Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 21.07.2013, 15:44:28
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Important e sa ajunga la nirvana...glumeam, desigur. Cred ca ceea ce-i atrage pe multi la credintele orientale este insa "promisiunea" reincarnarii, deci posibilitatea unei a doua (sau a -n-a) sanse la mantuire.
Insa tot azi ni s-a spus ca cei mai vinovati nu sunt cei care se nasc intr-o anume credinta, fie ca sunt protestanti, neoprotestanti, martori ai lui Iehova, etc, ci aceia dintre noi, ortodocsi chiar practicanti, care mai venim si la biserica, dar care la suparare nu pregetam sa injuram de cele sfinte, sa defaimam numele Domnului, etc. Si aici sunt intru totul de acord: nu e vina ta ca te-ai nascut si ai fost educat intr-o anume credinta, ci atunci cand nesocotesti credinta in care ai fost educat, si orice alta credinta sa zicem pertinenta si recunoscuta ca atare, incercand sa-ti creezi si sa urmezi una a ta proprie si personala, sa crezi doar ceea ce vrei si ceea ce-ti convine din toate cate auzi ca exista.
Despre insa partea a doua, cu practicantii care hulesc, care duminica la slujba zic ca-l cinstesc pe Dumnezeu, pentru ca pana seara sa-L batjocoreasca, cu vorba sau cu fapta...nu stiu ce sa zic, dar si din astia sunt multi...si nu stiu cata bunavointa si iertare va fii pentru ei, mai ales ca pacatele impotriva Duhului Sfant nu sunt deloc putine si nici usoare... Desigur ca toti se caiesc la un moment dat si-si cer iertare, insa daca pana a doua zi o iau de la capat...
Reply With Quote
  #212  
Vechi 29.07.2013, 09:59:51
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit Pilda celor 2 demonizati

In sfarsit am reusit sa inteleg ceva in plus despre aceasta situatie. Multa vreme am avut tendinta sa nu cred, sau sa nu fiu de acord cu ceea ce a facut Iisus, cand a lasat dracii sa intre in turma de porci si sa ii ucida. Insa acum am inteles ca i-a sacrificat pe acestia ca sa ii salveze pe cei doi nenorociti, si in plus e posibil sa fii ingaduit aceasta pierdere econimica, pana la urma, pentru comunitatea respectiva, si ca o pedeapsa pentru ca nesocoteau legea lui Moise crescand si consumand carne de porc.
Probabil o fii vrut sa le si arate ca cateodata o pierdere economica e preferabila pierderii unor suflete, ba chiar sa le arate ca din cauza lacomiei si a ravnei dupa cele materiale (sadite in sufletele noastre de catre diavol, desigur) e posibil sa alunecam incet spre nebunie si pierderea sufletelor (pentru aceste ispite devin patimi, ne robesc sufletele din ce in ce mai mult, devenim stresati, ne imbolnavim, iar copiii nostri, vazandu-ne pe noi, ca parinti, in starea asta, isi pierd orice nadejde in purtarea de grija a lui Dumnezeu, si de la o generatie la alta se ajunge la un nivel din ce in ce mai mare de indepartare de credinta si de robire a sufletului, pana se ajunge chiar la dezumanizarea unora dintre noi, la aparitia unor monstri, unor teroristi, unor psihopati, care poate fac niste lucruri absolut inspaimantatoare poate tocmai incercand sa ne atraga atentia, sa ne trezim).
Pacat insa ca actiunea lui Iisus a fost doar "demonstrativa", a vrut sa arate ca El poate, daca vrea, sa indrepte lucrurile, ba chiar a incercat sa ne arate si cauza si solutia, dar din pacate multi tot nu au inteles sau nu au vrut sa inteleaga; ca atare si reactia lor finala. Nu stiu de ce imi face impresia ca oamenii aceia au fii preferat, decat sa piarda turma de porci, mai bine sa ramana nefericitii aia doi asa cum erau. Poate unii oameni cu buna stiinta accepta sa plateasca un tribut diavolului, in schimbul nu neaparat al unor castiguri, ca probabil toata lumea stie ca diavolul nu poate da asa ceva, ci mai degraba sperand sa ii crute de mai multe neplaceri pe care le-ar avea daca s-ar impotrivi ispitelor si ar asculta de Dumnezeu. Daca nu ma insel si imi aduc bine aminte, dupa ce il suspecteaza pe Iisus ca ar fii El insusi un slujitor al satanei, pana la urma Ii spun sa plece pentru a nu se abate si alte nenorociri asupra lor, de unde impresia mea ca acei oameni, din pacate la fel ca multi dintre noi cei de acum, fiind robiti peste puteri de cel rau, ajunsesera sa creada si se teama mai mult de acesta si de razbunarea lui, decat in purtarea de grija si judecata dreapta a lui Dumnezeu.
In concluzie, impresia mea finala este, din pacate, aceea ca nimeni nu poate fii eliberat, salvat de sub stapanirea raului, daca el nu doreste, ba chiar se teme si se opune acestei eliberari. Nu ca Dumnezeu nu ar putea, ca a aratat ca poate, insa daca noi ne speriem si alergam inapoi la stapanul nostru, sau cedam ispitelor care ne vin in continuare ( e bine stiut ca daca nu ne poate ispiti cu pofte, diavolul va incerca sa ne ispiteasca sadind in sufletul nostru temeri absolut infricosatoare si multe altele mult mai rele), sau pur si simplu refuzam ajutorul Lui pentru ca nu mai credem in El (si sunt foarte multi, din pacate, in ziua de azi, care nu mai cred), atunci probabil, din pacate nu se mai poate face nimic pentru salvarea acelora dintre noi.

Last edited by fallen; 29.07.2013 at 10:10:21.
Reply With Quote
  #213  
Vechi 29.07.2013, 22:53:52
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Libertatea este o trasatura importanta a chipului lui Dumnezeu in om :). Or a trece peste ea nu este doar un act de intruziune, de luare in posesie, cred ca e un act de batjocorire a chipului lui Dumnezeu in om - si eu am inteles tarziu asta si inca mai cuget.

Dumnezeu respecta libertatea omului, nu are cum sa nu faca asta, de vreme ce El Insusi ne-a creat in felul acesta. Cred ca a respecta libertatea omului, in pofida propriilor dorinte si aspiratii, a-i permite omului sa fie suveran peste gandurile si viata sa mi se pare o fapta de iubire, daca nu, cel putin de generozitate si marinimie sufleteasca. Altfel, risti sa transformi omul langa tine intr-o maimuta, un robot sau un sclav spalat pe creier. Or Dumnezeu nu vrea asta de la noi.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #214  
Vechi 29.07.2013, 22:59:13
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Un parinte spunea ieri la predica despre faptul ca in ziua de azi Iisus ar fi fost condamnat pentru tratamente rele asupra animalelor, din cazua turmei de porci.
Reply With Quote
  #215  
Vechi 30.07.2013, 18:17:01
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Turma de porci nu e un exemplu de act de cruzime asupra unor animale nevinovate, ci este simbolul lacomiei si neascultarii oamenilor. Faptul ca nu ascultau porunca lui Dumnezeu crescand si mancand porci (in cazul de fata) era cauza care in timp a dus la caderea lor sub puterea dusmanului. Si eu tot acum abia am inteles.
Reply With Quote
  #216  
Vechi 04.08.2013, 00:12:16
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Predică la Duminica a 6-a după Rusalii [2013]

Iubiții mei, nevoia de vindecare…vine, după cum știm cu toții, din simțirea acută a bolii. Din simțirea acută a bolii în noi înșine.
Tocmai pentru că ne doare, tocmai pentru că nu mai suportăm o situație interioară, fie ea boală trupească sau sufletească, suntem în situația, adesea disperată, în care căutăm…scăparea de ea.
Boala, când o ai, e greutatea de care vrei să scapi.
Și scăparea de ea, vindecarea, e simțită ca o eliberare de o mare povară.
Așa că prima Evanghelie duminicală a lunii august pune problema vindecării totale a omului [Mt. 9, 1-8].
Pentru că un paralitic, care nu se putea ridica din pat…este iertat de păcate și, în același timp, este vindecat de Domnul de boală. De paralizie…
Ca să înțelegem, de fapt, unde se produce marea despovărare/ marea eliberare: în suflet, în adâncul nostru!
Boala de acolo începe și acolo se termină… Boala începe de la a face răul în noi înșine. De la a coabita cu păcatul. De la a accepta păcatul ca mod de a fi. Însă păcatul, oricare ar fi el, nu este o expresie a umanității. Nu îl reprezintă pe om…nu reprezintă viața autentică a omului.
Tocmai de aceea, dacă te vindeci de păcate, începi să te vindeci de boală…în mijlocul bolii.
Și cred, din experiența pe care o am până acum, că de unele boli sau de unele obiceiuri rele sau de unele ispite nu ne vindecăm ușor…sau nu ne vindecăm aproape toată viața…și prin aceasta sunt o sursă de smerire a noastră…și de apropiere de oameni.
Căci cum ai înțelege boala altora, dacă tu nu ai avut niciodată o boală, un accident, o dramă, o nefericire profundă?
Cum să înțelegi o stare sau un sentiment…la care nu participi?
Dar când boala ta ți-a adus smerire, ți-a adus răbdare, ți-a adus încercare, ți-a dat să simți ajutorul lui Dumnezeu și omenia oamenilor…știi să respecți bolile și neputințele altora.
Acum ești tânăr, ești în putere…dar mâine nu vei mai fi.
Mâine te poți accidenta.
Mâine poți ajunge pe drumuri.
Mâine poți fi țintuit în pat.
Sau astăzi…nu mâine…poți ajunge de nerecunoscut
Pentru că nu știm ce se va întâmpla cu noi, cât vom face din ceea ce vrem să facem, cât vom trăi, cum ne vom sfârși viața…
Paraliticul de pe pat…și gestul Domnului…suntem, de fapt, noi…și El!
Întotdeauna suntem bolnavi în fața Lui și întotdeauna avem nevoie de El ca Doctor și ca Izvor al vieții.
Și numai cine e Dumnezeu este Izvor al vieții și numai cine ne-a făcut poate să și vindece neputințele pe care noi ni le-am făcut.
Adică suntem creatori de boală…pe când Dumnezeu e dătător de viață.
Noi încercăm să ne trăim libertatea în mod pervers, în mod nedrept și singurul lucru pe care îl creăm e boala, păcatul, urâtul, nefericirea, pe când Domnul încearcă să ne spună, în mod pedagogic, că fiecare ieșire a noastră din perimetrul relației cu El este…o țintuire în boală.
Paraliticul s-a vindecat…dar oamenii din jur, care au participat la vindecare, dar nu cu inimă bună, n-au perceput vindecarea profundă a omului.
Când el s-a ridicat și a plecat la casa lui (v. 7), oamenii, care au văzut vindecarea, s-au înfricoșat și au slăvit pe Dumnezeu (v. 8), pentru că un asemenea lucru e posibil.
Însă nici ei nu au înțeles că El e Dumnezeu întrupat ci că e un om cu puteri minunate.
Din versetul al 8-lea al Evangheliei zilei acest lucru se înțelege: e un om cu puteri minunate, face minuni…dar nu e Fiul lui Dumnezeu întrupat.
Dar cei care cred acest lucru, că El e doar om și nu Dumnezeu și om, nu acceptă, în fapt, marea iconomie a Fiului lui Dumnezeu întrupat, aceea că El S-a făcut om pentru noi, ca prin toate cele pe care le face pentru noi, să ne ridice pe noi la comuniunea veșnică cu Sine.
Oameni cu puteri minunate, adică plini de harul Treimii, care a lucrat prin ei, au fost toți Sfinții Lui.
Însă El, Hristos, Fiul lui Dumnezeu întrupat, e Unul din Treime, Fiul Tatălui, Cel dimpreună veșnic cu Tatăl și cu Duhul Sfânt, Care S-a întrupat din Fecioară și S-a făcut om, Dumnezeu și om, pentru mântuirea noastră.
De aceea, Fiul lui Dumnezeu se numește pe Sine și Fiul omului (v. 6), pentru că El Și-a asumat umanitatea noastră în persoana Sa veșnică.
Iar pe pământ, prin puterea Lui și primind acest mare dar, această mare harismă dumnezeiască de la El, și noi, ierarhii și preoții Bisericii, putem ierta păcatele oamenilor…pentru că El le iartă prin noi.
Căci Dumnezeu e Cel ce sfințește apa noastră, Cel ce sfințește Euharistia noastră, Cel care preoțește și cunună, botează și ridică din boală!
Noi conlucrăm cu El în toate…dar El e Cel care face toate cele esențiale în slujbele Bisericii Sale.
Din acest motiv, Biserica e sfântă și fără prihană, pentru că Dumnezeu e sfințenia noastră, a tuturor celor botezați întru El dar care suntem plini de păcate.
El e Sfințenia care ne sfințește pe noi, e sursa sfințeniei tuturor oamenilor și a transfigurării întregii creații, pentru că El e Viața.
De aceea, când căutăm ajutor și alinare în Biserica Lui, trebuie să așteptăm toate de la Dumnezeu, pentru rugăciunile Sfinților Lui.
Nu trebuie să ne credem vrednici de minuni și de vindecări minunate…dar trebuie să cerem mila și ajutorul Lui întru toate.
Trebuie să cerem să se facă voia Lui cu noi și cu întreaga creație.
Astfel putem trăi ispitele, durerile, bolile, neîmplinirile noastre ca pe mijloace de îndreptare, de curățire și de sfințire a noastră…și nu ca pe niște lucruri implacabile.
Pentru că implacabilul, ideea de soartă din religiile păgâne, propovăduia existența unor situații tragice, din care omul nu putea ieși.
Însă viața ortodoxă nu cunoaște tragismul ci doar drama!
Nu e nimic de nedepășit…Dumnezeu e singurul învingător în toate…El nu are contracandidați…însă viața oamenilor are multe lucruri dureroase, multe drame…
Ca să faci drama suportabilă trebuie să o trăiești cu Dumnezeu, fiind plin de harul Său.
De aceea, chiar dacă paraliticul primea de la Domnul doar iertarea păcatelor…primea un lucru imens.
Căci, cu adevărat, marele lucru primit de la El nu a fost că a scăpat de paralizie ci că a înviat din moartea păcatelor.
Iar noi, fiecare dintre noi, care trăim învierea duhovnicească în mod continuu, putem mărturisi cu mâna pe inimă, că marele dar pe care ni-l face Dumnezeu zi de zi e acela că ne iartă păcatele și ne dă să ne împărtășim cu El.
Însă asta nu înseamnă că nu dorim și să scăpăm de boli și de neputințe diverse…
Dar cu El, împreună cu El, suferința e duioasă, tristețea e plină de nădejde, minimalizarea noastră e plină de întărire.
Așa stând lucrurile, iubiții mei, să vedem cu inimă bună toată împlinirea și bucuria celor din jurul nostru!
Să ne bucurăm cu cei care se vindecă, cu cei care se înțelepțesc, cu cei care își schimbă viața, trăind bisericește.
Pentru că de aici, din relația cu Dumnezeu, vine toată schimbarea cea bună, schimbarea duhovnicească, pe care o dorim tuturor.
Dumnezeu să ne întărească întru toate și să ne bucure în vecii vecilor. Amin!
Pr. Dorin Picioruș
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #217  
Vechi 05.08.2013, 19:09:52
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Noi toți suspinăm după lumină

Hristos S-a schimbat la față și pentru a schimba "fața" sufletelor noastre. Pentru că noi toți suspinăm după lumină. Dar nu vom putea intra în lumină, de nu vom fi fii ai luminii. Nu vom putea vedea pe Iisus Hristos Mântuitorul, șezând pe foc de serafimi și pe aripi de heruvimi, dacă nu ne vom schimba și noi "fața" sufletelor noastre. Nu ne vom putea mântui, dacă mai întâi nu ne vom pocăi aici pe pământ, adică dacă nu ne vom schimba viața, faptele și cugetele minții și ale inimii.

Iubiți credincioși,
Astăzi S-a schimbat la față pe Tabor Domnul nostru Iisus Hristos, ca să întărească în credință pe ucenici că El este Fiul lui Dumnezeu, iar în vremea patimii de bunăvoie să înțeleagă taina mântuirii lumii prin Cruce și prin Înviere. Dar Hristos S-a schimbat la față și pentru a schimba "fața" sufletelor noastre. Pentru că noi toți suspinăm după lumină. Dar nu vom putea intra în lumină, de nu vom fi fii ai luminii. Nu vom putea vedea pe Iisus Hristos Mântuitorul, șezând pe foc de serafimi și pe aripi de heruvimi, dacă nu ne vom schimba și noi "fața" sufletelor noastre. Nu ne vom putea mântui, dacă mai întâi nu ne vom pocăi aici pe pământ, adică dacă nu ne vom schimba viața, faptele și cugetele minții și ale inimii.
Deci să ne prefacem din răi în buni. Din oameni mândri și desfrânați, să ne schimbăm prin căință, în creștini smeriți și curati. Din oameni lacomi, nepăsători și zgârciți, să ne schimbăm în creștini înfrânați, milostivi și râvnitori la fapta bună. Din oameni stăpâniți de patimi și de ură către aproapele, să ne schimbăm în creștini blânzi și iubitori de Dumnezeu și de oameni.
Să ne facem fii ai luminii și ai nădejdii, fii credincioși ai Bisericii, ai dragostei, ai lui Dumnezeu. Și cum ne putem schimba fața sufletelor noastre, adică cum ne vom putea pocăi și lumina mintea și inimile? Prin părăsirea păcatelor făcute până astăzi. Și aceasta se face numai prin Spovedanie și Sfânta Îrnpărtășanie luată cu mare evlavie și pregătire. Apoi, ne putem lumina cu darul Duhului Sfânt, dacă vom urca și noi cu Hristos pe Muntele Tabo*rului. Taborul închipuiește Biserica. Prin participarea la slujbele Bisericii, urcăm sigur spre vârful Taborului, creștem duhovnicește din putere în putere și ajungem sus, în lumina lui Hristos Celui înfășurat în focul dumnezeirii. Spre această lumină taborică au alergat toti sfinții și înaintașii noștri. Pe aceasta s-a căutăm și noi.
Dar să ne întrebăm: când S-a schimbat Hristos la față? În clipa când Se ruga pe Tabor. Să ne rugăm mai mult, frații mei. Să ne rugăm mereu, neîncetat și, mai ales, să ne rugăm cu căință, cu lacrimi și din inimă. Rugăciunea stăruitoare, statornică, făcută din inimă înfrântă și smerită, cum spune David proorocul, curăță min*tea și inima, scoate lacrimi din adânc, alungă mânia, pofta și mândria, naște lacrimi, coboară peste noi harul Duhului Sfânt și ne schimbă la față. Adică, ne dă pace în inimă, nădejde în mântuire, răbdare în ispitele vieții și ne iluminează conștiința. Și dacă, pe lângă rugăciune, smerenie și spovedanie curată, mai adăugăm blândețe, milostenie și iertare către toți, atunci devenim fii ai lui Dumnezeu după har, devenim fii devotați ai Bisericii și moștenitori ai împărăției cerurilor. Atunci vom urca și noi cu apostolii pe Taborul cel de sus, să-L vedem pe Hristos șezând pe tronul slavei Sale. Atunci vom putea să cântăm și noi cu îngerii și cu sfinții această cântare pe care o cântă astăzi Biserica: Schimbatu-Te-ai la față în munte, Hristoase Dumnezeule arătând ucenicilor Tăi slava Ta pe cât li se putea. Strălucească și nouă, păcătoșilor, lumina Ta cea pururea fiitoare, pentru rugăciunile Născătoarei de Dumnezeu, Dătătorule de lumină, slavă Ție. Amin.
extras din Predica la Schimbarea la Față
(Arhimadrit Cleopa Ilie, Predici la praznice împărătești și la sfinți de peste an, Editura Episcopiei Romanului, pp. 51-53)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #218  
Vechi 14.08.2013, 22:30:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Thumbs up

Iubiți credincioși,
Noi ne bucurăm foarte mult când ne gândim la Maica Domnului, și nu numai în ziua de pomenire a Adormirii ei sau în alte zile de pomenire a ei, ci de fiecare dată când avem un gând către Maica Domnului. De ce? Pentru că de ea se bucură toată făptură, toți credincioșii și toți îngerii: „De tine se bucură, ceea ceești plină de har, toată făptura, soborul îngeresc și neamulomenesc. Ceea ce ești biserică sfințită și rai cuvântător”. O mai numim pe Maica Domnului și rai de taină, zicând: „Rai de taină ești, Născătoare de Dumnezeu, care ai odrăslit nelucrat pe Hristos ”. O cunoaștem pe Maica Domnului ca pe ceea ce este mai presus de minte și de cuvânt, ca pe cea pe care n-o poate atinge mintea omenească, nici cuvântul omenesc n-o poate cuprinde: „Pe tine, Maica lui Dumnezeu, cea mai presus de minte și de cuvânt, care ai născut negrăit sub ani pe Cel fără de ani, credincioșii, cu un gând, te mărim”.
Mărim pe Maica Domnului ca pe una care este mai înaltă decât cerurile și mai curată decât strălucirile soarelui, ca pe una care este mărirea a toată lumea, ca pe una ce este cer și biserică dumnezeirii. Sunt atâtea gânduri mari și minunate pe care ni le pune la îndemână Sfânta noastră Biserică!
Noi credem așa, simțim așa și așa mărturisim pe Maica Domnului. Maica Domnului, mai presus de toate, este Născătoare de Dumnezeu. Așa o cunoaștem și așa o mărturisim. Pentru că este Născătoare de Dumnezeu și știm că întru rugăciuni este neadormită, avem încredințarea că ea este bucuria tuturor credincioșilor dreptmăritori, că este bucuria noastră. Și nu se poate să nu ne bucurăm de Maica Domnului dacă ne bucurăm de Domnul nostru Iisus Hristos. O cunoaștem pe Maica Domnului ca pe una care este binecuvântată între femei, ca pe una care este „pururifericită și preanevinovată ”. Credem că Maica Domnului este mare și minunată, mai ales pentru că este, pentru veșnicie, locaș al Preasfintei Treimi.
(Arhim. Teofil Părăian, Sărbători fericite! Predici la praznice și sărbători, Editura Agaton, p. 128-129)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #219  
Vechi 15.08.2013, 18:53:39
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Maica Vieții

Sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului, cuprinde două momente distincte, dar inseparabile pentru credința Bisericii: în primul rând, moartea și îngroparea, iar în al doilea rând, învierea si înălțarea la cer a Maicii Domnului.

Sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului, cunoscută în Apus sub numele de Înălțarea cu trupul la cer a Maicii Domnului, cuprinde două momente distincte, dar inseparabile pentru credința Bisericii: în primul rând, moartea și îngroparea, iar în al doilea rând, învierea si înălțarea la cer a Maicii Domnului. Răsăritul ortodox a știut să păstreze caracterul tainic al acestui eveniment care, spre deosebire de Învierea lui Hristos, nu a fost subiect de propovăduire apostolică.
De fapt, aici este o taină care nu e pentru urechile „celor care nu aud", ci revelată conștiinței lăuntrice a Bisericii. Pentru cei care cred în învierea și înălțarea Domnului, este evident faptul că, dacă Fiul lui Dumnezeu a luat fire omenească în pântecele Fecioarei, ea, care a slujit întrupării, trebuia, la rândul ei, să fie luată în slava Fiului ei înviat și înălțat la cer: „Scoală-Te, Doamne, întru odihna Ta, Tu și chivotul sfințirii Tale" (Condac, glas 2). „Mormântul și moartea" nu o puteau ține pe „Maica Vieții" (Condacul praznicului, glas 2), pentru că Fiul ei a mutat-o la viața veacului viitor.
Slăvirea Maicii este rezultatul firesc al pogorârii de bună voie a Fiului: Fiul lui Dumnezeu S-a întrupat din Fecioara Maria și S-a făcut „Fiul Omului" și a putut astfel să moară, în timp ce Fecioara Maria, devenind Maica Domnului, a primit „slava de la Dumnezeu" (Vecernie, Stihiră, glas 1) și este prima dintre ființele umane care s-a făcut părtașă îndumnezeirii finale a făpturii.
„Dumnezeu S-a făcut om, ca omul să se îndumnezeiască."
Semnificația întrupării Cuvântului ni se dezvăluie în felul acesta la sfârșitul vieții pământești a Fecioarei Maria. „Înțelepciunea și-a îndreptat pruncii". Slava veacului ce va să vină, sfârșitul omului, s-a împlinit deja, nu numâi în Ipostasul divin întrupat, ci și în persoana umană îndumnezeită. Această trecere de la moarte la viață, de la timp la eternitate, de la condiția terestră la fericirea cerească o pecetluiește Maica Domnului înainte de învierea obștească și de Judecata de Apoi, înainte de a Doua Venire, care va încheia istoria lumii.
(Leonid Uspensky - Vladimir Lossky, Călăuziri în lumea icoanei, Editura Sophia, p. 230)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #220  
Vechi 18.08.2013, 20:08:49
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

EVANGHELIA DUMINICII A 8-A DUPĂ RUSALII

Minunea cu înmulțirea pâinilor și a peștilor!



O, ce înțeles adânc este în această evanghelie! Dar acest înțeles îl afli numai când citești Evanghelia cu luare-aminte. Minunea din evanghelie nu stă numai în aceea că Iisus a săturat cinci mii de oameni cu cinci pâini și doi pești, ci minunea stă și în aceea că acei cinci mii de oameni umblaseră o zi întreagă după Cuvântul lui Dumnezeu. O zi întreagă Îl ascultase gloata pe Mântuitorul și nu se mai sătura de învățăturile Lui. Mântuitorul Se retrăsese „într-un loc pustiu, departe de sate“ și gloata Îl urmase ca să-L asculte și să-și sature sufletul cu învățăturile Lui. Când s a înserat, învățăceii s-au apropiat de El și I au zis: „Locul acesta este pustiu și, iată, vremea a trecut; dă gloatelor drumul să se ducă prin sate să-și cumpere mâncare“. Nu trebuie să meargă, a răspuns Iisus… Pe Mine M-au ascultat, a Mea e grija să le dau să mănânce. Și Mântuitorul le a săturat și foamea lor cea trupească.
Să luăm aminte! În Evanghelia cu săturarea celor cinci mii de oameni sunt două minuni:
Minunea cea dintâi a fost minunata umblare a gloatei după Cuvântul lui Dumnezeu, minunata flămânzire trupească a celor cinci mii de oameni după Cuvântul Mântuitorului. Mântuitorul a săturat mai întâi această flămânzire sufletească și apoi a săturat foamea lor cea trupească. Aici este, dragă cititorule, înțelesul cel adânc al Evangheliei. Gloata celor cinci mii simțise mai întâi foamea cea sufletească, pe urmă Mântuitorul a avut grijă de foamea lor cea trupească. Așa e și azi. Domnul are grijă de toate lipsurile noastre când petrecem lângă El. Minunea din Evanghelia cu minunata săturare a celor cinci mii se întâmplă și azi, se întâmplă și în fața mea și a ta, iubite cititorule. Când umbli cu sufletul flămând după învățăturile Mântuitorului, când simți în tine neîncetat o foame de a auzi Cuvântul lui Dumnezeu, când te ții mereu de Domnul și petreci mereu lângă El, pentru a-ți sătura și hrăni sufletul cu învățăturile Lui, atunci El are grijă și de toate lipsurile traiului tău. În chip minunat știe și azi Domnul sătura pe cei care petrec lângă El. „N-am văzut pe dreptul cerșind pâine“ – zice Psalmistul. Sunt și azi atâtea văduve și atâția săraci despre care te miri cum trăiesc în această scumpete. Domnul binecuvântează pâinea și puținul lor, pentru că petrec o viață curată, de rugăciune și purtări bune. Să fim bine înțeleși. Mântuitorul nu predică lenea și trândăvia. Lucrul mâinilor și umblarea după cele trebuincioase sunt o poruncă a Evangheliei, însă grija de cele sufletești trebuie să stea în fruntea tuturor alergăturilor noastre, căci numai atunci se pogoară spor și binecuvântare și peste lucrul mâinilor noastre. „Căutați mai întâi Împărăția lui Dumnezeu și toate celelalte se vor adăuga vouă“ (Matei 6, 33). Însă cei mai mulți caută întâi cele lumești, iar de cele sufletești nici habar nu au. Au uitat oamenii cuvintele Mântuitorului: „Nu numai cu pâine va trăi omul, ci cu orice cuvânt ce iese din gura lui Dumnezeu“ (Matei 4, 4). Însă cine umblă azi flămând după Cuvântul lui Dumnezeu? Între oamenii de azi este o foame nebună după plăceri, pofte, îmbogățiri, desfătări lumești. Nu căutăm mai întâi Împărăția lui Dumnezeu, nu însetoșăm după hrana cea sufletească și de aceea nu mai putem scăpa de necazuri, frământări, greutăți și lipsuri mari… Liniște și ușurare nu ne vor veni până când nu va fi foamete pe pământ – dar nu foamete de pâine, nici sete de apă, ci foamete de a auzi Cuvântul lui Dumnezeu (Amos 8, 11).



Dragă cititorule, Iisus Mântuitorul împarte și azi pâine sufletească celor flămânzi. „Iisus a zis: Eu sunt Pâinea Vieții; cine vine la Mine nu va flămânzi niciodată…“ (Ioan 6, 35). „Eu sunt Pâinea cea Vie care s-a pogorât din cer; dacă mănâncă cineva din această pâine, va trăi în veac“ (Ioan 6, 51). Această Pâine este Jertfa cea Sfântă, Trupul și Sângele Domnului, care ni s-a dat spre viața veșnică. Câți însă se hrănesc cu această Pâine a vieții?
Cuvântul lui Dumnezeu, după care umbla flămândă gloata celor cinci mii de oameni, se află și azi în Sfânta Scriptură, în Evanghelia Mântuitorului, în Noul Testament; însă câți cititori de carte umblă să citească învățăturile Mântuitorului din Noul Testament? Câți creștini au Biblia, au Pâinea, au Cuvântul lui Dumnezeu în casa lor și se hrănesc regulat cu această Pâine? Într-un sat de frunte am numărat astă-vară douăzeci de cazane de fiert rachie și oamenii se pregăteau să mai cumpere cinci. Însă n-am aflat în întreg satul nici o Biblie. Ce lucru dureros! Despre noi spunem că suntem sănătoși când avem poftă de mâncare și mâncăm bine. Însă când pierdem pofta de mâncare e semn rău, e semn de boală, iar când nu ne trebuie mâncare, suntem greu bolnavi. O, nesocotiții de noi! De am pricepe că această regulă se întâmplă și cu sufletul nostru… Sufletul cel viu și sănătos are și el poftă de mâncare sufletească, își cere și el hrana lui zilnică, însă când omul e atins de atare boală sufletească, începe să nu-i mai placă hrana cea sufletească, n-are poftă de ea, n-o mănâncă, iar sufletul lui este mort sau, mai bine zis, omorât de foame, căci omul nu i-a mai dat hrană. O, câte suflete mor în această foame!
Toți cei care urăsc Cuvântul lui Dumnezeu, toți care se hrănesc cu pofte și plăceri lumești poartă în ei astfel de suflete moarte și omorâte de lipsa hranei sufletești.
Evanghelia de mai sus spune că Mântuitorului „I s a făcut milă de gloată“ (Matei 14, 14). „Milă-Mi este de gloată că n-are ce mânca… Nu vreau să le dau drumul flămânzi“ – zicea Iisus (Matei 14, 16). Mântuitorului Îi e milă și azi de cei care stau flămânzi după Cuvântul lui Dumnezeu în pustia acestei vieți. Mântuitorul îi plânge pe cei care își omoară sufletul cu fel de fel de otrăvuri. În pustia acestei vieți pline de otravă sufletească, glasul Mântuitorului se aude strigând: „Eu sunt Pâinea Vieții… Eu sunt Pâinea cea Vie…“ Veniți și luați hrană și viață pentru sufletul vostru!… Auzi tu, dragă cititorule, acest glas?
«Strada Croitorilor»…
O stradă, așa-numită «Strada Croitorilor», este aici la Sibiu. Se cheamă a croitorilor, dar n-am văzut decât un singur croitor, în capătul ei. Am trecut de multe ori pe această stradă și odată am apucat în vorbă cu un bătrân care locuiește acolo:
– Cum se poate, moșule, l-am întrebat eu, de se cheamă strada aceasta a croitorilor și numai un singur croitor aveți în ea?
Bătrânul mi-a răspuns așa la această întrebare:
– Strada asta își are numele, domnule părinte, din vremea de demult, de când era plină de meșteșugari croitori. Însă acest meșteșug s-a stins în curgerea vremii; oamenii au părăsit, rând pe rând, această meserie, însă numele străzii a rămas și pe mai departe până azi «Strada Croitorilor». În cele mai multe case din această stradă – zicea mai departe moșul – oamenii păstrează și azi unelte de croitorie: foarfece, ace etc., ca o amintire din vremile când strămoșii și părinții lor se ocupau de acest meșteșug…
Așa mi-a deslușit bătrânul istoria cu strada croitorilor și eu aflu în această deslușire un adânc înțeles creștinesc. În vremile de demult, la începuturile creștinismului, viața cea creștinească era și ea „meserie“ în care toți creștinii lucrau neîncetat și minunate fapte și lucrări de putere creștinească știau să facă. Când citești, în Faptele Apostolilor, despre viața celor dintâi creștini, rămâi uimit despre felul de viață pe care îl duceau ei. În toate zilele ei erau în biserică… și erau una sufletul și inima lor… Erau în legătură frățească, în frângerea pâinii și în rugăciuni (Fapte 2, 42).
Însă, în curgerea vremii, viața cea adevărat creștinească a slăbit și s-a stins mereu, întocmai cum s-a stins meseria celor din «Strada Croitorilor». Rând pe rând, creștinii au părăsit meșteșugul de a trăi o viață adevărat creștinească; le-a rămas însă numele de creștini. Se cheamă numai oamenii de azi creștini, însă cei mai mulți au tot atât din viața cea creștinească cât mai au azi din croitorie oamenii cei din «Strada Croitorilor». Se păstrează și azi uneltele de lucru: foarfece, ace etc., însă nu mai lucrează nimeni cu ele, ci le țin numai de amintire. Așa se păstrează și în casa multor creștini semne sfinte și scumpe: cruci, icoane, cărți, cu care creștinii de demult lucrau și biruiau păcatele. Creștinii de azi însă nu mai lucrează cu ele, ci le țin mai mult numai de amintire și de podoabă.
Ne trebuie, cu adevărat, o întoarcere la începuturile creștinismului; ne trebuie revărsarea Duhului Sfânt în pustia vieții sufletești de azi.
„Suflete al meu, de ce ești mâhnit și de ce mă tulburi?…“ (Ps. 42, 6)
Așa își întreba Psalmistul David sufletul său. Dacă așa ne am întreba și noi sufletul nostru, apoi sărmanul nostru suflet ar răspunde: „Sunt mâhnit pentru că n ai nici o grijă de mine… eu vorbesc și tu n-auzi… eu plâng mereu și ție nu-ți pasă de lacrimile mele… mi-e foame și nu-mi dai pâine să mănânc… mi-e sete și tu mă adapi cu alcool…“
Părintele Iosif Trifa
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Predica despre iertare Ioana Amariucai Intrebari utilizatori 4 29.06.2012 11:08:05
o predica frumoasa marius.b. Generalitati 1 31.07.2011 23:18:41
Predica de pe Munte catalinabalhui Din Noul Testament 1 17.03.2009 16:58:46
Predica Hartford Despre Biserica Ortodoxa in general 3 06.02.2008 12:14:30