Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Exorcismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.05.2011, 13:00:45
symbian01 symbian01 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit euharistia si demonizatii

Buna ziua frati crestini! Poate suna un pic ciudat si nepotrivit sa unesti doua astfel de cuvinte si concepte ,dar o sa fiu scurt si la obiect .....pt ca eu nu am gasit inca un raspuns exact si concis la problema si caut de multa vreme !
Se pot cumineca(impartasi ) cei posedati ????
Raspunsurile ,putine la numar pe care le-am gasit sunt destul de variate si contradictorii !

Fiti atenti aici :
http://www.orthodoxphotos.com/books/LFC/pacat.shtml
http://www.crestinortodox.ro/drept-b...tii-69964.html
http://www.resurse-ortodoxe.ro/carti...ca/indracirea/

Raspunsurile sunt foarte variate ,ba chiar pareri ce difera la 180 de grade unele fata de altele
,astfel:Apostolii au raspuns intr-un fel la aceasta intrebare ,unii Sfinti Parinti intr-un fel iar altii intr-altul!
"Daca nu tradeaza Taina, nici intr-alt chip nu o huleste, sa se impartaseasca, dar nu in fiecare zi; caci, indeajuns ii este numai Duminica. (Canonul 3, Timotei Alexandrinul)."
"Daca cineva patimeste de veninul negru, incat se pare ca este indracit, nu se va opri; dar, daca cu adevarat este demonizat, nicidecum nu se va invrednici de cele sfinte, fiindca lumina nu are nici o comuniune cu intunericul. (Canonul 4, Nicolae al Constantinopolului)."
"Omul care ajunge sa fie posedat de diavolul, sub diferite forme huleste pe Dumnezeu si cele sfinte (Marcu I, 23-27; Luca 8, 27-37), care nu poate fi primit la nici-o taina a Bisericii (Cartag. 18; Timotei 2, 3-13) decat la rugaciunile SfantuJui Vasile (Luca 11, 24-26; Marcu 9,17-29)"
Sper sa nu gresesc cand spun dar am inteles chiar ca si parintele Arsenie servea Sf Impartasanie celor posedati ,daca erau linistiti (probabil nu in criza sau transa demonica ,delir sau altele ,adica erau in mom de luciditate)

Deci ce parere aveti ?As dori sa aud sfaturi si pareri ale unor persoane cu experienta in domeniu ,sau cu viata duhovniceasca sporita ,deasemenea persoane avizate( calugari preoti ieromonahi studenti teologie profesori religie etc)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.05.2011, 15:15:54
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

In Biserica Catolică, nu numai că posedații pot fi spovediți și cuminecați, ci trebuie neapărat să facă aceasta. În mod obișnuit, nu se întreprinde exorcizarea fără ca penitentul să se spovedească și să se împărtășească mai întâi. Excepție ar face cazurile în care acest lucru e cu neputință.
Iată aici răspunsul unui exorcist din zilele noastre:
http://www.crossroadsinitiative.com/...io_Fortea.html
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.05.2011, 18:42:17
symbian01 symbian01 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

Da ,citisem demult si eu un articol ce prezenta procedura de exorcizare si recomandarile din cadrul Bisericii Catolice .Si la fel ca si in art. citat de tine sugera faptul ca inainte de a recurge la exorcism ,demonizatului nu ar trebui sa -i lipseasca armele primare in lupta cu fortele malefice acestea fiind Sfintele Taine (inclusiv Euharistia ).

Si totusi de ce in Biserica Ortodoxa parerile difera atat de mult ?De ce este privat cel "cazut" in ghearele raului de sfintele taine ,dupa parerile unora chiar si de Sfanta Spovedanie(care dupa cum bine stim ,rupe lanturile raului si omul din pacat ) !!??

Practic omul posedat ,este un om bolnav ,este parazitat mental si sufleteste .De ce sa fie privat de ceea ce i-ar putea aduce salvarea .

Pace va doresc,
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.05.2011, 19:13:46
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Eu nu sunt o persoana avizata, dar am citit candva o pilda - o puteti cauta pe google - in care un parinte se mira cum de se impartaseau posedatii si cu, toate acestea, diavolul tot nu iesea din ei. Cum a gandit astfel, respectivul s-a indracit si a trait asa niste ani buni, timp in care se impartasea, fara a scapa de diavolul care il chinuia. Deci se pot impartasi!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.05.2011, 19:39:36
symbian01 symbian01 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

Ti-as fi recunoscator daca ai da link cu acel articol ,in cazul in care il mai stii sau il mai ai.Eu deobicei lucrurile interesante sau importante de la o perioada incoace le salvez la favorites.Mi-am facut chiar o rubrica speciala cu articole ce tin de biserica,religie,sfaturi duhovnicesti etc.

Oricum din partea mea e binevenita parerea ta ,cum ca posedatii pot fi cuminecati .
Dar eu zic totusi ca si alte pareri sunt importante ....asa ca asteptam !

Poate fi vorba totusi de inovatie liturgica si religioasa ,din mom ce unii Parinti argumenteaza ca lumina nu are comuniune cu intunericul!?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.05.2011, 23:12:50
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Nu am gasit inca, o sa mai caut. Am dat insa peste altceva:
http://parohiaortodoxacopenhaga.dk/l...nic%C4%83.aspx
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.05.2011, 02:24:27
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Eu nu sunt o persoana avizata, dar am citit candva o pilda - o puteti cauta pe google - in care un parinte se mira cum de se impartaseau posedatii si cu, toate acestea, diavolul tot nu iesea din ei. Cum a gandit astfel, respectivul s-a indracit si a trait asa niste ani buni, timp in care se impartasea, fara a scapa de diavolul care il chinuia. Deci se pot impartasi!
este cumva marturia lui Nicolai Motovilov?
Se gasesc multe situri cu fragmente, eu il dau pe primul care a iesit la cautare google: http://sfantamarina.blogspot.com/201...neadormit.html
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.05.2011, 13:40:49
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
este cumva marturia lui Nicolai Motovilov?
Se gasesc multe situri cu fragmente, eu il dau pe primul care a iesit la cautare google: http://sfantamarina.blogspot.com/201...neadormit.html
Da, da, multumesc. Nu mai stiam personajele, doar ma impresionase actiunea.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.05.2011, 12:08:12
symbian01 symbian01 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

Am mai gasit un canon de rugaciuni interesant unde precizeaza si despre demonizati
http://www.scribd.com/doc/47948501/Canoane-De-Rugaciune

Ce observ aici in acest canon ,ca la cei cu probleme psihice nu se vorbeste de Euharistie !Stiam ca si acestia au dreptul daca au constiinta si o ratiune stabila !
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.05.2011, 12:35:05
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de symbian01 Vezi mesajul
Sper sa nu gresesc cand spun dar am inteles chiar ca si parintele Arsenie servea Sf Impartasanie celor posedati ,daca erau linistiti (probabil nu in criza sau transa demonica ,delir sau altele ,adica erau in mom de luciditate)
Citeste cartile parintelui Ilarion Argatu si te vei lamuri. Daca omul poate primi Sfanta Impartasanie atuci de ce sa nu o primeasca?

Hristos spune: "pe cel ce vine la Mine Eu nu il voi scoate afara" (Ioan cap 6). Participarea Taina Sfintei Euharistii se face conform randuielii bisericii, dupa Taina Sfintei Spovedanii.

Din nefericire cel rau nu suporta Sfintentia lui Hristos si se manifesta ca atare la Sfintele Slujbe ale Bisericii lui Hristos (Sfanta Euharistie, Sfanta Spovedanie, Sfantul Maslu, Molitfele Sfantului Vasile cel Mare...)

Daca omul posedat asista la Sfanta Liturghie se pot observa manifestarile acestuia la momentele importante: Citirea Sfintei Evanghelii, Iesirea cu Sfintele Daruri, Eplicleza, Sfanta Impartasanie...

Gradele de posedare ale omului sunt diferite. Din nefericeire in unele cazuri demonul(ii) din om nu il lasa pe acesta sa participe la Sfintele Taine, mai ales la Taina Sfintei Euharistii. Si cand spun nu il lasa ma refer in principal la manifestari violente (atat fizic cat si verbal).
De asemnea demonul care are controlul asupra trupului omului il poate face pe om sa respinga Sfanta Impartasanie... sa o arunce.

Am vazut personal cum in unele cazuri presoane demonizate, aparent linistite, se napusteau violent asupra preotului ca sa rastoarne Sfantul Potir... stiu demonii ca acolo este adevarat Trupul si sangele Domnului Iisus Hristos. De asemenea se napusteau asupra preotului dorind sa rupa Sfanta Evanghelie caci "Cuvantul Domnului este viu si lucrator" dupa cum spune Sfantul Pavel.

De aceea preotul trebuie sa fie cu mare bagare de seama sa vada daca este posibil cu ajutorul Domnului sa impartaseaca pe omul care vine la Hristos pentrua fi dezlegat de robia cumplita a posedarii diavolesti. Daca nu este posibil atunci trebuie acceptata situatia. Cel posedat se va impartasi alta data cu voia si cu ajutorul Domnului Iisus Hristos, fara de care nu putem face nimic (Ioan 15,5).

Doamne ajuta. Har si pace.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Euharistia - Întîlnirea Cu Hristos iRoDiOn Impartasania (Taina Euharistiei) 3 05.12.2014 15:56:39
Ce este Euharistia? adiandrea6 Biserici Protestante 322 12.10.2010 19:43:34
Jertfa Euharistică sau Euharistia ca Jertfă doctor_faustus Impartasania (Taina Euharistiei) 0 10.10.2010 19:41:27
Euharistia alecsandru Impartasania (Taina Euharistiei) 42 21.05.2009 15:17:52