Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.11.2006, 10:29:05
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Iata un extras din screrile parintelui "Caderea intre talhari este caderea firii omenesti din Rai in lumea aceasta,iar caderea este de la desavarsire -caci indata dupa cadere,indata dupa calcarea poruncii s-a facut in om stravezie si aratata asemanarea cu dobitoacele necuvantatoare .Cacitrebuia,dupa ce s-a acoperit stralucirea mintzii,ca firea oamenilor sa fie chinuita pe dreptate de insusirile dobitoacelor pana ce omul isi va veni in cunostintza de sine si la simtzirea maretziei sale de faptura cereasca.Astfel,o insusire prin care omul se aseamana dobitoacelor este si imnultzirea.Chipul cunoscut al nasterii trupurilor a venit omului tocmai din pricina caderii,din neascultare.Caci ar fi fost cu putintza si un alt chip de inmultire,nepatimas si nepacatos...Dorul dupa Dumnezeu s-a intors in pofta patimasa petru trup,mintea(intunecandu-se)s-a intors de la vederile Lui Dumnezeu cazand in hatzisurile simtzurilor care se lipesc de placere ca de bine si fug de durere ca de rau....Caci ceea ce pentru simtzuri este lumina si placere,pentru suflet este adanc si antunerec"
Intrebarea justificata este:De ce la mormantul lui Darwin nu se aduna atatzia oameni?Unde e dumnezeul lui Darwin si a acelora rataciti in acel creeationism si evolutzionism dupa intamplarea oarba.Si din pacate se invatza an scoli acele idei la biologie dintr-o inertzie.Oare toti care am fost la mormantul parintelui,si nu numai al lui, suntem innapoiatzi cu gandirea?Ma indoiesc.Iar ca o palma data stiintzei fara de Dumnezeu,parintele Arsenie Boca a studiat la vremea lui,medicina.
plarea oarba?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.11.2006, 12:10:28
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Aici nu pot decat sa ma intreb de ce trebuie neaparat sa crezi ca orice relatzie dintre un barbat si o femeie trebuie sa aiba neaparat la baza o invartoshare intre simtzuri si suflet, intre suflet si inima, intre inima si Dumnezeu si de ce sa privesti neaparat lucrurile mereu ca o cadere, ca o imitare a animalelor, ca o lupta cu nesfarshita si dureroasa intre diferite creaturi, cand omul nu este deosebit de animale, si daca analizazi respectand realitatea, ai sa observi ca si animalele iubesc, respecta, comunica, gandesc, te roaga, lucreaza pentru noi, ... deci intr-un fel se aseamana foarte mult cu noi, si ashteapta de la noi si sa le iubim si ingrijim, noi fiind mai puternici, mai capabili, mai iubitori, avand capacitatea de a comunica cu Dumnezeu... fiind culmea creatziei divine, noi oamenii fiind febletzea cea mare a lui Dumnezeu...
De ce nu este mai simplu sa lashi domnule relatziile dintre barbatzi si femei, dintre tineri si tinere, asha cum sunt, ca stie Dumnezeu de ele si parintzii lor stiu si ei ce este de facut... cred ca ne place prea mult acest sadism al stricarii relatziilor, al sticarii placerilor, al intinarii simtzurilor, in a transforma totul intr-o promiscuitate macabra... Poi nu este deloc asha... si daca ochiul inimii tale este murdar, atunci cum anume vei scoate paiul din ochii altora... si cum de nu obsevi ca prin multitudinea de prisme din barna ochiului tau pana si simpla realitate pare un fel de coshmar...
Poate ca acestia ce osindesc cu atata maretzie inmultzirea si relatziile dintre oameni, se vor linishti totusi cand omul va ajunge sa se inmultzeasca prin diviziune celulara asemanindu-se cu diferite creaturi ce in opinia lor sunt "curate"... aducand pe pamant nenorocirilor creeri de monshtrii prin tot felul de experientze genetice... facand posibile si reale mitul lui Frankenshtein, ori pelicule ca razboiul clonelor...
Parintele Arsenie Boca se refera totusi mai mult la patimi si la caderea omului inspre placerile rudimentare care nu te prea ajuta sa inaintezi spiritual, sufleteshte, sa devi un om mai bun...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.11.2006, 14:19:56
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Scuzati-ma,rectific,a fost 28 noiembrie,nu 27.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.11.2006, 14:33:02
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Un adevar trist e ca,dupa cate am auzit,nu stiu daca e adevarat,scrierile parintelui a smintit intr-o familie sau doua.Dar totusi,daca consideram Biserica habotnica in canoanele(legile) pentru noi:spovedanie,post,convietzuire;atunci n-avem decat sa traim fara ele.Dar din moment ce eu sunt sanatos si intreg la minte ma simt ostas in dreptmaritoarea Lui Biserica si sluga Lui.Ca pacate si neputintze am cu gramada,asta e alta treaba...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.12.2006, 00:34:38
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 06dec
Iata un extras din screrile parintelui "Caderea intre talhari este caderea firii omenesti din Rai in lumea aceasta,iar caderea este de la desavarsire -caci indata dupa cadere,indata dupa calcarea poruncii s-a facut in om stravezie si aratata asemanarea cu dobitoacele necuvantatoare .Cacitrebuia,dupa ce s-a acoperit stralucirea mintzii,ca firea oamenilor sa fie chinuita pe dreptate de insusirile dobitoacelor pana ce omul isi va veni in cunostintza de sine si la simtzirea maretziei sale de faptura cereasca.Astfel,o insusire prin care omul se aseamana dobitoacelor este si imnultzirea.Chipul cunoscut al nasterii trupurilor a venit omului tocmai din pricina caderii,din neascultare.Caci ar fi fost cu putintza si un alt chip de inmultire,nepatimas si nepacatos...Dorul dupa Dumnezeu s-a intors in pofta patimasa petru trup,mintea(intunecandu-se)s-a intors de la vederile Lui Dumnezeu cazand in hatzisurile simtzurilor care se lipesc de placere ca de bine si fug de durere ca de rau....Caci ceea ce pentru simtzuri este lumina si placere,pentru suflet este adanc si antunerec"
Ce mare dreptate are ! Pai ce e asa greu de inteles? Nu vezi ca oriunde:ziare, televiziune, internet numai sex si imagini scarboase si nefiresti cu pedofilie, perversiune sexuala, violenta. Nici macar dobitoacele nu fac asta cu toate ca nu au constiinta!
Astazi cand familia nu mai e cea de alta data cu frica de D-zeu.
Femeia sa isi pastreze barbatul si invers, sau pur si simplu tenatia diavolului care o vezi expusa oriunde indeamna la acte nefiresti. Cati mai vezi azi impartasindu-se? Ce respect mai dau familiei partenerii de viata care decad intratat incat se spurca prin sex oral sau alte tampenii.
Asta era mesajul frate!
Si parintele a zis-o si el mai ocolite:inmultirea ca i-a fost si lui rusine cred ca ti-o spuna direct :act sexual.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.12.2006, 17:32:34
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Cu aceasta ocazie doreste sa ne transmita parintele Arsenie booca de pericolul de pierdere a neamului,indiferent care.Eh,la noi,ce era imposibil de conceput acu vro 50 de ani,atentie,50,nu 100!se poate!Sa locuiesti impreuna cu iubitul,iubita,sa faceti copii,si om vedea pe urma,daca ne-om cununa,ca,vezi Doamne nu stim daca ne potrivim,ca asa e la moda.E drumul catre ateism,e scoaterea completa a Dumnezeului Cel Adevarat din ecuatie.Si,culmea,cu toate acestea,,,se divortzeaza an masa...dovada,ca intr-adevar s-a anceput cu curvie pe fatza relatzia...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.01.2007, 23:12:37
Aalin Aalin is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.01.2007
Mesaje: 58
Implicit

:D cred ca mereu m-a atras acest om desi nu l-am cunoscut niciodata...am citit multe despre el... Si are multe carti extraordinare si pline de povete...cea mai frumoasa si mai interesanta mi s-a parut Cararea Imparatiei :) si totusi s-au intamplat unele evenimente in aceasta vara stie cineva mai multe de ele?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.01.2007, 23:13:05
Aalin Aalin is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.01.2007
Mesaje: 58
Implicit

evenimente la mormantul lui :dontgetit: ca tot vorbeati de el!!!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.01.2007, 12:13:51
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Da am auzit ca prin luna august a iesit sicriul de trei ori afara si a intrat la loc
Se spune ca cei de acolo l-ar fi deschis si ca ar fi fost un miros placut de mir.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.01.2007, 18:14:29
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Am auzit despre antâmplari frumoase de la mormântul lui,si nu numai la mormânt.Sincer,nu m-am asteptat sa apara pentru mine,k nu am nevoie.Cred tot ce s-a scris despre el,in viatza lui,aici pe pamânt.Lumea vrea spectacol,si de multe ori ni se ingaduie sa vedem sau sa auzim minuni de neintzeles cu firea,dar nu totzi le primim cum se cuvine.Vrea sa ni se arate ca intr-adevar,"nu suntem din lumea aceasta",cum le spunea Mântuitorul apostolilor.Parintele Arsenie Boca trecea in lumea de dincolo cum trecem noi podurile de pe râuri.De întâmplarea cu sicriul,nu am auzit.Multa lume stie ca maicutzele l-au intrebat daca sa-i dezgroape trupul dupa 7 ani.Si ,dintr-o smerenie,ca sa nu il punem pe el inaintea Lui Hristos,se pare ca acela a fost motivul ca le-a spus maicutzelor ca el acolo va sta pâna la a doua venire a Mântuitorului.Si totusi,iesirea sicriului si imprastierea de buna mireasma netezesc calea catre canonizare.Daca mai stie cineva intâmplari mai noi ori mai vechi,astept...:rolleyes:
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Arsenie Boca lore86 Mari Duhovnici si predicile lor 175 16.08.2023 14:17:46
PARINTELE ARSENIE BOCA elena4018 Mari Duhovnici si predicile lor 76 04.12.2013 18:31:22
Parintele Arsenie Boca marlene Stiri, actualitati, anunturi 23 31.12.2009 13:44:31
Parintele Ilie Cleopa catre Parintele Arsenie Boca Laurentiu Mari Duhovnici si predicile lor 0 04.02.2007 16:57:47