Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.09.2009, 15:05:40
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Acatist, paraclis, psalmi- cum se citesc?

Nu de multa vreme mi s-a intamplat ceva neplacut din partea unui om, dupa cum zice lumea si dupa cum s-a dovedit in timp, periculos, pe care nu e bine sa ti-l faci dusman. Nici nu aveam intentia asta, insa aparandu-mi munca m-am lovit de acesta si m-am ales cu amenintarea ca va avea "grija" de mine, avand in vedere banii, relatiile, pilele, etc de care dispune. Eu ma bazam doar pe profesionalismul si munca mea, insa azi nu se mai poarta chestiile astea..... Mergeam necajita spre casa si in gand ziceam: Doamne, unde sa gasesc ajutor ca eu nu am bani, nu am relatii, nu am pile, eu nu am nimic, sunt singura, singura... gandindu-ma ca eu nu ma pot lupta cu astia cu bani, relatii, care taie si spanzura azi dupa bunul plac, calcand pe oameni doar pentru ca nu spun saru-mana frumos si nu fac sluj la excroci....aproape ca plangeam pe strada. La doi pasi in fata mea am vazut o carticica, jos, m-am uitat la ea, am vazut imaginea de pe coperta, o icoana, Maica cu Pruncul Sfant, am mai facut un pas in fata trecand pe langa carticica, apoi m-am intors, am ridicat-o, m-am uitat si am intrebat in jur daca nu a scapat-o cineva pe jos. Nimeni nu zicea nimic. Am luat-o si pe loc mi-am dat seama ca acesta era raspunsul la intrebarea mea:acolo era ajutorul meu, este o carticica cu 4 acatiste si un paraclis, dintre care primul era al "Maicii Domnului bucuria celor necajiti"!
Uitasem ca acolo e ajutorul meu, si al nostru al tuturor.
Cand am ajuns acasa am citit acatistul, apoi iar am citit, am mai adaugat un alt paraclis (al Sf Ioan Rusul, pe care tot asa printr-o minune a Maicii Domnului l-am primit!).
Am intrebat un preot care mi-a iesit in cale, ce sa fac in necazul meu, i-am povestit minunea cu carticica gasita, daca pot sa le citresc acasa, cand imi zic rugaciunile, dansul a zis ca da si mi-a mai dat o carticica cu un acatist....

Intrebarea mea: atunci cand simtim nevoia sau avem un necaz, o bucurie, o multumire, putem citi acatiste, paraclise, psalmi, acasa? sau trebuie citite dupa o anume randuiala, trebuie sa mergem sa cerem voie sau binecuvantare la preot? Cum trebuie procedat?
Daca cineva stie mai multe despre aceste randuieli il rog sa-mi spna si mie.
multumesc.
Doamne-ajuta!
Reply With Quote
 

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
paraclis ionutt Muzica Bisericeasca 0 19.04.2012 12:55:10
Diferenta intre Paraclis si Acatist andrutza151 Rugaciuni 2 03.03.2011 11:18:18
de ce nu este cantarea 2 in paraclis? ghost7 Rugaciuni 1 05.04.2010 21:46:45
care este diferenta intre paraclis si acatist? annajanette Generalitati 3 10.03.2010 00:12:10
psalmi padrevicentiu Generalitati 4 21.10.2007 21:32:43