Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 11.01.2009, 20:14:41
truthtostone's Avatar
truthtostone truthtostone is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
Doamne-ajuta!

Hai sa recapitulam, ca asa nu ajungem nicaieri. Deja discutia a derapat.

Daca vrei sa discutam de ce Dan Puric ar avea datele necesare pentru a incerca sa ajunga Presedintele Romaniei atunci te rog nu face comparatii inegale (Irina Loghin, Irina Dolanescu, Florin Calinescu).

Ce cauta Cristi Mungiu intr-o astfel de discutie? Nu l-am auzit luand o pozitie publica fata de ce se intampla in aceasta tara. Ai idee in cate locuri din tara Dan Puric a vorbit despre noi, despre cine suntem (cu bune si rele)?

[SIZE=3]Noi vorbim de necesitatea unui presedinte crestin ortodox care sa inteleaga ce se petrece cu acest neam si care sa aibe o viziune NIHIL SINE DEO (nimic fara Dumnezeu).[/SIZE]

Theodor Paleologu ar putea fi si el o optiune dar, nu l-am perceput ca pe o persoana angajata pe un culoar crestin-ortodox. O sa-l vedem la treaba. Va beneficia de suficienta expunere pentru a face masura calitatilor.

Despre cine e Dan Puric s-a scris destul ca sa intelegi. Interbi de premii si au fost deja postate de 2 ori. Vorbesti de recomandari. Si astea au fost postate. Am senzatia ca noi citim ce scrii pe acest topic, dar tu nu vrei sa citesti ce scriu ceilalti?

Am inteles. Nu il consideri apt pentru Cotroceni. Eu iti respect parerea. Tu il vezi acolo pe Basescu. Eu iti tot repet, pe un forum crestin ortodox, ca Marinarul s-a urcat in cabina de comanda a vaporului pe care suntem si noi SI A PLECAT LA DRUM UITAND-UL PE DUMNEZEU PE MAL si tu nu citesti. De aceea, te intreb direct:

Pentru tine conteaza daca Presedintele Romaniei este un adevarat crestin ortodox sau iti este suficient ca stie sa-si faca cruce?

Doamne-ajuta!
Asta am spus si eu.Si asa nu avem noi nimic bun inafara de ortodoxie.Si se cam duce...si asta daca nu tinem de ea.Sincer spun ca vor dori multe popoare sa fi avut ce avem noi.
__________________
Nu îi spune Lui Dumnezeu cât de mari sunt problemele tale.Spune-le problemelor tale cât de mare este Dumnezeu.
Reply With Quote
  #152  
Vechi 11.01.2009, 20:38:54
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Bun, inteleg. Dar ce faci cu romanii care sunt protestanti, catolici sau musulmani. Sau Doamne-feri, atei? Ii convertesti?
Reply With Quote
  #153  
Vechi 11.01.2009, 20:55:54
truthtostone's Avatar
truthtostone truthtostone is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Nu,sta fiecare cum vrea.Daca vrea musulman asa sa stea.Nu cred ca ar fi o lege ortodoxa care sa faca viata amara catolicilor/musulmanilor etc.
__________________
Nu îi spune Lui Dumnezeu cât de mari sunt problemele tale.Spune-le problemelor tale cât de mare este Dumnezeu.
Reply With Quote
  #154  
Vechi 11.01.2009, 21:15:32
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Este foarte buna pusa problema cu ateii ,musulmanii si celelalte minoritati plus ca sunt multi necredinciosi si indiferenti,nu cred ca Dan Puric este solutia,sincer sa fiu mai bine l-as pune pe patriarhul Daniel decat pe Dan Puric .Dan Puric trebuie sa se afirme mult pe partea politica,mai bine ar intra intr-un partid,si s-ar face mai cunoscut ..nu asa se face si cu presedintia...trebuie campanie si la el campanie intensiva.
Reply With Quote
  #155  
Vechi 11.01.2009, 21:22:40
truthtostone's Avatar
truthtostone truthtostone is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Este foarte buna pusa problema cu ateii ,musulmanii si celelalte minoritati plus ca sunt multi necredinciosi si indiferenti,nu cred ca Dan Puric este solutia,sincer sa fiu mai bine l-as pune pe patriarhul Daniel decat pe Dan Puric .Dan Puric trebuie sa se afirme mult pe partea politica,mai bine ar intra intr-un partid,si s-ar face mai cunoscut ..nu asa se face si cu presedintia...trebuie campanie si la el campanie intensiva.
Ai dreptate tigerAvalo9 si cred ca initiatorul topicului cand a spus Dan Puric l-a folosit drept sinonim pentru "conducator crestin-ortodox".Ar fi frumos cu IPS Daniel in FRUNCE: ))
__________________
Nu îi spune Lui Dumnezeu cât de mari sunt problemele tale.Spune-le problemelor tale cât de mare este Dumnezeu.
Reply With Quote
  #156  
Vechi 11.01.2009, 21:28:35
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
mi-a placut!

asta e buna de postat si pe topicul deschis de Costel la Generalitati/ "Cuvinte memorabile".

curaj!

MASURA se invata de la un OM CU DISCERNAMANT
Reply With Quote
  #157  
Vechi 11.01.2009, 21:50:37
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Paleologu Junior este un om foarte fin, bine pregatit;
In ce este dragilor ...pregatit? E o biblioteca plina de carti... si plase de paianjeni! ...ca in traire autentica de OM, nu-i ajunge lui Puric nici pana la degetul mic de la picior!
Ascendenta familiei lui Theodor Paleologu, relatiile arhieresti si diplomele sunatoare obtinute, nu sunt o garantie ca este si omul potrivit pt a conduce o tara.... ca asa vine mos Gheorghe de la stana cu 4 clase, dar care daca e bun gospodar si OM echilibrat in ADEVAR, OM DUHOVNICESC, le da lectii, diplomatilor intelectuali.
Reply With Quote
  #158  
Vechi 11.01.2009, 22:08:14
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Bun, inteleg. Dar ce faci cu romanii care sunt protestanti, catolici sau musulmani. Sau Doamne-feri, atei? Ii convertesti?
Raspunsul la intrebare este in istorie. Ce am facut si pana acum. Am convietuit in buna pace cu ei fara sa-i suparam. Pentru ca suntem toti ROMANI. Cum sa avem dubii in privinta convietuirii cu celelalte culte sau cu ateii cand unul din stalpii edificiului crestin este sa-ti ajuti aproapele?

Cand spuneam ca resimtim lipsa unui crestin-ortodox in frunte ma refeream la cineva care sa promoveze de pe acea pozitie valorile crestin ortodoxe. La dorinta noastra de a nu mai fi mintiti, de a nu mai fi furati, de a nu mai fi inselati, de a nu mai vedea liberi cugetatori facandu-si cruce pentru fotografi, de a nu mai avea conducatori care isi ucid rivalii in zi de Craciun, de a nu mai avea conducatori care sa obstructioneze ridicarea Catedralei Mantuirii Neamului pentru ca pe acel pamant sunt terenuri de tenis pentru parlamentari, de a avea conducatori care sa nu mai permita vanzarea (concesionarea) resurselor naturale ale tarii unor particulari (romani sau straini), de a nu mai avea conducatori care sa ne condamne parintii la trai indecent, care sa nu mai strambe legea dupa cum le place lor,
care sa nu-si mai bata joc de noi si mai ales de copiii nostri !!!!!!!!!

Uite, daca ma uit bine la ce am scris imi dau seama ca de fapt am scris ca as vrea conducatori care sa nu mai incalce poruncile. Mai frate, ACESTI BAIETI DESTEPTI LE INCALCA PE TOATE !!!!

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #159  
Vechi 11.01.2009, 22:11:08
raveca raveca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.01.2009
Mesaje: 6
Implicit

eu l-as vota oricand pe domnul Dan Puric presedinte !!!
Reply With Quote
  #160  
Vechi 11.01.2009, 22:44:59
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C.tin Vezi mesajul
MASURA se invata de la un OM CU DISCERNAMANT
pai Bratianu se vede ca a avut mai mult discernamant decat Iorga.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dan Puric Agkelos Generalitati 37 08.02.2014 01:01:54
Presedintele CJ Arges, retinut Melissa Generalitati 2 26.01.2011 21:46:15
Presedintele UE eulaura Generalitati 18 23.11.2009 12:35:05
Presedintele Romaniei, Traian Basescu a vizitat Sfantul Munte Athos! mihailt Generalitati 1 30.05.2009 02:24:19
Dan Puric peps Generalitati 0 01.03.2009 22:44:57