Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 16.12.2010, 09:30:23
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Unhappy vesti triste

fratilor, vedem doar ce se petrece in curtile vecinilor:dar ce se intampla la noi cum se numeste?
sa ne rugam ca Dumnezeu sa ne dea dragoste, sa ne fereasca a-i judeca pe altii, si sa ne tine aproape de El, ca sa nu deviem, doar pentru a fi inrand cu lumea.

stiri triste din Gradina Maicii Domnului

festival de jazz-http://www.agenda.ro/news/news/31869/festival-de-jazz-si-teatru-la-manastirea-partos.html

concert de muzica clasica--http://www.agenda.ro/news/news/31869/festival-de-jazz-si-teatru-la-manastirea-partos.html

duminica in care s-a slujit o singura sfanta Liturghie in tot Judetul---http://www.sf-esc.ro/files/interiorbaragan88.pdf...
si lista poate continua...
sa ne rugam fratilor, sa se mai poata sluji Sfanta Liturghie in biserica, caci pentru ea mai tine Dumnezeu lumea...
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #52  
Vechi 16.12.2010, 10:59:43
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de paradosis Vezi mesajul
Va tot aud pomenind de “Sfintii Inchisorilor” si nu stiu exact la cine va referiti? Daca aceia sint legionarii, politicienii si autoritatile statului pe care bolsevicii i-au intemnitat, chiar daca in inchisoare l-au gasit pe Dumnezeu, nu inseamna ca sint si martiri pentru Credinta. Nici unul din ei nu a fost inchis pentru ca era crestin si pentru marturisirea sa crestina. Nu spun asta pentru a-i discredita, dar mi se pare intelept sa pastram simtul masurii si sa ne controlam emotiile. Cit priveste exemplul lor, ma indoiesc ca are mare relevanta pentru tine. Acei oameni cu siguranta nu-l pomeneau la slujbele pe care le faceau in ascuns pe Prea-Fericitul Iustinian Marina si foarte probabil marturisirea lor de credinta era cu adevarat ortodoxa. Tu, in schimb, cu toate ca esti libera, ai ales sa ramii in Biserica ecumenista si serghianista. Esti constienta de toate implicatiile alegerii pe care o faci si crezi ca prin rivna sporita poti compensa abaterea de la credinta. Din pacate, atita timp cit nu ai un motiv sufficient de puternic ca sa procedezi asa (si oare care ar putea fi acela cind atitia sfinti si-au dat viata pentru credinta?), ma indoiesc ca jertfa ta poate compensa.

Cred ca am mai spus-o: nici un preot nu poate fi mai ortodox decit episcopul sau, iar euharistul nu este al preotului, ci al episcopului, preotul fiind doar un delegat al ierarhului. Daca n-ai facut-o pina acuma, iti recomand sa citesti aici: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=7881, posturile 7 – 15 (in special 10 – 15), un articol foarte bun scris chiar de catre unul dintre episcopii vostri. Acel preot pe care tu il cauti insa, ortodox in marturisire, dar care pomeneste eretici la slujba si face euharistul pentru ei, nu exista, din simplul motiv ca un asemenea preot nu poate fi ortodox. Probabil cuvintele Sf. Ioan sint scoase din context pentru ca Duhul Sfint este prezent in Taine indifferent de starea spirituala a credinciosilor sau a preotului atita timp cit episcopul locului marturiseste ortodoxia. Si iarasi, esti dispusa sa faci orice efort, numai ceea ce trebuie ca ortodox nu!

Masoni exista probabil peste tot, dar nu asta trebuie sa ne preocupe, ci marturisirea publica de credinta a episcopului, succesiunea apostolica si, eventual, cu cine se afla in comuniune. Pina la “schimbare”, cred ca ar trebui sa-ti faci doar un strop te curaj ca sa mergi sa vezi cu proprii ochi, ceea ce nu te obliga la nimic. Daca Lavrentie de Cernigov al Bisericii lui Stalin este sfint, atunci cu siguranta toti martirii Bisericii Ruse si ai celei din catacombe au sfirsit in iad.

E drept, tu nu ai raspunderea unui ierarh sau preot, dar in ceea ce priveste credinta ai aceeasi obligatie ca ortodox: sa o marturisesti si sa o aperi.

Da, cred ca asta si trebuie sa faci, tine mintea deschisa, citeste, roaga-te si Dumnezeu iti va arata drumul si-ti va da putere. Ma rog si eu Lui sa iti ajute!

Cred ca traim inca vremuri bune cind scapa nu numai cine poate, ci si cel care vrea.
Eu zic sa folosim acelasi cantar pentru toata lumea. Caci se pare ca vrei sa fii mai ingaduitor cu masonii de pe stil vechi decat cu Sfintii Inchisorilor si cu Sfantul Lavrentie de Cernigov. Pai asa ceva nu mi se pare normal.

Paseste in varful degetelor cand vorbesti despre sfinti, caci nu stii tu ce putere au chiar daca anumite aspecte din viata lor nu-ti convin. Nu le cunosti pocainta pentru greselile savarsite si nici modul cum a primit Dumnezeu jertfa fiecaruia.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 16.12.2010, 12:50:10
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de paradosis Vezi mesajul
Va tot aud pomenind de “Sfintii Inchisorilor” si nu stiu exact la cine va referiti? Daca aceia sint legionarii, politicienii si autoritatile statului pe care bolsevicii i-au intemnitat, chiar daca in inchisoare l-au gasit pe Dumnezeu, nu inseamna ca sint si martiri pentru Credinta. Nici unul din ei nu a fost inchis pentru ca era crestin si pentru marturisirea sa crestina. Nu spun asta pentru a-i discredita, dar mi se pare intelept sa pastram simtul masurii si sa ne controlam emotiile.
Scuze pentru off topic:
Iti recomnd cartea ,,Sfantul Inchisorilor'' al carui cordonator este monahul Moise (supranumit badea Cartan al zilelor noastre).
facut o analiza deosebit de competenta si obiectiva asupra acestui subiect. Crede-ma ca altfel vei vedea lucrurile prin prisma acestei carti!
Reply With Quote
  #54  
Vechi 16.12.2010, 14:01:41
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Mie problema mi se pare deja transata, canonul apostolic zici ca a fost scris exact pentru situatia in care singur s-a pus patriarhul sarb.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 16.12.2010, 14:18:25
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Mie problema mi se pare deja transata, canonul apostolic zici ca a fost scris exact pentru situatia in care singur s-a pus patriarhul sarb.
Fără a mă referi la topic, vreau să-mi exprim aprecierea pentru mesajele lui Horațiu, care spre deosebire de alți atei de pe forum arată o dorință reală de a fi util și amabil.

ai2, cocacoc ar trebui să-i luați exemplul.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #56  
Vechi 16.12.2010, 14:52:55
mehe_i mehe_i is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.05.2010
Locație: Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Pacat ca nu erau aparete foto pe vremea lui Hristos si cineva sa fi facut o poza cu El aprinzand lumanari de Hanukka (ceea ce cred ca a facut, dat fiind ca stim ca era un evreu care respecta Legea si traditia evreiasca).

Cred ca si asa s-ar fi gasit cativa drept credinciosi astazi care sa spuna ca Hristos ar trebui anatemizat fiindca s-a dat cu evreii.

Nu spun ca e bine sau rau ceea ce s-a intamplat acolo. Pur si simplu nu prea imi dau seama care este rostul, dar asta este alta discutie.
Super tare! Total de acord cu tine. Daca as pleca la oxford sa fac un master in teologie la diferite culte, ar trebui sa fiu anatematizat. Hai sa fim seriosi. Daca SUA ar declara razboi Romaniei si Patriarhul Daniel ar ajuta tara printr-o vizita la Washington si prin participarea la o slujba la iehovisti, ar trebui anatematizat? HAI...
Reply With Quote
  #57  
Vechi 16.12.2010, 16:20:54
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

La Hanuka se celebreaza din ce se zice reconsacrarea templului iudaic impreuna cu acele absurditati iudaice de au inselat dracii pe unii iudaisti sa le zica referitor la lumina.

Acest templu o fi reconsacrat dar la rastignirea lui Dumnezeu Iisus Hristos a fost de-consacrat de Dumnezeu insusi.
Ca vedeti ce perdeaua templului s-a rupt in doua.
Ca doar si zice Dumnezeu Iisus Hristos:
"34.Ierusalime, Ierusalime, care omori pe prooroci și ucizi cu pietre pe cei trimiși la tine, de câte ori am voit să adun pe fiii tăi, cum adună pasărea puii săi sub aripi, dar n-ați voit.
35. Iată vi se lasă casa voastră pustie, că adevărat grăiesc vouă. Nu Mă veți mai vedea până ce va veni vremea când veți zice: Binecuvântat este Cel ce vine întru numele Domnului!"
Asa ca pentru crestini nu se mai praznuieste Hanuka.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 16.12.2010, 16:38:24
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Mie problema mi se pare deja transata, canonul apostolic zici ca a fost scris exact pentru situatia in care singur s-a pus patriarhul sarb.
Nu este chiar asa.
Canonul respectiv a fost scris in alt conbtext decat traim noi acum, in care crestinii trebuiau sa se distinga de evrei;
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #59  
Vechi 16.12.2010, 16:49:39
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Nu este chiar asa.
Canonul respectiv a fost scris in alt conbtext decat traim noi acum, in care crestinii trebuiau sa se distinga de evrei;
Dar parerea mea este ca intotdeauna crestinii trebuie sa se distinga de evrei sau alti ne-crestini. Asa a fost acum 1500 de ani, asa este si acum. Adevarul-adevarat este ca unul, si cel mai important, motiv pentru care noi suntem crestini si nu altceva este fiindca noi credem ca il avem pe Dumnezeu, ca felul in care credem noi este revelat , pe cand ceilalti nu, si cred ca este bine sa se pastreze distinctia.

Nu, nu cred ca este o blasfemie sa aprinzi lumanari de hanukkah. Pe de alta parte nu inteleg de ce unii episcopi aleg sa participe la lucrurile astea cand stiu ca se va crea tulburare de care nu este nevoie. Pe de alta parte, trebuie sa ne gandim si la misiunea Bisericii, aceea de a aduce pe toti oamenii la lumina Adevarului. Ii va ajuta actiunea de mai sus pe evrei sa vina la adevarata credinta? Probabil ca nu, dimpotriva, se creaza un fel de amagire cum ca e OK sa fii evreu...si nu este.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #60  
Vechi 16.12.2010, 17:09:01
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Fără a mă referi la topic, vreau să-mi exprim aprecierea pentru mesajele lui Horațiu, care spre deosebire de alți atei de pe forum arată o dorință reală de a fi util și amabil.

ai2, cocacoc ar trebui să-i luați exemplul.
Mersi de aprecieri, dar nu este cazul, ma apreciezi (cred eu) doar pentru ca am aceeasi opinie cu tine.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lepadarea de sine si chipul Lui Dumnezeu in om. MariS_ Din Noul Testament 36 24.08.2011 14:23:00
Patriarhul Pavle al Serbiei va fi înmormântat mâine , 19 noiembrie 2009 cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 0 18.11.2009 21:13:19
A murit Patriarhul Pavle al Serbiei Hector Stiri, actualitati, anunturi 16 18.11.2009 14:22:32
moartea patriarhului Alexei alexandrumelenteev Despre Biserica Ortodoxa in general 1 06.12.2008 15:17:41