Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 17.07.2009, 20:36:50
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Cel mai greu de inteles sunt exagerarile unor credinciosi bazate pe "hoituri" imaginare care trebuiesc scoase din casa.
Asta mi se pare o forma de minciuna tot atit de grava, care implica si psihicul ca si cea a ascunderii unor pacate mai grave.
Cunosc mireni care cum se intilnesc incep sa se jeluiasca de cit de greu atirna pacatele lor desi multora le cunostem existenta ca fiind deosebit de incarcata si lipsita total de ispite si posibilitati de a calca in strachini.
, iar programul lor permanent este un program supraincarcat strict de familie numeroasa, complimentat de posturi rugaciuni, lectura religioasa, internet religios.

Altceva ce nu inteleg este insistenta UNOR preoti care la auzul lipsei de pacate mari ci doar greseli devin indignati si exclama ridicind din umeri"
"dar cum se poate domnule R sa nu aveti pacate, toata lumea are cu duiumul!"

Cred ca se exagereaza cu tendinta unora de a te baga in pacate si intr-o stare de imaginata de vinovatie desi esti fericit, nu ai facut prostii, nu esti tulburat ci doar stii ca ai gresit ca nu ai tinut poate post in mod regulat, ai injurat odata cind te-ai impiedicat de o bordura si nu te-ai rugat cit trebuia

In rest, de regula suntem asa de ocupati incit nici sa rasufli nu ai timp, ce sa mai vorbim de lucrul pacatelor.

PENTRU PACATE TREBUIE SA AI SI TIMP!
  #12  
Vechi 17.07.2009, 21:02:56
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Cel mai greu de inteles sunt exagerarile unor credinciosi bazate pe "hoituri" imaginare care trebuiesc scoase din casa.
Asta mi se pare o forma de minciuna tot atit de grava, care implica si psihicul ca si cea a ascunderii unor pacate mai grave.
Cunosc mireni care cum se intilnesc incep sa se jeluiasca de cit de greu atirna pacatele lor desi multora le cunostem existenta ca fiind deosebit de incarcata si lipsita total de ispite si posibilitati de a calca in strachini.
, iar programul lor permanent este un program supraincarcat strict de familie numeroasa, complimentat de posturi rugaciuni, lectura religioasa, internet religios.

Altceva ce nu inteleg este insistenta UNOR preoti care la auzul lipsei de pacate mari ci doar greseli devin indignati si exclama ridicind din umeri"
"dar cum se poate domnule R sa nu aveti pacate, toata lumea are cu duiumul!"

Cred ca se exagereaza cu tendinta unora de a te baga in pacate si intr-o stare de imaginata de vinovatie desi esti fericit, nu ai facut prostii, nu esti tulburat ci doar stii ca ai gresit ca nu ai tinut poate post in mod regulat, ai injurat odata cind te-ai impiedicat de o bordura si nu te-ai rugat cit trebuia

In rest, de regula suntem asa de ocupati incit nici sa rasufli nu ai timp, ce sa mai vorbim de lucrul pacatelor.

PENTRU PACATE TREBUIE SA AI SI TIMP!
Ocupati cu ce , decat cu cumularea pacatelor . Nu ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #13  
Vechi 17.07.2009, 21:09:40
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Ocupati cu ce , decat cu cumularea pacatelor . Nu ?
Crescutul copiilor crezi ca se face in 5 minute pe zi?
Mincarea crezi ca iti apare in fata asa in mod miraculos?
Curatenia pe care o vezi cind vii de la servici crezi ca se face singura?

Cind sa mai pacatuiesti?
..sau nu am inteles eu bine si toate astea le consideri pacate?
  #14  
Vechi 17.07.2009, 21:21:09
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Crescutul copiilor crezi ca se face in 5 minute pe zi?
Mincarea crezi ca iti apare in fata asa in mod miraculos?
Curatenia pe care o vezi cind vii de la servici crezi ca se face singura?

Cind sa mai pacatuiesti?
..sau nu am inteles eu bine si toate astea le consideri pacate?
hahaha.. tu nu gandesti ca un barbat! Unii chiar cred ca mancarea creste in farfurie!

Uite o lista uzuala de pacate: dimineata sari rugaciunea (sau spui ceva f scurt, cu mintea aiurea) si fuga la cafea.. pui lapte (ah, este vineri! las' n-are nimic), apoi niste mascara, balsam de buze (=pacat), parfum (daca are pret peste 100usd si este ultima noutate este si mai pacat!), pantofi cu toc inalt (pacat) prada (alt pacat), fusta lunga (bonus) dar este cavalli (pacat!! cade bonusul).. treci pe rosu cu masina (pacat)..
Lista poate continua oricat... chiar de nu inteleg, Andrei, cum ocolesti tu pacatele!
Dar cel mai grav pacat este ca nu-L ai pe Dumnezeu in gand in tot ce faci (parerea mea). De fapt ni s-a spus: rugati-va neincetat.
  #15  
Vechi 17.07.2009, 21:24:03
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Ca sa tii o casa si o familie numeroasa ne cam trebuiesc 30 de ore pe zi din 24. Deci cind sa mai pacatuiesti?

De acord, cind este vorba de abateri si dereglari pacatoase da, dar cind ele lipsesc asa cum se intimpla la majoritatea oamenilor gospodari, de ce trebuie sa le inventam? bazindu-ne numai pe vesnicul indemn ca " toata ziua ALTCEVA nu facem decit sa acumulam pacate"
  #16  
Vechi 17.07.2009, 21:28:30
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Ca sa tii o casa si o familie numeroasa ne cam trebuiesc 30 de ore pe zi din 24. Deci cind sa mai pacatuiesti?

De acord, cind este vorba de abateri si dereglari pacatoase da, dar cind ele lipsesc asa cum se intimpla la majoritatea oamenilor gospodari, de ce trebuie sa le inventam? bazindu-ne numai pe vesnicul indemn ca " toata ziua ALTCEVA nu facem decit sa acumulam pacate"
Pai depinde cu cine te compari, Andrei.. te compari cu vecinul care bea si bate nevasta? sau te uiti catre Iisus?
  #17  
Vechi 17.07.2009, 21:31:23
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Uite o lista uzuala de pacate: dimineata sari rugaciunea (sau spui ceva f scurt, cu mintea aiurea) si fuga la cafea.. pui lapte (ah, este vineri! las' n-are nimic), apoi niste mascara, balsam de buze (=pacat), parfum (daca are pret peste 100usd si este ultima noutate este si mai pacat!), pantofi cu toc inalt (pacat) prada (alt pacat), fusta lunga (bonus) dar este cavalli (pacat!! cade bonusul).. treci pe rosu cu masina (pacat)..
.
Hristos din cite stiu nu i-a spus prostituatei "Du-te taie-ti tocurile de la pantofi si spala-te de mascara sau scoate laptele din cafea" ci a zis du-te si nu mai pacatui cu barbati, adica schimba-ti obiceiul de a te impreuna aiurea

De ce trebuie noi sa denaturam cu zelul nostru o porunca simpla!
  #18  
Vechi 17.07.2009, 21:34:11
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
te compari cu vecinul care bea si bate nevasta? sau te uiti catre Iisus?
In cartile mele asta nu este regula.
Da, catre Iisus ma uit cum se uita tot mai multi preoti ortodocsi formati in occident care sunt mult mai linistiti in privinta pacatelor si care sunt DE FAPT si ce reprezinta ele
  #19  
Vechi 17.07.2009, 21:36:52
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Pai depinde cu cine te compari, Andrei.. te compari cu vecinul care bea si bate nevasta? sau te uiti catre Iisus?
Vad ca te-ai molipsit si tu de virusul vremurilor, acela de a dicta si a face regulile dupa aberatiile minoritatilor nu a majoritatii, adica a oamenilor normali, gospodari care nu au timp de prostii
  #20  
Vechi 17.07.2009, 21:42:22
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Cel mai greu de inteles sunt exagerarile unor credinciosi bazate pe "hoituri" imaginare care trebuiesc scoase din casa.
Asta mi se pare o forma de minciuna tot atit de grava, care implica si psihicul ca si cea a ascunderii unor pacate mai grave.
Cunosc mireni care cum se intilnesc incep sa se jeluiasca de cit de greu atirna pacatele lor desi multora le cunostem existenta ca fiind deosebit de incarcata si lipsita total de ispite si posibilitati de a calca in strachini.
, iar programul lor permanent este un program supraincarcat strict de familie numeroasa, complimentat de posturi rugaciuni, lectura religioasa, internet religios.

Altceva ce nu inteleg este insistenta UNOR preoti care la auzul lipsei de pacate mari ci doar greseli devin indignati si exclama ridicind din umeri"
"dar cum se poate domnule R sa nu aveti pacate, toata lumea are cu duiumul!"

Cred ca se exagereaza cu tendinta unora de a te baga in pacate si intr-o stare de imaginata de vinovatie desi esti fericit, nu ai facut prostii, nu esti tulburat ci doar stii ca ai gresit ca nu ai tinut poate post in mod regulat, ai injurat odata cind te-ai impiedicat de o bordura si nu te-ai rugat cit trebuia

In rest, de regula suntem asa de ocupati incit nici sa rasufli nu ai timp, ce sa mai vorbim de lucrul pacatelor.

PENTRU PACATE TREBUIE SA AI SI TIMP!
Andrei, pai in cazul in care nu avem ce sa-i marturism preotului, macar sa-i spunem cum va fi vremea. Poate asta o sa-l bucure. Ar fi o expresie a faptului ca suntem ancorati in realitate.

Sau poate fata de tine si-au luat diavolii concediu de odihna. Nu vreau sa te jignesc, dar suntem atat de departe de un mod adevarat de traire, incat, mi se pare mult prea indraznet sa spunem ca din cauza activitatii nu mai facem pacate. Iar un pacat tinut mult in noi, face mai mult decat un hoit. Din cauza acestuia, multi oameni vor sta doar dincolo de noi si nu in noi.

Last edited by costel; 17.07.2009 at 21:45:01.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ce rugaciune spunem pt servici nou? Mirela0110 Generalitati 7 21.11.2011 16:35:25
cat de puternic este satana pana la urma? victortiti89 Generalitati 20 16.06.2011 20:33:03
ce s-a intamplat pana la urma? victortiti89 Din Noul Testament 1 20.05.2011 09:49:05
De ce ne temem sa-I spunem numele ? Mihnea Dragomir Intrebari utilizatori 17 27.02.2011 13:56:05
Ce este pana urma adevarata credinta? annajanette Generalitati 21 17.06.2010 09:52:08