Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 15.08.2006, 20:58:44
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

tot insisti laurentiu deci iti voi satisface curiozitatea. Nu apartin nici unui cult momentan,deci sa iti prezint intreaga doctrina personala ar lua cam mult timp, dar iti pot prezenta cateva din punctele principale. Mai incolo daca ai nelamuriri intreaba-ma si iti raspund, pt ca oricum cred ca imi sunt numarate zilele pe forum.
In primul rand, si asta cred ca e cel mai important punct: Cred in Dumnezeu, cred ca intradevar Iisus poate fi considerat Fiul lui Dumnezeu, fiind omul perfect, ideal. Nu cred in doctrina trinitara, cred intr-un singur Dumnezeu,cred ca Iisus este intradevar un model de om ideal, ajungand sa fie "asemenea" Creatorului.
Cred in pacifism absolut, si respectarea tuturor fiintelor.
Cred in preotia universala, prin urmare nu cred ca o clasa clerica are vre-un rost, ba mai mult sunt de parere ca pun in pericol religia, pt ca de multe ori clerul abuza de puterea sa.
Cred in viata dupa moarte. Cred ca Dumnezeu fiind iubirea nu prea va condamna pe nimeni la iad, ci ne vom condamna singuri. Cred in existenta purgatoriului, ca stare temporara de iad, in sensul ca cei care totusi au sanse mici de scapare cu timpul vor trece de materialism si ura si vor ajung la starea de rai(cred ca raiul si iadul sunt stari ca tot veni vorba). Totusi nu exclud posibilitatea ca unele suflete sa respinga intratat Divinitatea si spiritualul incat sa ramana la starea de iad permanent.
Cred ca in mare ritualurile si obiecte ritualice(icoane,cruci) sunt irelevante in fata Creatorului, totusi ne ajuta pt ca uneori ne amintesc si de cele sfinte, deci nu le consider in nici un fel daunatoare, decat daca ar fi folosite spre exemplu pt profitul unora.
Nu cred ca Biblia e o carte ce trebuie luata la propriu, si nici sursa indiscutabila a adevarului sau o colectie de carti lipsita de erori(vedeti spre exemplu detalii despre cucificare, moartea lui Iuda, dar si alte exemple). Pe deoparte memoria umana e cam subreda, si poate ca unuia i s-a parut mai buna o idee decat alta.
Cred ca ratiunea si o minte deschisa sunt cele mai importante mijloace in dobandirea cunoasterii divinului.
Cred in anti-materialism
Cred ca anumite idei si principii ale unor religii inafara crestinismului,trebuie privite obiectiv,cele bune adoptate, cele rele respinse, cele ce practic nu aduc nici imbunatatiri considerabile nici orice fel de efecte negativ ar trebui privite cu indiferenta.
Cred ca sutele de reguli ale majoritatii religiilor sunt inutile,majoritatea fiind oricum deduse logic de orice persoana. Singura regula importanta ar fi Regula de Aur: "Fa altora ce ai vrea sa ti se faca tie. Fa bine tuturor". Conceptia de bine este inradacinata in sufletul fiecarui om, fiind partea divina a firii umane.
Si dupa acest "scurt" crez, aveti intrebari??
Reply With Quote
  #22  
Vechi 15.08.2006, 22:52:52
lia_1727 lia_1727 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.07.2006
Mesaje: 7
Implicit

Nu stiu la ce demonstratii va asteptati voi, DJ_ICU si Alexandr_Bazil, pt a va dovedi ca biserica noastra nu e cladita pe cateva betisoare, care la primul vant se vor darama. Ce pot sa va spun e ca noi avem Sf. Cruce, cinstim sfintii si pe Maica Domnului. Sf. Cruce, care este Tatal, Fiul si Duhul Sfant, pt. noi e biruinta, e putere, pt. voi rusine si sminteala. Voi, ereticii, nu recunoasteti sfintii, biserica si ierarhia preoteasca. Noi ne inchinam, avem Pasti, avem Craciun, avem traditie, avem posturi, avem Sf. Liturghie si cele sapte Sfinte Taine.
Cu ereticii nu e bine sa stam de vorba. Am cunoscut multi. Sunt galagiosi, nerusinati, vorbesc foarte mult, chiar daca nu adevarul.
Stau de vorba cu voi daca doriti sa veniti la credinta adevarata. Sunteti in stare sa faceti lucrul acesta? Nu-l faceti, atunci nu stam de vorba. A vorbi mult nu inseamna a spune adevarul! Adevar pt. mine inseamna : Cruce, Sfinti, Sfintele Taine !
Reply With Quote
  #23  
Vechi 15.08.2006, 23:09:34
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Chiar as vrea sa vin la credinta adevarata... cea ce are adevarul absolut. Nu s-ar intampla sa stiti care e acea credinta adevarata?
Adevarul pt tine inseamna cruce, sfinti si sfintele taine?? Concepte cum ar fi iubire, respect, divinitate sunt doar niste note de subsol, pierdute pe undeva printre morti deosebit de abstinenti, ritualuri si o metoda de executie in antichitate??
Avand in vedere ca daca raspund civilizat si sincer la orice intrebare sunt numit galagios, nerusinat, se spune ca vorbesc mult si nu stiu nimic, atunci sa inteleg ca trebuie mai putin bun simt si ar trebui sa raspund la fel de sec ca si voi
Reply With Quote
  #24  
Vechi 15.08.2006, 23:49:21
lia_1727 lia_1727 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.07.2006
Mesaje: 7
Implicit

Adevarul pt mine inseamna Cruce, Sfinti si Sfintele Taine, adica DUMNEZEU ! Iar Dumnezeu reprezinta si iubire, respect, divinitate.
Daca raspunsurile noastre ti se par seci, afla ca sunt doar scurte si la obiect.
Cand am spus ca ereticii sunt galagiosi si nerusinati, faceam referire la cei pe care i-am cunoscut personal. Te aflai si tu oare printre ei? :)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 15.08.2006, 23:55:45
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Din moment ce vorbim inseamna ca la un anumit nivel ne cunoastem.
Asa ca: nu mai generaliza, cand esti scurta si la obiect incearca sa nu omiti esentialul(cum ar fi sa zici ca "Adevar pt. mine inseamna : Cruce, Sfinti, Sfintele Taine !" si apoi sa completezi cu un "mic" detaliu, ca astea ar reprezenta de fapt Dumnezeu), si afla ca,desi iti respect credinta, nu consider ca Dumnezeu inseamna Cruce,Sfinit si Taine. E un raspuns prea simplu, prea materialist si ce omite insusi esenta divinitatii.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 16.08.2006, 02:37:55
criss criss is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2006
Mesaje: 1
Implicit

Ce vezi tu materialist in ce a scris lia_1727? Lumineaza-ma! Te rog...

Ne inchinam in numele Tatalui, al Fiului si al Sfantului Duh ( semnul crucii ).
Sfintele Taine sunt: Sfanta Taina a Botezului, Taina Mirungerii, Taina Pocaintei, Sfanta Impartasanie, Taina Preotiei (Hirotonia), Taina Cununiei si Sfantul Maslu.
Ti se pare ca a omis esentialul?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 16.08.2006, 10:48:33
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Da. Cum spuneam mai sus de iubire intre oameni, respect reciproc, sacrificiu, libertatea de a alege si insusi firea umana ce incearca sa se auto-depaseasca si sa devina asemenea creatorului ei. In asta consta Dumnezeu, nu in simboluri si ritualuri. Crezi ca fara ele nu am mai avea nici o legatura cu Divinitatea??
Reply With Quote
  #28  
Vechi 16.08.2006, 13:45:39
T-Bone T-Bone is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.05.2006
Mesaje: 40
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Clausemi
pt T-Bone
...iar tu daca taceai filosof(a) ramaneai...asta ca sa nu pomenesc cuvantul crestin in cazul tau...
Cred ca mai corect era sa vii cu un argument pro sau contra subiectului sau sa ignori daca nu esti in stare sa dai un raspuns inteligent...imi pare sincer rau ca uneori fac si astfel de postari...dar din pacate unii chiar o cer...
Adevarat iti zic ca mai bine iti era tie daca nu faceai acest post. A spus asa:

sau va este frica ca religia voastra e cladite pe cateva betisoare care la primul vant mai puternic se va darma?

Oare nu se va intelege din acestea ca nu doreste pareri "pro" ci doar "contra" (religiei ortodoxe)? Ce argumente solide vrei sa-ti dau, sau sa dau cuiva de aici? Aici dupa cum am zis se incearca o ispitire diavoliceasca si nici decum o conversatie sanatoasa (dupa cum a zis autorul topicului). Parerea mea este ca nu ai citit nici macar bibliam cat despre alte carti legate de viata sfintilor si crestinism nici nu se pune problema.

Oare nu cunosti tu, ca nu trebuie dat acestora semn?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 16.08.2006, 21:51:57
T-Bone T-Bone is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.05.2006
Mesaje: 40
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Clausemi
pt T-Bone
Ca sa-ti raspund in aceeasi maniera ca a ta ar insemna sa ma cobor la acelasi nivel si sincer iti spun ca nu-mi permit...
Dupa cum observi eu stiu sa scriu corect gramatical comparativ cu tine(citeste cu atentie postarile tale :"sa nu da-ti atentie acestui post" invata sa conjugi verbele corect si "dau, sau sa dau cuiva de aici?" mai intraba profesoara de gramatica cand si cum se pune o virgula corect in lb.romana si "ispitire diavoliceasca " mai studiaza DEX-ul adica Dictionarul Explicativ al Limbii Romane ca eu de diavolicesc inca nu am auzit pana acum...de fapt am vrut sa-ti demonstrez ca inainte de a face referiri despre studiile si cultura cuiva fara sa ai habar cu cine vorbesti mai bine priveste-te pe tine si mai pune tu mana pe invatat,citit si studiat...te pot ajuta daca vrei , am ceva ani buni de studiu in domeniul teologic ortodox si lingvistic si tot atatia ani buni in care am si activat in aceste domenii...
Si in alta ordine de idei daca tot ti-ai luat alaturi de nick(T-Bone ,ca poate nu stii ce vrau sa spun) fotografiile Pr.Arsenie te sfatuiesc sa cauti cat de cat sa-i urmezi si invataturile...nu este de ajuns sa te afisezi aici cu fotografia Sf.Sale...de farisei si parveniti este plin pamantul...poate ar fi bine sa cautam sa nu adaugam la numar...
Acestea fiind spuse doresc sa specific ca nu sunt caustica decat atunci cand sunt provocata...iar catre acest user voi mai posta doar atunci cand este in stare sa demonstreze ca este crestin-ortodox adevarat si dovedeste ca nu degeaba tine fotografiile pr.Arsenie legate de postarile sale...
Prietene sa ne intelegem, nu-mi pasa ce parere ai despre mine sau despre gramatica mea. Atat timp cat nu este un forum pe tema asta te rog sa te abtii de la astfel de comentarii ce nu-si au rostul. Nu te-am jignit si te rog sa faci acelasi lucru, eu doar am incercat sa-ti raspund la postul pus de tine mai sus.

Spui ca eu nu scriu corect gramatical.

1. Nu ai habar de ce anume ma ocup eu pe net asa ca nu prea am timp sa stau a scrie corect (e foarte corect cum am zis) pe forum.
2. Tot ce spun, spun din inima asa ca nu are absolut nicio (e corect, citeste cateva articole pe net)legatura gramatica mea.
3. Ce te face sa crezi "ca-l venerez" pe sf. Arsenie? Nu stiu prea multe despre viata dumnalui, dar citind cateva ceva pe forum mi-a placut (am dreptul la alegere, imi pot atasa absolut ce imagine vreau la semnatura)
4. Chiar nu doresc a mai face comentarii bazate doar pe niste "prostioare" pe care le vezi tu dimineata cand intri pe acest forum ci sa citesti tot ce scrie pe forum. Acesta nu e singurul meu post si nu cred ca este cel mai "bun".
5. Daca gasesc mai mult de 5 greseli (gramaticale) in postul tau, iti cer scuze ptr. felul in care mi-ai vorbit?

Acum te rog lasa-ma asa cum sunt eu, prost, si cu gramatica mea.

App. nu am zis ca sunt un adevarat crestin si nici nu ma consider mare credintios (fata de tine, sincer iti zic, din posturile tare asa pare).
Reply With Quote
  #30  
Vechi 17.08.2006, 20:11:33
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

"Nu da cu bata in viespile sectare!"
Arsenie Boca
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
exista vreun sfant in Biserica noastra Annamarria Mari Duhovnici si predicile lor 28 21.01.2012 18:07:32
De ce nu exista excomunicari din Sfanta Biserica ?!? doctor_faustus Biserica Ortodoxa Romana 38 29.12.2010 10:53:21
exista Biserica Ortodoxa autonoma? paraschiva Generalitati 6 18.04.2008 07:56:16