Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #471  
Vechi 04.03.2011, 08:48:35
apoioana apoioana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2011
Mesaje: 1
Implicit Minunile Sf. Nectarie

Este pentru prima data cand intru pe acest forum crestin. In urma cu cateva saptamani am trecut prin clipe grele, baietelul meu s-a imbolnavit, a facut apendicita, a urmat operatia iar dupa aceasta a contactat o viroza pulmonara care l-a tinut la pat 4 zile. Tot in aceasta perioada sotul s-a simtit foarte rau si a fost trimis sa-si faca diverse analize ( ecograf, analize de sange, colonascopie).Simteam ca totul se naruie in jurul meu si atunci am inceput sa ma rog Sf. Nectarie. Rugaciunea mi-a dat putere, m-a ajutat sa trec peste toate greutatile iar in final baietelul meu s-a facut bine iar analizele sotului au iesit foarte bine.
Multumesc Sfinte Nectarie pentru tot ajutorul dat!
Reply With Quote
  #472  
Vechi 04.03.2011, 09:21:31
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de apoioana Vezi mesajul
Este pentru prima data cand intru pe acest forum crestin. In urma cu cateva saptamani am trecut prin clipe grele, baietelul meu s-a imbolnavit, a facut apendicita, a urmat operatia iar dupa aceasta a contactat o viroza pulmonara care l-a tinut la pat 4 zile. Tot in aceasta perioada sotul s-a simtit foarte rau si a fost trimis sa-si faca diverse analize ( ecograf, analize de sange, colonascopie).Simteam ca totul se naruie in jurul meu si atunci am inceput sa ma rog Sf. Nectarie. Rugaciunea mi-a dat putere, m-a ajutat sa trec peste toate greutatile iar in final baietelul meu s-a facut bine iar analizele sotului au iesit foarte bine.
Multumesc Sfinte Nectarie pentru tot ajutorul dat!
Mie imi pare mai mult minunea Sf Hippocrate! De ce multumesti zeilor pentru meritele medicinei? Daca ai fi trait inainte de penicilina, mai mult ca sigur ca si copilul si sotul tau s-ar fi curatat imediat cu toate rugaciunile la toti sfintii. Atitudinea ta nu este corecta. Te-ai fi resemnat foarte repede cu stuatia tragica pentru ca ar fi fost ceva normal acu' nu prea mult timp, intr-o epoca de mare spiritualitate.
Reply With Quote
  #473  
Vechi 04.03.2011, 09:31:40
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Mie imi pare mai mult minunea Sf Hippocrate! De ce multumesti zeilor pentru meritele medicinei? Daca ai fi trait inainte de penicilina, mai mult ca sigur ca si copilul si sotul tau s-ar fi curatat imediat cu toate rugaciunile la toti sfintii. Atitudinea ta nu este corecta. Te-ai fi resemnat foarte repede cu stuatia tragica pentru ca ar fi fost ceva normal acu' nu prea mult timp, intr-o epoca de mare spiritualitate.
Doamne cu cat interes urmaresti acest topic. Cu cata promptitudine raspunzi. Te atrag minunile astea, nu? Nu te-ai gandit niciodata ca poate totusi aceste minuni sunt adevarate? Nu-ti este teama ca poate Dumnezeu o sa te pedepseasca o data? Exista si posibilitatea asta, nu? Doamne ajuta.
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #474  
Vechi 05.03.2011, 09:28:55
vasilik's Avatar
vasilik vasilik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2008
Locație: Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

Vreau sa scriu si eu aici despre ajutorul primit de la Sfantul Nectarie. Am promis Sfantului ca voi scrie aici deci prin urmare ma tin de promisiune. Nu este prima data cand amintesc pe acest forum de mama fostului meu prieten care are grave probleme cu inima. De mai bine de 2 saptamani aceasta a intrat iarasi intr-o coma profunda si mai mult decat atat ii sangerau ingrijorator urechile. Prin urmare m-am rugat Sfantului Nectarie, Sfintei Cuvioase Parascheva, Sfantului Nicolaie si Maicii Domnului sa o ajute, sa o intareasca si sa isi revina cat de cat constienta fiind ca ea de aceasta boala nu se va trata niciodata. Ajutorul nu a intarziat sa apara, joi seara aceasta s-a trezit din coma. Inca nu poate vorbi dar este constienta, a deschis ochii si sunt sigura ca in curand va putea si sa vorbeasca. Multumesc Sfinte Nectarie, Sfanta Cuvioasa Parascheva, Sfinte Nicolaie si Maicuta Domnului. Slaviti sa fiti in toti vecii!!!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Reply With Quote
  #475  
Vechi 05.03.2011, 10:45:00
Si totusi... Si totusi... is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.03.2011
Mesaje: 11
Implicit Multumesc!

Am sa va povestesc si eu una dintre minunile pe care Sfantul Nectarie a facut-o cu familia mea. Tatal meu incerca de foarte mult timp sa acceseze un credit pentru a-si cumpara un lucru absolut necesar activitatii lui. Prin diverse cunostinte, prin diverse bani insa nu reusea deloc. La un moment dat a ajuns fara nicio cunostinta la o banca, pur si simplu la un consilier care i-a facut tot dosarul si totul a mers ca pe roate. M-am rugat in tot acest timp pentru el Bunului Dumnezeu , Sfantului Nectarie , Cuvioasei Parascheva si toturos sfintilor si rezultatul a aparut acum 2 zile. Tata a reusit intr-un final. Multumesc lui Dumnezeu, Sfantului Nectarie, Cuvioasei Parascheva si tuturos sfintilor pentru ajutorul dat.
Reply With Quote
  #476  
Vechi 05.03.2011, 10:51:09
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Mie imi pare mai mult minunea Sf Hippocrate! De ce multumesti zeilor pentru meritele medicinei? Daca ai fi trait inainte de penicilina, mai mult ca sigur ca si copilul si sotul tau s-ar fi curatat imediat cu toate rugaciunile la toti sfintii. Atitudinea ta nu este corecta. Te-ai fi resemnat foarte repede cu stuatia tragica pentru ca ar fi fost ceva normal acu' nu prea mult timp, intr-o epoca de mare spiritualitate.
Despre minunile facute de Iisus acum vreo 2000 de ani ai auzit?ca doar au fost muuult inainte de penicilina...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #477  
Vechi 07.03.2011, 09:35:20
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Despre minunile facute de Iisus acum vreo 2000 de ani ai auzit?ca doar au fost muuult inainte de penicilina...
Despre minunile lui Iisus:

1) In acele vremuri era inflatie de Iisusi.
2) Minunile nu sunt documentate istoric (stiintific nu mai zic), ba chiar unele sunt dovedit adaugate ulterior nefiind prezente in versiunile initiale ale evangheliilor.
3) Slabute minuni din moment ce erau facute la nivel local. Ma refer la faptul ca Iisus vindeca doar bolnavii peste care dadea din intamplare. Absolut rautacios din partea unui zeu!
4) Am un prieten ateu care a mers pe apa si are si martori. Plus ca mai si vindeca boli care ar putea sa fie confundate cu posedarile.
Reply With Quote
  #478  
Vechi 07.03.2011, 09:46:14
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
Doamne cu cat interes urmaresti acest topic. Cu cata promptitudine raspunzi. Te atrag minunile astea, nu? Nu te-ai gandit niciodata ca poate totusi aceste minuni sunt adevarate? Nu-ti este teama ca poate Dumnezeu o sa te pedepseasca o data? Exista si posibilitatea asta, nu? Doamne ajuta.
Incerc sa va deschi ochii.
Daca exista un D-zeu si daca m-ar pedepsi pentru lipsa de credulitate, prefer sa ma pedepseasca. Stii ca toti oamenii interesanti sunt in iad. Un zeu care pedepseste ratiunea si iubeste superficialitatea nu ma convinge. Nu e suficient de zeu pentru mine daca se comporta asa.
Reply With Quote
  #479  
Vechi 07.03.2011, 09:48:19
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Despre minunile facute de Iisus acum vreo 2000 de ani ai auzit?ca doar au fost muuult inainte de penicilina...
Ti se pare frumos sa vindeci un lepros in loc sa eradichezi lepra?
Reply With Quote
  #480  
Vechi 07.03.2011, 11:39:25
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Ti se pare frumos sa vindeci un lepros in loc sa eradichezi lepra?
Te-ai gandit ca daca Omul ar fi trait fara pacat nu ar fi existat nici boala??Doar stiintific s-a dovedit ca sentimentele negative provoaca stresul intregului sistem in care procesele incep sa se desfasoare haotic,celulele se divid alandala,iar daca tabloul asta se repeta boala nu intarzie sa apara!
Exista corespondente intre diferse boli/organe afectate si anumite tipologii de oameni:invidiosul sufera de bila,cel manios sufera de tensiune,cei mandri sufera de inima,cei fricosi sufera de stomac,la cei depresivi din cauza dorintei de moarte intreg sistemul incearca sa imite comanda shut down, de aici incetinirea proceselor:metabolism lent,ritm cardiac lent,lipsa de concentrare etc,etc,etc

Apoi on topic cu problematica de fata,pe acel particular lepross-a pus accentul de pacatos ,Iisus ii spune cand Il vindeca"scoala-te si umbla si nu mai pacatui ca sa nu-ti fie tie mai rau!"
Deci pacat=consecinta=boala.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
ana



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
minunile de azi florintoro Intamplari adevarate 6 15.08.2021 00:03:20
minunile sf. nectarie cosmin_82 Intamplari adevarate 140 17.04.2020 05:26:54
Minunile lui Iisus Florin Liviu Generalitati 24 21.01.2011 21:47:33