
Poat avea si duhovnic de Manastire! Nu e interzis! Multi preoti de mir dar si episcopi (mitropoliti si patriarhi ai Romaniei se spovedeau la Pr.Cleopa, unii dintre ei fiinda calugariti chiar de mana Pr.Cleopa) se spovedesc la Duhovnici mai in varsta la Manastiri, asa cum sunt azi Pr.Arsenie Papacioc, sau Pr.Iustin Parvu, sau Pr.Ioan de la Rarau, s.m.a.
Sau fiecare preot se poate spovedi la Mitropolitul său, sau la Episcopul său! Depinde de fiecare acum cum isi alege Duhovnicul!

Un preot ar trebui sa se spovedeasca cel putin LUNAR, daca nu mai des, caci ARE NEVOIE, fiind si familist dar si paroh cu multi enoriasi!!! Faptul ca el tre sa slujeasca mai des (sau numai duminical) Sf.Liturghie, asta nu il scuteste sa nu se spovedeasca!!!
__________________
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.11.2009, 13:55:39
dani2004 dani2004 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 305
Implicit Spovedanie

Dar voi personal cand va spovediti?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.11.2009, 22:48:01
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dani2004 Vezi mesajul
Dar voi personal cand va spovediti?
cam la 3 saptamani, sau cel mult o luna... Cel mai bine sa fie DES, asa cum avem grija de trup sa il ingrijim, sa avem grija si de suflet!!!!
Va recomand sa va spovediti la 2-3 saptamani!!!
__________________
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.11.2009, 22:58:49
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
cam la 3 saptamani, sau cel mult o luna... Cel mai bine sa fie DES, asa cum avem grija de trup sa il ingrijim, sa avem grija si de suflet!!!!
Va recomand sa va spovediti la 2-3 saptamani!!!
Am vrea noi, dar duhovnicul ne-a spus foarte clar: cata vreme n-ati gresit grav, sa veniti la 40 zile
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.11.2009, 23:13:54
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Am vrea noi, dar duhovnicul ne-a spus foarte clar: cata vreme n-ati gresit grav, sa veniti la 40 zile
E mai bine sa faci ce iti spune duhovnicul, CLAR!!! Dar pt o mai buna sporire duhovniceasca si mai multa indepartare de PACAT, mai bine sa cereti asta duhovnicului (sa va spovediti DES) chiar daca nu va impartasiti.
Pt spovedanie nu trebuie post, sau sa nu mananci inainte! O poti face ORICAND si la ORICE ORA!!! Puteti sa va marturisiti la fiecare 2 saptamani si la 6 sa va impartasiti! Pt o viata duhovniceasca cu sporire si binecuvantare, relatia cu duhovnicul trebuie tinuta cat se poate de des!!
__________________
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vreau sa ma fac preot petrisor.nicu Intrebari utilizatori 24 17.05.2011 20:18:46
Recomandare de la preot CristianB Resurse ortodoxe on-line 28 27.06.2008 00:57:08
Criticat de preot cozia Preotul 26 24.03.2008 00:10:44
PREOT alexandra Preotul 24 21.01.2007 00:47:25