Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 28.10.2010, 20:08:05
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit Psaltirea

Este minunata!Cuvantul lui Dumnezeu cu putere multa!Nu de mult am trecut printr-o stare de neliniste , de teama.Explicabila, intr-un fel, stiindu-ma "samanta cazuta la margine de drum".Citind , mai bine zis plangand psalmii 6;66; si 76, o, minune!Dumnezeu m-a eliberat din corzile potrivnicului.Doamne, multumescu-Ti !
__________________
"Nu va temeti de cei care ucid trupul si dupa aceea nu pot face nimic mai mult...Temeti-va de acela care , dupa ce a ucis , are putere sa arunce in gheena;adevar spun, temeti-va de acesta"(Lc.12,4-5)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 28.10.2010, 20:24:57
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Versiunea Bartolomeu Anania este insotita de explicatii.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.10.2010, 20:37:06
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Fara sa para a lauda, eu am inceput sa iubesc Psaltirea si s-o inteleg mult mai tarziu dupa ce am inceput s-o citesc. Mi se parea greoaie si ii gaseam tot felul de "hachitze". Imi amintesc chiar ca am evitat sa citesc o catisma la primul grup de rugaciune, numai fiindca nu imi "cadea" mie bine cum suna, si am preferat sa citesc Paraclisul.
Mai tarziu am inceput totusi sa citesc, nu din placere, ci din obligatie. Abia dupa ce am ajuns la Sihastria si am inteles cum stau lucrurile, parca mi s-a aprins un beculet in minte. Mai apoi am descoperit si inregistrarile preotului Mircea Stoleriu (pe care le-am adaugat la semnatura) si le ascult cat se poate de des. Astfel mi se pare o delectare sa le asculti si sa le intelegi cu adevarat!
Le recomand cu caldura orisicui, dar luati seama si la modul de viata pe care il duceti. Daca ceva nu e chiar in regula, s-ar putea sa aveti probleme, fiindca Psaltirea nu face casa buna cu... stim noi cine!...
Care Psalmi zicea Pr Arsenie Boca sa nu le citim?
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 28.10.2010, 20:39:18
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Parintele Arsenie Papacioc- sa se citeasca 2 psalmi pe zi.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 28.10.2010, 22:18:47
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit !

Nu exista nici o interdictie in citirea Psalmilor , dar orice duhovnic nu va recomanda sa se citeasca mai mult de o Catisma pe zi , si obligatoriu dupa fiecare Catisma sa se citeasca Pomelnicul de la sfarsit , dar pentru linistirea cititorului de psalmi , este indicat sa se ia legatura cu duhovnicul pentru mai mult lamuriri .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 30.10.2010, 19:23:52
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Care Psalmi zicea Pr Arsenie Boca sa nu le citim?
Cei de blestem, dar parerile sunt impartite...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 30.10.2010, 20:34:32
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Ceva de folos !

http://www.ortodoxia.md/crucea-preot...lui-davidaudio
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 30.10.2010, 23:26:36
alex marian alex marian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.10.2010
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit

Foarte frumoasa dar greoaie de inteles, Psaltirea e cea mai puternica rugaciune, ii arde pe necurati cand o citim. Aduce o liniste si pace sufleteasca in orice moment, dar mai ales in momente grele,de cumpana, cele in care avem o incercare mare,suntem tristi, abatuti, si nu gasim refugiu decat in rugaciuni - Psaltirea e cheia!
Da, nu e bine sa se citeasca fara binecuvantarea duhovnicului, pot exista tulburari provocate de duhurile rele.
""Rodica50 Versiunea Bartolomeu Anania este insotita de explicatii. " Este explicat fiecare psalm in parte? Am sa o caut.

Last edited by alex marian; 30.10.2010 at 23:43:08.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 31.10.2010, 00:05:06
ap2010's Avatar
ap2010 ap2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 237
Implicit

Am cunoscut persoane care spuneau ca atunci cand au incercat sa citeasca Psaltirea au diverse necazuri care ii face sa inceteze acest lucru.Care ar fi cauza,nu sunt pregatiti sau nu li se cuvine ceea ce cer?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 31.10.2010, 00:20:24
alex marian alex marian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.10.2010
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit

Nu vorbesc din povesti, e caz real, si stim bine cu totii ca cel rau mereu isi baga coada cand e sa incepem rugaciunea, si incearca sa ne sminteasca cum poate el mai bine. O matusa de-a mea, acum ceva vreme, datorita problemelor de la servici sa gandit sa inceapa sa citeasca seara, pe langa Paraclisul Maicii Domnului si alte rugaciuni, si o catisma, gandindu-se ca asa se vor linisti lucrurile la locul de munca [acesta fiind singurul venit in familie]. Asa s-au pus la rugaciune ea si cei doi copii. Totul bine si frumos, pana cand au inceput sa citeasca din Psalmi, din acel moment au inceput fosnete prin casa de parca ar fi un geam deschis, zgomote ca de soricel care misuna prin casa ..toate acestea spre a-i intoarce de la rugaciune. Dupa aceea dupa ce ca nu au avut un somn atat de odihnitor, datorita emotiilor traite, sa dus la parintele duhovnic, ia povestit, iar acesta ia spus ca toate acestea din cauza ca nu sa dat binecuvantare, Psalmii fiind rugaciuni ff puternice, care ii agita si ii nelinistesc pe diavoli. Au primit si copii binecuvantare asa ca au inceput sa citeasca si multumita Domnului, lucurile s-au indreptat si a fost bine.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Interzisa Psaltirea?? laviniag23 Rugaciuni 79 25.05.2012 23:43:34
Psaltirea in versuri cristiboss56 Rugaciuni 70 27.01.2011 01:29:29
Psaltirea Maicii Domnului Tia Rugaciuni 24 09.10.2010 21:34:38
iubiti Creatia lui Dumnezeu maria55 Generalitati 25 28.09.2009 17:39:35
PSALTIREA jeny Despre Biserica Ortodoxa in general 4 05.05.2007 23:15:18