Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.03.2024, 20:08:45
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Într-o vreme avea comentarii interesante, nu știu situația cu mitropolia de care aparține, credeam că ține de Pireu, nu am mai urmărit.

Poate în viitor vor fi mulți preoți caterisiți care nu vor uniunea cu Papa sau alte deviații, dacă se vorbește că din 2025 de când pică Paștile comun se vor pune bazele unei religii universale, depinde și treaba cu caterisirea.

Dacă l-ar caterisi pe ÎPS Teodosie într-un abuz de putere, nu cred că ar avea vreo relevanță acea caterisire.
Nu e vorba numai de caterisire dar cine e el, un preot de mir care trăiește bine-mersi în Irlanda, să conteste sfințenia celui mai mare duhovnic român din veacul XX și a celui mai mare teolog român, amândoi mărturisitori în timpul regimului comunist? Omul e clar un agitator în căutare de atenție, nu trebuie promovată dezbinarea pe care încearcă să o introducă în Biserică. Mai sunt alții ca el care se dau sfinți pe internet dar n-am auzit ce jertfe au făcut ei pentru credință să vorbească?
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote