Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Maslul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.10.2009, 19:08:05
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Ritual la slujba de maslu - inrebare

Am observat niste lucruri la slujba de maslu, in biserici in care am fost:
1. Se sfinteste si paine si se imparte si ea la oameni. Dar nicaieri n-am gasit asta la descrierea slujbei. Se vorbeste numai de ulei si faina.
De ce oare? Mie imi place sa capat painiva proaspata, sfintita si sa ma gandesc ca ma vindeca.

2. De ce se da cu ulei si pe maini? Mai cu seama cand se stie ca primul lucru te speli pe maini. Pe frunte...mai tarziu.
Care este semnificatia cu mainile?

3. Pana la urma este bine sa se deschida la sfarsit cartea (Sf.Evanghelie mi se pare), pentru cineva anume? Am vazut ca pun preotii mainile pe capul acestei persoane si se citeste.
Poate ca tocmai asta este ritualul pentru persoana bolnava.

Si inteleg ca exista slujbe speciale (poate individuale) de maslu la cerere si altele generale, pentru toata lumea, in anumite perioade ale anului (posturi mari)?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.10.2009, 14:59:10
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Am observat niste lucruri la slujba de maslu, in biserici in care am fost:
1. Se sfinteste si paine si se imparte si ea la oameni. Dar nicaieri n-am gasit asta la descrierea slujbei. Se vorbeste numai de ulei si faina.
De ce oare? Mie imi place sa capat painiva proaspata, sfintita si sa ma gandesc ca ma vindeca.

2. De ce se da cu ulei si pe maini? Mai cu seama cand se stie ca primul lucru te speli pe maini. Pe frunte...mai tarziu.
Care este semnificatia cu mainile?

3. Pana la urma este bine sa se deschida la sfarsit cartea (Sf.Evanghelie mi se pare), pentru cineva anume? Am vazut ca pun preotii mainile pe capul acestei persoane si se citeste.
Poate ca tocmai asta este ritualul pentru persoana bolnava.

Si inteleg ca exista slujbe speciale (poate individuale) de maslu la cerere si altele generale, pentru toata lumea, in anumite perioade ale anului (posturi mari)?
Încerc să-ți răspund la câteva întrebări după a mea puțină știință.
1. Mirenii obișnuiesc să pună la Sf. Maslu și pâine pe masă din diferite motive:este mai ieftină și se poate consuma imediat de către cei bolnavi sau cei care au participat la sf. Maslu.Nu este nici necesar dar nici greșit.
2.Dacă credinciosul întinde mâinile să le ungă cu undelemn ce să facă preoții,să le respingă? Nu cred că este necesar dar nici greșit nu este.
3.Cartea se deschide de către unii preoți la cererea crdincioșilor care cred(în mod eronat)că ar semnifica ceva culoarea scrisului.Este greșit să se deschidă de către un credincios evanghelia.
4.Sf.Maslu se poate face și în alt loc decât în biserică.La cererea cuiva care are un bolnav acasă se poate face la capul bolnavului dar și de către cineva care dorește să facă această slujbă la el acasă.Noi facem oridecâteori simțim nevoia aghiasmă și Sf.Maslu acasă la noi. În posturi se poate face în orice zi iar când nu este post mirecurea și vinerea.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.10.2009, 15:13:56
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

De ce ulei? Sfantul Iacov spune : "Daca este cineva bolnav, sa cheme pe preotii Bisericii si sa se roage pentru el, dupa ce-l vor unge cu untdelemn in numele Domnului... (Iacov, 5, 14-16)

De ce se da cu ulei pe maini? Ca trupul sa fie sfintit. In vechime, inainte ca slujba undelemnului sa evolueze la randuiala largita din zilele noastre, se pare ca se savarsea o singura ungere, dupa rugaciunile de sfintire. In zilele noastre se obisnuieste sa se faca de sapte ori. Manuscrisele amintesc de trei locuri in care trebuie facuta ungerea: fruntea, urechile si mainile. Astazi, exista practica de a unge fata si mainile.

Cat despre deschiderea cartii la Slujba Sfantului Maslu, va rog sa cititi acest articol al parintelui Necula: Ce este "deschiderea cartii" si daca este justificata?
http://www.crestinortodox.ro/diverse/69748-ce-este-deschiderea-cartii-si-daca-este-justificata
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.10.2009, 15:25:26
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Am observat niste lucruri la slujba de maslu, in biserici in care am fost:
1. Se sfinteste si paine si se imparte si ea la oameni. Dar nicaieri n-am gasit asta la descrierea slujbei. Se vorbeste numai de ulei si faina.
De ce oare? Mie imi place sa capat painiva proaspata, sfintita si sa ma gandesc ca ma vindeca.

2. De ce se da cu ulei si pe maini? Mai cu seama cand se stie ca primul lucru te speli pe maini. Pe frunte...mai tarziu.
Care este semnificatia cu mainile?

3. Pana la urma este bine sa se deschida la sfarsit cartea (Sf.Evanghelie mi se pare), pentru cineva anume? Am vazut ca pun preotii mainile pe capul acestei persoane si se citeste.
Poate ca tocmai asta este ritualul pentru persoana bolnava.

Si inteleg ca exista slujbe speciale (poate individuale) de maslu la cerere si altele generale, pentru toata lumea, in anumite perioade ale anului (posturi mari)?
Am sa incerc sa raspund pe rand. Mai intai am sa ofer un raspuns legat de ritualul "deschiderii cartii".
Una din practicile legate de savarsirea Sfan*tului Maslu este si „deschiderea cartii". In randuiala acestei Taine, dupa ultima rugaciune si ungere se prescrie ca preotul care conduce soborul sa ia Sfanta Evanghelie, sa o dea bolnavului sa o sarute si sa o deschida. Preotii slujitori o tin deschisa deasupra capului celui bolnav, iar protosul (primul intre preotii soborului) rosteste rugaciunea a opta, dupa care se face miruirea, adica ungerea cu ulei sfintit.
De la aceasta deschidere rituala si tinere pe capul celui bolnav a Sf. Evanghelii s-a trecut la o inovatie liturgica foarte pagubitoare prin care unii slujitori, pe baza textului la care a fost deschisa Sf. Evanghelie cu totul intamplator, si tinand seama de culoarea vignetelor, interpreteaza textul facand preziceri sau dand pronosticuri pe care credinciosii mai creduli le iau drept adevarate. Se speculeaza, mai ales, culoarea vignetelor, adica daca a „cazut" pe rosu sau pe negru, culoarea rosie fiind semn bun, iar cea neagra - semn rau. Aceasta este o inovatie si nu face parte din practica Bisericii.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.10.2009, 15:36:33
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Prin mirungere se sfintesc simturile omului din cate imi dau seama.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.10.2009, 15:40:17
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Pentru savarsirea Tainei Sfantului Maslu este nevoie, ca la orice alta Taina, de o materie speciala care este untdelemnul. El se sfinteste printr-o rugaciune rostita de preoti de sapte ori. Cu acest untdelemn se unge cel bolnav sau cei din biserica in cadrul Maslului de obste, intre-buintandu-se sapte betisoare, daca este posibil din fire de busuioc, infasurate la un capat in vata si care se infig intr-un vas cu faina.
La Maslul de obste, pe langa vasul cu untdelemn si faina se mai aduce si paine. Exista obiceiul ca in unele parti in untdelemn sa se amestece si putin vin, aducandu-ne aminte de vindecarea celui cazut intre talhari, de catre samarineanul milostiv, care a turnat peste rani untdelemn si vin. Practica insa nu este canonica, de aceea nu trebuie cultivata.
Untdelemnul sfintit, avand deci o destinatie precisa, ca si faina binecuvantata aici trebuie pastrate si, mai ales, intrebuintate dupa savarsirea Startului Maslu, cu atentie si numai in scopuri religioase. Undelemnul ramas poate fi folosit la candele, acasa. Cat priveste faina din aceasta se fac anumite painisoare din care sa manance cel bolnav sau prescuri pentru Sfanta Liturghie. Probabil din comoditate astazi sunt aduse si painile.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Slujba calugariei eduardd Stiri, actualitati, anunturi 11 16.07.2010 21:24:27
Cruce - ritual IonutS Generalitati 18 05.02.2010 01:15:57
Sf. Maslu = ritual exorcizare odin Maslul 69 23.08.2009 01:26:35
Ritual pentru impartasirea iertarii costel Pocainta 0 05.04.2009 17:10:36
Slujba post Craciun motiff Generalitati 1 20.11.2006 12:18:10