Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.12.2007, 16:33:22
leloup leloup is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2007
Locație: Romania, Moldova
Mesaje: 26
Implicit

Stim cu totii ca majoritatea elevilor au o predispozitie spre asa ceva. Dar unii spun ca e pacat. Tot ce stiu e ca in modul acesta nu mai inveti tu destul. Dar vreau sa clarificam: este sau nu este pacat si de ce?
Astept parerile voastre, insotite de argumente.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.12.2007, 16:51:55
Glamorous_witch Glamorous_witch is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.10.2007
Mesaje: 177
Implicit

Nu majoritatea,toti.Desi sincer,eu nu am prea copiat.Ma dau de gol foarte usor.Si nu este vorba ca nu mai inveti destul in marea majoritate a cazurilor.Doar ca de multe ori,este foarte mult de invatat intru-un timp foarte scurt.De exemplu,la noi,se copia atunci cand un profesor ne dadea de invatat ptr test 10 lectii,mai aveam in aceasi zi si un al doilea test,si ca sa fie totul perfect,ne mai si asculta.Cred ca daca si profesorii nu ar mai da atata de invatat pentru un test(de exemplu,noi am propus sa dam mai multe teste,dar din materie mai putina),si nu ar fi doua sau trei teste in aceasi zi,nici nu am mai fi asa "tentati" sa copiem
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.12.2007, 18:30:49
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Totul depinde si de sistemul de evaluare. Asta nu inseamna ca incurajez sistemul grila, dar cred ca sunt utile subiectele in care nu se urmareste reproducerea unor informatii in mod mecanic, ci elaborarea unor raspunsuri.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.12.2007, 20:32:07
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Eu am copiat de multe ori, la numite materii pe care nu le intelegeam. Am inceput sa trisez din generala cand aflasem ca se poate face asa ceva, pe mine chiar ma impresionase ideea asta, de a lua macar 5-ul prin copiat! Primul 1 luat pe asa ceva l-am achizitionat in clasa a 9-a, la prima lucrare din liceu :D
Insa, pentru mine este inca o enigma daca este sau nu un pacat, chiar nu stiu ce sa cred in aceasta privinta.
Cine spune ca este un pacat, vreau si argumente, asa cum s-a cerut in prima postare.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.12.2007, 20:48:45
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Fapta in sine, poate contraveni poruncii 8 si 10 . A se studia de doritori !
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.12.2007, 23:38:11
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Eu am mai spus, m-a certat parintele duhovnic, pt ca am copiat.
Sunt de acord ca unul din motivele copiatului este ca vrem sa luam la fel sau mai mult ca altii care au muncit, au invatat. Deci,ii invidiem. Si ne desconsideram si pe noi, ca si cum n-am putea sa luam acea nota daca am invata. Si nu putem sa ne asumam acea nota pe care o obtinem, in fata altora, caci ne re-asumam furtul.
Eu..invatasem ceva, dar pentru ca toata lumea copia, m-am temut ca voi lua mai putin ca ei si nu ar fi DREPT, caci muncisem (poate nu cat trebuia). Si am copiat. In aceasta situatie m-a certat parintele. Mi-a zis ca acum nu ma mai crede nimeni ca am invatat, si nu voi sti niciodata cat as fi luat pe bune, ca data viitoare sa iau aminte si sa invat mai bine.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.12.2007, 23:44:51
nicolae_nicolae nicolae_nicolae is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Mesaje: 64
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leloup
Stim cu totii ca majoritatea elevilor au o predispozitie spre asa ceva. Dar unii spun ca e pacat. Tot ce stiu e ca in modul acesta nu mai inveti tu destul. Dar vreau sa clarificam: este sau nu este pacat si de ce?
Astept parerile voastre, insotite de argumente.
Cati ani ai?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.12.2007, 23:47:39
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Eu nu am copiat pentru competitie. Ci pentru a trece si pentru faptul ca pur si simplu anumite materii nu le-am putut invata pe de rost asa cum ni se cerea.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.12.2007, 23:49:33
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

A, acum mi-am amimntit ca de fapt am copiat si eu odata, la examneul de capacitate ca sa iau 7 in loc de 5. Da, atunci am facut un pacat ???
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.12.2007, 10:52:01
Casiana Casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2007
Mesaje: 102
Implicit

Doamne ajuta!
Eu cred ca orice elev/student a copiat macar o data in perioada anilor de studiu deci e ceva......nu stiu daca neaparat normal dar am pute apune ca o situatie des intalnita.
Insa copiatul e pacat pentru ca e un furt!
De ce e furt?
Pt ca se sustrage informatia din caietul de notite/carte /curs/ copiuta etc. fara ca profesorul sa te observe.
O adaptare la situatia de fata a definitiei furtului, din codul penal ar fi sustragerea unei informatii, fara consimtamântul profesorului, în scopul de a ti-o insusi fara drept.
Milueste-ma Dumnezeule dupa mare mila ta!



Reply With Quote
Răspunde