Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 28.07.2010, 16:13:05
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Smile

Pe mine nu trebuie sa ma convingi. Dar uite , deschide un topic pentru "mandrele" care au esuat in casatorii cu musulmani si convinge-le pe ele de necesiattea de a-si iubii fostii soti deveniti vrajmasii. Este plina tara ! Deschide un topic si pentru copii lor, avand sigur nevoie de asistenta...psihologica, caci nu stiu daca te vor lasa sa-i consolezi crestineste! Sunt gata sa te ajut.

Last edited by IonelS; 28.07.2010 at 16:17:29.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 28.07.2010, 16:17:52
georgetug georgetug is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2010
Mesaje: 20
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Sfantul Ioan Damaschinul scrie despre islamism in cartea sa "Despre erezii" caci religia musulmana este o erezie ariana.
El zice ca Mohamed a vorbit cu un calugar arian si apoi de aici a iesit erezia musulmanistica

Cred ca se gaseste si in Romania respectiva carte.
(eu am gasit undeva pe internet respectivul capitol)

cred ca ai nimerit-o din prima,
intr-adevar islamismul a aparut la inceput ca o secta crestina,
si dupa cum se vede si ariana.
nu stiu cu cine a vorbit Mohamed, dar este adevarat ca a luat-o
pe calea ariana - de fapt una foarte apropiata de cea mozaica.
cu timpul a devenit o religie de sine statatoare.
succese
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.07.2010, 16:24:11
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Smile

Stiai ca scoala de sinucigasi, la ei considerati razboinici, a fost infiintata de clerul islamic si ca au continuat sa tina tot de ei pana in zilele noastre ?

Stiai ca au doua standarde de morala, unul pt cei de-o religie cu ei si altul pt "necredinciosi" ? Ca acest standard de morala a fost cultivat si a ajuns litera de lege in timpul imperiilor musulmane, ca a intrat in memoria populatiilor musulmane ? Mai stiai ca au derogare sa te minta, sa te fure, sa te omoare, fara a da socoteala in fata nimanui, chiar si nevinovat ? Noroc cu legile internationale !

Stiai ca au obligatia sa te converteasca cu de-a sila daca nu esti receptiv altfel ?

As mai continua , dar...
Pe acestea le-am scris cu detasare...Si totusi: "Iubitii pe toti, insa NU cu cele lumesti ale lor"

Last edited by IonelS; 28.07.2010 at 16:28:48.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 28.07.2010, 17:30:54
Adrinskaia Adrinskaia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

...Stiati ca este un nene rus, care considera islamismul drept polul care a echilibrat materialismul si libertinajul Vestului...si da marturie si despre crestini rusi autentici, in apropierea si in casa carora nu se mai puteau masura radiatiile nucleare...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 28.07.2010, 17:45:58
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Deschide un topic si pentru copii lor, avand sigur nevoie de asistenta...psihologica,



caci nu stiu daca te vor lasa sa-i consolezi crestineste! Sunt gata sa te ajut.

Deocamdata sunt coplesit de asistenta psihologica ceruta de copiii si femeile ortodoxe din cauza problemelor actuale, nu mai am timp pentru altii


..iar in privinta consolarii CRESTINE, poate ca incerci sa o faci pur si simplu, cu alte cuvinte, OMENESTE, fara sa enervezi ...sigur o sa ai mai mult noroc!
Eu am avut succes in acest sens.

Iti doresc si tie mai multa intelepciune a inteleptilor sufi si mai putin militantism-fanatism
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.07.2010, 17:56:17
truthtostone's Avatar
truthtostone truthtostone is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Nu te comporti crestineste. Exprimindu-te astfel te umpli de ura si dispret pentru aproapele tau oricare ar fi el..ceea ce contravine cu ce ti-a PORUNCIT Hristos!
Nu ai respect pentru alte religii si inciti la violenta( daca ai empatie, imagineaza-ti ce ar SIMTI un musulman citindu-ti rindurile pe care le-ai scris) si prin asta iti miscorezi sufletul.
Fanatismul din orice religie se bazeaza pe labilitatea practicantilor.
Nu este treaba noastra sa judecam cum isi astern altii!
Asa si daca de maine am fi toti musulmani dar am trai intr-o perfecta stare de intelegere,fara violente,fara absolut nimic rau,consideri ca ne-am fi implinit telul pe pamant?
__________________
Nu îi spune Lui Dumnezeu cât de mari sunt problemele tale.Spune-le problemelor tale cât de mare este Dumnezeu.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.07.2010, 18:38:20
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adrinskaia Vezi mesajul
...Stiati ca este un nene rus, care considera islamismul drept polul care a echilibrat materialismul si libertinajul Vestului...si da marturie si despre crestini rusi autentici, in apropierea si in casa carora nu se mai puteau masura radiatiile nucleare...
Este evident ca aparitia islamismului se datoreaza pacatelor neamurilor crestine. Expansiunea islamica s-a facut rapid si in mod special in defavoarea Imperiului Bizantin. A fost expresia decaderii crestinismului in evul mediu. Trebuie specificat ca biserica ortodoxa a Imperiului ajunsese la o opulenta si grandoare nefireasca...A fost nevoie sa apara isihasmul pt refacerea Bisericii, insa caderea a fost platita cu acapararea de catre islam a intregului orient.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.07.2010, 23:02:54
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de truthtostone Vezi mesajul
Asa si daca de maine am fi toti musulmani dar am trai intr-o perfecta stare de intelegere,fara violente,fara absolut nimic rau,consideri ca ne-am fi implinit telul pe pamant?
Nu inteleg intrebarea. De ce trebuie sa fi musulman?
Fiecare trebuie sa-si vada in pace de religia lui, respectindu-se reciproc si lucrind impreuna la dezideratul mentionat de tine mai sus.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.07.2010, 23:16:07
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Nu inteleg intrebarea. De ce trebuie sa fi musulman?
Fiecare trebuie sa-si vada in pace de religia lui, respectindu-se reciproc si lucrind impreuna la dezideratul mentionat de tine mai sus.
Nu va exista o pace reala intre culte niciodata si nici ecumenismul mult exaltat nu va functiona. Sunt religii demonice si restul, iar primii n-au pace...si nu dau pace.

"Iubitii pe toti, dar nu cu cele lumesti ale lor"
Reply With Quote
  #20  
Vechi 29.07.2010, 02:36:03
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul

"Iubitii pe toti, dar nu cu cele lumesti ale lor"
Da dar la fel de sinistra este si:

"Iubiti pacatosii dar nu pacatul"

Omul este un conglomerat de elemente, nu-l poti tu diviza printr-o lozinca!
...mintea de emotii,
corpul de sentimente
etc
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce evolutionismul teist este o erezie? nadut Teologie si Stiinta 372 27.11.2012 12:41:07
Ce este o erezie ? STEPHAN Dogmatica 16 15.06.2012 17:58:42
Ce au miscarea legionara si musulmanismul in comun? mihailt Generalitati 14 02.11.2010 21:35:34
Adunarea ecumenica de la Sibiu si erezia ariana mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 10 03.09.2008 08:45:41
EREZIE vs. pacat moro.d Despre Biserica Ortodoxa in general 35 26.08.2008 23:18:50