Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.05.2008, 16:03:40
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism
Despre Daniil Sandu Tudor, ieroschimonahul de la Rarau care a murit pentru Hristos tot in cumplita temnita a Aiudului, se pastreaza tacerea. Chiar daca Acatistul Rugului aprins – capodopera sa imnografica, se rosteste in biserici din intreaga lume, chiar si la Muntele Athos. Nu sunt insa mucenicii singurii care pot fi canonizati. Multi au fost eroii credintei in secolul al XX-lea.
Parintele Daniil era un aprig postitor si rugator. A stat 3 ani sihastru la Rapa lui Coroi, in Muntii Sihla, pastrand juramantul tacerii, mancand o data pe saptamana ciuperci crude. Pe Rarau, manca de doua ori in saptamana, sambata si duminica, desi statea la trapeza la masa si se uita la cei care mananca, un calugar citea sau spunea o rugaciune, iar la sfarsit parintele explica pe marginea celor citite.
In Manastirea de la Rarau nu se muncea niciodata o ora neintrerupta. O jumatate de ora se muncea, cealalta trebuia sa se citeasca sau sa se roage. Ii vedeai chiar si pe monahii ciobani in varf de munte, ingenunchiati intre oi cu palme inclestate de ruga.
Chilia lui era saracacioasa, cu un pat mare calugaresc, o masa de lucru si un scaun, iar de jur-imprejur numai carti, peste 6000 de volume alese pe spranceana din vasta sa biblioteca de la Bucuresti.
Cand intra in biserica se schimba atmosfera. Cand canta in Altar, glasul lui tinea se foame, de frig, de sete.
Despre Parintele Daniil Sandu Tudor ar fi foarte multe de spus, astea le-am scris doar pt a va starni curiozitatea.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 05.05.2008, 16:40:32
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Nu stiu ce sa spun. Pentru mine proclamarea unui sfant este un lucru firesc si se face atunci cand Dumnezeu doreste sa preaslaveasca vasul ales. Sa nu mai avem noi ochi pentru aceste semne? Nu cred ca am devenit asa saraci.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 08.05.2008, 22:49:02
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

la predica intitulata POGORIREA DUHULUI SFINT ,de pr.gheorghe ,acesta spune ca el a fost cel care a deshumat moastele par ARGATU si nu aveau deloc miros bun ci fad cu pete de mucegai pe alocurisi ca lumea a fost inselata prin punerea corpului in biserica .De altfel si eu stiam ca la deshumare mitropolitul Moldovei de atunci IPS.DANIELar fi spus sa mai asteptam ,sa mai vedem .De altfel m-am si mirat cum se pun moastele asazise ,la o persoana NECANONOZATA INCA,in biserica .!?Asa ceva eu nu am auzit sa se mai fi intimplat niciodata!Predica parintelui am luat-o de pe ortodoxmedia.com:thumbsup:
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preotul Ilarion Argatu cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 70 11.08.2014 15:39:01
parintele ilarion argatu patricia2006 Generalitati 4 29.07.2012 17:24:09
Parintele Argatu ionelnelu Stiri, actualitati, anunturi 37 18.10.2011 15:13:29
Parintele Ilarion ionelnelu Stiri, actualitati, anunturi 0 10.06.2006 01:48:35