Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Istoria bisericii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 31.07.2012, 01:59:46
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Mitropolitul Grigorie Dascălul ajunge locțiitor al domnitorului Țării Românești în aprile 1828, când în urma izbucnirii războiului ruso-turc, domnitorul Grigore Ghica a fugit din țară, la Brașov. Țara Românească (și Moldova, dealtfel) ajunge sub ocupație / administrație militară rusească (gen. Pavel Kiseleff) până în 1834.

Deși în conflict cu administrația țaristă (trimis în exil la Chișinău în februarie 1829, și revenit în țară abia în 1832), mitropolitul Grigorie reușește totuși să înființeze o tipografie la Buzău, la care publică traduceri ale sale din Sfinții Părinți, între care două lucrări ale Sf. Ioan Gură de Aur. Tot în perioada de ocupație, a stabilit ca prisosul veniturilor mănăstirilor să se strângă în "casa facerilor de bine" și în folosul școlilor. De asemenea, a început restaurarea catedralei mitropolitane din București și tipărirea Vieților Sfinților (după ediția princeps de la Neamț).

O măsură drastică luată de mitropolit precede de fapt evenimentul care face obiectul întrebării.
Deoarece mănăstirile românești închinate Locurilor Sfinte ajunseseră în paragină și pline de datorii, în anul 1823, cu aprobarea domnului Țării, mitropolitul Grigorie a numit egumeni români, a făcut inventare cu averile mănăstirești, le-a rânduit case de venituri și a oprit în parte trimiterea de bani la locurile sfinte până ce se vor plăti datoriile acestor mănăstiri. Însă, se pare că imediat după ce au fost luate aceste măsuri, călugarii greci au început o lupta violentă pentru recuperarea situației pierdute. Cu sprijin diplomatic rusesc, egumenii greci au fost repuși în drepturi în anul 1827. Situația a fost escaladată și a culminat cu trimiterea în exil, cum am mai zis, a Mitropolitului Tarii Românești, Grigorie Dascălul.
Excelent, Mirela! Mii de multumiri!
Te rog sa continui seria intrebarilor...

P.S. Un ultim fapt care sporeste frumusetea acestui crestin a fost (marturie tacuta) odata cu trecerea lui la Domnul: toata averea ierarhului, cat a fost gasita in camera sa, se rezuma la cateva carti duhovnicesti care, si acelea, erau stranse laolalta pentru a fi daruite celor dornici de hrana/lumina dumnezeiasca...

Last edited by ioan cezar; 31.07.2012 at 02:07:37.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 01.08.2012, 06:53:18
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Arrow Sfântul Mitropolit Grigorie Dascălul - o viață trăită exemplar

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Excelent, Mirela! Mii de multumiri!
Te rog sa continui seria intrebarilor...

P.S. Un ultim fapt care sporeste frumusetea acestui crestin a fost (marturie tacuta) odata cu trecerea lui la Domnul: toata averea ierarhului, cat a fost gasita in camera sa, se rezuma la cateva carti duhovnicesti care, si acelea, erau stranse laolalta pentru a fi daruite celor dornici de hrana/lumina dumnezeiasca...
Plăcerea a fost de partea mea. :)

Am un mare respect și admirație pentru acest ierarh și sfânt al bisericii noastre, de asta m-am și informat despre el mai în amănunt. Și chiar am scris în prealabil câteva rânduri despre el, ca imbold duhovnicesc :) - la data de 22 Iunie - ziua cinstirii sale de către Biserică, pe topicul care onoreaza Sfinții Zilei : http://www.crestinortodox.ro/forum/s...=14297&page=12

Cât despre partea întrebării, întrucât eu o să fiu în deplasare o vreme, te las pe tine să te ocupi atât de subiect, cât și de evaluare. Mi-a plăcut alegerea făcută de tine anterior, deci am încredere că știi să pui întrebări bune!

Succes, și post cu folos tuturor ! Poate ne mai auzim de Sfântă Mărie.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 03.08.2012, 16:45:01
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cine este Sfantul care a intemeiat prima biblioteca publica de imprumut din Tara Romaneasca (in Cetatea Bucurestilor)?

Sfantul a intemeiat scoli in Bucuresti, in Ramnic pe cand era acolo episcop, facind ca lumina Cuvantului Evanghelic sa fie impartasita de romani in limba romana. A facut accesibila comoara invataturii crestine la nivelul intregului popor. Slujbele erau facute in limba romana.

Este considerat intemeietorul limbii liturgice (si literare) romanesti.

Last edited by ioan cezar; 03.08.2012 at 22:02:42.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 04.08.2012, 09:01:34
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Sfântul Antim Ivireanul?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #95  
Vechi 04.08.2012, 15:48:26
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Sfântul Antim Ivireanul?
Multumesc, Dragos!
Vrei sa preiei stafeta, te rog?...:)

P.S. Iata si un mic premiu pentru raspunsul corect: http://www.youtube.com/watch?v=sdHPYjs-UOU

Last edited by ioan cezar; 04.08.2012 at 15:54:32.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 04.08.2012, 20:44:05
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

A, nu... Eu mă mulțumesc (si mulțumesc) doar să citesc si (eventual) să bag la cap.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #97  
Vechi 04.08.2012, 23:42:43
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit O întrebare

Atunci, voi pune eu o întrebare, care mi-a venit acum în minte. :) În anul 1950, în Biserica catolică o anumită învățătură a devenit dogmă. Despre ce anume este vorba și sub ce Papă s-a definit această dogmă?
Un indiciu: ceva legat de Maica Domnului, o învățătură care există și în Biserica noastră ca teologumenă. A fost pronunțată de către Papa... (scrieți voi care) ex cathedra.
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #98  
Vechi 05.08.2012, 00:54:44
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Atunci, voi pune eu o întrebare, care mi-a venit acum în minte. :) În anul 1950, în Biserica catolică o anumită învățătură a devenit dogmă. Despre ce anume este vorba și sub ce Papă s-a definit această dogmă?
Un indiciu: ceva legat de Maica Domnului, o învățătură care există și în Biserica noastră ca teologumenă. A fost pronunțată de către Papa... (scrieți voi care) ex cathedra.
Ridicarea la ceruri a cu trupul(nu stiu termenul). Paul al VI-lea?
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 05.08.2012, 13:26:40
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Ridicarea la ceruri a cu trupul(nu stiu termenul). Paul al VI-lea?
DOamne ajută!
Răspuns parțial corect. :)
Nu era Papa Paul al VI-lea... Mai gândiți-vă.
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #100  
Vechi 05.08.2012, 17:40:22
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
DOamne ajută!
Răspuns parțial corect. :)
Nu era Papa Paul al VI-lea... Mai gândiți-vă.
Papa Pius al XII-lea?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Istoria Romanilor!!!:) AndruscaCIM Generalitati 2 15.05.2012 23:18:38
de ce se falsifica istoria? camidece Generalitati 6 29.09.2009 22:45:37
Istoria altfel camidece Generalitati 3 29.09.2009 22:06:08
istoria bisericii ortodoxe romane panaghia Despre Biserica Ortodoxa in general 3 11.08.2008 13:34:07
100 de ani de istoria religiilor odin Generalitati 0 09.03.2007 18:47:32