Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 20.04.2011, 13:37:04
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
"Catehismul ortodox" nu exista.
Exista catehismul BC.
La ortodocsi Duhul Sfant conduce Biserica ,prin oamenii duhovnicesti.
Iar eu unul pe parintele Cleopa sau pe parintele Staniloae nu i-am vazut condamnand asa tare homosexualitatea,prin putinul de l-am mai citit si eu.
Chiar pe la scrierile parintelui Cleopa nu am vazut vreodata sa se aduca vorba despre aceasta problema.
Sau se faca acest pacat cel mai grav pacat din toate.
Sigur ca exista catehismul ortodox, trebuie sa stim in ce credem Iata aici pe cel scurt: http://www.credo.ro/catehism.php Exista si mai detaliat, era si pe site-ul Patriarhiei (din ce stiu e alcatuit de parintele Cleopa).
Iar despre pacatul homosexualitatii chiar parintele Cleopa spune in canoanele pentru pacate, in cazul sodomiei se da 20 de ani oprire de la impartasanie si la fel si pentru "cu dobitoace". Mai mare e doar uciderea de voie, 25 de ani (fara voie este 10 ani).
Reply With Quote
  #52  
Vechi 20.04.2011, 16:38:39
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Cosider ca acesti oameni trebuie sustinuti.

"Singurul lucru necesar pentru ca raul sa triumfe este ca oamenii buni sa nu faca nimic" Emund Burke

http://ziarero.antena3.ro/1303274306...steaza_oficial

http://roncea.ro/2011/04/18/video-ex...te-boala-grea/

http://www.youtube.com/watch?v=Z-D_w...layer_embedded
Attached Images
File Type: jpg 40acc98.jpg (10,6 KB, 4 views)
Reply With Quote
  #53  
Vechi 20.04.2011, 16:40:07
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Sigur ca exista catehismul ortodox, trebuie sa stim in ce credem Iata aici pe cel scurt: http://www.credo.ro/catehism.php Exista si mai detaliat, era si pe site-ul Patriarhiei (din ce stiu e alcatuit de parintele Cleopa).
Iar despre pacatul homosexualitatii chiar parintele Cleopa spune in canoanele pentru pacate, in cazul sodomiei se da 20 de ani oprire de la impartasanie si la fel si pentru "cu dobitoace". Mai mare e doar uciderea de voie, 25 de ani (fara voie este 10 ani).
Acela e o incercare a celor de la siteul de credo de a face asa un rezumat al invataturii crestine ortodoxe.
Dar credinta crestin ortodoxa fara insuflare de la Duhul Sfant si fara a fi sufletul transfigurat si transfigurat etc de Duhul Sfant nu se intelege.
Eu nu pretind ca am inteles credinta crestin ortodoxa,dar nu am observat sa se zica de aceasta boala sufleteasca si trupeasca (sodomia) ca ar fi cea mai grea din toate.
Apoi iar nu am vazut pe parintele Cleopa sa zica ca se da 20 de ani la cei care ar suferi de aceasta boala oprire de la Sfanta Impartasanie,unde ai vazut fratia ta scris asa ceva,de parintele Cleopa?

Ia ma vezi fratia ta la canoanele Sfantului Vasile cel Mare,canonul 7 se refera la "stricatorii de parte barbateasca" adica la cei care violeaza barbati,dar nu la homosexuali care se impreuneaza unul cu altul de bunavoie,pentru care e canonul 62,care ce zice?
Ca se da aceeasi oprire de la Sfanta Impartasanie pentru acest pacat ca si pentru pacatul adulterului:
" 62 Vasile cel Mare
OSÂNDA DESFRÂULUI CU BĂRBAȚI
Celui ce a arătat imoralitate în cele bărbătești i se va hotărî timpul de penitență ca celui ce nelegiuiește întru adulter."
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 20.04.2011, 16:54:26
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

@ mihailt

1. Uite aici.. 15 ani oprire de la impartasanie conform Molitfelnicului.

2. Curvia, adulterul nu sunt pacate "mici", dimpotriva.

3. Ce daca nu e cel mai grav pacat? Efectul nu este acelasi?

4. alt pacat este sa iei binele drept rau, sa iei intunericul drept lumina.. da, acesta poate fi mai grav decat homosexualitatea. Ca nici tu nu te mantuiesti, nici pe altii nu-i lasi.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 20.04.2011, 17:26:32
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Acela e o incercare a celor de la siteul de credo de a face asa un rezumat al invataturii crestine ortodoxe.
Dar credinta crestin ortodoxa fara insuflare de la Duhul Sfant si fara a fi sufletul transfigurat si transfigurat etc de Duhul Sfant nu se intelege.
Eu nu pretind ca am inteles credinta crestin ortodoxa,dar nu am observat sa se zica de aceasta boala sufleteasca si trupeasca (sodomia) ca ar fi cea mai grea din toate.
Apoi iar nu am vazut pe parintele Cleopa sa zica ca se da 20 de ani la cei care ar suferi de aceasta boala oprire de la Sfanta Impartasanie,unde ai vazut fratia ta scris asa ceva,de parintele Cleopa?

Ia ma vezi fratia ta la canoanele Sfantului Vasile cel Mare,canonul 7 se refera la "stricatorii de parte barbateasca" adica la cei care violeaza barbati,dar nu la homosexuali care se impreuneaza unul cu altul de bunavoie,pentru care e canonul 62,care ce zice?
Ca se da aceeasi oprire de la Sfanta Impartasanie pentru acest pacat ca si pentru pacatul adulterului:
" 62 Vasile cel Mare
OSÂNDA DESFRÂULUI CU BĂRBAȚI
Celui ce a arătat imoralitate în cele bărbătești i se va hotărî timpul de penitență ca celui ce
nelegiuiește întru adulter."
Asadar,care este penitenta pt adulter???
Crezi ca este una mica???
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 20.04.2011, 17:28:26
Ghezuroiu George Ghezuroiu George is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Locație: Jimbolia jud. Timis
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Thumbs up

Va dau cea mai mare dreptate,maine poimaine apare si parada lesbienelor,a gay-lor si mai stiu eu ce fanatici!Stiti ce ma irita cel mai tare?ca preotii care ar trebui sa lupte cu vehementa impotriva acestor indivizi ii cununa si li se mai da dreptul si sa infieze copii!Nu ma refer la noi in tara ca inca nu am auzit de cununii la noi.Dar totusi spuneti-mi ce o sa inteleaga copilul sau copiii aceia in acel climat homosexual?nu o sa stie de ce alti copii au parinti diferiti de ai lor sau in cel mai rau caz din vina acestor parinti homosexuali vor fii respinsi,marginalizati.Si totusi ei nu au nici o vina!practic nu avem la ce sa ne mai asteptam,Sfarsitul e aproape!DUMNEZEU sa ne apere pe toti!
Reply With Quote
  #57  
Vechi 20.04.2011, 17:50:19
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit niste ganduri

Ma nemultumeste ca se pune egal intre respingerea homosexualitatii si respingerea omului.

Homosexualitatea este o plaga sociala, gasesc normal sa se lupte impoptriva ei.
Cand ei fac parada.. nu se mai pune problema drepturilor lor, ci problema drepturilor mele si ale copiilor mei!
Exista oare un drept al copiilor la inocenta?


Cei care apara drepturile homosexualilor au cunoscut homosexuali? Si ce parere au ? Sunt zdraveni la cap si echilibrati psihic?
Eu am cunoscut cativa (plus o lesbiana, plus un transsexual) si nu pot afirma ca sunt sanatosi si echilibrati. Sunt in suferinta. Au nevoie de tratament, nu de drepturi. (Si sotul are colegi homosexuali si e de aceeasi parere: au probleme. Cu toate ca sunt acceptati, integrati, bla, bla.. au probleme serioase).

Ca sa facem o paralela pt intelegerea situatiei.. Daca ne este mila de betivi (alt viciu sever), modul normal de gestionare a situatiei este sa-i batem pe spate spunand "este ok, este doar alegerea ta.." sau "este ok, asa te-ai nascut, n-ai ce-i face!" (ca este TOT AIA)? Si eventual sa le facem parada.
Nu este mai normal ca din mila sa-i tratam, nu sa le dam "drepturi"?
Reply With Quote
  #58  
Vechi 20.04.2011, 18:01:04
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Mai frate relatiile homosexuale se fac cu acordul celor doi,intre persoane majore,nu cred ca se poate compara asa ceva cu pedofilia care inseamna violarea sau ademenirea unui minor/minora spre a intretine relatii sexuale de o persoana majora sau cu zoofolia care inseamna violarea unui animal sau cu mai stiu eu cu ce.
"Acordul" este doar o problema de definire a situatiei.

Cand Kinsey (cunoscutul "sexolog" homosexual) a facut studiile privind orgasmul la copii (ati citit bine), s-a pus problema (fff rar - pt ca era sponsorizat de organizatii importante) acordului copiilor. Adica.. cum a obtinut datele? Nu cumva au fost abuzuri, violuri, incesturi in studiile "stiintifice"?
El a spus ca acordul copilului este determinat de situatie, uneori si un ZAMBET al copilului inseamna acord!

Habar nu aveti ce aparati cand aparati "drepturile" homosexualilor!
Urmatorii pe linie sunt pedofilii cu scaderea varstei consensuale si... tot asa.
Chiar si educatia sexuala si autoerotica din scoli indica clar directia de regres a societatii.

Mai cititi si asta:
http://www.homosexualitate.ro/frauda.html
Reply With Quote
  #59  
Vechi 20.04.2011, 18:04:15
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Nu este mai normal ca din mila sa-i tratam, nu sa le dam "drepturi"?
normal ar fi sa fim cu totii sfinti, dar nu suntem.
este o alegere? o neputinta? sau ceva firesc?

cum ai vedea tu tratamentul eficient al unui homosexual?
Reply With Quote
  #60  
Vechi 20.04.2011, 18:14:06
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
normal ar fi sa fim cu totii sfinti, dar nu suntem.
este o alegere? o neputinta? sau ceva firesc?

cum ai vedea tu tratamentul eficient al unui homosexual?
De ce sa vad eu tratamentul pt ei?

Ca sa existe asa ceva trebuie indeplinite cateva conditii, din care cea mai importanta sa fie recunoasterea ANORMALITATII lor.
Iar a doua: trebuie sa vrea si ei sa fie consiliati.


Dar se stie ca nu se investeste in asa ceva, ci doar in obtinerea de "drepturi".

Si nici nu se vrea.
Pentru ca tendinta actuala este destramarea familiei (ceea ce nu a reusit comunismul -stiti ca destramarea familiei era deziderat comunist- reuseste "libertatea").
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
castrarea pedofililor miti29 Generalitati 108 19.07.2012 07:00:46
Vindecarea Homosexualilor cozia Homosexualitatea 184 28.10.2009 23:53:13
anunt pt brasov laurabv_21 Muzica Bisericeasca 0 07.03.2007 15:33:49
anunt catre oamenii din brasov laurabv_21 Stiri, actualitati, anunturi 0 27.02.2007 10:44:36