Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Mirungerea(Ungerea cu Mir)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.11.2008, 19:34:30
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Uleiul de la Sfantul Maslu

Uleiul de la Taina Sf.Maslu are mare putere sfintitoare si tamaduitoare asupra omului care-l ia cu credinta. Am deschis acest topic, tocmai pentru a arata, mai ales celor mai noi veniti aici pe forum, importanta de netagaduit a acestui ulei sfintit.De retinut, ca acest ulei nu se resfinteste ci se pune intr-o sticla cu uleiuri de la cat mai multe Sf.Masluri ( 7-9-12 sau chiar 40 de Sf.Masluri). Deci nu se mai aduce acelasi ulei sfintit la biserica. De retinut, ca acest ulei nu se foloseste pentru candela sau pentru animale.Tot de retinut, ca la candela nu este nevoie de ulei sfintit, pentru ca el se sfinteste arzand acolo. Uleiul de la Sf.Maslu se poate administra, mai ales pentru cei bolnavi, prin ungere pe frunte, facandu-se semnul cruci, se mai poate unge rana celui bolnav, se mai poate lua dimineata pe nemancate cateva picaturi sau puse pe o bucatica de anafura.Puterea tamaduitoare a acestui ulei este de neimaginat, atunci cand exista multa credinta, dragoste de Dumnezeu.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.12.2008, 15:37:41
pui pui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 116
Smile

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Uleiul de la Taina Sf.Maslu are mare putere sfintitoare si tamaduitoare asupra omului care-l ia cu credinta. Am deschis acest topic, tocmai pentru a arata, mai ales celor mai noi veniti aici pe forum, importanta de netagaduit a acestui ulei sfintit.De retinut, ca acest ulei nu se resfinteste ci se pune intr-o sticla cu uleiuri de la cat mai multe Sf.Masluri ( 7-9-12 sau chiar 40 de Sf.Masluri). Deci nu se mai aduce acelasi ulei sfintit la biserica. De retinut, ca acest ulei nu se foloseste pentru candela sau pentru animale.Tot de retinut, ca la candela nu este nevoie de ulei sfintit, pentru ca el se sfinteste arzand acolo. Uleiul de la Sf.Maslu se poate administra, mai ales pentru cei bolnavi, prin ungere pe frunte, facandu-se semnul cruci, se mai poate unge rana celui bolnav, se mai poate lua dimineata pe nemancate cateva picaturi sau puse pe o bucatica de anafura.Puterea tamaduitoare a acestui ulei este de neimaginat, atunci cand exista multa credinta, dragoste de Dumnezeu.
Multumesc pt sfaturi. Pe unele chiar nu le stiam:)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.12.2008, 17:17:35
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

In unele zone exista obiceiul ca in untdelemnul adus la Taina Sfantului Maslu, sa se adauge si putin vin, amintindu-ne de vindecarea celui cazut intre talhari, de catre samarineanul milostiv, care a turnat peste rani untdelemn si vin. Practica nu este canonica si de aceea nu trebuie cultivata.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.01.2009, 05:38:18
nelamuritul nelamuritul is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.12.2008
Mesaje: 38
Implicit

asta cu uleiul la candela nu stiu daca e tocmai asa....uni preoti spun ca se pune....eu nu vad care ar fi greseala sa faci cum zic acei preoti...pana la urma ce poate fi mai frumos decat asta...e un exemplu de respect iar eu nu il consider rau...probabil ca tine si de obiceiurile din fiecare zona...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.01.2009, 05:39:43
nelamuritul nelamuritul is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.12.2008
Mesaje: 38
Implicit

scuze...acum sesizez ca ai zis "nu e nevoie" deci nu ca n-ai putea pune...iertare D-le Cristian
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.01.2009, 22:49:15
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Uleiul de la Taina Sf.Maslu are mare putere sfintitoare si tamaduitoare asupra omului care-l ia cu credinta. Am deschis acest topic, tocmai pentru a arata, mai ales celor mai noi veniti aici pe forum, importanta de netagaduit a acestui ulei sfintit.De retinut, ca acest ulei nu se resfinteste ci se pune intr-o sticla cu uleiuri de la cat mai multe Sf.Masluri ( 7-9-12 sau chiar 40 de Sf.Masluri). Deci nu se mai aduce acelasi ulei sfintit la biserica. De retinut, ca acest ulei nu se foloseste pentru candela sau pentru animale.Tot de retinut, ca la candela nu este nevoie de ulei sfintit, pentru ca el se sfinteste arzand acolo. Uleiul de la Sf.Maslu se poate administra, mai ales pentru cei bolnavi, prin ungere pe frunte, facandu-se semnul cruci, se mai poate unge rana celui bolnav, se mai poate lua dimineata pe nemancate cateva picaturi sau puse pe o bucatica de anafura.Puterea tamaduitoare a acestui ulei este de neimaginat, atunci cand exista multa credinta, dragoste de Dumnezeu.
Nu stiam ca uleiul de la candela se sfinteste arzand acolo. Pr. din parohia mea chiar ieri ne-a spus dupa Sf. Maslu sa folosim uleiul la mancare si la candela, adaugand ca, cine doreste, poate sa lase ulei pt. a fi folosit la candelele din biserica.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.01.2009, 00:35:13
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eu-cristina83 Vezi mesajul
Nu stiam ca uleiul de la candela se sfinteste arzand acolo. Pr. din parohia mea chiar ieri ne-a spus dupa Sf. Maslu sa folosim uleiul la mancare si la candela, adaugand ca, cine doreste, poate sa lase ulei pt. a fi folosit la candelele din biserica.
Stai putin ! 1- uleiul ce arde in candela, in candela de acasa, de la biserica nu trebuie sfintit, el se sfinteste prin insasi arderea lui in candela ; 2- uleiul de la Sf. Maslu este indicat sa pastrezi din el ,daca vrei, putin intr o sticluta si ai sa vezi de ce. La urmatorul Maslu nu te duci cu acelasi ulei, ci cu altul , car la fel poti pastra doar putin intr o sticluta, restul poti sa-l lasi Bisericii. Dupa , sa zicem, 7, 10 , Masluri , poti amesteca toate sticultele intr o sticla mai mare, din care poti: sa te ungi pe frunte, maini, rani , etc. Se poate lua , cine poate, o picatura, doua pe stomacul gol, dar in nici un caz sa-l folosesti la gatit ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.01.2009, 14:43:24
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Chiar nu stiu ce sa mai cred...Este drept ca eu nu il foloseam la gatit deoarece am un caine si ii dau si lui ce mai ramane de mancare, dar la candela il foloseam. Un parinte m-a dat ulei de la peste 100 de Sf. Masluri tot pt. a ma unge cu el. Multumesc pt. sfaturi.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.01.2009, 15:09:45
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eu-cristina83 Vezi mesajul
Chiar nu stiu ce sa mai cred...Este drept ca eu nu il foloseam la gatit deoarece am un caine si ii dau si lui ce mai ramane de mancare, dar la candela il foloseam. Un parinte m-a dat ulei de la peste 100 de Sf. Masluri tot pt. a ma unge cu el. Multumesc pt. sfaturi.
Sa-ti fie de folos! Doamne ajuta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.01.2009, 15:19:44
ioana_ema's Avatar
ioana_ema ioana_ema is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.03.2007
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Se poate lua , cine poate, o picatura, doua pe stomacul gol, dar in nici un caz sa-l folosesti la gatit ! ! !
Se ia obligatoriu pe stomacul gol?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce se face cu uleiul si faina de la Sf.Maslu? anisoara Maslul 87 02.03.2014 01:30:07
Sfantul Maslu - Biserici in Bucuresti elenan Maslul 21 04.09.2012 21:24:56
Sfantul Maslu Maria-Raluca Maslul 12 16.10.2010 15:18:43
Faina si uleiul de la Sf.Maslu speranta Maslul 29 16.03.2010 00:24:56
Cum se folosesc:uleiul si faina de la Sf Maslu? tinutza Generalitati 4 11.03.2007 22:23:32