Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 15.11.2009, 00:03:13
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Iubiti credinciosi

Vedeti ce spune mai ales Sfintul Apostol Pavel pentru Sfinta Impartasanie ? "Sa cerceteze omul pe sine si asa sa manince din piine si sa bea din pahar, ca cel ce maninca si bea cu nevrednicie, osinda isi maninca si bea!" La fel si Sfintii Parinti nu stabilesc exact de cite ori pe an sa ne impartasim ci cum sa ne pregatim mai bine pentru a fi vrednici de cele sfinte. Daca pina acum citiva ani se punea accentul pe pregatirea canonica pentru Impartasanie, adica pe rugaciune, post si spovedanie, astazi se pune accentul mai ales de cite ori sa ne impartasim, adica pe deasa impartasanie. Aceasta arata ca a slabit credinta nostra. De aceea punem accentul pe cantitate, pe deasa impartasanie, cu o mai rara spovedanie, si cu post cit de scurt. Probabil se va dori pe viitor chiar impartasania zilnica, dupa practica Bisericii Catolice, ceea ce ar fi un adevarat dezastru duhovnicesc.
Pina acum centrul de greutate, locul de formare si crestere duhovniceasca era rugaciunea cu post si deasa spovedanie. Acum se constata o refuzare sau o marginalizare a spovedaniei si un zelotism superficial pentru Sfinta Impartasanie. Semnalul de alarma la dat manastirea Valdimiresi - Galati pina in anul 1955, ajungind sa impartaseasca pe oameni fara spovedanie si chiar pe mincate, dupa modelul catolic, calcind total Sfintele Canoane si traditia milenara a Bisericii Ortodoxe. Rezultatele negative ale acestei practice necanonice au fost foarte grave: Desacralizarea Spovedaniei si a Sfintei Impartasanii, calcarea in picioare a Canoanelor, a unei traditii canonice profound respectate la noi, fanatizarea maselor de credinciosi necatehizati, necinstirea postului, divizarea sacramentala in sinul Bisericii noastre, dezorientatea preotilor si credinciosilor, care s-a savirsit prin distribuirea Sfintelor Taine mirenilor acasa, ca sa se impartaseasca fiecare liber, dupa dorinta !

Aceasta este o adevarata nebunie, batjocorire de cele sfinte si ierosilie, adica sacrilegiu. Vedeti unde se ajunge cu cele sfinte daca nu se respecta Canonele si practica Bisericii ?

Iubiti credinciosi,

Niciodata nu a slabit credinta in Dumnezeu mai mult ca acum. Niciodata nu s-a profanat Spovedania si Impartasania mai mult ca acum.La impartasanie multi se grabesc, dar la rugaciune si post, la iertare si curatenie, la pocainta cu lacrimi, mai nimeni nu se sileste. In ce case se mai posteste azi miercurea, vinerea si cele patru posturi de peste an ? In ce familii nu se avorteaza copii si nu se practica paza de a nu avea copii ? Sau citi dintre credinciosi pot spune ca sunt impacati cu ai lor ? Citi merg astazi regulat la slujbele Bisericii, citi fac milostenii, se spovedesc adesea la cei mai iscusiti duhovnici si se roaga cu lacrimi ? Mai nimeni. Doar calugarii si credinciosii batrini de prin sate. Marea majoritate cauta o mintuire mai usoara, fara nici o osteneala. Cu adevarat deasa impartasanie nu sporeste credinta, ci mai degraba o slabeste, aruncind pe om in mindrie.
Ce este, deci, de facut ?
Sa ne intoarcem la marea evlavie si traditie din trecut, acceptind exceptii si pogoramint numai cu cei bolnavi, batrinii, si mame cu copii mici.
Si de cite ori pe an se cuvine sa ne impartasim ?

De cite ori se simte fiecare pregatit si ii da voie duhovnicul. De obicei calugarii se impartasesc, cel mai des saptaminal, in deosebi schimonahii batrini si bolnavii; iar cel mai rar la 30-40 de zile. Mirenii se pot impartasi regulat in cele patru posturi si cel mai des la 30 de zile. Iar cei ce se afla sub canon, numai dupa implinirea canonului si cu dezlegarea duhovnicului sau.

Deci iata fratilor cum cei cu viata imbunatatita NU doresc moartea credinciosilor, nici despartirea lor pe veci de cele sfinte.. Ci ne indeamna cu dragoste spre o pregatire (fireasca) premergatoare unirii cu Hristos.

Daca atunci cand mergi la o petrecere iti cauti haine cu o luna inainte si iti rezervi timp ptr coafor si manichiura cum oare nu ne vom pregati cand urmeaza sa ne unim cu Hristos? Si nu ma refer la ory ci vb la general. Suntem femei, daca trebuie sa stam la coafor o zi pentru a arata bine la o peterece stam? Eu cred ca da..
Dar daca trebuie o noapte de priveghere inainte de a ne atinge de Euharistie?..Stam?...Dumnezeu stie..Poate unnii da, poate altii nu...stie Stapana pe fiecare..nu suntem aici sa judecam. Sunt doar "simple intrebari" pe care eu mi le pun..

Parerea mea stricta si personala ( ca sa nu fiu catalogata omul" copy paste") este urmatoarea: mai bine sa recunoastem deschis si sincer cand gresim sau nu intelegem ceva. Sa nu ne mai justificam caderile, pacatele. ..Ele sunt firesti suntem Oameni, Nu sfinti. Ca tindem ( poate) spre sfintenie..stie Stapana pe fiecare. Insa, Nimeni nu e fara de pacat!
Cu toate acestea..una e sa spui deschis: nu pot mai mult si alta sa spui, Nu e bine ceea ce ne invata sfintii parinti. Ne cer imposibilul..

Eu CRED ca ceea ce ne lipeste noua este ravna. Atat! Chiar de am cadea zilnic in pacate daca am avea ravna sa ne si ridicam nimic din cele spuse de pr Ioanichie mai sus nu ar parea greu.. Dar nu mai avem ravna. Cautam pe cele usoare..privind in jur si spunand dar...toti fac astfel.

Problema e ca la judecata NU mergem cu mama, cu venciul, cu sotia, sau cu cei de aici de pe forum. Ci doar cu noi insine..Asta-i adevarata problema pe care ar trebui sa o dezbatem aici si in fiecare clipa...

Multumim, doamna Jenica, pentru ca ati postat aceste cuvinte ziditoare ale P. Ioanichie Balan, tocmai acum, cand ne pregatim sa intram in post.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 15.11.2009, 20:33:36
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Exemplul propriu?

1. Ii dau dreptate lui Ory.
Si eu ma simt (adeseori) asa: obosita de lupta asta de a trebui sa fiu alta si in viata cotidiana, si in credinta, de a fi ne-om.
Imi doresc si eu ca pentru toata stradania asta cotidiana de ani si ani sa aud o vorba buna, sa primesc o mangaiere.
Culmea este ca Dumnezeu mi-o da. Dumnezeu este cu mine, ma cearta, ma mangaie, imi ajuta si ma sustine.
Dar in biserica de la preoti, de la oameni de peste tot, si de aici din forum, din lucrarile marilor duhovnici etc. nu auzi niciodata un cuvant bun, o managiere: faci bine, sau e buna credinta ta, sau esti un om bun, etc.
Ma gandesc adeseori la animale care pot face atatea lucruri si sunt rasplatite cu o vorba de incurajare, o mangaiere, o delicatesa.
Noi de ce n-am avea dreptul la asta?
De ce sa auzim numai: esti un necredincios, un prost si etc.?

Si de ce tot citati atata si nu va dati exemplul propriu: voi ce faceti in credinta? Cum faceti? Cat postiti, cum traiti cu sotia/sotul, cum ajutati aproapele, ce greutati aveati in acestea, cum si cand va duceti la impartasanie?
Spuneti despre voi. Lasati-i pe altii. E asa usor sa dai 25 la fundul altuia!

2. De ce sa fie asa o nenorocire si pcat grozav ceea ce s-a intamplat acolo langa Galati?
In ziua de azi lumea, mai ales tinerii nici nu stiu ce gust are impartasania, ce simti dupa ce ai luat-o. Nu stiu sa se spovedeasca...
Sa-i lasam sa afle asta, poate ca o sa vina apoi cu placere si o vor face mai bine. Sa-i lasam sa descopere credinta treptat, singuri.
E bine ca s-au dus la biserica, si ca au vrut sa se impartaseasca. E ceva.
Sa vedem si partea buna a lucrurilor, nu numai raul.
Eu stiu cum este slujba la catolici si au momente pe care am putea sa le preluam si noi. Si da, ei iau ostia la fiecare slujba, dar:
a. au o rugaciune colectiva ( ei se roaga mult colectiv) - in care isi marturisesc pacatele in fata lui Dumnezeu, a Sfintei Fecioare si ....a fratilor si surorilor intru credinta si roaga si pe acestia sa se roage pentru iertarea lor.
b. isi cer iertare si fac pace ("Schimbati semnul pacii), cu cei din jur, cunoscuti sau nu.
Asta este cel putin o jumatate de spovedanie.
www.litpress.org/excerpts/0814621252.pdf
La noi mai vad rar cate o femeie care inainte de impartasanie isi cere iertare de la ceilalti.
Mi se par niste lucruri minunate si care noua nu stiu de ce ne lipsesc din slujba.
Noi nu stim sa cerem iertare aproapelui, omului cu care ne facem pacate in orice moment. Nu numai lui Dumnezeu trebuie sa ne cerem iertare.
Am observat ca preotul iese la un moment dat in usa altarului face o plecaciune si murmura ceva. Poate ca-si cere iertare de la noi? Nu stiu, ca la noi totul este un secret, chiar rugaciunile.
Noi nu stim cum sa ne pregatim, cu adevarat, pentru impartasanie, dar cerem perfectiune (altora).
Reply With Quote
  #53  
Vechi 15.11.2009, 23:12:57
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Multumim, doamna Jenica, pentru ca ati postat aceste cuvinte ziditoare ale P. Ioanichie Balan, tocmai acum, cand ne pregatim sa intram in post.
Iata vin si eu cu un link referitor la spovedanie si impartasanie:
http://www.orthodoxphotos.com/books/LFC/pacat.shtml
Il postez pentru cei dornici de a sti, si care mai au unele probleme neclarificate. Este scris foarte pe inteles si ataca toate problemele existente. Mie cel putin mi-a fost de mare folos; sper si voua!
Un post binecuvantat va doresc tuturor!
Reply With Quote
  #54  
Vechi 21.11.2009, 12:54:11
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Este pacat daca m-am Impartasit fara sa ma Spovedesc?
Reply With Quote
  #55  
Vechi 21.11.2009, 14:02:34
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Este pacat daca m-am Impartasit fara sa ma Spovedesc?

Eu as zice ca este pacat pentru ca nu ai constiinta de ce mare taina este Sf.Impartasanie.Trebuie sa fii constient de ce inseamna aceasta.


Atunci cand mergem sa-L primim pe Hristos Domnul trebuie sa fim curati sufleteste.Daca ai fost atent in timpul Sf.Liturghii inainte de impartasirea credinciosilor preotul spune in sfantul altar ridicand Sfintele Taine ,zice "Sfintele sfintilor" adica cei care sunt sfintii sa vina sa se apropie ca sa se impartaseasca.Atunci cand ne impartasim fara pregatire(as fi zis fara vrednicie....dar nimeni nu este vrednic cu adevarat de Sfintele Taine) aceasta ne poate fi spre osanda iar nu spre mantuire.Sa stii ca inainte de Sf.impartasanie trebuie sa citesti rugaciunile pentru Sf.Impartasanie pe care le gasesti in " Ceaslov"(le gasesti si pe internet daca dai un search pe google).Citeste-le si ai sa intelegi mult mai bine de ce trebuie sa te spovedesti inainte de-al primi pe Mantuitorul.

PS:Acum sa nu te blochezi cumva ci s a mergi sa te spovedesti si apoi,daca iti da dezlegare parintele,sa te impartasesti iar.Si sa-l intrebi si ce ai intrebat aici.


cu drag,nicoleta
__________________
[SIZE=3][COLOR=blue]Hristos a inviat![/COLOR][/SIZE]
Reply With Quote
  #56  
Vechi 21.11.2009, 14:33:47
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NiCcoleta Vezi mesajul
Eu as zice ca este pacat pentru ca nu ai constiinta de ce mare taina este Sf.Impartasanie.Trebuie sa fii constient de ce inseamna aceasta.


Atunci cand mergem sa-L primim pe Hristos Domnul trebuie sa fim curati sufleteste.Daca ai fost atent in timpul Sf.Liturghii inainte de impartasirea credinciosilor preotul spune in sfantul altar ridicand Sfintele Taine ,zice "Sfintele sfintilor" adica cei care sunt sfintii sa vina sa se apropie ca sa se impartaseasca.Atunci cand ne impartasim fara pregatire(as fi zis fara vrednicie....dar nimeni nu este vrednic cu adevarat de Sfintele Taine) aceasta ne poate fi spre osanda iar nu spre mantuire.Sa stii ca inainte de Sf.impartasanie trebuie sa citesti rugaciunile pentru Sf.Impartasanie pe care le gasesti in " Ceaslov"(le gasesti si pe internet daca dai un search pe google).Citeste-le si ai sa intelegi mult mai bine de ce trebuie sa te spovedesti inainte de-al primi pe Mantuitorul.

PS:Acum sa nu te blochezi cumva ci s a mergi sa te spovedesti si apoi,daca iti da dezlegare parintele,sa te impartasesti iar.Si sa-l intrebi si ce ai intrebat aici.


cu drag,nicoleta
Ok, Mersi, draga nicoleta.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 21.11.2009, 17:39:09
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Iata vin si eu cu un link referitor la spovedanie si impartasanie:
http://www.orthodoxphotos.com/books/LFC/pacat.shtml
Il postez pentru cei dornici de a sti, si care mai au unele probleme neclarificate. Este scris foarte pe inteles si ataca toate problemele existente. Mie cel putin mi-a fost de mare folos; sper si voua!
Un post binecuvantat va doresc tuturor!
Multumim frumos pentru link! Vad ca sunt muulte convorbiri ale par. Cleopa. post binecuvantat tuturor forumistilor si multe foloase duhovniocesti!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 21.11.2009, 21:47:26
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@violeta - Doamne, ai trecut prin mari dureri.
Eu consider grav ca te-au indepartat preotii de la impartasanie si prin asta si de la biserica, lasandu-te in asa suferinta, singura.
Mi se pare oribil si ne-crestinesc.
Eu nu inteleg un lucru: cum sa n-ai voie sa te impartasesti daca te-ai dus si ate-ai spovedit de greselile si patimile sale.
Oare nu spune ca Dumnezeu te iarta atunci?
Oare Dumnezeu si biserica nu sunt mai ales pentru cei "bolnavi", care au mai multa nevoie de El? Pentru cei care au greutati si probleme?
Unul care nu are probleme si reuseste sa fie curat si perfect si sfant (de la sine) nu prea mai are atata nevoie de astea. El poate sa stea oricum in fata si nu-i mai trebuie nici spovedanie si nici Impartasanie.
Tocmai cei cu mai multe probleme sunt indepartati?

Violeta - curaj, du-te la biserica si roaga-te, vorbeste tu singura, direct cu Dumnezeu prin rugaciune, sa-ti deschida drumul potrivit pentru tine si putere.
Poate te poti duce la alta biserica, alti preoti si te vor ajuta.
Uita ceea ce a fost. Ridica-te si mergi inainte. Incearca sa te lasi de fumat. Dumnezeu este cu tine, asa cum esti tu, lasa oamenii...
Reply With Quote
  #59  
Vechi 22.11.2009, 02:57:43
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Sa avem grija cum sfatuim!

La spovedanie ar trebui sa spunem si daca dam sfaturi despre spovedanie/impartasanie dupa mintea noastra, fara sa ne bazam pe invatatura Bisericii, pe Sfintii Parinti.. de vreme ce stim, ca la Judecata vom da socoteala de fiecare vorba a noastra, mai ales de cea gresita.
Dand sfaturi gresite, putem sminti pe multi si ne umplem de pacate.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 22.11.2009, 04:20:57
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Cred ca a induce in eroare cu buna stiinta si vointa este pacat. Daca induci in eroare pe cineva din greseala, fara sa vrei, sau fiindca nu ai cunostintele necesare, nu stiu ...

Citat:
Si de ce tot citati atata si nu va dati exemplul propriu: voi ce faceti in credinta? Cum faceti? Cat postiti, cum traiti cu sotia/sotul, cum ajutati aproapele, ce greutati aveati in acestea, cum si cand va duceti la impartasanie?
Ai o obsesie cu chestia asta. Face fiecare cat poate. Cade, se ridica, asta e. NU cred ca fie vreun om casatorit in viata care sa nu fi calcat postul. Se mai intampla, la fel si cu postul alimentar. Ideea e sa nu te lasi.

Citat:
a. au o rugaciune colectiva ( ei se roaga mult colectiv) - in care isi marturisesc pacatele in fata lui Dumnezeu, a Sfintei Fecioare si ....a fratilor si surorilor intru credinta si roaga si pe acestia sa se roage pentru iertarea lor.
Sigur, dar daca citesti despre ce spun ei despre aceasta rugaciune de inceput, Confiteor, ei spun ca nu are nici pe departe valoare de spovedanie, este doar o recunoastere colectiva a preotului si credinciosilor a starii de pacat, or a tendintei de a pacatui. Spun ca cel mult pacatele veniale se iarta prin aceasta rugaciune, dar la ei pacatele veniale oricum nu trebuie neaparat marturisite, cele mortale fiind cu adevarat grave. La noi nu este distinctie intre pacat venial si pacat mortal. In mod normal, un catolic ca sa se impartaseasca trebuie sa fie in stare de gratie, adica sa nu aiba pe constiinta vreun pacat mortal, daca are, atunci trebuie sa treaca mai intai pe la confesional. Cam ca la noi, numai ca la noi nu conteaza daca este pacat mortal sau venial.

Citat:
b. isi cer iertare si fac pace ("Schimbati semnul pacii), cu cei din jur, cunoscuti sau nu.
Sigur, este un obicei frumos care arata unitatea si bunavointa si dragostea crestina, dar ramane atat. Dar la cat imi ajuta iertarii pacatelor mele faptul ca dau mana cu oameni pe care nu i-am mai intalnit niciodata, nu stiu. Se pare ca si la noi era obiceiul asta, dar a ramas numai intre preoti inainte de Crez, cand se imbratiseaza si zic : "Hristos in mijlocul nostru" "Este si va fi."

Citat:
La noi mai vad rar cate o femeie care inainte de impartasanie isi cere iertare de la ceilalti.
Da, mi se pare o exagerare chestia asta, un lucru cam fortat, de ochii lumii ca sa vada cat e ea de credincioasa. Iertarea nu se cere cand deja ai ajuns la Usile Imparatesti, ci mult inainte.

Citat:
Mi se par niste lucruri minunate si care noua nu stiu de ce ne lipsesc din slujba.
De fapt nu chiar ne lipsesc, ceea ce lipseste este oportunitatea de spovedanie mai deasa. In multe biserici catolice este program de spovedanie inainte de fiecare Sf Liturghie de-a lungul anului, la noi daca vrei sa te spovedesti in afara posturilor tre' sa vorbesti cu duhovnicul, sa faci programare etc, putin mai peste mana, mai ales daca esti mai incepator, de aici si impartasania rara, si spovedaniile pe banda rulanta in timpul posturilor...

Citat:
Noi nu stim sa cerem iertare aproapelui, omului cu care ne facem pacate in orice moment. Nu numai lui Dumnezeu trebuie sa ne cerem iertare.
Ai dreptate, din pacate. Desi in mod normal nu ar trebui sa te impartasesti daca esti certat cu cineva, pana ce nu te impaci, sau oricum, faci ce poti rezonabil ca sa te impaci. Cred ca mai toti preotii intreaba la spovedanie daca esti certat cu cineva, exact de asta.

Citat:
Am observat ca preotul iese la un moment dat in usa altarului face o plecaciune si murmura ceva. Poate ca-si cere iertare de la noi? Nu stiu, ca la noi totul este un secret, chiar rugaciunile.
Da, preotul spune "Iertati-ma" si dupa ce i se raspunde de catre credinciosi cu "Dumnezeu sa va ierte" , da o binecuvantare. Unii preoti cam dau repede peste partea asta, s-or simti cumva ciudat, sau nu li se pare important, nu stiu.

Citat:
Eu consider grav ca te-au indepartat preotii de la impartasanie si prin asta si de la biserica, lasandu-te in asa suferinta, singura.
Mi se pare oribil si ne-crestinesc.
Eu nu inteleg un lucru: cum sa n-ai voie sa te impartasesti daca te-ai dus si ate-ai spovedit de greselile si patimile sale.
Oare nu spune ca Dumnezeu te iarta atunci?
Sigur ca te iarta Dumnezeu in momentul in care preotul pronunta formula de iertare. Oprirea de la impartasanie se da pentru ca cel care s-a spovedit de un pacat grav sa constientizeze cu adevarat gravitatea pacatului si cat de tare s-a indepartat de harul lui Dumnezeu. Depinde bineinteles de cat de rau ii pare, daca ar repeta pacatul sa fie in aceeasi situatie, daca se lasa de pacat, daca constientizeaza cat de tare l-a suparat pe Dumnezeu, etc. Mi se pare absurda oprirea pe perioade foarte lungi. Dar pana la urma ce rost are sa se impartaseasca o persoana care sta, de exemplu, in concubinaj, nu ii prea pare rau, nu are de gand sa locuiasca ca frate si sora cu partenerul/a pana la casatorie, sau chiar nu are de gand sa se casatoreasca...Fiindca da, Dumnezeu il/o iarta, dar persoana continua sa traiasca in pacat, deci nu este perfect constienta de gravitatea faptei, nu ii pare cu adevarat rau, nu are de gand sa isi indrepte situatia. Deci iertarea este aproape, daca nu chiar, nula fiindca nu se indeplinesc conditiile pentru o spovedanie adevarata, adica parere de rau, dorinta de indreptare, hotarare de a evita pe cat posibil pacatul pe viitor.
Am o cunostinta care, desi stie una alta despre credinta, si este credincioasa in felul ei, de ani si ani si ani buni nu s-a mai dus la spovedanie fiindca a facut un avort, dar spune ca sa fie in aceeasi situatie ar lua aceeasi decizie, nu ii pare rau ca a scapat de copil, si ca doar nu o sa se opreasca sa faca sex, si decat sa se duca si sa se prefaca ca ii pare rau, si ca nu o sa mai faca, mai bine nu se spovedeste. Deci desi este perfect constienta ca face exact contrariul a ceea ce ii cere Hristos sa faca, nu are dorinta de a se indrepta, si nici parere de rau.

Last edited by Noesisaa; 22.11.2009 at 04:24:11.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Drept la impartasanie! Lucian_craciunescu Impartasania (Taina Euharistiei) 10 11.05.2010 12:10:18
Sfanta Impartasanie iloveyoupuiu Intrebari utilizatori 2 08.03.2010 18:34:37
Impartasanie EDI Impartasania (Taina Euharistiei) 25 02.12.2008 00:38:11
Despre impartasanie EDI Impartasania (Taina Euharistiei) 3 01.12.2008 16:34:48
Impartasanie Timoteia Impartasania (Taina Euharistiei) 5 01.04.2008 20:24:57