Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 02.02.2011, 19:43:21
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alyna26 Vezi mesajul
Doamne in sfarsit ! de cand ma chinui sa fac pe cineva sa inteleaga:))
asta spun si eu de cand am inceput sa scriu pe postul asta
Deci am o bila alba de la tine
Reply With Quote
  #92  
Vechi 02.02.2011, 20:00:12
alyna26 alyna26 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.01.2011
Mesaje: 54
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Deci am o bila alba de la tine
:))
da cu siguranta
Reply With Quote
  #93  
Vechi 02.02.2011, 20:06:23
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alyna26 Vezi mesajul
draga mea, sa ai grija de trup nu inseamna absolut deloc sa excluzi sufletul, chiar deloc. iar ca sa te dedici trup si suflet, poti sa te calugaresti, dar noi aici vorbim de un om obisnuit, care traieste intre oameni, putem foarte bine sa-l slujim pe Dumnezeu si in viata de fiecare zi si in acelasi timp sa nu ne excludem din societate prin atitudine sau fapte. Dumnezeu si societatea in care traim nu se exclud reciproc. Iisus cand a fost pe pamant, nu ne-a indemnat sa ne ducem toti in pustie sau intr-o manastire, din contra, daca iti aduci aminte, a stat cu cineva la masa si a baut vin. mai mult decat atat, iti spun si tie si mai spun cuiva care scria mai inainte, va amintiti cat de mult a iubit-o Dumnezeu pe Maria Magdalena, femeia considerata usuratica si care se machia si-si traia viata? a fost singura care l-a spalat pe picioare si i le-a uscat cu parul ei. pe cand preotii la care era invitat, nu au facut asta, desi cu gura il preamareau pe Dumnezeu si se dadeau sfinti. Incercati sa nu mai judecati dupa aparente si sa priviti cu ochii sufletului, pentru ca Dumnezeu asta face. nu se uita la noi si face deosebiri, a tu esti catolic, te iubesc mai putin sau a tu esti machiata, tatuat, n-ai ce cauta in casa mea. si sa stii ca Fericire cand a scris ce a scris mai inainte nu se dadea smechera si nici atacurile astea personale nu dau bine. incerca sa explice cu alte cuvinte ceea ce am incercat si eu sa spun, credinta si iubirea pentru Dumnezeu le porti cu adevarat in suflet. si inca ceva, cand spuneam de fluturasul acela, era o nota de umor acolo, pacat ca na-ti sesizat-o; incercati sa nu mai fiti asa de inchistati, pentru ca cativa de aici va asemanati comunitatilor acelea de amish americane, foarte inchise si care nu accepta societatea in care traim.

Asa e Alina. M-am lasat putin dus de val si poate v-ati simtit atacate dar intentia mea nu a fost asta. Eu cand aud de machiaj m gandesc imediat la machiaj strident desi tu ai vorbit de un machiaj discret.

Eu una ma machiez foarte rar din cauza ca nu vreau sa par mai matura; probabil ca pana la urma machiajul si tatuajele tine de estetica si nu de morala.

Daca m-am aprins asa la subiectul asta e pentru ca noi, romanii, mai mult ca oricare alta natie europeana vrem neaparat sa epatam: machiaj strident, haine sclipicioase, tatuaje(ale caror simboluri le ignoram), pierce-uri prin buric, nas s.a.m.d . Am sansa sa calatoresc mult si des si pot sa-ti spun ca deja, cand trec granita cu Ungaria vad o diferenta enorma intre noi si vecinii nostri, ungurii; iti dai seama ca au o inclinatie spre cultura numa' cand vezi cum is imbracati pe strada: simplu si cu mult bun-gust. Francezii la fel: un tricou polo de bumbac si jeansi baietii iar fetele se imbraca vintage( ca de la second-hand); la universitate, cei care poarta tatuaje, pierce-uri si haine anapoda is aia care nu cred in Dumnezeu, ci in ei-insisi sau intr-o putere universala. Ei macar stiu de ce isi fac pierce-uri si tatuaje; noi nici macar asta nu stim. Intreaba numa' un roman pe strada de ce poarta acelasi tatuaj tribal pe amandoua mainile si sa vezi ca habar n-are sa-ti spuna de ce sau ce simbolizeaza.

La fel, nu o sa inteleg niciodata de ce trebuie sa te machiezi pana si cand iesi cu gunoiu'! Sau de ce porti tocuri de 10 cm dimineata! De ce ne e frica sa purtam un tricou de bumbac simplu, pe care sa nu scrie cat toate zilele Dolce and Gabanna? De ce unii isi tatueaza chipul lui Iisus pe intregul spate daca credinta tre' sa fie in inima? De ce?
Reply With Quote
  #94  
Vechi 02.02.2011, 20:09:45
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cornel cornel Vezi mesajul
tatuajele la femei si barbati
cercei la barbati
chiar si mestecatu gumei
este pacat?
Nu cred ca voi putea vreodata sa vad tatuajul altfel decat ca o mutilare a chipului lui Dumnezeu din om. Mai il vad si ca o manifestare a singuratatii si plictiselii persoanei in cauza, a lipsei unui sistem de valori bine pus la punct, a lipsei sensului vietii, etc.

Cerceii baietilor. Sunt prea mandri sa isi recunoasca slabiciunea.. ca fac asta numai spre a reusi sa fie vazuti intr'un anumit mod.

Cu toate acestea, imi vine in minte intrebarea: Daca un om plin de tatuaje si cercei se converteste, in inima si faptele lui, si vine la Biserica, spre a vorbi cu preotul, spre a cauta insetat pe Dumnezeu, cum l'am primi? Cum l'ar primi preotul? Cum l'ar primi babele? Cum l'am primi noi insine? Cum l'am privit? S'ar simti oare iubit si ar fi oare primit cu bucuria intoarcerii fiului risipitor. Adesea suntem "Fiul cel Mare", care ne mahnim profund pentru bucuria lui Hristos si a altora pentru intoarcerea unui om pierdut, a unui tatuat, "cercelat", puscarias, pedofil, etc. Oare o eroare de moment sa stigmatizeze pe viata un om? Doar spunem adesea "pacatele tineretilor si ale nestiintei mele, nu le pomeni, Doamne". Unde este pocainta si indreptare... poate incolti chiar sfintenia.

Pacatului trebuie sa ii spunem pe nume, insa pe pacatos trebuie sa il iubim cat putem de mult.
Cu cat e mai mare pacatul, cu atat mai mare trebuie sa fie iubirea... spre a fi vindecatoare.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 02.02.2011 at 20:14:24.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 02.02.2011, 20:38:16
alyna26 alyna26 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.01.2011
Mesaje: 54
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Heurtebise Vezi mesajul
Asa e Alina. M-am lasat putin dus de val si poate v-ati simtit atacate dar intentia mea nu a fost asta. Eu cand aud de machiaj m gandesc imediat la machiaj strident desi tu ai vorbit de un machiaj discret.

Eu una ma machiez foarte rar din cauza ca nu vreau sa par mai matura; probabil ca pana la urma machiajul si tatuajele tine de estetica si nu de morala.

Daca m-am aprins asa la subiectul asta e pentru ca noi, romanii, mai mult ca oricare alta natie europeana vrem neaparat sa epatam: machiaj strident, haine sclipicioase, tatuaje(ale caror simboluri le ignoram), pierce-uri prin buric, nas s.a.m.d . Am sansa sa calatoresc mult si des si pot sa-ti spun ca deja, cand trec granita cu Ungaria vad o diferenta enorma intre noi si vecinii nostri, ungurii; iti dai seama ca au o inclinatie spre cultura numa' cand vezi cum is imbracati pe strada: simplu si cu mult bun-gust. Francezii la fel: un tricou polo de bumbac si jeansi baietii iar fetele se imbraca vintage( ca de la second-hand); la universitate, cei care poarta tatuaje, pierce-uri si haine anapoda is aia care nu cred in Dumnezeu, ci in ei-insisi sau intr-o putere universala. Ei macar stiu de ce isi fac pierce-uri si tatuaje; noi nici macar asta nu stim. Intreaba numa' un roman pe strada de ce poarta acelasi tatuaj tribal pe amandoua mainile si sa vezi ca habar n-are sa-ti spuna de ce sau ce simbolizeaza.

La fel, nu o sa inteleg niciodata de ce trebuie sa te machiezi pana si cand iesi cu gunoiu'! Sau de ce porti tocuri de 10 cm dimineata! De ce ne e frica sa purtam un tricou de bumbac simplu, pe care sa nu scrie cat toate zilele Dolce and Gabanna? De ce unii isi tatueaza chipul lui Iisus pe intregul spate daca credinta tre' sa fie in inima? De ce?
eu sunt de acord cu tine, dar astea sunt cazuri exceptionale cu machiatul la dus gunoiul si tocuri dimineata. tricourile cu dolce& gabana din pacate nu sunt exceptionale dar asta tine de bunul gust, cat despre tatuaje asa cum spuneam anterior, nu ma omor dupa ele, foarte rar s-a intamplat sa-mi placa intradevar unul, dar totodata eu nu consider a fi pacat. Cred ca Dumnezeu are treburi mult mai importante decat sa-si ocupe timpul cu tatuajele si machiajele noastre. mai degraba faptele si gandurile noastre il preocupa pe El. Eu asa cred, ca El nu acorda atentie nimicurilor astora, poate oamenii , dar El, nu.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 02.02.2011, 21:12:47
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Fetelor am mai spus: aparentele pot insela! Lucrurile pot sta de multe ori exact pe dos! Credeti ca la mine s-ar gandi cineva ca sunt crestin?
Reply With Quote
  #97  
Vechi 03.02.2011, 00:13:22
Silencer Silencer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 104
Send a message via Skype™ to Silencer
Implicit

Am avut shi eu ispita sa ma gandesc intr-un timp des la tatuaje... Vroaim sa imi fac o cruce mare pe spate sau pe piept :D Ca niciodata sa nu uit al cui rob sunt :D Offf... ce idei...
Reply With Quote
  #98  
Vechi 03.02.2011, 00:23:10
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Silencer Vezi mesajul
Am avut shi eu ispita sa ma gandesc intr-un timp des la tatuaje... Vroaim sa imi fac o cruce mare pe spate sau pe piept :D Ca niciodata sa nu uit al cui rob sunt :D Offf... ce idei...

Fa-ti tatuajul asta dar in inima!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
prezervativul este pacat ? adrian54322 Nunta 426 18.01.2021 07:34:17
este un pacat sa emigrezi? bmadalin Generalitati 308 28.09.2017 21:53:03
Este pacat? nicusor3 Intrebari utilizatori 50 03.02.2013 22:50:31