Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #511  
Vechi 17.01.2009, 16:58:29
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
ei si-au dat viata cu sutele de mii doar ca nu au vrut sa-l cinsteasca pe imparat ca pe un zeu, aruncand doar de forma tamaie pe altarul dedicat lui (vezi Actele martirice
Este putin confuz ceea ce spuneti dvs. Cei care aruncau de forma tamaie pe altarele pagane, nu erau ucisi. Adevaratii crestini nu aruncau nici macar de forma tamaie pe altare pagane. Adevaratii crestini nu faceau nici un fel de compromis care sa-L intristeze pe Dumnezeu. Preferau sa moara.

Cititi in cartea profetului Daniel, la cap. 3, si vedeti cum s-au comportat cei trei prieteni ai profetului (inchinarea la chipul de aur din valea Dura). Se puteau apleca si ei, o data cu ceilalti (puteu sa o faca de forma), dar au preferat sa fie aruncati in cuptorul cu foc (stiau ca asta vor pati).

In felul celor trei prieteni s-au comportat si adevaratii crestini, in timpul prigonirii romane. Crestinismul nu este o religie a compromisului, cand este vorba de inchinare adevarata.
  #512  
Vechi 17.01.2009, 23:57:58
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Asta am zis si eu ca martiri nu acceptau nici de forma sa duca jertfa imparatulu, ci preferau moartea, deci cum ar fi acceptat schimbarea dogmelor sau a zilei de odihna fara temeiuri biblice si patristice? Oare au fost vorbe in vant cuvintele lui Hristos: Iata cu voi sunt pana la sfarsitul veacurilor? Daca credeti in cuvantul Domnului, unde e acesta credinta daca nu credeti in toate cuvintele Lui?
  #513  
Vechi 18.01.2009, 06:44:12
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
Asta am zis si eu ca martiri nu acceptau nici de forma sa duca jertfa imparatulu, ci preferau moartea, deci cum ar fi acceptat schimbarea dogmelor sau a zilei de odihna fara temeiuri biblice si patristice? Oare au fost vorbe in vant cuvintele lui Hristos: Iata cu voi sunt pana la sfarsitul veacurilor? Daca credeti in cuvantul Domnului, unde e acesta credinta daca nu credeti in toate cuvintele Lui?
Cuvintele lui Hristos nu sunt vorbe in vant, dar nici nu au fost spuse ca sa ne ascundem dupa ele, cand gresim.

Este alegerea omului daca vrea sa ramana tare in credinta (si atunci Domnul Iisus Hristos este cu el) sau cedeaza la inselatorii.

Schimbarea zilei de odihna aleasa de Dumnezeu (ziua a saptea) cu o sarbatoare pagana (ziua soarelui - ziua intaia a saptamanii), s-a facut treptat. Imparatul Constantin cel Mare doar a contribuit la aceasta schimbare/inselatorie.

Iata istoria acestei schimbari in acest articol:
http://caleasprecasa.uv.ro/tranzitia.htm

Veti afla lucruri interesante.
  #514  
Vechi 18.01.2009, 19:08:38
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Noi preferam sa credem ce spune Sfantul Ignatie care a fost ucenic apropiat al Sfantului Apostol Ioan Evanghelistul, in Epistola catre Magnezieni in anul 150:
[COLOR=Red],,Cei care au trait in randuielile cele vechi si au venit la nadejdea cea noua nu mai tin sambata, ci duminica, in care si viata noastra a rasarit, prin El si prin moartea Lui.,, (9,1)

Acest cuvant nu mai lasa loc de interpretari asa cum se intampla cu Biblia care ti-am mai spus nu poate fi interpretata dupa mintea fiecaruia dupa cum spune clar Sfantul Apostol Petru:[/COLOR]


20. Aceasta stiind mai dinainte ca nici o proorocie a Scripturii nu se talcuieste dupa socotinta fiecaruia;
21. Pentru ca niciodata proorocia nu s-a facut din voia omului, ci oamenii cei sfinti ai lui Dumnezeu au grait, purtati fiind de Duhul Sfant. (2Petru 1,20-21)

Poti tu sa ai pretentia ca faci parte dintre
oamenii cei sfinti ai lui Dumnezeu si esti purtat de Duhul Sfant cand esti plin de mandrie de care habar n-ai ca suferi?
  #515  
Vechi 19.01.2009, 11:17:13
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
Noi preferam sa credem ce spune Sfantul Ignatie care a fost ucenic apropiat al Sfantului Apostol Ioan Evanghelistul, in Epistola catre Magnezieni in anul 150:
[COLOR=red],,Cei care au trait in randuielile cele vechi si au venit la nadejdea cea noua nu mai tin sambata, ci duminica, in care si viata noastra a rasarit, prin El si prin moartea Lui.,, (9,1)[/COLOR]
1. Domnule Iustin, v-am mai rugat sa-i lasati pe Sfinti in pace. Nu-i mai faceti paravan pentru invataturile dvs. Este stiut ca se face selectie din invataturile Sfintilor si sunt acceptate cele care convin teologiei stabilita in sinoade.

Arhiereul Calist Botosaneanul, episcop de Arges, in "Istoria bisericeasca" din 1902, pg. 55, declara: "Ziua in care crestinii savarseau cultul lor religios la inceput a fost sambata, mai tarziu duminica, zi de inchinare si bucurie, dupa cum zice si sfantul Atanasie al nostru: Sambata noi ne adunam laolalta nu ca sa iudaizam... ci ca sa ne inchinam lui Isus, Domnul Sabatului."

De ce nu preferati sa credeti in ce spune Sfantul Atanasie?

2. Iar noi, ca sa fim siguri ca nu gresim, preferam sa urmam exemplul Mantuitorului si sa pazim ziua a saptea. Daca va intreaba Domnul Iisus Hristos, la judecata, de ce ati pazit prima zi a saptamanii, ce o sa-i spuneti?

Eu astept linistit o astfel de intrebare (in imaginatia mea). Am sa-I raspund: "Doamne, am cautat sa fac la fel ca Tine".
  #516  
Vechi 19.01.2009, 11:45:26
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
20. Aceasta stiind mai dinainte ca nici o proorocie a Scripturii nu se talcuieste dupa socotinta fiecaruia;
21. Pentru ca niciodata proorocia nu s-a facut din voia omului, ci oamenii cei sfinti ai lui Dumnezeu au grait, purtati fiind de Duhul Sfant. (2Petru 1,20-21)

Va place (nu numai dvs.), sa speriati lumea cu versetele acestea si sa nu indrazneasca sa cerceteze Cuvantul lui Dumnezeu. Sfintii Apostoli, in epistolele lor, ne arata cum poate fi inteleasa Sfanta Scriptura. Am gasit, in aceste epistole, de cel putin 25 de ori expresii de genul "dupa cum este scris" sau "dupa cum sta scris in cartea profetului...". Sfintii Apostoli explicau Cuvantul lui Dumnezeu folosindu-se de Cuvantul lui Dumnezeu. Nu sunt acestea intelegeri duhovnicesti? Nu este Sfanta Scriptura plina de Duhul Sfant?

Cand caut explicatii la un om, nu pot sti cat de duhovnicesti sunt acestea, indiferent de persoana care le da (insusi Apostolul Pavel a fost verificat cu Sfanta Scriptura - Faptele Apostolilor 17:11). Cand le caut in Sfanta Scriptura sunt sigur ca acestea au Duhul Sfant. Cuvantul lui Dumnezeu este viu.
  #517  
Vechi 19.01.2009, 11:56:10
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
Poti tu sa ai pretentia ca faci parte dintre oamenii cei sfinti ai lui Dumnezeu si esti purtat de Duhul Sfant cand esti plin de mandrie de care habar n-ai ca suferi?
Deja exagerati peste masura. Cine se da om sfant sau purtat de Duhul Sfant? Sunt si eu un "incurca lume" (cel putin pentru cei ca dvs.) si pentru ca uneori reusesc sa va incurc, ma acuzati de "sfintenie" si mandrie. Va doriti, poate, sa primiti din partea mea numai aprobari sau aprecieri. Probabil, cu asa ceva sunteti obisnuit. Nu sunt genul. Asa ca, pentru dvs., am sa raman un om "mandru".
  #518  
Vechi 19.01.2009, 14:45:31
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

-Sabatul cel Nou: de sambata seara pana luni dimineatza
-ba sambata pt ca
-ba sf Duminica,
-ba sambata pt ca
-ba sambata pt ca
-ba sf Duminica,
-ba sambata pt ca
-ba sambata pt ca
-ba sf Duminica,
-ba sambata pt ca
-ba sambata pt ca
-ba sf Duminica,
-ba sambata pt ca
-ba sambata pt ca
-ba sf Duminica,
-ba sambata pt ca

-shi cu carnea de porc la fel

poi ce nu pricepi ca nu mai este voie sa va judece nimeni pentru sambete sau mancare? caci nu mai se tzin in mod obligatoriu zilele...

cine tzine Sabatul cel nou, ferice de el, ca el se va folosi...

dar unul care sta in concediu 2 saptamani? shi tzine zilnic un fel de Sabat gresheshti? sau unul care tzine o luna? sau un pensionar care tzine toate zilele cate i-a mai ramas?

deci nu va pacalitzi cu Marian (vasinec) care nu-shi respecta nici numele dar apoi pe sfintzi ori pe parintzi, ca doar colegul asta de forum nici nu are de gand sa observe ca e un fel de spahiu sau ienicer dintre foshtii ortodocshi, ori comunist ori iehovist ori baptist, ori ce eshti dumneata "frate" amagit?

Poi daca nu te condamna (judeca) nimeni pentru sambete shi carnea de porc pentru ce nu eshti multzumit shi ce vrei? Tzine asha ca eu nu ma supar, dar nu spune dulcelui amar shi amarului dulce shi nici negrului alb shi inviers... doar pentru ca tu nu ai nevoie de argumente ci de cineshtie ce ca sa crezi... poate de falsele minuni shi amagiri shi infricoshari ale lui antichrist... numa ca ala o sa faca sa crezi in el shi nu in Adevaratul Hristos...

Iar de la mancare, neascultare shi desfranare se umple iadul, ne spune CLD, deci cine ramane sa tzina pana la sfarshit cate ceva ala se va folosi shi credintza lui il va Mantui...
  #519  
Vechi 19.01.2009, 14:58:31
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Invierea Domnului. El Se arata Mariei Magdalena, apoi ucenicilor si la opt zile, dupa aceea, lui Toma. 1. Iar in ziua intaia a saptamanii (duminica), Maria Magdalena a venit la mormant dis-de-dimineata, fiind inca intuneric, si a vazut piatra ridicata de pe mormant.
...
19. Si fiind seara, in ziua aceea, intaia a saptamanii (duminica), si usile fiind incuiate, unde erau adunati ucenicii de frica iudeilor, a venit Iisus si a stat in mijloc si le-a zis: Pace voua!
...
26. Si dupa opt zile, ucenicii Lui erau iarasi inauntru, si Toma, impreuna cu ei. Si a venit Iisus, usile fiind incuiate, si a stat in mijloc si a zis: Pace voua!

...



deci de aici se poate observa ca erau dezlegate zilele de Sabat

deic sambata ori duminica ori dupa opt zile adica luni in calendarul nostru era la fel de bune pentru Rugaciuni shi sfintziri....

dar Sabatul cel Nou, pe Pamantul cel Nou se tzine de sambata seara pana luni dimineatza, adica a fost o seara shi a fost o dimineatza, Ziua Intai, adica sf Duminca dupa porunca data prin Imparatul Constantin, shi data de sus din Cer de la CLD...

daca cineva voieshte sa pazeasca Sabatul n-are decat sa-l pazeasca... nu este obligator dar este dat de CLD pentru cine vrea sa urmeze Cerului... caci in Cer asha se tzine....
  #520  
Vechi 19.01.2009, 20:16:03
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
1. Domnule Iustin, v-am mai rugat sa-i lasati pe Sfinti in pace. Nu-i mai faceti paravan pentru invataturile dvs. Este stiut ca se face selectie din invataturile Sfintilor si sunt acceptate cele care convin teologiei stabilita in sinoade.

Arhiereul Calist Botosaneanul, episcop de Arges, in "Istoria bisericeasca" din 1902, pg. 55, declara: "Ziua in care crestinii savarseau cultul lor religios la inceput a fost sambata, mai tarziu duminica, zi de inchinare si bucurie, dupa cum zice si sfantul Atanasie al nostru: Sambata noi ne adunam laolalta nu ca sa iudaizam... ci ca sa ne inchinam lui Isus, Domnul Sabatului."

De ce nu preferati sa credeti in ce spune Sfantul Atanasie?

2. Iar noi, ca sa fim siguri ca nu gresim, preferam sa urmam exemplul Mantuitorului si sa pazim ziua a saptea. Daca va intreaba Domnul Iisus Hristos, la judecata, de ce ati pazit prima zi a saptamanii, ce o sa-i spuneti?

Eu astept linistit o astfel de intrebare (in imaginatia mea). Am sa-I raspund: "Doamne, am cautat sa fac la fel ca Tine".
Noi preferam sa facem ascultare de Biserica-stalpul si temelia adevarului si de ierarhia pusa de Hristos peste Ea dupa cum a spus El: cine va asculta pe voi, pe Mine ma asculta. Iata despre ascultare:
Ascultarea este mai buna decat jertfa si supunerea mai buna decat grasimea berbecilor.
23. Caci nesupunerea este un pacat la fel cu vrajitoria si impotrivirea este la fel cu inchinarea la idoli.
(1Regi 15,22-23)

17. Si de nu-i va asculta pe ei, spune-l [COLOR=Red]Bisericii[/COLOR]; [COLOR=Red]iar de nu va asculta nici de Biserica, sa-ti fie tie ca un pagan si vames. [/COLOR]
18. Adevarat graiesc voua: Oricate veti lega pe pamant, vor fi legate si in cer, si oricate veti dezlega pe pamant, vor fi dezlegate si in cer.

[COLOR=Red]De ce nu spune ,,spune-l Bibliei,, sa asculte de ea, ci Bisericii?

Nici voi nu ati tinut sambata de la inceput, ci dupa mai mult timp.
[/COLOR]

Eu nu ma rusinez sa dau citate din cuvintele Sfintilor sau al parintilor nostri duhovnicesti dupa cum ne indeamna Sf Pavel :
2. Si cele ce ai auzit de la mine, cu multi martori de fata, acestea le incredinteaza la oameni credinciosi, care vor fi destoinici sa invete si pe altii. (2 Tim 2,2

...asa cum tu te rusinezi sa dai citate din mincinoasa invatatura a celei care a intemeiat secta ta, recunoscand prin aceasta ca e mincinoasa si falsa. Ti-am postat o multime din aberatiile ei pe de care mereu te-ai lepadat de parca nu ea, Ellen White ar fi ,,profetesa,, voastra pe baza carei invataturi si profetii mincinoase existati ca secta?
Te legi mereu de invataturile Sfintilor nostri, facand la randul tau selectie intre Sfintii Apostoli si Sfintii de dupa ei, dar uiti de invataturile aberante ale ,,sfantei voastra profetese,,
de parca nici nu ati fi ,,urmasii ei spirituali,,.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Invataturi incredibile, mai putin cunoscute ale adventistilor Erethorn Secte si culte 400 28.03.2012 20:49:41
Limba ebraica a VT. Aplicatie pentru cuvantul Sabat. AdrianAamz Din Vechiul Testament 9 08.02.2011 10:02:02
Despre Sabat georgeval Secte si culte 1108 28.07.2010 18:45:00
Despre Duminica sau ziua Invierii! alecsandru Secte si culte 25 06.11.2007 19:26:52
despre ziua aliturgica NiCcoleta Sfanta Liturghie 1 02.03.2006 09:58:33