Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.02.2008, 22:01:52
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.536
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Deja este discriminare. Nu mi se pare corect ca job-ul sa fie conditionat/influentat de aparteneta religioasa.
Amice ai un mare talent de a face din tintar armasar. Asta este o simpla referinta, o dovada in plus al caracterului candidatului, nu o conditie de angajare
de ex, preotul stie daca esti punctual sau nu, de cuvint sau nu:cool:
Reply With Quote
  #12  
Vechi 22.02.2008, 22:10:38
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.536
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianB
Stie cineva cum pot obtine o recomandare de la preot pentru angajare? Se poate obtine asa ceva? Firma unde urmeaza sa lucrez tine cont si de asa ceva.
...si este bine ca unele firme au inceput sa ceara asa ceva. Asta este inceputul bun unei comunitati crestine, cind biserica si preotul este implicat in procesul de angajare al crestinilor, pe cei care nu dau pe la biserica ii face sa reconsidere pozitia lor si deasemenea pentru restul lumii, care este in buna parte atee, este un bun exemplu, prin asta aratind ca Preotul este cineva important pe care apreciat de SEFI.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 25.02.2008, 11:55:31
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Amice ai un mare talent de a face din tintar armasar. Asta este o simpla referinta, o dovada in plus al caracterului candidatului, nu o conditie de angajare
de ex, preotul stie daca esti punctual sau nu, de cuvint sau nu:cool:
Prietene, daca maine te duci sa te angajezi inginer chimist la o companie farmaceutica, pe un post de 2000 de euro lunar, si aia te resping fara prea multe vorbe pe motiv ca nu prea dai pe la biserica care trebuie (cacofonie!!!)...ti se pare OK?

Preotul da recomandari privind punctualitatea? Cred ca ultimul angajator este mai in masura.

Ca sa fiu mai concret: faptul ca ti se cer referinte religioase (iar angajarea este influentata de ele) pentru a te angaja intr-o institutie care nu este eclesiala, constituie o incalcare a Constitutiei!


Reply With Quote
  #14  
Vechi 25.02.2008, 12:01:02
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
...si este bine ca unele firme au inceput sa ceara asa ceva. Asta este inceputul bun unei comunitati crestine, cind biserica si preotul este implicat in procesul de angajare al crestinilor, pe cei care nu dau pe la biserica ii face sa reconsidere pozitia lor si deasemenea pentru restul lumii, care este in buna parte atee, este un bun exemplu, prin asta aratind ca Preotul este cineva important pe care apreciat de SEFI.
Si daca firma este a unor membri ai unei grupari religioase obscure, iar eu vreau postul de sculer-matriter...ce legatura are asta cu aparteneta religioasa? Poata aia nu sufera ortodocsii ,iar eu vreau doar sa castig o paine....
Conteaza cum iese spanul la strung daca sunt ortodox sau de alta religie?
Sau prietenul meu catolic, care are peste 200 de angajati, sa-i trimita maine angajatii sa vina cu referinte de la preot, iar care nu-s catolici, sa-i dea afara? Chiar daca 99% sunt ortodocsi!


Reply With Quote
  #15  
Vechi 23.03.2008, 14:06:46
bitza bitza is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.03.2008
Mesaje: 48
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Citat:
În prealabil postat de Mirean
Deja este discriminare. Nu mi se pare corect ca job-ul sa fie conditionat/influentat de aparteneta religioasa.
Amice ai un mare talent de a face din tintar armasar. Asta este o simpla referinta, o dovada in plus al caracterului candidatului, nu o conditie de angajare
de ex, preotul stie daca esti punctual sau nu, de cuvint sau nu:cool:
CARACTERUL UNUI OM NU ARE LEGATURA CU RELIGIA SA .......IAR LA FAZA CU PUNCTUALITATEA,POTI SA NU FII CRESTIN SI TOTUSI SA FII PUNCTUAL CAND PROMITI CEVA,DECI E IRELEVANT......:D
Reply With Quote
  #16  
Vechi 24.03.2008, 00:20:56
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de CristianB
Este vorba despre o companie multinationala care nu are legatura cu biserica dar ei se autointituleaza si "crestini". Ma rog, treaba lor. Ma interesa daca se poate obtine un asemenea act daca intru intr-o biserica si vorbesc cu un preot. Multumesc mult pentru raspunsuri.
Se poate obtine. Dar este cel putin ilegal ca pentru angajarea intr-o multinationala sa fi conditionata/influentata de chestiuni de natura religioasa.
Ceea ce mi se pare mie ca e "ilegal" , este faptul de a cere asemenea act de la preot, daca in mod normal nici nu dai pe la biserica. Mi se pare un lucru bun acest act; poate asa vor fi mai interesati unii tineri sa calce pragul bisericii.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 24.03.2008, 07:41:01
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Ceea ce mi se pare mie ca e "ilegal" , este faptul de a cere asemenea act de la preot, daca in mod normal nici nu dai pe la biserica. Mi se pare un lucru bun acest act; poate asa vor fi mai interesati unii tineri sa calce pragul bisericii.
Sa zicem ca locuiesti intr-o tara predominant catolica/protestanta. Si sa presupunem ca aia nu angajeaza ortodocsi...
Mai departe vezi tu...

Oricum, dragoste cu de-a sila nu se poate. Faptul ca o referinta i-ar aduce pe tineri la biserica (aproape cu arcanul) nu ii face sa si inteleaga ceva din asta. Ar fi un act mecanic, inutil aproape...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 24.03.2008, 12:14:46
istoica istoica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2008
Mesaje: 112
Implicit

Daca as avea o firma, as prefera sa angajez ortodocsi, pentru ca as sti sa lucrez cu ei. Poate ca as avea si multe deziluzii.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 24.03.2008, 12:44:47
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de istoica
Daca as avea o firma, as prefera sa angajez ortodocsi, pentru ca as sti sa lucrez cu ei. Poate ca as avea si multe deziluzii.
Daca as avea o firma, criteriile religioase nu ar conta la angajare.
Dar daca pentru tine sunt atat de importante, iti recomand sa citesti Max Weber - "Etica protestanta si spiritul capitalismului". ;)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 24.03.2008, 17:28:32
istoica istoica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2008
Mesaje: 112
Implicit

Ce gandesc eu despre un orodox practicant: om cu frica de Dumnezeu! Si atunci: nu ma minte, nu ma fura, nu trage chiulul. Normal ca ma intereseaza si pregatirea lui profesionala. Dar intre ceea ce gandesc eu si realitate este oarece diferenta. D-aia ziceam ceva de dezamagire.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Recomandare duhovnic Drumul taberei (Bucuresti) si alte intrebari Petre. Intrebari utilizatori 1 04.04.2012 18:24:21
O recomandare cred_cu_adevarat Generalitati 3 27.11.2011 19:01:43
întrebare + recomandare VladCat Generalitati 5 20.07.2011 10:48:19
Recomandare miahid Despre Biserica Ortodoxa in general 63 16.01.2011 00:36:21
recomandare emilliann Generalitati 6 27.01.2009 01:08:17