Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 12.02.2024, 16:51:31
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 735
Implicit Expoziția „Cade albă nea peste viața mea” în Bucovina

Citat:
Chipuri de mărturisitori din închisorile comuniste expuse în una dintre cele mai frumoase clădiri din Bucovina

Centrul Muzeal și Multicultural „Cazinoul Băilor” din Vatra Dornei găzduiește, în perioada 5-29 februarie, o expoziție de grafică dedicată mărturisitorilor ortodocși din închisorile comuniste.

Clădirea, construită în secolul 19 și considerată un monument arhitectural deosebit, a fost reconstruită la inițiativa Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților, cu ajutorul fondurilor europene și al Consiliului Județean Suceava.

Expoziția, intitulată „Cade albă nea peste viața mea”, a fost pregătită de artistul plastic Aida Șușter Boțan. Printre portretele incluse se numără: părinții Iustin Pârvu, Cleopa Ilie, Gheorghe Calciu-Dumitreasa, Nicolae Steinhardt, Dumitru Stăniloae, precum și alții.

Văd că Basilica evită intenționat numele mirenilor dar în cadrul expoziției apar și alții, precum este arătat pe site-ul Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților:

Citat:
Printre portretele expuse se numără clericii Iustin Pârvu, Cleopa Ilie, Gheorghe Calciu-Dumitreasa, Nicolae Steinhardt, Dumitru Stăniloae, Sofian Boghiu, Adrian Făgețeanu, Gherasim Iscu, Înaltpeasfințitul Pimen Suceveanul, dar și oamenii de cultură și mărturisitorii Radu Gyr, Petre Țuțea, Vasile Voiculescu, Valeriu Gafencu, Aspazia Oțel Petrescu, Mircea Vulcănescu, Traian Trifan ș. a.

Expoziția Aidei Șușter Boțan a mai fost la:
  • Muzeul Național al Unirii Alba Iulia
  • Muzeul Mitropoliei Clujului
  • Muzeul Mitropolitan Iași
  • Muzeul Județean Botoșani
  • Mănăstirea Antim
  • Muzeul de Artă Piatra Neamț
  • Biblioteca Municipală Fălticeni
  • Muzeul Lemnului Câmpulung Moldovenesc

Deci expoziția se face cu susținerea mitropoliilor din toată țara, iar în centrul afișului pentru expoziție se poate vedea Traian Trifan, fost legionar:

Așa că cei ce se fac mari judecători să aibă grijă să nu se osândească singuri luându-se după media mincinoasă, dând cu noroi în mucenicii credinței.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #22  
Vechi 13.02.2024, 15:28:50
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 735
Implicit


Răbdarea
de Arhim. Ilarion Argatu

O furtună se ivi
'N-al meu suflet într-o zi,
Ca să pună prăbușire
Întru toată-a mea zidire.

Dar veni atunci răbdarea
Și-mi aduse-mărbătarea,
Și cu ea am biruit,
Cale bună-am dobândit.

Citat:
În noaptea în care m-a îngăduit în chilia sa, Părintele avea 80 de ani. După ce am vegheat un timp ascultându-l, am ațipit. Când m-am trezit, Părintele se ruga. Nu dormise deloc. La 80 de ani, avea rugăciunea inimii și o forță pe care numai credința cea adevărată ți-o poate da. Prin Părintele, vas de mare cinste, s-au săvârșit numeroase minuni. Sub ochii uimiți ai credincioșilor, o femeie anchilozată, în cărucior, după trei zile de rugăciuni s-a ridicat și s-a întors acasă pe picioarele ei. Având nevoința Sfântului Calinic, Părintele postea adeseori dimpreună cu credincioșii, așa cum s-a întâmplat cu o femeie care își blestemase fiul. A postit 14 zile și, făcând în permanență molitvele Sfântului Vasile, copilul s-a vindecat. În chilia sa austeră de la Cernica, Părintele a făcut vindecări fără număr, a eliberat posedații de diavol – minune fără egal, a întors la credință o mulțime de oameni. Nimeni nu pleca de la el fără ajutor, fără întărire și nădejde. Din toate darurile pe care le primea, nu-și păstra nimic pentru sine. Ajuta săraci, mănăstiri îndepărtate, construia biserici, cum este cea de la Boroaia.

S-a mutat la cele veșnice, având pe buze un ultim și testamentar cuvânt: „Rugați-vă la Maica Domnului”. A adormit în liniște, înconjurat de credincioși, după ce în dimineața acelei zile s-a sculat zicând: „Cu mila lui Dumnezeu, voi pleca deseară”. S-a săvârșit într-o zi de marți. Pe 2 august ar fi împlinit 86 de ani.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #23  
Vechi 13.02.2024, 19:43:21
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 735
Implicit


Citat:
Simpozionul dedicat Pr. Justin Pârvu la mănăstirea Paltin - Reportaj

Urmăriți un reportaj despre lucrările simpozionului dedicat memoriei Părintelui Justin Pârvu, la 105 ani de la nașterea sa, 10 Februarie 2024. Reportajul este realizat de Radu Chirița pentru portalul nostru.
Simpozioul de anul acesta s-a intitulat: „Părintele Justin Pârvu, mângâietor al bolnavilor și sprijinitorul celor întristați”.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #24  
Vechi 17.02.2024, 22:14:16
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 735
Implicit


Citat:
Valeriu Gafencu, pomenit la Târgu Ocna

În Parohia „Sfinții Împărați Constantin și Elena” din Targu Ocna au fost pomeniți astăzi mărturisitorii care au suferit în perioada 1947-1965 în Penitenciarul-Spital Târgu Ocna. Printre aceștia s-a numărat și Valeriu Gafencu. Manifestările au început ieri, când au fost săvârșite Slujba Vecerniei, unită cu Litia și Paraclisul Maicii Domnului. Astăzi, în lăcașul de cult, un sobor de preoți a oficiat Sfânta Liturghie.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #25  
Vechi 19.02.2024, 04:41:28
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 735
Implicit


Despre asociația „Memorialul Gherla”:

Citat:
Pe harta Gulagului românesc, Gherla a fost unul din locurile în care s-a suferit cel mai mult și cel mai intens. Mii de oameni, unii dintre ei personalități marcante ale elitei interbelice românești, au umplut celulele și beciurile teribilei închisori, fapt ce a lăsat până azi o rană deschisă în inima orașului.
Din păcate, tot acest tezaur inestimabil de suferință este practic nevalorificat și lăsat pradă uitării.
Pentru a umple acest gol, IPS Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Andrei al Clujului a avut inițiativa construirii unui memorial în cinstea celor ce au suferit la Gherla în perioada de detenție politică.
În acest sens a fost constituită Asociația Memorialul Gherla și s-a înființat totodată Mănăstirea Sfinții 40 de Mucenici, care să cuprindă Ansamblul Memorial.
https://memorialulgherla.ro/
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #26  
Vechi 20.02.2024, 03:34:16
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.570
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Ma gindeam la cei citiva din aceasta sursa(Martiri și mărturisitori români în temniță cu Hristos)
care au supravietuit pina dupa '89 si care au asistat la circul gretos al transformarii tortionarilor si urmasilor lor(copii, nepoti acum ei insisi activisti prigonitori dupa modelul parintilor) care practic peste noapte in timp ce numarau caramizile de dolari, brusc au devenit cei mai mari dusmani ai comunismului si cei mai inraiti capitalisti.
Cred ca acesta a fost cel mai monumental soc al acestor suflete amarate trecute prin torturi si nemernicii inimaginabile care au prins inceputul demontarii rapide, a demolarii si vinzarii tarii facuta praf.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 20.02.2024, 10:47:29
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 735
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
Ma gindeam la cei citiva din aceasta sursa(Martiri și mărturisitori români în temniță cu Hristos)
care au supravietuit pina dupa '89 si care au asistat la circul gretos al transformarii tortionarilor si urmasilor lor(copii, nepoti acum ei insisi activisti prigonitori dupa modelul parintilor) care practic peste noapte in timp ce numarau caramizile de dolari, brusc au devenit cei mai mari dusmani ai comunismului si cei mai inraiti capitalisti.
Cred ca acesta a fost cel mai monumental soc al acestor suflete amarate trecute prin torturi si nemernicii inimaginabile care au prins inceputul demontarii rapide, a demolarii si vinzarii tarii facuta praf.
Din câte am văzut, majoritatea nu erau naivi politic să gândească în termeni de capitalism vs comunism. Ei nu știau ca occidentul a fost de partea Rusiei comuniste și au refuzat să ajute România? Doar liberalii au fost îndeajuns de naivi să nu vadă de niciunele, ei și când câștigasera aliații s-au bucurat crezând că vine democrația în România. Deținuții politici în general știau că tot rău are să vină din occident după 89, mulți nici nu se deranjeau să facă o diferență fiindcă duhovniceșe diferența e mică: și comunismul și capitalismul sunt curente ateiste, antihriste, anticreștine.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #28  
Vechi 22.02.2024, 01:16:27
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 735
Implicit

Imn morților
de Radu Gyr

Morminte dragi, lumină vie,
sporite-ntruna an de an,
noi v-auzim curgând sub glie
ca un șuvoi subpământean.

Ați luminat cu jertfe sfinte
pământul până-n temelii,
că țara arde de morminte
cum arde cerul de făclii.

Ascunse-n lut ca o comoară,
morminte vechi, morminte noi,
de vi se pierde urma-n țară,
v-o regăsim mereu în noi.

De vi s-au smuls și flori, și cruce,
și dacă locul nu vi-l știm,
tot gândul nostru-n veac v-aduce
îngenunchieri de heruvim.

Morți sfinți în temniți și prigoane,
morți sfinți în lupte și furtuni,
noi ne-am făcut din voi icoane
și vă purtăm pe frunți cununi.

Nu plângem lacrimă de sânge,
ci ne mândrim cu-atâți eroi.
Nu, neamul nostru nu vă plânge,
ci se cuminecă prin voi.
____________________________________

Cântată: https://youtu.be/ammUoHlSvXM
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #29  
Vechi 25.02.2024, 23:47:50
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.970
Implicit

Foarte interesantă cugetarea lui Alex Stefanescu, criticul literar care a trecut la Domnul:

“Dacă eu scriu în Istoria literaturii române despre Petre Țuțea și Mircea Eliade, despre Emil Cioran și Constantin Noica, despre Mircea Vulcănescu și Radu Gyr, evidențiind valoarea excepțională a operei lor, Alexandru Florian va decide dacă am practicat cultul unor fasciști sau criminali de război și dacă trebuie să fiu condamnat la închisoare”. (interviu realizat de jurnalistul Alexandru Căutiș)
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 26.02.2024, 00:14:17
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 735
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Foarte interesantă cugetarea lui Alex Stefanescu, criticul literar care a trecut la Domnul:

“Dacă eu scriu în Istoria literaturii române despre Petre Țuțea și Mircea Eliade, despre Emil Cioran și Constantin Noica, despre Mircea Vulcănescu și Radu Gyr, evidențiind valoarea excepțională a operei lor, Alexandru Florian va decide dacă am practicat cultul unor fasciști sau criminali de război și dacă trebuie să fiu condamnat la închisoare”. (interviu realizat de jurnalistul Alexandru Căutiș)
Și George Călinescu îi marginaliza pe ortodocși încă de pe vremea sa. A scos și ratatul de Nicolae Manolescu o istorie a literaturii române în 2008 și în 1.500 de pagini nu este nimic despre Radu Gyr. Despre Nichifor Crainic spune doar că n-are nicio valoare poezia lui. În general „criticii literari” ai noștri care au urmat după Titu Maiorescu și Nicoale Iorga au fost de stânga. Maiorescu a respectat cultura ortodoxă, apreciindu-l mult pe Octavian Goga, iar Iorga a fost bineînțeles naționalist.

Alex Ștefănescu știu că avea seria aia pe Trinitas „100 de semnături” - https://www.youtube.com/playlist?lis...dJxwP_wcSj0YtL

Nu zic nimic, Dumnezeu să-l odihnească.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
Răspunde

Tags
comunism, mucenici, poezie, poezii ortodoxe, sfintii inchisorilor