Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 09.01.2010, 02:53:48
criske criske is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.01.2010
Mesaje: 2
Implicit cred ca mi se fac farmece, ajutati-ma va rog cu o indrumare

sunt o tanara de 21 de ani ce cauta indrumarea unui parinte vazator cu duhul din Brasov, orasul unde urmez facultatea. Banuiesc ca familiei mele i se fac farmece. in luna septembrie 2009 am gasit la pragul casei 3 soricei morti aranjati de parca cineva i-ar fi pus. incidentul mi s-a parut deosebit de ciudat deoarece noi nu avem pisica, cainele este in permanenta legat si nici nu ni s-a mai intamplat sa gasit soricei vanati de pisici prin curte. daca ar fi fost o pisica, in nici un caz nu ar fi adus la pragul casei 3, exact cati membri suntem noi in familie!!!am gasit pe un geam exterior al casei, la intrare, o pata mare de gainat de pasare ce park ar fi fost aruncat pe geam, In casa nici o clanta a usilor nu functioneaza corespunzator, desi tatal meu le repara mereu. Parintii mei se cearta tot timpul, eu am o stare de neliniste si frica atunci cand vin acasa, ma feresc sa vin acasa in weekend-uri, prefer sa raman in Brasov. In casa mea imi este frica sa dorm desi in general sunt o persoana tare de inger. Casa noastra a fost construita de catre parintii mei de la temelie insa, abia eu, dupa 7 ani de cand aceasta casa a fost cladita, am reusit sa aduc preotul in casa sa ne sfinteasca casa. Ciudat mi s-a parut ca apa de Slujit s-a ingalbenit ca o urina, lucru ce mi s-a parut ciudat. Aceasta prima si pana in momentul de fata ultima Sfestanie a fost facuta acum 1 an si jumatate. De atunci si pana acum am tot incercat sa-mi conving mama sa facem Sfestanie dar cand aude de asa ceva, sare ca arsa si imi tipa cu vehementa:nu! ma tem pentru bunastarea familiei mele, pentru destinul meu sa nu imi fie afectat de lucrari necurate. Visez adeseori urat, am visat ca imi cad dintii, ca beau apa in care erau viermi, ca mananc carne de sobolan, ca ma fugaresc gaini si cocosi.Doresc indrumarea unui parinte din Brasov care sa ma poata ajuta deoarece am intrebat preoti de acesta problema dar mi s-a spus sa nu cred in asa ceva ca nu e nimic, ca probabil soarecii au fost adusi de pisica.va rog ajutati-ma cu o indrunare, daca cunoasteti un parinte care m-ar putea ajuta.va multumesc
Reply With Quote
  #62  
Vechi 09.01.2010, 06:17:54
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de criske Vezi mesajul
sunt o tanara de 21 de ani ce cauta indrumarea unui parinte vazator cu duhul din Brasov, orasul unde urmez facultatea. Banuiesc ca familiei mele i se fac farmece. in luna septembrie 2009 am gasit la pragul casei 3 soricei morti aranjati de parca cineva i-ar fi pus. incidentul mi s-a parut deosebit de ciudat deoarece noi nu avem pisica, cainele este in permanenta legat si nici nu ni s-a mai intamplat sa gasit soricei vanati de pisici prin curte. daca ar fi fost o pisica, in nici un caz nu ar fi adus la pragul casei 3, exact cati membri suntem noi in familie!!!am gasit pe un geam exterior al casei, la intrare, o pata mare de gainat de pasare ce park ar fi fost aruncat pe geam, In casa nici o clanta a usilor nu functioneaza corespunzator, desi tatal meu le repara mereu. Parintii mei se cearta tot timpul, eu am o stare de neliniste si frica atunci cand vin acasa, ma feresc sa vin acasa in weekend-uri, prefer sa raman in Brasov. In casa mea imi este frica sa dorm desi in general sunt o persoana tare de inger. Casa noastra a fost construita de catre parintii mei de la temelie insa, abia eu, dupa 7 ani de cand aceasta casa a fost cladita, am reusit sa aduc preotul in casa sa ne sfinteasca casa. Ciudat mi s-a parut ca apa de Slujit s-a ingalbenit ca o urina, lucru ce mi s-a parut ciudat. Aceasta prima si pana in momentul de fata ultima Sfestanie a fost facuta acum 1 an si jumatate. De atunci si pana acum am tot incercat sa-mi conving mama sa facem Sfestanie dar cand aude de asa ceva, sare ca arsa si imi tipa cu vehementa:nu! ma tem pentru bunastarea familiei mele, pentru destinul meu sa nu imi fie afectat de lucrari necurate. Visez adeseori urat, am visat ca imi cad dintii, ca beau apa in care erau viermi, ca mananc carne de sobolan, ca ma fugaresc gaini si cocosi.Doresc indrumarea unui parinte din Brasov care sa ma poata ajuta deoarece am intrebat preoti de acesta problema dar mi s-a spus sa nu cred in asa ceva ca nu e nimic, ca probabil soarecii au fost adusi de pisica.va rog ajutati-ma cu o indrunare, daca cunoasteti un parinte care m-ar putea ajuta.va multumesc
E mai greu sa gasesti un parnte vazator cu duhul.Sfatul cel mai la indemana este ca tu sa incerci sa te spovedesti si sa te impartasesti cat mai des si astfel vei fi ferita de farmece.Si daca tu te schimbi,intr-o zi va veni si solutia pentru casa si familia ta.

Daniel
Reply With Quote
  #63  
Vechi 09.01.2010, 08:39:03
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Din ce ai descris tu sigur sunt farmece si trebuie facut ceva rapid pentru asta.Pacat ca parintii tai nu sunt in asentimentul tau,poate reusesti sa ii convingi.
Si eu caut un astfel de preot in Brasov,insa momentan niste colegi de forum m-au indrumat catre niste preoti de mir de la niste biserici de acolo.Iti voi da pe privat si tie si poate ei te pot ajuta mai mult.
Deasemenea este important ca tu sa te rogi,exista acatistul Sf Ciprian impotriva farmecelor si vrajilor pe care il poti procura de la orice biserica,manastire.Se citeste macar 40 de zile si ar fi bine daca ai putea tine si post miercuri si vineri.
Roaga-te pentru tine,parintii tai,dar,atentie,foarte important:roaga-te pentru dusmanii vostri,pentru iertarea pacatelor lor.

Last edited by heaven; 09.01.2010 at 08:42:45.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 09.01.2010, 13:11:03
catad2008 catad2008 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2009
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit

Criske, probabil ca cei ce ti-au spus ca nu e nimic de genul farmecelor au dreptate. Daniel te-a sfatuit bine, parerea mea. Raul nu vine din senin peste casa cuiva, daca tu crezi ca e vb de asa ceva. Nu cauta preoti vazatori cu duhul, pt. ca nu te poate ajuta mai mult decat unul ,,normal''. Tu te poti ajuta singura, aducand in casa o icoana, citind rugaciuni sau rugandu-te cat si cand poti, mergand la biserica, vorbind cu un preot duhovnic de problemele tale.
Heaven, nu o speria pe biata fata cu vorbe de genul: gata, e clar, esti vrajita. Hai sa punem rationalul inaintea restului. De unde stii tu ca e vb. de vraji? Calea asta cu a alege sa crezi in vraji mi se pare extrema, la fel si necredinta in biserica. Mai buna e calea de mijloc: vigilenta si intelepciune, in locul hazardarii si disperarii.
Criske, iti doresc liniste si tarie, nadejde in voia lui Dumnezeu. Poate e si asta o incercare din viata ta, ep care o vei depasi. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #65  
Vechi 10.01.2010, 19:14:22
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Nu vreau sa o sperii cu nimic,doar ca ceea ce a descris:sobolanii morti pe pragul casei aliniati exact dupa numarul membrilor familiei,dar si altele pe care le-a descris in postare sunt lucruri care chiar se folosesc pentru asa ceva si nu este prima persoana care a patit-o,am auzit de multe alte cazuri similare pentru ca,din pacate,inca sunt oameni pe lumea asta care n-au ce face si apeleaza la astfel de nenorociri.
Deci,repet,nu vreau sa o sperii cu nimic,dar trebuie sa se apropie de cele sfinte si sa caute ajutor pentru ea si familia ei,pentru ca atunci cand traiesti in afara lui Dumnezeu esti cel mai vulnerabil la astfel de mizerii.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 10.01.2010, 20:29:25
Brielle's Avatar
Brielle Brielle is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.01.2010
Mesaje: 24
Implicit

Eu stiu de la bunica mea care era nascuta in 1901 si era deosebit de credincioasa ca nu trebuie sa-mi fie frica de nici un fel de blesteme daca cred in Dumnezeu.

Daca nu crezi ca exista blesteme sau mai exact nu le dai valoare nici nu au cum sa te atinga relele spunea ea.

Singurul lucru in care trebuie sa crezi e Dumnezeu! :)

Nu stiu daca e adevarat sau nu dar eu nu cred nici pana acum ca cineva poate face vraji sau blesteme...astea-s pentru mine doar "propuneri" ... :)
Reply With Quote
  #67  
Vechi 31.01.2010, 21:29:39
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Au mare putere Ony ! Mai ales blestemele parintiilor asupra copiilor. In general si cel blestemat si cel care blesteama au de suferit


Eu cred ca asupra familiei mele s-a abatut un blestem. Mi-a fost frica sa scriu despre asta, dar cred ca mi-ar face bine parerea voastra.
Soacra mea a provenit dintr-o familie de penticostali, dar nu a fost botezata la ei la 18 ani. Cunoscandu-l pe socrul meu, ortodox, s-a botezat la ortodocsi; am inteles ca familia ei si mai ales mama au fost total impotriva relatiei, iar dupa ce s-a botezat o vreme indelungata nu au vrut sa mai auda de ea. Am inteles ca a blestemat-o pe ea si pe toata familia ei, dar nu stiu despre ce este vorba.
Socrul meu a devenit din dascalul bisericii din sat, pastorul adunarii penticostale. Soacra mea, dupa multe inversunari, l-a urmat. Si acum si sotul meu?!!! El care ura confesiunile astea, care era un ortodox convins, sa ajunga un penticostal fanatic??????
Eu nu pot sa-mi explic altcumva. Dumnezeu sa ma ierte daca gresesc, dar am si eu copii la randul meu, care se trag din aceeasi familie si mi-e grozav de frica pentru ei...
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #68  
Vechi 31.01.2010, 21:47:21
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Eu cred ca asupra familiei mele s-a abatut un blestem. Mi-a fost frica sa scriu despre asta, dar cred ca mi-ar face bine parerea voastra.
Soacra mea a provenit dintr-o familie de penticostali, dar nu a fost botezata la ei la 18 ani. Cunoscandu-l pe socrul meu, ortodox, s-a botezat la ortodocsi; am inteles ca familia ei si mai ales mama au fost total impotriva relatiei, iar dupa ce s-a botezat o vreme indelungata nu au vrut sa mai auda de ea. Am inteles ca a blestemat-o pe ea si pe toata familia ei, dar nu stiu despre ce este vorba.
Socrul meu a devenit din dascalul bisericii din sat, pastorul adunarii penticostale. Soacra mea, dupa multe inversunari, l-a urmat. Si acum si sotul meu?!!! El care ura confesiunile astea, care era un ortodox convins, sa ajunga un penticostal fanatic??????
Eu nu pot sa-mi explic altcumva. Dumnezeu sa ma ierte daca gresesc, dar am si eu copii la randul meu, care se trag din aceeasi familie si mi-e grozav de frica pentru ei...
Te rog sa ma crezi ca este riscant a expune o parere in astfel de cazuri , cel mai bine discuti cu un preot , cu duhovnicul tau ! O parere gresita poate sa atarne foarte greu in astfel de cazuri , dar cert iti pot spune , din toate cat am citit , exista aceasta putere nedorita a blestemului , iar "tratamentul " numai in cadrul BISERICII ORTODOXE se face . Doamne ajuta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #69  
Vechi 31.01.2010, 22:16:17
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Te rog sa ma crezi ca este riscant a expune o parere in astfel de cazuri , cel mai bine discuti cu un preot , cu duhovnicul tau ! O parere gresita poate sa atarne foarte greu in astfel de cazuri , dar cert iti pot spune , din toate cat am citit , exista aceasta putere nedorita a blestemului , iar "tratamentul " numai in cadrul BISERICII ORTODOXE se face . Doamne ajuta !

Iti multumesc.
Cum am spus, mi-a fost frica sa aduc in discutie pana acum problema cu blestemul. I-am spus sotului meu o data la nervi si fara macar sa constietizez exact ce spun, dar mi-a ras in fata (acum nu mai crede in blesteme si farmece, cu toate ca odinioara credea).
Cu duhovnicul la mine e mai greu: preotul pe care il consider duhovnicul meu e in Romania, iar cu preotul de aici nu mi-am discutat problema, decat scurt la spovedanii. Am sa gasesc o cale de-a vorbi cu un preot. Chiar am intrat la griji. Doamne ajuta-ma
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #70  
Vechi 31.01.2010, 22:34:02
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Iti multumesc.
Cum am spus, mi-a fost frica sa aduc in discutie pana acum problema cu blestemul. I-am spus sotului meu o data la nervi si fara macar sa constietizez exact ce spun, dar mi-a ras in fata (acum nu mai crede in blesteme si farmece, cu toate ca odinioara credea).
Cu duhovnicul la mine e mai greu: preotul pe care il consider duhovnicul meu e in Romania, iar cu preotul de aici nu mi-am discutat problema, decat scurt la spovedanii. Am sa gasesc o cale de-a vorbi cu un preot. Chiar am intrat la griji. Doamne ajuta-ma
Nu te tulbura mai mult decât trebuie, important este să-ți găsești echilibrul și liniștea interioară prin rugăciune, multă rugăciune , după puterile tale, să cauți să-ți ocupi timpul liber, atât cât îl ai , cu lucruri frumoase, liniștitoare, cu muzică bună , cu plimbări în natură, și tot timpul să gândești pozitiv, vorba românului :"să faci haz de necaz", găsind câte o lecție și o pildă din fiece ispită, necaz ce vine asupra ta , pentru că toate se leagă în astă viață, iar nimic nu este întâmplător , chiar dacă nouă celor din astă lume multe ni se par stupide, nedrepte sau mai știu eu cum. Să te ajute Bunul Dumnezeu în toate și să -ți scoată în cale sfătuitorul cel mai bun ție! Credință, nădejde și multă speranță ! Doamne ajută !+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
blestemul de sine fallen Intrebari utilizatori 17 16.08.2011 12:31:48
Blestemul uciderii de frate ! Radu32 Generalitati 20 21.09.2010 18:15:59
Blestemul liliana1 Intrebari utilizatori 3 23.04.2010 10:12:21