Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #521  
Vechi 04.07.2013, 16:38:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Și eu am întrebat 4 duhovnici dacă sunt pentru sau împotriva vaccinurilor. Ei NU sunt pentru vaccinuri, la fel știu că era și pr Iustin Pârvu (Dumnezeu să-l odihnească). Dar acești duhovnici sunt pentru tratamente medicale chiar ei apelând la medicina apolată la nevoie.
Alesi pe spranceana, cumva?
Si s-au informat de unde?
De pe antivaccinism.info si atat?

Citat:
Nu e concludentă întrebarea, vorbim de vaccinuri și deci de prevenție. Și dacă tot mă întrebi, prima dată merg și iau o binecuvântare de la duhovnic pentru a mă trata/opera și apoi bineînțeles voi merge la medic.
Pai poti sa-i ceri binecuvantare si sa te duci sa-ti repari masina.
Asta nu inseamna ca ar fi in stare sa ti-o repare el sau sa o diagnosticheze macar.

Citat:
Nimeni nu a afirmat ca mă va trata duhovnicul, deși sunt cazuri în care ceea ce medicii nu au putut trata, au tratat duhovnicii.
Depinde ce fel de tratament te referi.
Daca e de facut sanatosi dupa ce medicina a dat gres, cred ca au fost putini.
Daca medicina n-a reusit nimic, majoritatea au fost tratati cu "vesnica pomenire".

Intreb inca o data, asta inseamna ca orice duhovnic are competente medicale?

Citat:
ps: nu înțeleg de ce ai vaga impresie că dacă un om nu e de acord cu vaccinul nu e de acord cu orice tratament medical.
Poate nu orice, dar suficient de mult cat sa-si puna viata in pericol si chiar a altora.

Nu orice, e de ajuns sa se opuna unuia care i-ar putea salva viata. Sau sa-l urmeze prea tarziu, pana atunci apeland la "alternative".
Pentru ca domeniul in care se manifesta ignoranta si habotnicia e acealasi: medicina.

Citat:
ps: eu personal nu am nimic cu tratamentele medicale, dar încerc pe cât posibil să le evit apelând la dietoterapie, repet în măsura în care este posibil acest lucru, însă NU sunt pentru vaccinuri.
Da, vezi - ti-ai raspuns singur la intrebarea de mai sus.

Si astia tot cu dietoterapia:
http://www.curierulnational.ro/Eveni...+de+inchisoare
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 04.07.2013 at 16:46:33.
Reply With Quote
  #522  
Vechi 04.07.2013, 16:44:18
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Există cabinete medicale (medicină de familie) patronate de Arhiepiscopii. Doctorița poartă haine de monahie, e vreo problemă în acest sens? Sau călugăr poți fi numai în mănăstire? Modul e adresare este maica ..... și nu doamna doctor, deși nici o formă de adresare nu e greșită.
N-am auzit de asa ceva.
O adresa ceva?

In timpul lui Cuza parca, venise un curent cum ca ce freaca menta prin manastiri aia imbracati cu haine negre?
Ia sa ajute societatea - si au fost trimisi prin lume, maicutele ca surori prin spitale, calugarii nu stiu pe unde..

La catolici este si acum chestia asta, ce matanii, ce rugaciuni - cand se poate, restul este prestatie sociala.

Primii crestini care au infiintat calugaria, au facut-o ca sa fuga de lume, astia mai noi se pare ca au sfarsit tot in mijlocul ei.

P.S: te-ai hotarat cu "doar" si "sau"?
Apropo, Arhepiscopia patroneaza si antivaccinismul tovarasei calugarite sau e opinia ei persoanala de care superiorii nu stiu mare lucru?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #523  
Vechi 04.07.2013, 16:54:45
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Alesi pe spranceana, cumva?
Si s-au informat de unde?
De pe antivaccinism.info si atat?
Și ce te face să crezi că tu ești cel mai documentat? Doar pentru că sunt călugări și stau în mănăstire? Când ai ocazia, te rog să treci pe la Oașa și să-l rogi pe pr Marcel Hencheș (preot de mir) să te lămurească cum stă treaba. Apoi să văd dacă mai stau în picioare statisicile tale și toate studiile.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai poti sa-i ceri binecuvantare si sa te duci sa-ti repari masina.
Asta nu inseamna ca ar fi in stare sa ti-o repare el sau sa o diagnosticheze macar.
Duhovnicii se ocupă de oameni și nu de mașini.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Depinde ce fel de tratament te referi.
Daca e de facut sanatosi dupa ce medicina a dat gres, cred ca au fost putini.
Daca medicina n-a reusit nimic, majoritatea au fost tratati cu "vesnica pomenire".
Pe deh, știința e mai presus de Dumnezeu, nu? De cazuri de vindecare de cancer sau alte boli incurabile cărora medicina le-ar fi răspuns cu "veșnica pomenire" probabil că nu ai auzit, mai caută și vei găsi și tu.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Aham.
Si astia tot cu dietoterapia:

http://www.curierulnational.ro/Eveni...+de+inchisoare
Eu nu practic, ci doar am apelat și acum mă folosesc. Foarte ușor aș putea să postez cazuri de malpraxis, dar are sens?
Reply With Quote
  #524  
Vechi 04.07.2013, 16:57:28
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Apropo, Arhepiscopia patroneaza si antivaccinismul tovarasei calugarite sau e opinia ei persoanala de care superiorii nu stiu mare lucru?
IPS Laurențiu Streza pledează împotriva vaccinării.
Reply With Quote
  #525  
Vechi 04.07.2013, 17:07:11
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Medicina este o stiinta.
Ea NU poate sa trateze oamenii apeland la mijloacele credintei.
Exista o anecdota povestita de Nicolae Steinhardt, un mare crestin si un monah autentic si profund, o anecdota care merita retinuta. Cica la un moment dat, intr-o manastire se arde siguranta de curent si cade lumina. Calugarii se aseaza in genunchi si incep sa se roage la Dumnezeu sa aprinda lumina. Un singur calugar se duce la tabloul electric, schimba siguranta si lumina se reaprinde. Cine a procedat mai crestineste?
Raspunsul lui Steinhardt este: cel care s-a dus si a reparat-o. Ceilalti il ispiteau pe Dumnezeu cu nerusinare. Ce ar fi vrut ei? Sa coboare Hristos cu lita din cer sa le schimbe siguranta?
Aici este si raspunsul la toate aceste intrebari.
Un medic onest, daca vine la el un pacient cu un abces in obraz, NU poate sa-i zica pacientului : "Du-te la preot ca ti-a intrat un diavol in falca."
Ci mai degraba, va pune mana pe bisturiu, va inciza abcesul si va recomanda, dupa caz, antibioterapie.
La fel sta treaba si cu vaccinurile. Ele functioneaza, este dovedit stiintific.
Un preot NU poate sa fie impotriva vaccinurilor atata timp cat NU intelege cum functioneaza ele. Ca NU intelege, asta e clar.
Am cunoscut si eu multi calugari care isi dau cu parerea in toate, inclusiv in medicina si ai impresia ca se pricep fiindca vorbesc in linii generale, dar daca ii iei la bani marunti, nu stiu.
Reply With Quote
  #526  
Vechi 04.07.2013, 17:09:36
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pentru liniștea ta, uite ce spune IPS Laurențiu, care este de acord cu dietoterapia. Ascultă cu atenție, vei regăsi multe idei pe care eu le susțin și aici în înregistrare: http://www.youtube.com/watch?v=-r-qmlT9cdA
Reply With Quote
  #527  
Vechi 04.07.2013, 17:17:53
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Daca eu incep sa-mi dau cu parerea in teoria haosului, eu nefiind fizician, ma ia cineva in serios? NU, evident.
Atunci de ce un preot sau calugar care isi da cu parerea despre toate e luat in serios ?
Nu cumva e vorba de prestigiul autoritatii, care functioneaza ca un fel de blindaj psihologic?
Aici incep sa-i dau dreptate lui Yannaras cand avertizeaza ca exista pericolul ca evenimentul eclezial, adica biserica, sa fie transformata in religie, adica o "asigurare" de viata facuta la Dumnezeu insusi.
Reply With Quote
  #528  
Vechi 04.07.2013, 17:19:33
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

IPS e practicant, vorbește din experință și nu e unul care vorbește în vânt. Ascultă înregistrarea postată și vă rog și pe ceilalți useri să ascultați, este de folos. Nu are legătură cu vaccinurile, dar are cu ceea ce susținem unii pe aici...că e importantă o dietă sănătoasă.
Reply With Quote
  #529  
Vechi 04.07.2013, 17:30:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Pentru liniștea ta, uite ce spune IPS Laurențiu, care este de acord cu dietoterapia. Ascultă cu atenție, vei regăsi multe idei pe care eu le susțin și aici în înregistrare: http://www.youtube.com/watch?v=-r-qmlT9cdA
In principiu sunt si eu de acord.
Insa impreuna cu sectarismul se ajunge la asta:

http://www.evz.ro/detalii/stiri/fana...re-926353.html
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #530  
Vechi 04.07.2013, 17:31:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
IPS Laurențiu Streza pledează împotriva vaccinării.
Sa vedem unde.
Daca zici mi-a zis mie o matusa care a auzit o vecina de la fratele care a fost la nu's ce predica, atunci las-o balta.
Mai bine taceai.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfinți catolici ai secolului al XX-lea. Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 6 15.12.2011 17:54:46
666 confuzia secolului andreicozia Generalitati 250 04.04.2011 23:51:50
Vaccinarea are efecte negative Iustin32 Generalitati 113 23.01.2011 16:21:40
Pericolul nestiut al vaccinurilor Iustin32 Generalitati 65 29.12.2009 22:23:12
problema medicala mathly24 Generalitati 8 25.09.2007 17:33:38